,,Żeby czuli się bezpiecznie”- potrzeby młodzieży ACE w dobie koronawirusa

  • 23.01.2021, 09:28
  • Beata Perzanowska
 ,,Żeby czuli się bezpiecznie”- potrzeby młodzieży ACE w dobie koronawirusa
Skutki pandemii Covid – 19 coraz bardziej zaburzają życie społeczne. Problemy zdrowotne, przedłużająca się izolacja, utrata kontroli, niestabilność finansowa, niepewność jutra, narastające lęki, to tylko wierzchołek góry lodowej problemów, z którymi borykamy się od dłuższego czasu.

W takiej rzeczywistości bardzo trudno odnaleźć się szczególnie młodym ludziom, którzy zamknięci w czterech ścianach domów, odcięci od swego społecznego świata, włączeni w tryby rodzącej się na ich oczach zdalnej edukacji doświadczają niejednokrotnie skrajnych emocji. Często słyszymy o skutkach pandemii, które uderzają w najmłodsze pokolenie, dokonując coraz większego spustoszenia w sferze emocjonalnej dzieci i młodzieży. Narastający lęk, którego podłożem jest obawa o najbliższych, różny przekaz na temat choroby, nauczanie zdalne, izolacja, może doprowadzić do spadku koncentracji, problemów z pamięcią, braku kontroli nad emocjami, a nawet zaburzeń depresyjnych. Często są to stany nieznane młodym ludziom, nie wiedzą jak mają zareagować, co robić, do kogo się zwrócić. Jak pomóc młodzieży przetrwać ten trudny czas? Jak rozpoznać niepokojące sygnały, które wysyła dziecko potrzebujące pomocy?

Na te oraz podobne pytania odpowiadali w poniedziałek 18 stycznia 2021 r. członkowie Zespołu Wychowawczego Augustowskiego Centrum Edukacyjnego w Augustowie pod przewodnictwem Dyrektora Pana Grzegorza Augusewicza. Gościnnie udział w spotkaniu zadeklarowały Pani Ewa Perkowska - Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Augustowie oraz Pani Kinga Muczyńska - oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Augustowie. Głównym celem spotkania było rozszerzenie wachlarza działań profilaktyczno – interwencyjnych kierowanych do uczniów ACE w związku z ograniczonym dostępem do szkoły i nauczaniem w systemie zdalnym. Pan Dyrektor Grzegorz Augusewicz zaznaczył, że czasy są trudne i coraz częściej słyszymy o zjawiskach niepożądanych wśród młodzieży, niestety także uczniów ACE. Priorytetem w tym momencie jest holistyczne podejście do problemu i opracowanie działań skierowanych do całej społeczności szkolnej, jaką stanowią rodzice, uczniowie i nauczyciele.

Dyskusja na tematy potrzeb uczniów ACE, w szczególności potrzeba wyjścia naprzeciw ich oczekiwaniom w dobie koronawirusa zaowocowały porozumieniem, jakie udało się nawiązać między Augustowskim Centrum Edukacyjnym w Augustowie a Komendą Powiatową Policji .”Cyberświadomi – cyberbezpieczni” to główne hasło działań profilaktycznych. Zaplanowano spotkania on-line młodzieży z Panią Kamilą Muczyńską, na których policjantka przedstawi m.in. konsekwencje prawne grożące osobom zamieszczającym „nieostrożne” wpisy na portalach internetowych. Odbędą się również pogadanki o tematyce przemocy w rodzinie. W ramach współdziałania z jednostką policji zaplanowano konkurs na film profilaktyczny przedstawiający wpływ przestępstw internetowych na społeczność szkolną. Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Augustowie Pani Ewa Perkowska podkreśliła, że jej placówka w miarę możliwości realizuje wszystkie swoje cele i zatrudnieni tam specjaliści są otwarci na wszystkie spotkania, zarówno zdalne jak i stacjonarne. Poradnia zapewnia wsparcie w czasie godzin pracy placówki oraz podczas dyżurów telefonicznych pod nr tel. 661 488 620. Zostanie stworzony harmonogram współpracy Poradni z ACE z szeroką ofertą psychoedukacyjną kierowaną do uczniów, rodziców i nauczycieli. Dobrym pomysłem jest także monitorowanie potrzeb uczniów, chociażby przy pomocy anonimowych ankiet on -line.

W dobie zdalnego nauczania mamy utrudniony dostęp do ucznia i jego potrzeb. Niewielu z nich uzewnętrznia swoje problemy, informuje o przykrych doświadczeniach, dzieli się emocjami. Trudno jest uporać się z traumą, jakiej doświadczyli w czasie epidemii - utrata osób bliskich, choroba, problemy materialne, pogłębiające się problemy psychiczne, przemoc domowa. Stąd też rolą szkoły jest nie tylko stawianie wymagań programowych, skupianie się na aspektach dydaktycznych, ale przede wszystkim troska o ucznia i jego potrzeby. Rola nauczyciela jest w tym aspekcie niezmiernie ważna. Musi być wyczulony na wszelkie sygnały docierające ze środowiska ucznia. Tylko współpraca nauczyciela, wychowawcy, rodzica, pedagoga pozwala na lepsze zrozumienie problemów młodych ludzi. Trzeba zrozumieć, iż na typowe problemy wieku dorastania nałożyły się obecnie trudne czasy pandemii, z którymi niejednokrotnie uczniowie nie umieją sobie poradzić.

Dyrektor Augustowskiego Centrum Edukacyjnego wraz z Zespołem Wychowawczym podjął się zadania trudnego, ale bardzo potrzebnego w dzisiejszej rzeczywistości. Tylko dzięki wspólnym działaniom jesteśmy w stanie zmierzyć się ze skutkami długofalowych skutków pandemii w szkolnictwie. Dyrekcja ACE bardzo dziękuje za pomoc i wsparcie Powiatowej Komendzie Policji w Augustowie oraz Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Augustowie oraz liczy na owocną współpracę.

ACE w Augustowie

 

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe