Starosta obiecał i wykonał

  • 11.01.2021, 19:00
  • Bartosz Lipiński
Starosta obiecał i wykonał Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Ulica Wojska Polskiego w Augustowie
Na tę informację czekaliśmy od roku. Na ulicy Wojska Polskiego w Augustowie pojawiło się dodatkowe oświetlenie. Dziś możemy ocenić, że reprezentacyjna droga w centrum po przebudowie jest nie tylko niezwykle piękna, ale też bezpieczniejsza. Starosta dotrzymał danego słowa, że powiat doświetli ulicę bez względu na to, czy uda się uzyskać na ten cel środki z zewnątrz. Mieszkańcy chętnie korzystający z tej drogi z pewnością poczuli ulgę.

Bartosz Lipiński

Generalny remont ulicy Wojska Polskiego w Augustowie zakończył się w grudniu 2019 roku. Koncepcja nadania nowego blasku reprezentacyjnej drodze w centrum miasta była słuszna. Tym bardziej, że istniała możliwość pozyskania bardzo dużego dofinansowania na ten cel z zewnątrz. Pamiętamy doskonale, że największa część dyskusji poprzedzającej przebudowę dotyczyła oświetlenia. Samorząd powiatowy, który formalnie zarządza ulicą wskazywał, że zadanie powstania nowych latarni należy do miasta. Strona miejska miała w tej kwestii inne zdanie i niewiele brakowało, aby pat negocjacyjny zniweczył plany modernizacji. Kompromis osiągnięto wtedy, kiedy koszty oświetlenia ujęto we wniosku złożonym do Funduszu Dróg Samorządowych. Różna była również koncepcja wyglądu nowych lamp. Powiat sugerował, aby latarnie na Wojska Polskiego były dokładnie takie same jak w przypadku ulicy 3 Maja, a miasto miało trochę inną koncepcję. Stylizowane latarnie nadały tej ulicy charakteru starówki.

Po ukończeniu inwestycji i pierwszych nocach z nowym oświetleniem można było odnieść wrażenie, że na świeżo oddanej inwestycji jest dosyć ciemno. Szczególnie w porównaniu do intensywności światła dawanego wcześniej przez stare latarnie. Na niedoskonałości zaczęli skarżyć się mieszkańcy Augustowa. Piesi oraz kierowcy narzekali, że latarnie nie są w pełni efektywne. Mówiono, że ustawienie lamp głównie tylko z jednej strony ulicy może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, ponieważ w nocy przejście dla pieszych nie jest odpowiednio widoczne. Zwłaszcza przy deszczowej i śnieżnej pogodzie. Pojawiały się też odmienne głosy sugerujące, że rozmieszczenie dodatkowych latarni mogłoby wpłynąć negatywnie na osoby mieszkające w blokach, które miałyby kłopot nadmiernej jasności w swoich pomieszczeniach.

Włodarze powiatu augustowskiego przekonywali, że oświetlenie na Wojska Polskiego spełnia wszystkie normy i parametry. Ale wsłuchując się w oceny osób twierdzących, że jest tam zbyt ciemno, szczególnie w porze jesienno-zimowej, powiat poparł inicjatywę doświetlenia ulicy. Samorząd powiatowy wygospodarował własne środki budżetowe na ten cel w wysokości 310 tys. zł. W połowie grudnia przy Wojska Polskiego pojawiły się dodatkowe latarnie, a także aktywne oznakowanie dwóch przejść dla pieszych. Obecnie po wejściu na pasy wspomniane przejścia zostają podświetlone. Ponadto o przejściach informują również podświetlone znaki drogowe. Opisany temat prawdopodobnie definitywnie zamyka dyskusję nad remontem ulicy. Przebudowa Wojska Polskiego dała korzyść wszystkim mieszkańcom miasta, bo jest to droga z punktu widzenia Augustowa strategiczna i masowo użytkowana. Dobrze, że udało się zrobić prace w czasie dobrej koniunktury gospodarczej, bo dzisiaj taka inwestycja byłaby zagrożona.

*Artykuł ukazał się w 51-52/2020 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Max
Max 13.01.2021, 13:23
A czy to nie jest tak, że za oświetlenie ulic odpowiada gmina (miasto w tym przypadku)???
światłość
światłość 12.01.2021, 13:23
Jest lepiej, ale wciąż daleko od ideału. Na przejściach jest wciąż za ciemno. Zamiast tych fikuśnych mrugających lampek, dużo lepszą robotę zrobiłoby jednak klasyczne doświetlenie, czyli dwie niskie mocne lampy z obu stron tuż przy samym przejściu i na wszystkich przejściach. W ciemne, deszczowe dni dalej nic nie będzie widać. Ponadto przejścia aktywne są źle skonfigurowane - światełka mrugają za długo po zejściu pieszego z jezdni, wprowadzając kierowców w dezorientację.
Natomiast warto docenić, że coś w ogóle się wydarzyło i zadbano o bezpieczeństwo mieszkańców. Fajnie by było to kontynuować, ale znając złośliwych troglodytów z UM, będą oni raczej doświetlać bezludne przejścia na Derak Mirabelki, zamiast na głównych ulicach o dużym natężeniu ruchu. Bo to przecież nie ich przejścia som.
Darek
Darek 12.01.2021, 15:04
Światłość tobie to jak nie ***zka to przemarsz wojska
jak by nie było zrobione to zawsze zle
ciemność
ciemność 12.01.2021, 16:18
Darek. Przeczytaj jeszcze raz, tym razem ze zrozumieniem. Wtedy możesz odnieść się po raz wtóry do tego wpisu, dyskutując na argumenty.
Lepsze jest wrogiem dobrego.
starymieszkaniecmiasta
starymieszkaniecmiasta 12.01.2021, 11:10
Bez kłótni, bez oskarżeń wykonano prace służące mieszkańcom i przyjezdnym. Wsłuchano się w głosy mieszkańców. Czy jeszcze dożyjemy takich czasów,że włodarze miejscy wezmą przykład ze starostów i radnych powiatowych? Gratulacje wszystkim, którzy przyczynili się do budowy drogi i jej modernizacji. Szacunek.
***l
***l 12.01.2021, 15:29
Jeszcze lepiej, że bez tej durnej propagandy - #o#b#i#e#c#a#n#e# wykonane. Po prostu - zrobione -> ludzie widzą = chwalą w mieście i prasie.
Rudyduren
Rudyduren 12.01.2021, 21:52
Prawda. I bbez tych idiotycznych mordek i tych muskuł 💪. Ale czego spodziewać się po piszącym?
wefw
wefw 12.01.2021, 10:13
Takie "świecące pasy" powinny być na wszystkich ważniejszych i ruchliwych ulicach, przy szkołach, kościołach, na przejściach do biedronek itd. Pozdrawiam panią biegaczkę bezczelnie wbiegającą przed auto na przejściach i "coś" gadajacą pod nosem.
Tadeusz
Tadeusz 12.01.2021, 09:25
Brawo! To naprawdę rzadkość w jego przypadku!
Tomasz
Tomasz 11.01.2021, 19:14
Brawo starosta!
Tomasz
Tomasz 12.01.2021, 09:46
zapomniałem dodać że to ja .....Jarząbek

Pozostałe