Mniej wyjazdów, ale zadań nie było mniej

  • 25.01.2021, 11:33
  • Beata Perzanowska
Mniej wyjazdów, ale zadań nie było mniej
Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej Augustów-Lipowiec podsumowują ubiegły rok swojej działalności. W 2020 roku wyjeżdżali do interwencji 53 razy. Oprócz gaszenia pożarów i innych działań druhowie także zaangażowali się dostarczanie maseczek mieszkańcom miasta oraz przekazanie pomocy strażakom gaszącym pożar w Dolinie Biebrzy.

W ubiegłym roku jednostka OSP Augustów-Lipowiec interweniowała 53 razy. Jak informuje druh Zbysław Kurczyński, prezes tej jednostki, jest to nieznaczny spadek w stosunku do roku 2019.

-Strażacy-ratownicy wyjeżdżali do 30 miejscowych zagrożeń. W akcjach gaśniczych uczestniczyli 18 razy. Dwa wyjazdy polegały na zabezpieczeniu operacyjnym obszaru chronionego. Miały miejsce również dwa alarmy fałszywe -mówi prezes OSP Augustów-Lipowiec. -Swoimi działania jednostka wspierała też strażaków zawodowych z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie.

Augustowscy druhowie nie tylko wykonywali swoje codzienne obowiązki. Angażowali się bowiem też w inne działania.

-W początkowej fazie pandemii nasza jednostka dostarczała maseczki mieszkańcom miasta Augustowa. Uczestniczyliśmy również w dostarczaniu wody, napojów energetycznych oraz środków medycznych, które zostały zebrane przez mieszkańców Augustowa i okolicznych miejscowości strażakom bezpośrednio biorącym udział w akcji gaśniczej w Dolinie Biebrzy -dodaje druh Zbysław Kurczyński.

Pomoc to jednak nie wszystko. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Augustów-Lipowiec, przez cały 2020 rok starała się systematycznie pozyskiwać środki finansowe na doposażanie w niezbędny sprzęt ratowniczy oraz środki ochrony indywidualnej strażaków.

-W pierwszym kwartale ubiegłego roku druhowie otrzymali dofinansowanie z Urzędu Województwa Podlaskiego na kwotę 12.000,00 zł na zakup kamery termowizyjnej oraz ubrań specjalnych. Kolejnym zakupem była drabina dwuprzęsłowa do działań ratowniczych na dużych wysokościach. Tym razem środki finansowe w wysokości 5.658,00 zł pochodziły z budżetu Powiatu Augustowskiego. Pod koniec roku podpisaliśmy umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dotację w kwocie 25.000,00 zł. Za uzyskane środki finansowe zakupiliśmy ubrania koszarowe, ubrania specjalne, buty specjalne oraz hełmy bojowe -wylicza prezes OSP. -Jednocześnie w ciągu całego roku systematycznie wymienialiśmy i uzupełnialiśmy zużyty sprzęt ratowniczo-gaśniczy korzystając ze środków finansowych Gminy Miasta Augustów.

Strażakom udało się również wyremontować kolejny boks garażowy oraz odnowić tylną elewację budynku remizy strażackiej. Ze środków uzyskanych od Komendanta Głównego Państwowej straży pożarnej dokończono modernizację placu przed remizą strażacką.

Ubiegły rok dla druhów OSP Augustów-Lipowiec był dosyć pracowity. Jak podkreśla prezes jednostki, przed druhami i zarządem kolejne wyzwania, które będą systematycznie realizowane.

Beata Perzanowska

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe