Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 26 stycznia 2026 03:40
Reklama
Reklama

Alergia przewodniczącej

Podziel się
Oceń

Przewodnicząca augustowskiej rady miejskiej przyzwyczaiła nas do tego, że swoje rządy sprawuje twardą ręką i uwielbia to manifestować. Nie jest również żadną tajemnicą dla osób śledzących sesje, że Alicja Dobrowolska opozycję traktuje z góry. Jednak niedawno jej postawa przyniosła szkodliwe skutki. Przewodnicząca nie dopuściła do głosu radnego chcącego zgłosić duże problemy techniczne z transmisją, a później próbowała go uciszyć.
Alergia przewodniczącej
Alicja Dobrowolska i Marcin Kleczkowski

Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy

Bartosz Lipiński

Przewodnicząca rady miejskiej w Augustowie Alicja Dobrowolska lubuje się w uspokajaniu radnych opozycji. Apele o spokój brzmią niezwykle, kiedy wypowiada je osoba podchodząca do swoich obowiązków wyjątkowo emocjonalnie. Kilka miesięcy temu została podjęta próba odsunięcia A. Dobrowolskiej z funkcji. Przewodnicząca po zachowaniu stołka stwierdziła, że „wilczym prawem jest to, aby opozycja mogła wkładać kij w szprychy”. Te słowa okazały się niechlubnym drogowskazem braku współpracy w radzie. Dobrowolska chętnie przerywała i odbierała głos oponentom władz miasta, jeśli uznawała ich opinie za niewłaściwe. Natomiast milczała i nie reagowała, kiedy np. lider Naszego Miasta Tomasz Dobkowski mówił na sesji o „zwyrodnialcu”. Posługiwanie się podwójnymi standardami wobec radnych to postawa mało chwalebna. Lecz konsekwencje takiego zachowania mogą przynieść też szkodę mieszkańcom.

Osoby śledzące październikową sesję rady miasta mogły zauważyć, że pierwsze kilkadziesiąt minut obrad upłynęło pod znakiem poważnych problemów technicznych z transmisją online. Długimi fragmentami zanikał głos, czasami zastygał obraz. Niektórych wypowiedzianych w tej części posiedzenia sformułowań zwyczajnie nie dało się przez to zrozumieć. Tak było np. podczas sprawozdania z działalności burmistrza, ale radnych również często nie było słychać.

Sygnały w tej sprawie od mieszkańców otrzymał m.in. przewodniczący augustowskiego PiS Marcin Kleczkowski. Najpierw poinformował o przekazywanych usterkach poprzez specjalny komunikator w systemie e-sesja. Ze względu na brak reakcji radny próbował zabrać głos, aby poinformować przewodniczącą o zgłaszanych przez mieszkańców problemach z dźwiękiem. Alicja Dobrowolska uniemożliwiła M. Kleczkowskiemu wypowiedź i kazała mu czekać na swoją kolej do zabrania głosu. Poprosiła również obsługę techniczną o wyciszenie radnego, bezskutecznie próbującego przekazać informacje o zakłóceniach w transmisji zdalnej z obrad.

Dopiero po kilku minutach M. Kleczkowski dostał możliwość powiedzenia o sygnałach, które napływały do niego od osób śledzących sesję. Radny PiS zauważył także, że przewodnicząca „aktywnie” nie dopuszczała go do głosu i nie było też odezwy na jego słowa z komunikatora w systemie e-sesja. Alicja Dobrowolska po konsultacjach z obsługą stwierdziła, że wszystko słychać. Ale informacje Kleczkowskiego o problemach technicznych potwierdziła Agnieszka Mroziewska. Radna Koalicji Obywatelskiej dodała, że przekaz transmisji cały czas przerywa. Czy radni opozycji mieli rację zgłaszając poważne usterki licząc na reakcję przewodniczącej?

