Zapachniało przesileniem

  • 17.01.2021, 14:00
  • Bartosz Lipiński
Zapachniało przesileniem Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na pierwszym planie: Mieczysław Szczerbakow
Na ostatniej sesji rady miejskiej zapachniało sensacyjnym przesileniem. Jeden z banitów z klubu PiS i członek koalicji rządzącej w radzie podzielił się zaskakującymi refleksjami. Z jego słów można było wręcz odczytać, że poważnie zastanawia się nad sensem swojej dalszej pracy w radzie i rozważa rezygnację z mandatu. Podobnie słowa radnego zinterpretowała reprezentantka opozycji. Nadchodzi rewolucja, czy jest to tylko burza w szklance wody?

Bartosz Lipiński

Obecny podział mandatów w augustowskiej radzie miejskiej jest oczywisty. 11 szabel posiada koalicja rządząca Naszego Miasta i banitów z klubu PiS, z kolei 10 głosów ma opozycja. Jest to minimalna przewaga i aż trudno uwierzyć, że przy tak marginalnych dysproporcjach obraz rady przypomina absolutną dominację obozu rządzącego. Do niedawna radni koalicyjni mieli ogromny spokój, ponieważ Wojciech Walulik był praktycznie nieobecny w radzie i zapewniał tym komfortową przewagę samorządowcom zrzeszonym wokół burmistrza. Po złożeniu przez niego mandatu i przyjściu do rady aktywnej Krystyny Wilczewskiej, każde głosowanie wisi na włosku. Gdyby ktokolwiek z banitów z klubu PiS złożył mandat, to doszłoby do bardzo ciekawej sytuacji. Jest prawdopodobne, że kolejna osoba z listy, która weszłaby na zwolnione miejsce, zasiliłaby opozycję i była po stronie przewodniczącego augustowskiego PiS Marcina Kleczkowskiego. Taki scenariusz zwiastowałby rewolucję, gdyż opozycja miałaby przewagę jednego głosu. Jeśli potrafiliby się porozumieć i skonsolidować ponad podziałami, w szybkim czasie mogliby dokonać zmian w prezydium rady odwołując przewodniczącą, zmienić statut, zrewolucjonizować prace komisji rewizyjnej, przeforsować dotąd pacyfikowane uchwały np. o obniżeniu obowiązującej stawki opłaty adiacenckiej. Najbardziej taką sytuacją mógłby być zaniepokojony burmistrz, gdyż straciłby komfort działania z sympatyzującymi z nim radnymi.

W trakcie ostatniej sesji rady pachniało sensacją. Radny koalicji rządzącej i banita z klubu PiS Mieczysław Szczerbakow wygłosił emocjonalny komentarz, jakby chciał pożegnać się z radą.

-Podsumowując nasze spotkanie chcę powiedzieć, że większość obecnych osób zapomniało, że zostając radnymi składali przysięgę. Może powinno się ją składać co roku lub kilka razy w roku, gdyż większość tu obecnych przedstawia swoje interesy i bolączki. Naprawdę słuchając tego wszystkiego czuję się brudny. Bardzo rozważam odejście z tak nieszacownego grona i chciałbym się dzisiaj z państwem pożegnać –oznajmił na sesji 29 grudnia radny Szczerbakow.

Opinia Mieczysława Szczerbakowa została przez niektóre osoby zinterpretowana, jako jasna zapowiedź złożenia mandatu. Takie odczucia miała m.in. Krystyna Wilczewska, która do rady dołączyła kilka miesięcy temu. K. Wilczewska stwierdziła, że wypowiedź M. Szczerbakowa o potencjalnej rezygnacji z mandatu przelała czarę goryczy związaną ze sposobem prowadzenia sesji czy brakiem szacunku wśród radnych. Przewodnicząca rady Alicja Dobrowolska uznała, że radny pożegnał się z udziału w obradach grudniowej sesji, a nie z dalszej pracy w radzie i apelowała żeby tak daleko nie wybiegać z analizą jego słów. Jak będzie wyglądać przyszłość?

