Najłatwiej jest rujnować

  • 24.02.2021, 15:57
  • Bartosz Lipiński
Najłatwiej jest rujnować Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Adam Sieńko, Alicja Dobrowolska, Aleksandra Sigillewksa i Izabela Piasecka
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1133 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w subskrypcji na naszym portalu.

Bartosz Lipiński

Kilka dni temu do Polski trafił niezwykły eksponat. Premier Węgier podczas uroczystości na Wawelu przekazał Polsce dziecięcą zbroję króla Zygmunta II Augusta, założyciela Augustowa. Nasz naczelny uważa, że dziś, kiedy dużo miejsca poświęcamy upamiętnianiu osób zasłużonych dla naszego miasta, aż prosi się wykorzystać to niecodzienne zdarzenie. Oczywiście najbardziej ambitnym planem byłoby sprowadzenie oryginalnej zbroi do Augustowa, choć szanse na to są stosunkowo niewielkie. Ale stworzenie repliki cennej pamiątki i znalezienie godnego miejsca w reprezentacyjnym punkcie miasta byłoby niezwykle korzystne. Działałoby również jak magnes na przyjezdnych.

Przypomnijmy, że Zygmunt II August został królem Korony w wieku 11 lat. To z pewnością jest informacja, która działa na wyobraźnię młodych ludzi.

Znany polski polityk oceniając wypowiedź oponenta porównał ją do „kontrfaktyczności”. Ten termin znalazł później stałe miejsce w publicystyce i pozwolił na bardzo obrazowe pokazanie budzących wątpliwość zachowań i wypowiedzi. Dziś również w Augustowie możemy mówić o kontrfaktyczności. Przed rokiem komisje rady miejskiej rozrosły się do niespotykanych w historii naszego samorządu rozmiarów. Mieszkańcy śledzący pracę radnych nie mają złudzeń, jakie były realne przyczyny abordażu na komisje. Ponownie cytując klasyka, jest to oczywista oczywistość. Mimo to nadal są osoby gotowe iść w zaparte i twierdzić, że przejęcie komisji przez rządzącą większość wynikało jedynie z chęci radnych do pracy na rzecz miasta. Trudno się nie uśmiechnąć. Polecamy artykuł z intrygującym tytułem: „Radykalna kontrfaktyczność”.

Szklany budynek Atol na Rynku Zygmunta Augusta jeszcze niedawno służył, jako Centrum Informacji Turystycznej. Od kilku lat obiekt stoi zamknięty i popada w coraz większą ruinę. Kolejną kadencję radni bezradnie debatują nad jego przyszłością. Zrobiono ekspertyzy, znane są ceny potencjalnego remontu i nic się nie dzieje. Niewykluczone, że dalsza zwłoka będzie skutkowała koniecznością rozbiórki, a wtedy problem sam się rozwiąże. Może niektórzy mają taką nadzieję? O tym, że najłatwiej jest rujnować, a dużo trudniej budować, przekonaliśmy się na przykładzie infrastruktury plaży POSTiW. Wokół Atola narosło wiele mitów i legend, ale czołowi krytycy chyba niezbyt dobrze znają genezę wybudowania budynku. Chcąc rozwiać spekulacje rozmawialiśmy z byłym burmistrzem Augustowa Leszkiem Cieślikiem, za którego kadencji zbudowano szklany obiekt. Zapraszamy do lektury artykułu: „Cała prawda o Atolu”.

Oby losu Atola nie musiał podzielić w przyszłości augustowski basen. Niedawno zadzwonił do nas zaniepokojony Czytelnik, określający siebie mianem fachowca od obiektów pływalni. Nasz rozmówca uważa, że powrót basenu do normalnego użytkowania po długiej przerwie w eksploatacji może być bardzo trudny. I nie chodzi tu wcale o zainteresowanie klientów, ale o aspekty techniczne. Przybliżamy sygnał Czytelnika, a do sprawy na pewno wrócimy wkrótce.