Zdecydowanie tak. Mogliśmy się o tym przekonać, kiedy relacja z sesji została opublikowana w internecie. Dopiero teraz doskonale widać, że mieszkańcy zgłaszający problemy z głosem na sesji słusznie zwracali na to uwagę. Przez zakłócenia z dźwiękiem wielu wypowiedzianych na obradach słów nie da się zrozumieć, a to z pewnością będzie też sporą bolączką dla firmy zajmującej się umieszczaniem wymaganych prawem napisów na nagraniu. Być może udałoby się tego uniknąć, gdyby przewodnicząca najpierw nie zlekceważyła radnego, a następnie nie zbagatelizowała płynących od niego sygnałów. Powszechnie znana „alergia” Dobrowolskiej na Kleczkowskiego przestaje być zabawna wówczas, gdy straty ponoszą przez to mieszkańcy.

*Artykuł ukazał się w 46/2020 numerze "Przeglądu Powiatowego".


Napisz komentarz

Komentarze

fred 01.12.2020 19:24
Dziś na komisji rozwoju się pogrążyli...raptem ulica zniknęła z ich listy na którą się tak powołują jak na świętość, przypadkiem ulica droga, przypadkiem nie wiadomo jak to się stało, ale nie omieszkali zasugerować że to za Walul... no tak oni tylko sukcesy mają...dramat...a rozumowanie i próba bronienia przez Panie bystre to już mistrzostwo świata...

poddaję się 01.12.2020 20:22
Komisja rozwoju trwała nie wiem ile, 6 czy 7 godzin? I ani słowa przez ten czas nie było o rozwoju. Albo o ulicach w kółko albo skaczą sobie do oczu jak koguciki. Sami drogowcy i obrońcy własnego wybujałego ego. A gdzie rozwój? Wszędzie ale nie tu. To miasto musi zdechnąć pod płotem na rubieżach cywilizacji skoro takich ma przedstawicieli. Szkoda już nawet nerwów - obserwujmy z pogodną rezygnacją jak wszystko co dobre dzieje się gdzie indziej, cieszmy się sukcesami innych, bo sami na nie nie zasługujemy, skoro nie potrafimy wybrać ludzi, którzy reprezentują sobą cokolwiek pozytywnego i patrzą nieco bardziej dalekosiężnie niż horyzont zakreślony końcem własnego nosa.

Perła szlifowana 01.12.2020 15:06
Yyyyyy, eeeeeto główne sformułowania, czy artykulacje ze słownika Pani Przewodniczącej Prawie Najbardziej Wpływowej. Yyyy

Darek 01.12.2020 12:21
Alka leczy swoje kompleksy jako przewodnicząca radybo w pracy nie ma nic do powiedzenia wszyscy ją tamolewaja

Obywatel August 01.12.2020 09:56
Należy jednak TĄ PERŁĘ oszlifować językowo. Poprawna polszczyzna w wykonaniu pani radnej ha ha ha - ale takie zachowanie świadczy albo o zawyżonej samoocenie, albo o braku instynktu samozachowawczego - ja jednak wiedząc, że brak mi predyspozycji do pełnienia tej funkcji zrezygnowałbym niż wystawiał się na utratę szacunku - przewodniczącą się bywa a człowiekiem się jest!

Obatel G.C 01.12.2020 15:00
Dlatego "kleczka" wysiudali

Szacun p. Marcin Kleczkowski 01.12.2020 20:56
Komentarze p. Marcina na fb, a komentarze małego...... Mały do pięt mu nie dorasta

kuku 01.12.2020 15:04
Ludzie sprawni intelektualnie (już nie wspomnę o wybitnych) NIGDY nie wpadają w samozachwyt, bo mają świadomość, że wciąż mało wiedzą i jak wiele jeszcze trzeba się uczyć. Ce***e ich POKORA.Głupota przeważnie jest sobą zachwycona i bezczelna.

