Ławka Marii Koterbskiej

  • 21.02.2021, 14:00
  • Bartosz Lipiński
Ławka Marii Koterbskiej Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Ławka "Beaty z Albatrosa" ciesząca się dużą popularnością wśród mieszkańców i przyjezdnych
W połowie stycznia odeszła legenda polskiej sceny muzycznej Maria Koterbska. Jednym z jej najbardziej cenionych przebojów były ponadczasowe "Augustowskie noce", które rozsławiały walory naszego miasta i sprawiły, że Augustów był uważany za letnią stolicę Polski. M. Koterbska stała się dla nas nieocenionym ambasadorem. Na styczniowej sesji podjęto uchwałę, o uhonorowaniu wielkiej artystki pamiątkową ławeczką w Augustowie.

Bartosz Lipiński

Dobra rada „Przeglądu Powiatowego”

Pani Maria Koterbska zmarła 18 stycznia, przeżywszy blisko 97 lat. Dzień po pojawieniu się smutnej informacji opublikowaliśmy wspomnieniowy artykuł. Przypomnieliśmy o przyznaniu artystce medalu za zasługi dla Augustowa, którego nie mogła odebrać osobiście ze względu na sędziwy wiek i stan zdrowia. Puentą w artykule był apel o poważne zastanowienie się nad upamiętnieniem artystki w naszym mieście. Cieszymy się, że radni zaproponowali inicjatywę.

Burmistrz pożegnał zasłużoną artystkę

Sesję rady miejskiej w Augustowie z 28 stycznia, rozpoczęła minuta ciszy ku pamięci Marii Koterbskiej. W porządku obrad sesji pojawiła się uchwała intencyjna o uhonorowaniu artystki w naszym mieście poprzez budowę ławki. Kilka lat temu w Augustowie odsłonięto ławeczkę „Beaty z Albatrosa”, co zainspirowało najnowszą propozycję. Burmistrz przekazał radnym, że wziął udział w uroczystościach pogrzebowych wielkiej damy polskiej piosenki, które odbyły się w Bielsku-Białej. Mirosław Karolczuk wręczył synowi Marii Koterbskiej medal za zasługi dla Augustowa, przyznany jej piętnaście lat temu z inicjatywy ówczesnego burmistrza Leszka Cieślika. Poinformował go także o planach uczczenia artystki. Roman Frankl wyraził dużą wdzięczność i zapowiedział, że chętnie przyjdzie do Augustowa na ceremonię związaną z upamiętnieniem matki. Projekt ławeczki ma być z nim konsultowany. Mirosław Karolczuk w Bielsku-Białej rozmawiał również z osobami odpowiedzialnymi za promocję. Okazało się, że prezydent miasta został zasypany pomysłami uhonorowania wybitnej mieszkanki. Prezydent zadeklarował swój przyjazd do Augustowa. Gdzie powstanie ławeczka? Grupa radnych chce, by zlokalizować ją nad jeziorem Necko. Rozmowy na ten temat będą trwały, ale rzeczywiście w Augustowie zachód słońca nigdzie nie wygląda lepiej niż nad najpopularniejszym jeziorem.

Ławka i możliwość odsłuchania utworu

Ławka ma powstać w tym roku, ale będzie różniła się od swojego odpowiednika, czyli „Beaty z Albatrosa”. Przede wszystkim przy ławeczce Marii Koterbskiej ma pojawić się możliwość odsłuchania jej legendarnego przeboju „Augustowskie noce”. Zdaniem burmistrza piosenka będzie odtwarzana prawdopodobnie po wysłaniu SMS-a przez użytkowników ławeczki. Sam Mirosław Karolczuk oczyma wyobraźni widzi już tłum chętnych, do korzystania z tej atrakcji.

-Wyobrażam sobie zachód słońca, siedzenie na tej ławeczce i słuchanie tej piosenki. Uważam, że będą to niezapomniane wrażenia nie tylko dla augustowian, ale i turystów odwiedzających nasze miasto. Boję się trochę, czy nie będzie tam kolejki, bo taka atrakcja będzie cieszyła się bardzo dużym powodzeniem –ocenił burmistrz Karolczuk na styczniowej sesji rady miejskiej.

Radni miejscy zagłosowali jednomyślnie

Na pewno sporym wyzwaniem jest znalezienie idealnej lokalizacji dla ławki, ponieważ chcąc umożliwić odtwarzanie piosenki należy zapewnić miejscu odpowiednie warunki techniczne, oświetlenie, etc. Upamiętnienie w Augustowie Marii Koterbskiej jest przedsięwzięciem, które nie budzi żadnych wątpliwości. Nic dziwnego, że radni ponad podziałami wypowiadali się o tym pomyśle bardzo pozytywnie, a uchwała również została podjęta przez nich jednomyślnie.

*Artykuł ukazał się w 5/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
wefwef
wefwef 22.02.2021, 08:37
Jak podziwiać zachód słońca to na punkcie widokowym niedaleko hotelu Warszawa. Tylko trzeba w końcu między chodnikiem a jeziorem powycinać chaszcze, że jeziora nie widać.
super
super 22.02.2021, 12:46
Brawo ..świetny pomysł , właściwie to cały punkt widokowy powinien nosić imię Marii Koterbskiej bo nic bardziej nie wprowadzi w nastrój "Augustowskich Nocy" jak podziwianie stamtąd zachodu słońca . Frekwencja zapewniona ....
red
red 22.02.2021, 22:26
punkt może i świetny ,ale zbudowany przez burmistrza Cieślika i to będzie problem dla tej władzy....
green
green 23.02.2021, 07:17
Dla nich to żaden problem, wytną z historii tak jak to robi PiS i wstawią obecnego, według orwellowskiej zasady " kto rządzi teraźniejszością rządzi przeszłością"
2024
2024 23.02.2021, 11:20
nie rozmawiajmy o emerytach w sprawie wyborów za 3 lata ... jest jakiś substytut, bo wśród radnych KO nie widzę żadnego kandydata
wyborca
wyborca 23.02.2021, 20:59
O KO się nie martw wystawią odpowiedniego kandydata,obecny burmistrz też nie nastolatek a zastępca nie ma żadnych szans ...
wefwef
wefwef 22.02.2021, 15:56
Mając ścieżkę nad jeziorem od postiwu do budowlanych ogląda się jedynie krzaki. Nie rozumiem tego, a przecież taki widok to też atrakcja turystyczna. Te krzaki powinny być co kilka lat wycinane, podobnie gałęzie nad chodnikami.
howk
howk 23.02.2021, 07:26
Niech tylko punkt widokowy będzie zadbany to już byłby sukces ... chociaż czy będzie istniał jak planują tam hotele postawić ?

Pozostałe