W Augustowie już się dzieje, oj dzieje

  • 15.01.2021, 10:00
  • Beata Perzanowska
W Augustowie już się dzieje, oj dzieje
W niedzielę, 31 stycznia odbędzie się 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wielka zadyma w środku zimy wyglądać będzie wprawdzie trochę inaczej niż w ubiegłych latach, bo epidemia koronawirusa wymusza sporo ograniczeń, ale jak zapewniają augustowscy społecznicy, nie zabraknie w niej radosnej zabawy i poczucia wspólnoty. Zaplanowano sporo wydarzeń, a akcję można już wspierać licytując różnego rodzaju przedmioty, wpłacając pieniądze do eskarbonki czy wrzucając datki do puszek w różnych punktach w Augustowie.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra 31 stycznia i wspierać będzie dziecięcą laryngologię, otolaryngologię i diagnostykę głowy. Augustowski sztab WOŚP, prowadzony przez Augustowskie Placówki Kultury i skupiający rzesze społeczników pracuje pełną parą już od dawna, by tegoroczny finał mimo obostrzeń i izolacji był radosny i wspaniały. Augustowski finał ma też dodatkowe przesłanie, a mianowicie przyświeca mu hasło WOŚP Augustów Kontra Koronawirus.

-W tej sytuacji, zwłaszcza tak trudnej jaka jest teraz, ważna jest solidarność i poczucie wspólnoty. Pomimo tej izolacji jesteśmy w stanie razem zrobić coś dobrego dla najmłodszych, najbardziej potrzebujących pomocy. Zróbmy wszystko, żeby w dniu finału być razem i poczuć wspólnotę -mówi Małgorzata Dworak z augustowskiego sztabu. -Tegoroczny finał będzie inny niż do tej pory, ale nie mniej radosny. Zaplanowaliśmy wiele imprez, które będą transmitowane w mediach społecznościowych i nie tylko. Wszystko zamierzamy relacjonować w naszym wośpowym studiu. Tam na bieżąco będziemy przekazywać informacje związane ze zbiórką.

Cenna lampa

A dziać się będzie w Augustowie bardzo dużo. Zresztą już orkiestrowa machina ruszyła i w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej www.wospaugustow.pl udostępniane są aukcje internetowe różnego rodzaju przedmiotów. Warto zwrócić uwagę na wspaniałą lampę secesyjną, którą na rzecz augustowskiego WOŚP przekazał aktor Janusz Michałowski. Lampa pochodzi z jego bogatej kolekcji. Licytacja lampy i innych przedmiotów odbywa się na https://allegro.pl/uzytkownik/WOSP_AUGUSTOW?bmatch=cl-dict210105-ctx-uni-1-4-0112

Bieg za dychę lub więcej

Zaplanowano między innymi II Augustowski Bieg dla WOŚP „Gorące Serca”, z którego opłata startowa zostanie przekazana na rzecz orkiestry.

-W tym roku nasz bieg nazywamy wirtualnym, ale do końca wirtualny nie będzie. Nie będzie wspólnego startu i takiej samej trasy dla wszystkich uczestników biegu. Należy się zarejestrować, wpłacić opłatę i przebiec, czy przejść dowolny wybrany przez siebie dystans w czasie od 10.00 do 15.00 w dniu finału -wyjaśnia Małgorzata Dworak. -Współorganizatorem biegu jest Augustowskie Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne, a partnerem jest augustowska firma JW. Ślepsk. Ta firma funduje opłatę startową dla swoich pracowników, mało tego do każdej opłaty startowej swojego pracownika dorzuca dodatkowo 10 zł. To jednak nie wszystko, bo anonimowy darczyńca do każdego zawodnika startującego w biegu wrzuca do skarbonki dodatkowe 10 zł. Tak więc za udział jednego uczestnika do puszki wpaść może nawet 30 zł. Zapraszamy do udziału w biegu przede wszystkim całe rodziny. To może być naprawdę fajna, sportowa i rodzinna przygoda, w dodatku w szczytnym celu.

Podczas biegu należy pokonać minimum 1 km. Organizatorzy zachęcają, by w trakcie biegu, przechadzki czy spaceru z kijkami cyknąć fotkę lub nagrać film.

-Nie ma obowiązku udokumentowania swojego udziału w biegu natomiast zachęcamy do zamieszczenia zdjęć pod wydarzeniem na FB albo na swoim profilu, a przed samym biegiem podamy adres mailowy, na który będzie można przesyłać zdjęcia i filmy. Stworzymy z nich galerię i zaprezentujemy światu -wyjaśnia Małgorzata Dworak. -Opłata startowa to tylko 10 zł, ale oczywiście można wpłacać więcej. Zasili ona w całości konto WOŚP, a dla wszystkich uczestników biegu przewidziane są pamiątkowe medale w kształcie serca. Planujemy też konkursy i inne atrakcje dla biegaczy.

Link do zapisów i regulamin biegu można znaleźć na stronie www.wospaugustow.pl i fb WOŚP_AUGUSTÓW oraz na wydarzeniu https://www.facebook.com/events/380138539741278

Kiermasz i ciastobus

Corocznym hitem augustowskich finałów wielkiej orkiestry był zawsze kiermasz ciast. W tym roku też nie zabraknie słodkiej niespodzianki. Na Rynku Zygmunta Augusta pojawi się ciastobus, w którym będzie można kupić ciasta, będą one zapakowane z zachowaniem wszystkich wymogów sanitarnych. Augustowska orkiestra to nie tylko sama zbiórka, ale też impreza skupiająca wiele artystycznych wydarzeń. I chociaż epidemia koronawirusa wymusza zupełnie nowy sposób działania sztabu, nie zabraknie teatralnych akcentów i muzycznych.