bylywyborcaNM 01.12.2020 09:38
Uwaga konkurs. Obstawiamy, czy znowu na czwartkową sesję schowają Mirka, chyba jeszcze burmistrza? A może kolejna głupkowata wymówka, np. o niecierpiącej zwłoki pilnej konferencji, forum ekonomicznym lub innym wyjeździe? Czy dalej wice „obiecanewykonane” będzie się gimnastykował i nawijał makaron na uszy? Ja obstawiam, że Miro się nie pojawi, chyba że na początku, pochwalić się samymi sukcesami w asfaltowaniu. Na pytania już nie odpowie, bo jeszcze jest zbyt słaby w krętactwie. A tu trzeba będzie trochę uników zrobić, odegrać kolejną parodię odpowiedzi, a w tym dużo lepszy jest „super-manipulator”. Chyba że zastosują stary sprawdzony sposób i zakomunikują, że w trosce o rzetelność odpowiedzi, na wszystkie pytania odpowiedzą na piśmie.

perła nieoszlifowana 01.12.2020 10:14
A co tu obstawiać? Zrobią jak im wygodniej. Gdyby Dobrowolska nie była usłużną kelner-bufetową tej władzy, to zażądałaby obecności dużego burmistrza, koniec i kropka. W końcu to sesja rady miasta a nie seans promocyjny urzędu. Ale jako że u nas ogon macha psem, to będzie jak zawsze. Dalsze szlifowanie perły.

eee 01.12.2020 07:56
wypowiedz tej Pani w wczorajszej komisji to mnie poraziła absolutnie.Powiem jedno powinna pilnować swoich wnuków i na tym koniec.Straszne i śmieszne

Lol 01.12.2020 16:31
Ale ze dzieci i wnuki się nie wstydzą takiej mamy i babci , taki wstyd i kompromitacja?

Chris de Burgh 30.11.2020 22:00
LADY IN RED?Jednak racja, prędzej KOBIETA ZA LADĄ , po czesku ZENA ZA PULTEM

Myszka 30.11.2020 20:59
Nie lubię tej pani

Lenin 30.11.2020 20:37
Pożyteczni idioci to pejoratywne określenie przypisywane Leninowi, który w ten sposób miał określać zachodnich dziennikarzy piszących entuzjastycznie o rewolucji bolszewickiej i ukrywających jej niepowodzenia. Współcześnie mówi się tak o osobach, które kierując się własnymi poglądami i być może dobrymi intencjami, działają nieświadomie na rzecz czyichś interesów politycznych (zazwyczaj ciemnych i niegodnych). Nie chciałbym w żadnej mierze urazić Jej Wysokości Przewodniczącej, Najbardziej lub Prawie Najbardziej Wpływowej Osoby w Mieście, ale za każdym razem gdy się odezwie, mam wrażenie, że idealnie wypełnia wszystkie kryteria powyższej definicji. Tylko jej posłuchajcie!

Cat 30.11.2020 21:50
Mała analogiaW latach 30-tych w kontrze do pożytecznych idiotów Stanisław Cat-Mackiewicz napisał swego rodzaju pamiętnik z podróży do Rosji pt. "Myśl w obcęgach. Studia nad psychologią społeczeństwa Sowietów". Oto krótki cytat:"Dziwne społeczeństwo, zahipnotyzowane, zsolidaryzowane w kłamaniu w oczy cudzoziemcom, w kłamaniu naiwnym, rozbrajającym, tak, że się czasami myśli, że doprawdy ma się do czynienia z jakimś obłędem masowym."

Stachu 01.12.2020 00:12
Cat ... tych analogi jest obecnie mnóstwo , przecież to wypisz -wymaluj PiSwyborcy ...

cyk 01.12.2020 09:23
To nie obłęd-to wódka.

Lola 01.12.2020 01:24
Posłuchajcie? Poszę cię, nie zmuszaj nas do tego! Żołądek musi być zdrowy i przygotowany, idą święta.

Ciacho 30.11.2020 20:20
Kobieta za ladą

zachmurzenie duże

Temperatura: -2°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 12 z dnia 18 gru - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: chcemy wiedziećTreść komentarza: A może ktoś wie, po co zlikwidowali ZST? Jaki był prawdziwy powód i co teraz dzieje się z tym budynkiem? Czy komuś przeszkadzała ta młodzież? Jakie korzyści dla mieszkańców wyniknęły z zamknięcia tej szkoły? Radni rozliczcie tą sprawę, bo to tak nie powinno być. Niech na sesji starosta powie ile pieniędzy zaoszczędzono i gdzie te pieniądze teraz idą.Data dodania komentarza: 25.01.2026, 20:06Źródło komentarza: Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2026: augustowskie szkoły z brązowymi odznakamiAutor komentarza: faktTreść komentarza: zdecydowanie więcej odpadów generują ludzie bogaci, tak samo krajeData dodania komentarza: 25.01.2026, 20:00Źródło komentarza: Marian Dyczewski o nowej metodzie naliczania opłat za śmieci w Augustowie (video)Autor komentarza: Też mieszkaniec .Treść komentarza: Ten pan na swojej posesji to ma taką ścieżkę że noooooo i jacht ma i Mercedesa ma lub miał i wójtem kilkakrotnie chciał zostać i starostą też marzył.Data dodania komentarza: 25.01.2026, 16:23Źródło komentarza: Komentarz Jerzego Kłoczki, przewodniczącego rady gminy Nowinka (nagranie)Autor komentarza: Też sąsiad.Treść komentarza: Kto wie kto wie, może gmina kwitła by jak powiat, ścieżka rowerowa była by i rowerem by się jechało .l pewnie wszyscy swoii by pracowali .Data dodania komentarza: 25.01.2026, 15:49Źródło komentarza: Przewodniczący rady gminy Nowinka o kierowniku wydziału starostwa powiatowego w Augustowie i radnym wojewódzkim PiS (nagranie)Autor komentarza: BAUTreść komentarza: Jak to nic - niech tam wiadukt budują z wieżą widokową :)Data dodania komentarza: 25.01.2026, 14:16Źródło komentarza: Podziemny tunel na dworcu w Augustowie. Konferencja prasowa (video)Autor komentarza: Insrybutorowo-jabłonkowo-pisowskie kierunki "rozwoju" Augustowa☝️💪👉🤡👺👹🚀🛰🛸🥸💸💸💸👈👏🤝🏚🏚🏚Treść komentarza: Wystarczy ulokować na RZA, ul. Mostowej i 3 Maja kilka stacji paliw, fast food'ow, domów emerytów i rencistów, mediatek z muzeami wybudowanymi za grube miliony złotych z pisowskiego bezładu i na pewno jeszcze bardziej zwiększy się tempo dotychczasowego "rozwóju" Augustowa po dekadzie rządów byznesowo-pisowskiego towarzystwa wzajemnej adoracji Nasze Miasto-PiS.Data dodania komentarza: 25.01.2026, 14:07Źródło komentarza: Pustoszejące lokale, a rozwój AugustowaAutor komentarza: vitrum et oculumTreść komentarza: Primo: liczba zameldowanych osób w danym gospodarstwie domowym nie jest raczej jawną informacją. Secundo: dlaczego mieszkańcy mają pilnować, ile osób jest zameldowanych versus ile realnie zamieszkuje w danym lokalu lub domu? Tertio: ilość odpadów komunalnych wytwarzanych w gospodarstwie domowym realnie powiązana jest ze zużyciem wody, ponieważ jeśli lokator oszczędnie gospodaruje wodą, to co do zasady tzw. śmieci wytwarza mniej, niż osoba zamożna nie przejmująca się specjalnie robieniem zakupów, które generalnie wpływają na ilość powstających odpadów komunalnych. Powyższy wywód jest oczywiście domniemany, ale bezdyskusyjne należy przyjąć, iż wyjątki są potwierdzeniem reguły. Niestety, ale w przypadku rozliczania opłat za wytwarzane w danym gospodarstwie odpady komunalne, każdy sposób zawsze będzie obarczony błędem. Rozliczanie opłat za odpady w powiązaniu ze zużyciem wody wydaje się być metodą najbardziej logiczną i realnie w najmniejszym stopniu obarczoną błędem pomiaru. Chcąc