W poprzedniej kadencji rady do naszej redakcji zgłosił się radny Dariusz Ostapowicz. Prosił o zajęcie się tematem ścieżki leśnej, wykorzystywanej przez pracowników największego zakładu pracy w mieście. Ostapowicz skarżył się, że rozmawiał na ten temat z przedstawicielami innych redakcji, ale jego prośby o podjęcie tego tematu nie zostały wysłuchane. Krótko po sygnale radnego podjęliśmy rozmowy z Nadleśnictwem Augustów. Dzięki naszej interwencji sprawę udało się szybko i skutecznie załatwić. Po kilku latach od podjęcia przez nas interwencji Dariusz Ostapowicz ostro krytykuje „Przegląd Powiatowy”. Kilka tygodni temu atakował na sesji redaktora naczelnego, niedawno z wyraźną ironią upominał się o napisanie artykułu, dlatego powstał artykuł: „Prowokacja Ostapowicza”.

Mija kolejny miesiąc, a augustowscy radni nadal obradują zdalnie. Twierdzenie, że jedynym powodem takiej sytuacji jest koronawirus jest coraz bardziej wątpliwe. Wiele samorządów ma tradycyjne komisje i sesje na sali obrad. Ale niepokojąca jest jeszcze jedna tendencja. Część z radnych bardzo rzadko uruchamia kamery. Skąd mieszkańcy mają wiedzieć, czym zajmuje się podczas obrad radny, który nie jest widoczny na ekranie? Znów pojawia się bardzo wygodny pretekst o słabym połączeniu internetowym. Bardzo znamienne jest także to, że brak wizji na sesji i komisji dotyczy niemal ciągle tych samych osób. Na pewno: „Trzeba włączyć kamery”.

Inwestycja drogowa polegająca na połączeniu Via Baltici i Via Carpatii wzbudza coraz więcej zainteresowania. Kolejne samorządy gminne przyłączają się do walki o poprowadzenie trasy śladem starej krajowej ósemki od Białegostoku przez Augustów do Suwałk. W artykule „Samorządowcy mówią jednym głosem” Beata Perzanowska przedstawia stanowisko w tej sprawie Rady Gminy Raczki oraz Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.

Przypominamy zapomniany przez lata Cmentarz Żołnierzy Radzieckich, a dokładnie opisujemy sprawę jego remontu, która była poruszana podczas ostatniej komisji społeczno-oświatowej.

W tym numerze piszemy też o kulturze i sporcie. Poświęcamy szpalty koronowirusowi, działalności szpitala związanej z covidem oraz wykrytej w Augustowie ptasiej grypie.

Publikujemy również ciekawy list do redakcji w sprawie kolekcji lamp naftowych pochodzącego z Augustowa znanego polskiego aktora Janusza Michałowskiego.

Jest co poczytać.