 

Koncerty i przedstawienia

Zaplanowano muzyczny finał, który będzie transmitowany na żywo. Już wiemy, że wystąpi znany augustowskiej publiczności Wojciech Milewski, towarzyszyć mu będzie Tosia Milewska, ale i też inni artyści. W programie augustowskiego finału znajdzie się III Augustowski Przegląd Teatrów Dziecięcych „SCENKA”. Tym razem nieco starsi od uczestników organizatorzy czyli augustowskie teatry Res Humanae oraz Pneumatyczny zapraszają zdolnych solistów i recytatorów oraz ich rodziców i nauczycieli do wspólnej zabawy. Organizatorzy zapraszają do udziału dzieci z klas 0–3 o przesłanie nagrań filmowych z występów. Obok słowa mogą pojawić się w nich inne tworzywa teatralne, np. rekwizyt, kostium, muzyka. Czas występu limitowany jest do 5 minut. Prezentacja nagrań zaplanowana jest na 26 stycznia, na godzinę 12.30. Teatr Res Humanae wystawi także sztukę „Królowa dancingu”, w reżyserii Bożeny Bendig. Będzie to spektakl muzyczny autorstwa młodego, zdolnego augustowianina. Przeboje dwudziestolecia międzywojennego, wartka akcja – to wszystko w komedii w wykonaniu młodych aktorów. Premiera widowiska odbyła się w roku 2016, a I Liceum Ogólnokształcące w Augustowie zaprasza na spektakl online 31 stycznia o godz. 17:00.

„Wszystkich miłośników beztroskiej rozrywki oraz starych melodii zachęcamy do spędzenia niezapomnianych chwil w towarzystwie „Królowej dancingu”, która gwarantuje szampańską zabawę w eleganckim lokalu w zamierzchłych czasach, gdy jeszcze nikt nawet nie słyszał o jakimkolwiek zakazie zgromadzeń. Za to ręczy słowem honoru autor Paweł Kondracki” -czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Konkursy

Augustowski sztab zaplanował też dwa konkursy. Konkurs plastyczny dla dzieci do lat 14 pod hasłem „Pomaganie jest fajne”. Prace plastyczne, wykonane dowolną techniką można dostarczyć do Biblioteki Miejskiej w Augustowie przy ul. Hoża 7 w terminie od 25 do 29 stycznia, od godz. 9:00 do 17:00. W konkursie przewidziano nagrody. Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie wraz z augustowskim sztabem w ramach akcji ogłasza także konkurs na hasło promujące 29. finał orkiestry „Finał z głową” . Hasło powinno być zwięzłe, powinno zapadać w pamięć i zawierać słowo „głowa”. Jeden uczestnik może zgłosić maksymalnie trzy propozycje hasła. Pomysły należy przesłać na maila [email protected] wpisując w temacie wiadomości „WOŚP -konkurs”, a w jej treści należy wpisać swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu. Hasła można przesyłać w terminie do 15 stycznia, do godziny 15.00. W dniach 30 i 31 stycznia, podczas Wielkiego Finału WOŚP, zwycięskie propozycje haseł zostaną opublikowane na stronie WOŚP Augustów (https://wospaugustow.pl/), na fanpage’u MBP na Facebooku, na stronie internetowej MBP (https://biblioteka.augustow.pl/) oraz zaprezentowane w Studiu Finałowym, promując tegoroczną edycję akcji. Wszyscy uczestnicy zostaną nagrodzeni gadżetami ufundowanymi przez sztab WOŚP Augustów.

Gdzież można wpłacać pieniądze?

Wielki finał odbędzie się 31 stycznia, ale zbiórkę już można wesprzeć teraz. Oto lista miejsc, gdzie ustawione są stacjonarne puszki WOŚP: Sklep Junior przy ul. Nadrzeczna 78, sklepy ASS Społem: „Gamma” Rynek Zygmunta, Market Lipowiec, Market Borki, Market Bystry, „Malwa” ul. Ogrodowa, Przychodnia Eskulap, Stacja paliw INEES ul. Wojska Polskiego 69, sklep MRÓWKA, Piekarnia przy ul. Wypusty 9, Sklep Spożywczo -Piekarniczy przy ul. Wojska Polskiego 8, Sklep KOMPUTRONIK przy ul. Jonkajtysa 4 i Sklep CHORTEN ul. Wojska Polskiego 53. Wesprzeć orkiestrę można też za pomocą e-skarbonki.

-E-skarbonka zwyczajnie zastępuję puszkę papierową, do której wrzuca się pieniądze podczas finału zbiórki. Dzięki niej można bez wychodzenia z domu wesprzeć akcję w internecie i to w dowolnym czasie. Teraz, jak i podczas finału. Korzystanie z niej jest bardzo proste. Augustowskie Placówki Kultury założyły naszą sztabową e-skarbonkę, do której już można wpłacać dowolne kwoty, ale warto zaznaczyć, że każdy może sam taką skarbonkę założyć i propagować ją w swoim gronie -dodaje Małgorzata Dworak. -Zachęcamy do wpłacania, bo e-skarbonka to naprawdę prosty i wygodny sposób na wsparcie orkiestry.

W dniu finału, czyli 31 stycznia na ulicach miasta pojawi się zaś 60 wolontariuszy z tradycyjnymi puszkami. Orkiestrowe imprezy, jak chyba wszystkie w obecnych czasach, odbywać się będą w internecie. Polecamy śledzić augustowską stronę WOŚP na FB i stronę www.wospaugustow.pl

 

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe