Techniki manipulacji

  • 28.01.2021, 12:57
  • Krzysztof Przekop
Techniki manipulacji Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Tomasz Dobkowski
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1129 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w subskrypcji na naszym portalu.

Krzysztof Przekop by Koty2

Idą lekkie mrozy. W sobotę i niedzielę temperatura spadnie nocą nawet do -8 stopni Celsjusza. Za to śnieg lekko odpuści. Jednak słońca jak na lekarstwo. Może być ślisko.

Wspólnie z Przychodnią Rodzinną na ulicy Hożej uruchomiliśmy na naszym portalu pomiar jakości powietrza na Śródmieściu. Dziękuję sponsorowi i zapraszam do sprawdzania, czy powietrze jest zdatne do oddychania. W tym numerze piszemy o tym w tekście „Sprawdź, czym naprawdę oddychamy”.

Jest wiele znanych technik manipulacji. Artur Schopenhauer w 1830 r. opisał niezwykle nieetyczną sztukę doprowadzania sporów do korzystnego rozstrzygnięcia, mądrze zwaną erystyką. Cieszy się ona niezasłużoną popularnością, choć jest bardzo wredna, niegodziwa i naganna. Moim zdaniem należy ją tępić. Erystyka jest z lubością stosowana przez rządzących. Dla przykładu podam cytaty z Schopenhauera, byśmy mogli dopasować je do dzisiejszych zachowań ważnych osób:

-przerywamy dyskusję, jeśli zmierza do przegranej;

-instancja- znajdujemy jeden przykład choćby pozorny, by obalić twierdzenie;

-jako dowody swoich tez stosujemy przesłanki fałszywe;

-opieramy się na twierdzeniach fałszywych;

-doprowadzamy przeciwnika do złości;

-znajdujemy dwuznaczności w argumentach przeciwnika, choćby drobne;

-oszałamiamy potokiem słów;

-argumentujemy ad personam, obrażając przeciwnika.

Schopenhauer podaje jeszcze dziesiątki podobnych technik. Większość o podobnym stopniu etyczności. W 1889 roku w „Księdze przysłów polskich” Adalberga pojawiło się przysłowie o kurze i grzędzie. Dzisiaj nazywamy tę technikę manipulacji „stopa w drzwi”. Idea techniki polega na tym, by do celu dochodzić krok po kroczku. Jak kura po szczebelkach grzędy coraz wyżej. Ciekawą techniką, czy też zespołem technik, jest „jestem Machiavelli”. Polega na braku skrupułów, akceptacji postawy cynicznej i łamaniu norm społecznych. Technika ta podporządkowuje innych ludzi własnym celom, uciekając się do podstępu, szantażu, schlebiania, przymusu. W zanadrzu mamy też technikę zarzucania nieprawdziwymi stwierdzeniami, technikę karania i nagradzania, presupozycji, technikę mostów, implikatury, blokersa, fałszywego źródła, deprecjacji, konformizmu, ingracjacji, technikę faktu dokonanego. Niezwykle okrutna jest technika intryg, która ma wiele odmian. Jedną z nich jest „relata refero”, polegająca na powtarzaniu o kimś opinii „innych”. Opinie mogą być zmyślone, podobnie jak „inni”. Częstą techniką jest technika aluzji, która także zwalnia mówiącego z odpowiedzialności. Dzisiaj są rozpoznane i opisane setki takich technik. Zainteresowanych zachęcam do poszukiwań, literatura jest bogata. Wielu technik manipulacji używamy bezwiednie, inne musimy wykształcić i opanować. Manipulacja nie jest czymś złym z natury, złą staje się z złych rękach.

W najnowszym wydaniu „Przeglądu Powiatowego” mamy dla Was nie lada atrakcję. Chodzi o tekst okładkowy zatytułowany „Tajemnicze pieniądze”. Mamy w nim kilka przykładów manipulacji, cynizmu, intryg. Czytelnikom pozostawiam ich wyłapanie. Serdecznie zapraszam do lektury.