Głos Mieczysława Szczerbakowa w radzie jest dziś na wagę złota. Zapewne obóz rządzący w najbliższym czasie będzie nakłaniał radnego do pozostania. Sam M. Szczerbakow w bieżącej kadencji już raz gruntowanie zmienił swoje zdanie w niezwykle ważnej sprawie. W czerwcu ubiegłego roku głosował przeciwko łączeniu w zespół Szkoły Podstawowej nr 3 i Przedszkola nr 6. Miesiąc później opozycja chciała wnieść do porządku obrad projekt uchwały uchylający uchwałę o powołaniu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 złożonego z placówek przy ulicy Mickiewicza. Tym razem M. Szczerbakow zagłosował przeciwko rozwiązaniu opozycji, które przecież sam poparł w czerwcu. Dzięki temu powstanie zespołu stało się faktem. Teraz może być podobnie i może nie dojść do zaskakującego przesilenia w radzie. Z perspektywy koalicji rządzącej dużo bardziej niebezpieczny mógłby być powrót do sesji stacjonarnych. Obradując na sali znacznie ciężej będzie o stuprocentową frekwencję, aby zapewnić jeden głos przewagi.

*Artykuł ukazał się w 1/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Bogdan
Bogdan 16.01.2021, 15:59
A kiedy złoży mandat i zrezygnuje z pełnienia swoich obowiazkow
pani Dobrowolska która ośmiesza cały Augustow i jakby miała
honor to dawno by to zrobiła ale za bardzo się przyspawał
do swego stolka
odspawać jak najszybciej
odspawać jak najszybciej 16.01.2021, 21:36
Honor w przypadku ludzi tego pokroju to pojęcie absolutnie obce. Abstrakcja. Prędzej dostanie nobla w dziedzinie fizyki kwantowej niż dobrowolnie zrezygnuje.
Jej wybór na to stanowisko był gigantycznym błędem. Błędem na skalę niespotykaną. Niekompetencja i ignorancja na poziomie niespotykanym w skali całego kraju. Zrobiła z tej rady po prostu parodię i skompromitowała ją jako instytucję. Oczywiście z punktu widzenia rządzących jest bardzo ok, bo gorliwie i wzorowo pełni funkcję posłusznego pożytecznego idioty i usłużnego kelnera władzy.
Jak już zawieje wiatr pozytywnych zmian, pierwsza rzecz którą trzeba zrobić to natychmiast odspawać ją od stołka.
Jan
Jan 17.01.2021, 01:09
Prawda. Podesłałem linki z Augustowskiego Pudelka znajomym to złapali się za głowę i stwierdzili, że ta pani przebija nawet konfetti. Wstyd dla miasta na całą Polskę.
BTW: czemu Pudelek zamilkł? Szkoda.
Pudel
Pudel 21.01.2021, 23:13
Wróci, wróci, przeglądanie tych kilometrów taśm nagrań z posiedzeń trochę trwa, ale mam już parę pomysłów :)
Lodka
Lodka 22.01.2021, 14:14
Wierzę, wierzę. Pokłon do ziemi za Twoje poświęcenie. Dobra robota. Można znajomym pokazać najlepsze fragmenty bez konieczności oglądania 10-godzinnych obrad, które wziąłeś/aś na siebie :))
Przy okazji, do radnych potencjlnie oburzonych tzw. wyrywaniem z kontekstu ich słów (modne określenie na usprawiedliwianie wypowiadanych bzdur): gdybyście nie dawali okazji i sami się nie kompromitowali, nie byłoby czego wyrywać...
***l
***l 22.01.2021, 21:38
Co do "wyrwania z kontekstu" - właśnie akurat w tych filmikach staram się pokazać naszą władzę w maksymalnym skrócie z zachowaniem minimalnego kontekstu. Gdybym chciał manipulować ich wypowiedziami, zrobiłby się z tego kabaret, a tego wolę uniknąć. Wystarczy, że radni odsłaniają swoje prawdziwe oblicze za pomocą własnych słów i zachowań, stając się lokalnym memem.
🤡 Błazen
🤡 Błazen 23.01.2021, 09:47