Bartosz Lipiński

Redaktor

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (29)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
august
august 26.02.2021, 08:10
chyba trzeba czytać i słuchac ze zrozumienie ,o zadnej koalicji nie bylo tam mowy ;Cieślik i Sieńko przypomnieli jedynie że pomysł lokalizowani strefy przy obwodnicy w okolicach rozjazdu na ełk to ich pomysł aobecna stref to nieporozumienie i augustów stracił co najmniej 5 lat tyle i az tyle ....
Paczę i nie wierzę
Paczę i nie wierzę 26.02.2021, 08:25
Myślisz że w ten sposób Cieślik wygra wybory. Będzie konstruktywną opozycją? No to gratuluję, bo Dobkowski nie zrealizował żadnego projektu do końca i porządnie. Dobra spółka nie ma co. Gratuluję.
Nagrania?
Nagrania? 26.02.2021, 07:22
Co ten Cieślik wczoraj naopowiadał? Gdzie to można obejrzeć?
Leszek puknij się w czoło
Leszek puknij się w czoło 26.02.2021, 06:46
Nasz miejscowy Obajtek kosi kasę ze spółek miejskich, a Cieślik zapowiada z nim koalicję w sprawie hamowania rozwoju miasta. Jestem zdruzgotany.
Dobkowski powinien dać sobie spokój
Dobkowski powinien dać sobie spokój 25.02.2021, 23:27
Wszystkim się zdawało, że Dobkowski gra znowu, a to echo Sieńki grało.
Nie dosyć że wielki radny powtórzył pomysł Sieńki z wyborów, to nie przypomniał sobie słusznych własnych argumentów, że ta koncepcja na dziesiątki lat zatrzyma rozwój budownictwa mieszkaniowego w Augustowie. Augustów może się rozbudowywać wyłącznie na zachód, innej możliwości nie ma. A pomysł centrum logistycznego na zachód od miasta jest tak śmieszny, że trudno komentować. To będzie druga strefa gospodarcza bez gospodarki. Dobkowskiego pomysły są obciążone genem niepowodzenia.
Szkoda miasta
Szkoda miasta 25.02.2021, 09:19
Koalicja barbarzyńców.
Muzykant
Muzykant 25.02.2021, 08:55
Mam pomysł na kolejną ławeczkę z utworem do odtworzenia, mogącą nawiązywać do Augustowa. Piosenka powinna chyba lecieć tak: "Niby nic, a tak to się zaczęło. Niby nic, zwyczajne SZA PA PAŻ. Jest w orkiestrach dętych taka siła, bo to było tak..."
PiPi
PiPi 25.02.2021, 02:28
Fajna fotka ilustracyjna. Otoczenie eleganckie, pogodne i uśmiechnięte. Tylko pierwszy plan jakiś całościowo nie teges.
Gucia
Gucia 25.02.2021, 09:40
Nic nie rozumiesz. DP prawdę pokazał, że nie jakieś wesołkowate fiu bździu się liczy, tylko zatroskane spoglądanie w głębię dziejów oraz przyszłość.
ZS
ZS 25.02.2021, 09:16
Dzieli ich .....przepaść intelektualna ,
Kolega z bramki
Kolega z bramki 24.02.2021, 18:43
Cieć chce zostać redaktorem naczelnym czy wydawcą?
www
www 24.02.2021, 14:45
Nie jestem za tą władzą, aby było jasne, stwierdzam tylko fakty, jeżeli ktoś nie wierzy w to co piszę to proszę iść do budynku i sprawdzić albo zajrzeć w dokumenty, nie piszę nic co nie jest poparte faktami , zapytajcie osoby które tam pracowały. Nie wiem , nie rozumiem dlaczego wskazujecie na ,,NIE" czy coś napisałam co was boli?
Ja wiem prawda boli, ale to są fakty. Moje zdanie oczywiście można z nim się nie zgadzać, ale byłam w tym budynku wiele razy i wiem jak on wygląda. To naprawdę jest wielki BUBEL budowlany.
www
www 24.02.2021, 08:37
Odnośnie ,, ATOLU " , to od początku inwestycja nie udana, osoba projektująca ten budynek nie miała żadnego doświadczenia.
Jak można było zrobić budynek gdzie winda i schody zajmują 3/4 powierzchni.
Jak można zrobić jeden licznik prądu dla całego budynku.
Jak można zrobić ,, kawiarnię" bez uzgodnień z sanepidem/ jeden zlew, brak szatni dla personelu,pomieszczenie nie zamykane.
Przetarg - najniższa cena /schody, praktycznie każdy stopień inny: wysokość , szerokość, ubikacje- młynki które zainstalowano, do odprowadzania nieczystości, byle jakie- ciągle się psuja.
Jak można zaprojektować budynek gdzie latem jest gorąco, a zimą zimno. koszty prądu ogromne, brak jakiej kol wiek izolacji.Strop wykonany fatalnie, woda się leje na nisze kondygnacje
Ja myślę że faktycznie trzeba to rozebrać i zrobić nowy budynek.będzie taniej.
Trzeba się zastanowić : kto zaakceptował ten projekt, kto budował i kto odebrał.
To są właśnie te winne osoby.
Sedzia
Sedzia 25.02.2021, 22:32
Ale kto zatwierdził i postawił ten budynek ponosi większa winę niz architekt. Czyli kto jest winny...
august
august 24.02.2021, 19:22
tak na marginesie ten budynek chyba nie nazywał się ,,atol,, to wynajmujący na kawiarnię tak nazwał swoją kawiarnię która się tam przez jakiś czas mieściła budynek to ,,fregata,, oczywiście po 20 latach nie robienia żadnych remontów bez zabezpieczenia nie użytkowania przez 5 lat wymaga nakładów im dłużej tym większych .nie wiem świadomie czy z głupoty ta dyskusja że się nie da że będzie drogo to może podbijać cenę przyszłego remontu i może o to chodzi ,rozbiórka też będze kosztować pewni 6 lub 7 razy więcej niż PSTiW-u z 500000zł czy to będzie gospodarność ,dbanie o majątek mieszkańców wątpię....
arch.
arch. 24.02.2021, 12:43
Ta pani architekt jest znana chyba pod projektem się podpisała i więcej ma wiedzy w zakresir projektowania ni z wszyscy piszący na tym forum a 5 lat bez remontu swoje robi i....nie remontuj swojego domu ..to kazdy zobaczy
szkoda czasu na dyskusje
szkoda czasu na dyskusje 24.02.2021, 12:25
Atol został wybudowany 20 lat temu a baza sportów wodnych w 2018 roku. Jak wygląda baza każdy widzi ale pewnie nikomu nie przyjdzie do głowy żeby ją rozebrać.
Tak samo Atol. Służył turystom i mieszkańcom przez lata a teraz niszczeje. Jest to majątek mieszkańców ale widać nikomu na tym nie zależy.
Należy wydać 2 mln i zrobić remont po prostu.
Bob
Bob 24.02.2021, 15:20
tak jak napisał przedmówca "szkoda czasu na dyskusję" należy wydać 2 mln zł i zrobić remont... po prostu... ps. proponuję zrzutę po mieszkańcach z kapeluszem w garści jego budowniczych
Atoluś
Atoluś 24.02.2021, 12:07
ale ile ta szydera kosztowała...hohoho
Alicja Renesansowa Szapapaż
Alicja Renesansowa Szapapaż 24.02.2021, 08:20
Mistrz mowy polskiej, a teraz i francuskiego może uczyć.
Bon motor
Bon motor 24.02.2021, 08:18
Alicja na burmistrza!!!! Cała Polska by o nas mówiła, by nas cytowała.
bond
bond 24.02.2021, 12:52
i myślę że zdobyłaby więcej głosów niż jakikolwiek kandydat KO.. i byłoby łyso...
james
james 24.02.2021, 15:35
Uważam iż nie sądzę.
Oczko się odkleiło temu misiu
Oczko się odkleiło temu misiu 24.02.2021, 08:16
Alicja Szapapaż to wielka postać naszej sceny kabaretowej. Niedoceniona, bo wszyscy myślą, że ona na poważnie. Trzeba zrozumieć, że ona robi to dla śmiechu, dla radości, pokazuje nam, jak można się bawić w tych smutnych czasach. Dom kultury powinien płacić jej dodatkowe tantiemy. Brawa
Badura
Badura 23.02.2021, 22:58
Szapapaż, karwasz twarz!
Imigrant
Imigrant 23.02.2021, 21:39
Szanowny redaktorze - Zygmunt August a nie Augustów.
Oj komisja ciekawa bardzo. Aktywny gość duzo mówił :)
Szapapaż Tadek J.!!!
Szapapaż Tadek J.!!! 23.02.2021, 20:55
Pięknie, ładnie, ale ja bym tu nieco z innej beczki. Chciałem otóż tą drogą złożyć i okazać szczere i gorące szapapaż Tadeuszowi J., który to jako przedstawiciel mieskańców niezłomnie, konsekwentnie i z uporem godnym lepszej sprawy jest obecny na każdej komisji, na każdej sesji, tocząc jałową i frustrującą walkę z kołtunerią i ciasnotą umysłową rządzących tym miastem niedoimków. Chciałoby się rzec - oto człowiek, ecce homo - człowiek, któremu naprawdę leży na sercu los tego miasta. Tadeusz bardziej zasługuje na dietę niż 90% tych pożal się boże radnych. Tadeusz - trzymam kciuki, nie poddawaj się chłopie, nie odpuszczaj, a po zakończeniu rządów tych miernot, życzę Ci tego, co ci się należy jak psu buda - realnego wpływu na to, co się dzieje w Augustowie. Głosujcie na Tadeusza, gdziekolwiek i skądkolwiek by nie kandydował. A redakcję zachęcam do napisania jakiegoś artykułu poświeconego tej jakże wartościowej postaci. A może wywiada udzieli?? Raz jeszcze szapapaż.
Tereska
Tereska 23.02.2021, 23:47
Tadeusz J. i Marian D. (bo rodo) to wielcy, acz niedocenieni patroci Augustowa. Liczę, że nadejdzie moment, kiedy obaj panowie otrzymają ordery za swoją bezinteresowną i pro-społeczną postawę.
Odlot
Odlot 23.02.2021, 20:17
Panie redaktorze, najlepiej byłoby zasnąć i obudzić się za 2 lata. Już w lepszym Augustowie.

Pozostałe