Wydarzeniem tygodnia będzie finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Czeka nas wiele atrakcji, wiele sposobności do wrzucenia banknotów. Nasza redakcja wraz z ACE, Jerzym Stankiewiczem i urzędem miasta pomaga w organizacji transmisji live ze studia orkiestrowego oraz transmisji z koncertu finałowego z Wojtkiem Milewskim i przyjaciółmi. Transmisje można będzie śledzić na profilach facebookowych augustowskiego WOŚP, Dziennika Powiatowego i urzędu miasta. Wytrwałych zapraszam na sobotnie próby, gdzie uruchomimy testowe transmisje. Może się dziać. Zapraszam bardzo gorąco.

Zaczynamy cykle tekstów o drodze krajowej nr 8 z Augustowa do Białegostoku. Pozornie jej los jest przesądzony, gdyż cały ruch ma zostać przeniesiony na nową drogę Białystok-Ełk-Suwałki. W tym rozwiązaniu Augustów i prawie cały powiat augustowski jest skazany na komunikacyjne wykluczenie. Nie muszę chyba tłumaczyć, że oznacza to zapaść rozwojową, depopulację w jeszcze większym stopniu, brak nowych miejsc pracy. Musimy razem zawalczyć o ocalenie roli drogi krajowej nr 8, nadanie jej statusu drogi ekspresowej. Na szczęście mamy po swojej stronie przyrodę i przyrodników. Wykorzystajmy nadarzającą się szansę. Życiodajna ósemka” to pierwszy artykuł z cyklu.

W najnowszym numerze „Przeglądu” mamy jeszcze dwa artykuły z technikami manipulacji. W pierwszym dostrzegam Freudowską technikę anegdot tendencyjnych, technikę opartą na metaprogramach. Być może Czytelnicy wyśledzą jeszcze inne techniki. Zapraszam do czytania. Artykuł nazywa się „Kolejna gęba przyprawiona”.

Przyprawianie gęby, odwracanie kota ogonem, czepianie się słówek, nieodpowiadanie na proste pytania, czy wręcz fałszowanie prawdy to specjalność obecnej ekipy rządzącej. Przykładów takich zachowań nie brakuje. Tym razem radny Kleczkowski został oskarżony o brak szacunku do ludzi niepełnosprawnych, bo wypomniał rządzącym, że od stałego pochylania nad problemami się można nabawić się wady postawy. Mogłoby to być śmieszne, gdy nie fakt, że radni Naszego Miasta nawet takie drobiazgi są gotowi wykorzystać do dyskredytacji konkurentów politycznych. Jeśli komuś mało lekcji manipulacji powinien przeczytać tekst ilustrujący manipulacyjną technikę aluzji. Zatytułowany jest „Zaskakująca insynuacja”.

W tym wydaniu „Przeglądu” piszemy także o sześciu złotych radnej Roszkowskiej, o honorze banity, o ważnej akcji dla Basi, o zimie, o obwodnicy Sztabina, o koronawirusie, o śnieżnej interwencji, a sanepid przypomina o wielkiej roli szczepień.

Jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (35)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Apel
Apel 02.02.2021, 19:58
Świetnie napisany artykuł "6 złotych radnej Roszkowskiej"
Apeluję, żeby dać go na Internet, bo porusza wiele wątków: diet, stacjonarnych sesji RM, etyki pracy radnego, prawa.
Szkoda by było, żeby choć jedna osoba nie zapoznała się z faktami, które mają miejsce w Augustowie.
Marek
Marek 02.02.2021, 17:46
W nawiązaniu do zdjęcia trzech panów i jednej pani w czerwonym odzieniu z jakiejs uroczystości to: Szanowni Panowie jak się robi zdjęcie z kobietą to ustawia się nią między panów i nieco do przodu a nie z boku, no chyba że u Was w domach jest tak że żona nosi męża na plecach w koszyku wiklinowym.
zgłosić!
zgłosić! 02.02.2021, 11:39
Czyż idealnie nie nadawałby się do TK?
emeryt
emeryt 31.01.2021, 19:49
Czy jest ktoś jeszcze w Augustowie oprócz radnego Dobkowskiego. Widok tego radnego odbiera mi już apetyt.
emeryt, ja tylko żartowałem
emeryt, ja tylko żartowałem 01.02.2021, 16:58
Jest kilka osób, ale to wszystko hejterzy, więc się nie liczą.
Takiego diamentu, takiej perły oszlifowanej, takiego dobrodzieja, filantropa, wizjonera, nie bójmy się powiedzieć - geniusza - pełnego jednocześnie taktu i kultury osobistej - drugiego nie ma. Patrz i podziwiaj, to jemu zawdzięczasz ten dobrobyt i rozwojowo-inwestycyjną eksplozję, którą tu mamy, ten społeczny i cywilizacyjny awans. To dzięki niemu wszyscy wokół chodzą uśmiechnięci, są pełni życzliwości, przepełnieni miłosierdziem i chęcią pomocy bliźniemu, a wzajemny szacunek to już nasz znak rozpoznawczy w skali co najmniej ogólnokrajowej. Wytnij sobie zdjęcie i powieś na ścianę.
Joszko
Joszko 01.02.2021, 12:57
Nie ma ... wódz jest jeden, tak jak prezes z Żoliborza na całą Polskę . Masz patrzeć , słuchać i chwalić .To powinno ci wystarczyć zamiast jedzenia bo strawa duchowa się liczy . Popatrz i głód ci sam minie ....
Lysa pala
Lysa pala 01.02.2021, 16:55
Głód minie ale biegunka się wzmocni od takiego widoku
Blondyn
Blondyn 02.02.2021, 09:36
już wszyscy wiedzą kim jesteś... czuć ciebie z daleka.. feeee
Hefner
Hefner 01.02.2021, 09:37
to kup Playboy'a i ciesz się emeryturą, oglądając inne zdjęcia....
Fanka
Fanka 29.01.2021, 13:48
Szanowni Radni, może zorganizujcie zbiórkę na nożyk do golenia i grzebień dla radnego M K i T M.
T.M.
T.M. 29.01.2021, 21:16
Daj przykład radnym i zaczynaj zbiórkę.
Tata
Tata 29.01.2021, 16:45
A może zbiórkę na dobrego lekarza od medycyny estetycznej na krzywe wargi jednej z pań?
😂😂😂
😂😂😂 29.01.2021, 21:23
Krzywousta beti
Razkazywaj ty mienia
Razkazywaj ty mienia 29.01.2021, 23:08
Who is this?
Malutki
Malutki 28.01.2021, 19:27
Honor banity to artykuł o Ostapowiczu?
tak to jest
tak to jest 28.01.2021, 16:15
Na dzisiejszej, nudnawej zresztą sesji RM, radny Dobkowski postanowił przekuć słowo w czyn i dobitnie udowodnić, że wszystko co Naczelny pisze o jego manipulacjach to najszczersza prawda. Wysnuł otóż publicznie bezczelną i nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością tezę, że on i jego sykofanci są największymi zwolennikami współpracy, a reszta (to jest generalnie wszyscy, którzy ośmielają się myśleć inaczej) to hejterzy. Podzielił radnych na pracujących (tj. głosujących tak jak on każe) oraz hejtujących - czyli tych, co ośmielą się mieć inne zdanie. Bezczelność tego typka zaczyna nie mieć granic. Zgodnie z zasadami goebelsowskiej propagandy kłamstwo powtórzone 1000 razy staje się prawdą, dlatego na każdym kroku należy odkłamywać, to co on mówi. Otóż panie Dobkowski - to pan jesteś główną przyczyną niezgody i braku współpracy w tej radzie, to pan manipulując maluczkimi i uległymi, doprowadziłeś tę radę do formy kuriozum i pośmiewiska na skalę krajową, to pan wreszcie (i panu bezrefleksyjnie podlegli żołnierze, głosujący jak im SMS każe) doprowadziliście do tego, że to miasto tkwi w niemocy, marazmie, zwija się zamiast rozwijać a rządzą tu układy, nepotyzm i kolesiostwo. Mamy tego dość.
do sądu z nim
do sądu z nim 28.01.2021, 17:55
Radni nazwani hejterami powinni skorzystać z okazji podsuniętej im na tacy i bezzwłocznie podać delikwenta do sądu. A co mu żałować.
Po co
Po co 28.01.2021, 18:22
Nie każdy myślę chce się zniżać do poziomu podłogi.
Śmiech na sali
Śmiech na sali 28.01.2021, 18:04
Do sądu? Oni mu nawet dobrze nie odpowiedzieli, a co dopiero do sądu...
Widz
Widz 28.01.2021, 16:25
Też zwróciłem na to uwagę. I jeszcze na jedno, opozycja prawie nie zareagowała, nie rozumiem skąd ta dzisiejsza bierność i ociężałość ludzi aspirujących do tego, by w przyszłości przejąć władzę.
Pasuje jak ulał
Pasuje jak ulał 27.01.2021, 23:00
Ludzie, którzy nie nadają się do niczego, są zdolni do wszystkiego
Wyrok niby TK
Wyrok niby TK 27.01.2021, 22:58
"Trzeba naprawdę zaprzeczyć swojej wiedzy prawniczej, żeby wydać taki wyrok z takim uzasadnieniem"
tak nas mamią
tak nas mamią 27.01.2021, 17:04
Redakcjo , przepiękny wykład z technik manipulacji które są stosowane także przez partię zarządzającą obecnie Polską . Makiaweliści w czystej postaci dla których cel uświęca środki.
Kit
Kit 28.01.2021, 14:02
Nooo :) Od poniedziałku likwidują godziny dla seniorów, bo już odnieśli sukces, czyli nie skończyli szczepień 80-latków a jeszcze nawet nie zaczęli 70-latków haha
Jabba hunt
Jabba hunt 27.01.2021, 10:43
Jak zwykle bardzo trafne spostrzeżenia Panie redaktorze. Tak dalej trzymać obnażając ich praktyki rodem z koła gospodyń wiejskich Chociaż szczerze mówiąc w owych kołach kultura dyskusji jest o niebo wyższa niż w tym gremium wzajemnej adoracji. Dużo zdrowia dla całej redakcji
Kot
Kot 27.01.2021, 10:26
Te dwie techniki: "opieramy się na twierdzeniach fałszywych" oraz "oszałamiamy potokiem słów" doskonale znamy z wystąpień obecnego premiera. Przykład: ogłoszenie końca pandemii latem. Niekończące się sukcesy wiecznie na ustach. A tymczasem Polska w coraz większej ruinie.
Lokalne władze uczą się od "najlepszych"...
Stop nm
Stop nm 27.01.2021, 08:01
Warto poznać techniki manipulacji dlatego poszukam więcej informacji na ten temat.
Myślę, że nie każdy chce a nawet jest zdolny żeby stosować te metody podczas dyskusji z innymi ludźmi. Jeśli kogoś szanujemy to nie zależy nam na tym żeby go zdominować wykorzystując takie techniki z wyrachowaniem, na zimno.