Gwiazda kabaretu to nasz mały,😉 jego talent komediowy wyłonił p. Krzysztof w filmiku. 🙃🙃Pośmiewisko na całą Polskę i dalej. Ale śmiech to zdrowie. 💪💪💪. Uroda i mądrość jest podziwiana w szerokich kręgach 😉👍👌💪. Mamy to. Mamy swego małego Chaplina ☺️🤥
Głupota
Głupota 16.01.2021, 17:21
Stołek jej przyrósł do.....
Ivica
Ivica 15.01.2021, 22:41
"Z perspektywy koalicji rządzącej dużo bardziej niebezpieczny mógłby być powrót do sesji stacjonarnych. Obradując na sali znacznie ciężej będzie o stuprocentową frekwencję, aby zapewnić jeden głos przewagi." - taki powrót prędko nie nastąpi.
zobaczycie że tak będzie
zobaczycie że tak będzie 15.01.2021, 23:17
I w związku z powyższym wiemy już dlaczego ciągle się opóźnia oddanie do użytku nowego ratusza. Jak tak dalej pójdzie, to do końca tej kadencji będą go wykańczać. Ewentualnie może się okazać, że ratusz gotowy i biurwy się przeprowadzą, ale sala spotkań rady nie będzie gotowa, bo zabraknie metra kabla lub podłoga się odklei. Milion powodów się znajdzie.
Glos
Glos 15.01.2021, 18:50
Glosowal za podwyzkami to niech teraz placi za mieszkancow
Kim jest Mietek?
Kim jest Mietek? 15.01.2021, 16:55
Jeśli jesteś honorowy panie radny, to opuścisz to towarzystwo lub pójdziesz za ludźmi. Bo ci co cię znają, pracują, pracowali z tobą pamiętają, że byłeś zawsze z ludźmi. Dlaczego teraz tak postępujesz? I nie trzymaj się Chudeckiego. Na prawdę nie warto. Zrozumiesz to wkrótce.
Mietek trzym się chłopie
Mietek trzym się chłopie 15.01.2021, 16:44
Mietek, cała nadzieja w tobie. W końcu musi znaleźć się ten jeden sprawiedliwy, który przerwie to pasmo zakłamania, obłudy i arogancji. Z tzw. piątki hańby ty jeden rokujesz jakieś nadzieje na to aby zachować się przyzwoicie, jak porządny i prawy człowiek. Nie daj się kupić za judaszowe srebrniki. Naprawdę warto jest móc patrzeć w lustro bez obrzydzenia. Nie musisz od razu rezygnować, wystarczy zacząć głosować normalnie, jak nakazuje przyzwoitość a nie jakiś paliwowy bonzo. Życzymy podjęcia mądrej i dobrej dla ciebie decyzji.
Gracjan
Gracjan 17.01.2021, 01:05
Po tym wszystkim to już raczej trudno będzie spojrzeć na siebie bez obrzydzenia. Więc są dwa wyjścia: brnąć w to dalej i już do końca pogrążyć się w hanbie, której ludzie nie zapomną, lub uratować resztki honoru i odejść, licząc że ludzie bardziej zapamiętają ten gest niż grzechy wcześniejsze.
Pestmista
Pestmista 15.01.2021, 16:12
Refleksja zjawi się za 2,5 roku jak będzie trzeba wcisnąć się na listy wyborcze. Zaczną rezygnować występować krytykować kajać się że zrozumieli że już teraz nie zawiodą wyborców... A głupi lud jak zwykle wszystko kupi...
Tłumaczonko
Tłumaczonko 15.01.2021, 17:34
Podwyżki były niepotrzebne, ale wicie, rozumicie, wirus był. Budziet tak?
wyborca
wyborca 15.01.2021, 14:24
Mietku, czyżbyś w końcu się obudził?
Królewna Śnieżka i 10 krasnoludków
Królewna Śnieżka i 10 krasnoludków 23.01.2021, 15:32
Mietek się obudził? A co to Mietek królewna Śnieżka jest? On się brutalnie obudzi jak trzeba będzie miejsce na liście dostac. A i wcześniej zimny prysznic będzie oj będzie . Bo ludzie wk........
Warto
Warto 15.01.2021, 16:27
Gdyby zrezygnował mógłby uratować miasto.
Malo kto ma taką szansę.
Realista
Realista 15.01.2021, 15:34
Nic się nie zmieni. Pan Mieczysław uczestniczył już w komisjach odbywających się w ostatnich dniach, a w związku z powyższym do żadnych zmian nie dojdzie i nie jestem tym zaskoczony.

Pozostałe