Ciekawe pytanie Kleczkowskiego

  • 22.02.2021, 15:07
  • Bartosz Lipiński
Ciekawe pytanie Kleczkowskiego Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Filip Chodkiewicz i Marcin Kleczkowski
Profile publiczne włodarzy miasta Augustowa na portalu społecznościowym Facebook to miejsca, skąd lukier wylewa się litrami. Możemy dowiedzieć się tam, że Augustów stale pięknieje i się rozwija. Niczego innego nie można się spodziewać i nie powinno to dziwić, wszak każdy swoje działania chce przedstawić z jak najkorzystniejszej strony. Ale nieco kontrowersji może wzbudzać sytuacja, jeżeli w prowadzenie konta zaangażuje się urząd.

Bartosz Lipiński

Radni opozycji niejednokrotnie zarzucali rządzącym, że Facebook stał się dla nich miejscem, gdzie uprawiana jest propaganda sukcesu i pokazywany bywa niekorzystny obraz adwersarzy władz miasta. Fakt, że obóz rządzący przykłada wielką uwagę do zabiegów wizerunkowych jest doskonale znany. Okraszanie postów nieprzebraną ilością „emotikonów”, uśmiechniętych buziek czy prężących muskułów, ma wpływać na wyobraźnię odbiorców. Trzeba przyznać, że Nasze Miasto dużo sprawniej posługuje się mediami społecznościowymi od swej konkurencji. Nie ma odrobiny przesady w ocenie, że pod tym względem rządzący zdystansowali opozycję, która przez lata zaniedbywała narzędzia oddziaływania na sympatie lub preferencje wyborcze.

Również w poprzedniej kadencji niektóre postaci augustowskiego samorządu chciały ocieplić swój wizerunek prowadząc profile na Facebooku. Zanim o tym przypomnimy, należy zwrócić uwagą na obecną postawę obozu rządzącego miastem. Dziś opozycja przedstawiana jest przez koalicyjną większość, jako ludzie kłótliwi, dążący do konfrontacji. Jak wyglądała opozycja do byłego burmistrza Wojciecha Walulika, gdy ten odszedł z Naszego Miasta? Jego byli koledzy stali się wobec niego opozycją totalną i personalne zaczepki nie były rzadkością. Warto o tym pamiętać, zanim ktoś przyklei łatkę awanturników obecnym oponentom władz miejskich. Na sesji 23 lipca 2018 roku, pojawiła się ciekawa interpelacja jednego z radnych Naszego Miasta.

-Mam pytanie o pana konto na serwisie społecznościowym Facebook. Czy ktoś z urzędników prowadzi to konto? Jeżeli jest to pana konto i sam je pan prowadzi lub zleca to komuś spoza urzędu, to tego pytania nie ma. Ale jeżeli zleca pan prowadzenie konta komuś z urzędników, to proszę o informację, kto się tym zajmuje –pytał Walulika jeden z radnych Naszego Miasta.

Dziś na Facebooku funkcjonują dwa publiczne profile włodarzy miasta, burmistrza Mirosława Karolczuka oraz zastępcy burmistrza Filipa Chodkiewicza, których nie należy jednak mylić z ich prywatnymi kontami. Podczas ostatniej sesji rady miasta 28 stycznia, Marcin Kleczkowski przypomniał, że zainteresowanie profilem facebookowym Wojciecha Walulika było ze strony Naszego Miasta zaskakująco wysokie. Lider augustowskiego PiS zapytał też, kto prowadzi profile publiczne na portalu społecznościowym obecnych władz miasta.

Filip Chodkiewicz stwierdził, że swój profil publiczny na Facebooku prowadzi osobiście oraz ponosi odpowiedzialność za pojawiające się tam treści. Zastępca burmistrza poinformował, że ma dostęp do profilu publicznego burmistrza, podobnie jak Mirosław Karolczuk oraz wydział komunikacji społecznej. Zwłaszcza ostatnia z tych informacji, mówiąca o dostępie do konta publicznego burmistrza pracowników urzędu, może być bardzo intrygująca z kilku powodów.

Po pierwsze fakt, że urzędnicy mogą angażować się w proces prowadzenia profilu Mirosława Karolczuka jest z oczywistych względów kontrowersyjny. Aktywność na Facebooku jest bez wątpienia elementem trwającej przecież nieprzerwanie kampanii wyborczej. Po drugie i najważniejsze, Nasze Miasto bardzo skrupulatnie dopytywało Walulika, czy ktoś z urzędników miejskich nie prowadzi jego konta w mediach społecznościowych. Czyż znowu zmienił się punkt widzenia?

