Sigillewska zastąpiła Harasima

  • 17.01.2021, 14:00
  • Bartosz Lipiński
Sigillewska zastąpiła Harasima Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Aleksandra Sigillewska
Komisja rewizyjna to jeden z najważniejszych organów rady miasta, którego zadaniem jest kontrola burmistrza. W bieżącej kadencji absolutną większość w komisji mają radni będący w koalicji z burmistrzem. Ostatnio, nie godząc się ze standardami pracy komisji, odszedł z niej radny opozycyjny Rafał Harasim. Wakat po Harasimie wypełni niebawem opozycyjna radna Aleksandra Sigillewska, która często krytykowała działalność komisji.

Bartosz Lipiński

Miniony rok nie był najlepszy dla komisji rewizyjnej augustowskiej rady miejskiej. Nie brak było ocen, że komisja w obecnym kształcie służy przede wszystkim obronie burmistrza i podjętych przez niego decyzji. Zdecydowaną większość mają w niej radni koalicji rządzącej z przewodniczącą Jolantą Onetą Roszkowską na czele, co skłania do pytań o obiektywizm i rzetelność organu mającego kontrolować burmistrza. Niektóre decyzje podjęte przez komisję wzbudzały kontrowersje i duże zastrzeżenia opozycji.

Tak było chociażby w trakcie rozpatrywania sprawy związanej z rzekomą przemocą w Szkole Podstawowej nr 3. Kilka miesięcy temu Aleksandra Sigillewska złożyła wniosek o kontrolę w wydziale edukacji i sportu urzędu. Przedmiotem kontroli miało być m.in. ustalenie przepływu informacji o rzekomej przemocy między byłą dyrektor i organem prowadzącym. Ale zamiast zawnioskowanej kontroli odbyło się posiedzenie komisji, co wyjątkowo zbulwersowało A. Sigillewską. Radna nie zostawiła suchej nitki na efektach pracy komisji rewizyjnej. Obrady przemieniły się w spektakl. Poza jedną skargą rodzica ze stycznia 2019 roku, nie poznaliśmy żadnych dowodów mogących potwierdzać istnienie przemocy w placówce w okresie pracy na stanowisku dyrektora Wiesławy Chrulskiej. Ze strony obozu rządzącego padały sugestie, że to dyrektor nie dostarczała „poszukiwanej” dokumentacji wydziałowi. Na posiedzeniu komisji rządzący odrzucili wniosek opozycji o powołanie zespołu, który mógłby na spokojnie i bez presji kamer zająć się analizą szeroko komentowanej sprawy. Ale powodów do krytyki poczynań komisji było więcej. W grudniu komisja dyskutowała o finansowaniu mediów przez urząd miejski. Radny Koalicji Obywatelskiej Rafał Harasim postulował o powołanie zespołu, który zająłby się tym tematem. Reprezentowany przez niego klub chciał, aby zespół składał się z trzech osób i każde środowisko w radzie miało w nim swojego przedstawiciela. Mimo, że o propozycji Harasima początkowo bardzo pozytywnie wyrażał się radny koalicji rządzącej Dariusz Ostapowicz, ostatecznie zaproponowany przez opozycję pomysł upadł. Do tej decyzji rękę przyłożył sam Ostapowicz. Radny Harasim nie mógł pogodzić się ze standardami pracy komisji i zdecydował o rezygnacji z zasiadania w jej gremium. Znamy już nazwisko następcy.

Na ostatniej sesji radny koalicji rządzącej Dariusz Ostapowicz zgłosił do pracy w komisji kandydaturę Aleksandry Sigillewskiej. To dosyć zaskakujące posunięcie, ponieważ Sigillewska przez kilka miesięcy niezwykle krytycznie wypowiadała się o działalności organu, mającego kontrolować burmistrza. D. Ostapowicz bardzo ciepło wypowiadał się o radnej, komplementując choćby jej pracowitość, drobiazgowość czy rozsądność. Zadeklarował również, że będzie ją wspierał.

Trudno powiedzieć, jakie intencje przyświecały radnemu i czy był szczery w pochlebstwach. Aleksandra Sigillewska przypomniała, że negatywnie ocenia obecne funkcjonowanie komisji rewizyjnej. Przekonywała np., że komisja nie prowadzi we właściwy sposób kontroli. Radna liczyła, że pojawią się też inne kandydatury do zastąpienia Rafała Harasima. Ale po pewnym czasie wyraziła zgodę się na dołączenie do składu komisji. Dodała, że zawsze jest chętna do pracy na rzecz mieszkańców. Niebawem radna będzie mogła sama zatroszczyć się o właściwe funkcjonowanie komisji. Czy uda się coś zmienić? Najbliższe miesiące przyniosą odpowiedź.

*Artykuł ukazał się w 1/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Megahit internetów
Megahit internetów 18.01.2021, 19:35
Uwaga - tego jeszcze nie grali. Jak chcecie pęknąć ze śmiechu, posłuchajcie z poniższego linku godzina 3:56:51. Oneta podczas trwania komisji (ro)zwoju jednocześnie głosuje i obsługuje klientów na kasie fiskalnej. "6 złotych proszę".
Czy to jest legalne?? Bo czy etyczne, to nie ma wątpliwości.
https://esesja.tv/transmisja/1…
Kabaret......o kabaret
Kabaret......o kabaret 20.01.2021, 08:37
Proponuję konkurs. Co może robić w Augustowie
nasza ulubiona radna w czasie posiedzeń komisji?
Moja propozycja: siekać cebulę gorzko płacząc i twierdząc że tak ja wzruszył los miasta...
Baba z wozu
Baba z wozu 19.01.2021, 17:05
To chyba tylko w Augustowie jest możliwe, żeby radny jednocześnie sprzedawał w sklepie i uczestniczył w posiedzeniu komisji rady miejskiej??? Dostaje dietę za to, że nie jest w pracy tylko z pełnym zaangażowaniem bierze udział w komisjach i sesjach.
Po co się zapisała do 6 komisji? Taka z niej specjalistka? Czy żeby tylko głosować?
I ona powiedziała żeby "przewietrzyć salę"
kuriozuuuuuuuuum!!!!!
http://bip.um.augustow.pl/rada…
Lilianna
Lilianna 19.01.2021, 14:47
To jest absolutny skandal!!!! Tak decyduje się o sprawach mieszkańców. Między wydawaniem reszty a smażeniem kotleta. Niepoważne, bulwersujące, żenujące, a przede wszystkim niebezpieczne. Poprosimy o wyjasnienia. Może jakieś oświadczenie???
Wykształciuch :)
Wykształciuch :) 17.01.2021, 15:01
Zdecydowanie perełka wśród radnych. Merytoryczna, przygotowana i skromna. Nie jak Pani "Aaaa Yyyy", która wypowiedź każdego musi skomentować. Brawo Pani Piaseckiej za zwrócenie uwagi na ten fakt. Pan radny Ostapowicz, podkreślam radny, który chyba nie zna Ustawy o samorządzie gminnym. Podczas ostatniej komisji doraźnej statutowej pojawił się moment - chyba podczas wystąpienia Pana radnego Sznejdera, podczas którego mikrofonu nie wyłączył chyba Pan Sieńko. Pewien nie jestem. Komentarz wypowiedziany na temat mówiących sprawił, że w moich oczach bardzo stracił. To chyba ten moment, w którym pan przewodniczący zwrócił skądinąd niesłysznie uwagę Panu radnemu Miklasowi, który akurat nic nie mówił.
Pani Aleksandro - na burmistrza w kolejnej kadencji!!!! Powinna Pani chodzić po mieście śmiało z podniesioną głową.
Smutno słuchać - koalicja i opozycja, a gdzie w tym wszystkim są mieszkańcy. No tak - jak pokazuje twarda demografia, wyjeżdżają. MOŻE więc warto do dróg DODAĆ aktywizację w strefie gospodarczej. Dać ludziom chleba a nie tylko igrzysk.
Zula
Zula 17.01.2021, 14:12
Chcieli wziąć sobie listek figowy i dalej robić swoje, ale chyba z Panią Olą to się nie uda.

Pozostałe