Ford
Ford 26.01.2021, 21:35
Dawno, dawno temu, w nieodległej galaktyce obiecano remont bloku sportowego w Szkole Podstawowej nr 3...
Bum cyk cyk
Bum cyk cyk 27.01.2021, 00:55
Co jeszcze obiecano?
Mały s.
Mały s. 26.01.2021, 20:50
Techniki manipulacji..... 🤮🤮🤢🤢Czyj to obraz? 🤔 Bo mi nasuwa się tylko jedno nazwisko.....
ooloo
ooloo 27.01.2021, 08:57
A mi niestety nie jedno.
Tercet egzotyczny
Tercet egzotyczny 26.01.2021, 20:33
Dobkowskiego mieszkańcy nie wybrali do rady. Trafił przez to że ktoś inny zrezygnował.
Chociaż tworzy teraz idealny tercet z Onetą i Alicją.
12 groszy
12 groszy 26.01.2021, 20:30
Nie ma co, ja tam czekam najbardziej na "6 złotych radnej Roszkowskiej". Okładkowa persona z wiecznie napiętym guzikiem to gwiazda gasnąca, jeszcze dwa lata z okładem tych wygibasów i koniec jego kariery politycznej, absolutne finito, jakieś 50+ głosów przy dobrej mobilizacji rodziny. Natomiast Oneta - to inna bajka, w jej przypadku jak mówią Angole - only sky is the limit. Ona przez resztę tej kadencji da nam naprawdę wiele radości, ekscytacji, zadziwienia, zachwytu, zadumy, wyrwie z butów, przerwie popołudniową drzemkę nie biorąc jeńców. Ja tam za każdym razem, gdy zabiera głos - wstrzymuję oddech z napięcia i ekscytacji. I rzadko, oj rzadko bywam zawiedziony. Może nawet Kazik napisze o niej piosenkę.
Cezary
Cezary 26.01.2021, 23:38
Bułki?
pieczywo
pieczywo 27.01.2021, 09:47
Moje bułki są lepsze niż twoje.

Pozostałe