*Artykuł ukazał się w 5/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
50.000 zł z miasta do Dobkowskich za klikanie
50.000 zł z miasta do Dobkowskich za klikanie 23.02.2021, 10:04
ie na fb Reportera żony Dobkowskiego. Tam udostęonień jest więcej, bo udostęoniają raddni NM i banici z PiS. Dobkowski udostępnia pierwszy, bo za to burmiostrz płaci jego żonie. Prosty biznesik, udostępniamy, kasa z miasta sama leci.
Czytelniczka
Czytelniczka 22.02.2021, 18:56
Panie redaktorze pan reklamuje swoją gazetę na Facebooku i nikt nie ma z tym problemu ,niestety na Facebooku nie jesteśmy anonimowi i nie wychodzi obrabianie tylka innym jak w dzienniku powiatowym
To są ludzie bez sumienia
To są ludzie bez sumienia 23.02.2021, 08:54
Dziwisz się? Młodziaki z Naszego Miasta zniszczyli życie niejednej osobie za wypowiedzi publiczne. To ludzie pozbawieni sumienia, nie wybaczający. Dobkowski rozpowiada, że za każdy komentarz będzie pozywał do sądu. Redaktora Przekopa i Dyczewskiego już pozwał. Ja się nie dziwię.
Ela
Ela 23.02.2021, 07:38
Dokładnie .Dziwnym trafem ilość fanów na DP rośnie ,lajkiw natomiast pod artykulami brak . . .Czyżby aktywiści ze strony nie mieli swoich profili na fb? Ciekawe. Lajkują stronę lecz ciekawych tematow brak na fb DP ?
Z placu broni
Z placu broni 23.02.2021, 09:27
Och Ela ... złego masz przyjaciela
Ela
Ela 23.02.2021, 10:58
Mam przyjaciół ,którzy mają odwagę pisać używając swoich prawdziwych danych..Jestem z tego bardzo dumna,bo jezeli ktos jest tchórzem, pisze tylko anonimowo,to nie stanie w obronie przyjaciela,gdy zaistnieje taka potrzeba.
Nie jestem anonimowa
Nie jestem anonimowa 28.02.2021, 19:07
Tak, jak ty Elu , podpisałaś się imieniem i nazwiskiem????
Ala
Ala 23.02.2021, 13:04
To prawda . Pieniądze i władza dodają "odwagi i przyjaciół" dopóki są
Tchórz
Tchórz 23.02.2021, 12:32
Jakoś się nie podpisałaś. Odwaga pierwsza klasa
Korea Północna i Białoruś
Korea Północna i Białoruś 23.02.2021, 08:56
Napisz jeden niepochlebny komentarz przeciwko Dobkowskiemu na FB. Zrozumiesz o co chodzi, jak policja Cię odwiedzi.
ddd
ddd 27.02.2021, 07:51
trzeba mieć układy, aby policja odwiedziła tych co opluwają kogoś błotem, moich niecącą odwiedzić.
kim_dzong-Un
kim_dzong-Un 23.02.2021, 12:07
przedstaw się.. powiem co o tobie myślę.. a fantazja u mnie jest i zobowiąż się że nie podasz mnie do sądu za obrażanie... czekam.. ps. dowiesz się o sobie takich rzeczy że ho..ho
Onet'a
Onet'a 23.02.2021, 13:01
Co tak nerwowo?
Feliks. D.
Feliks. D. 23.02.2021, 13:19
nerwowo? zabawnie jest a nie nerwowo... nerwowo to chyba u ciebie powoli się robi....
Darek
Darek 23.02.2021, 12:36
W końcu Tomku ze stacji dobrałeś sobie prawidłowy nick. Ale pohamuj nerwy, jak hamujesz rozwój Augustowa. Luzik
Marek
Marek 23.02.2021, 13:12
luzik darku... przez 3 lata zmienisz swój nick jeszcze ze 100 razy a prze nastopne 5 zapomnisz jak się nazywasz... jest dobrze i będzie jeszcze lepiej ..buziaczki
Kitajec
Kitajec 23.02.2021, 09:31
Koreańczyku, nie wyczuwasz zapachu jabcoka ?
bułeczka
bułeczka 23.02.2021, 07:30
Rozwiń myśl bo sza pa pa ..
Żabooki
Żabooki 22.02.2021, 17:03
Niedobre rzeczy dzieją się w mieście.

Pozostałe