rozliczać odpady bardzo dokładnie należałoby przy każdym lokalu i domu postawić stróża ds. liczenia śmieci 24/7/365, który weryfikowałby na bieżąco ilość wytwarzanych odpadów. Takie rozwiązanie pomimo być może względnej sprawiedliwości, pomijając ewentualną korupcję rzeczonych stróżów, byłoby totalną utopią zapożyczoną wprost z czasów komunistyczycznego, symptomatycznie "sprawiedliwego" systemu kontroli obywateli.Data dodania komentarza: 25.01.2026, 13:46Źródło komentarza: Marian Dyczewski o nowej metodzie naliczania opłat za śmieci w Augustowie (video)Autor komentarza: Rozwój wsteczny Augustowa pod auspicjami Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Radny Zarzecki zwrócił uwagę na bardzo istotny, ale niestety dla Augustowa prawdziwy, smutny wizerunek miasta oraz trend świadczący o zapaści Augustowa, jednocześnie wskazujący jak naprawdę wygląda rzekomy rozwój Augustowa, nomen omen prezentowany z żenująco infantylnym samozachwytem w mediach społecznościowych przez burmistrza Karolczuka oraz jego dwóch zastępców Chodkiewicza i Sieczkowskiego. Jednak jest chyba jeszcze gorzej, niż ujawnił to rady Zarzecki, ponieważ w Augustowie pustoszeją nie tylko lokale usługowe usytuowane w wydawałoby się atrakcyjnym centrum miasta, ale także w znacznym stopniu przybywa mieszkań-pustostanów oferowanych na rynku pierwotnym i wtórnym. Augustów tak byznesowo został "rozwinięty" w ostatnich latach przez egzekutywę Nasze Miasto-PiS oraz ich marionetkowych kabotynów, picerów, pozerów i geszefciarzy, że nie ma chętnych do życia w tej obecnie zadupionej i zaściankowiejącej mieścinie, chociaż niegdyś turystycznym kurorcie tętniącym życiem. Częściowo miasto ratuje zasilanie mieszkańcami w średnim wieku emigrującymi z okolicznych wsi, jednak młodzież po ukończeniu szkół ponadpodstawowych co do zasady wyjeżdża z Augustowa i już tutaj nie wraca.Data dodania komentarza: 25.01.2026, 09:56Źródło komentarza: Pustoszejące lokale, a rozwój AugustowaAutor komentarza: trzeba działaćTreść komentarza: Odwołać radę miejską. Ta w obecnym kształcie nie działa lub działa ze szkodą dla mieszkańców. Gorzej już nie będzie, może być tylko lepiej.Data dodania komentarza: 25.01.2026, 09:09Źródło komentarza: Dwór obrażalskiego monarchy zamiast samorządu. Ten wyrok mówi wszystkoAutor komentarza: SąsiadTreść komentarza: I bardzo dobrze że nikt z ich rodziny nie został wójtem , bo dla naszej kliny to by była tragediaData dodania komentarza: 24.01.2026, 23:42Źródło komentarza: Przewodniczący rady gminy Nowinka o kierowniku wydziału starostwa powiatowego w Augustowie i radnym wojewódzkim PiS (nagranie)Autor komentarza: Mieszkaniec szczebryTreść komentarza: Waldemar to może na swojej posesji ścieżkę zrobić , na tyle hektarówData dodania komentarza: 24.01.2026, 23:40Źródło komentarza: Komentarz Jerzego Kłoczki, przewodniczącego rady gminy Nowinka (nagranie)Autor komentarza: WyborcaTreść komentarza: Pan Dobkowski razem z wnukowski , do wakacji tak zrobią że wszystkie lokale w Augustowie będą wynajęte . Szczudło nagra rolkę i wstawi na fejsaData dodania komentarza: 24.01.2026, 23:33Źródło komentarza: Pustoszejące lokale, a rozwój AugustowaAutor komentarza: Przepalone kilka milionów złotych publicznych pieniędzy, czyli priorytety naczelnego ratuszowego kabotyna i gangu Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Wydrenowanie budżetu miejskiego kwotą grubo ponad milion złotych dzięki kumoterskiej polityce kadrowej ćwiczonej przez naczelnego ratuszowego kabotyna i jego mocodawców.Data dodania komentarza: 24.01.2026, 22:49Źródło komentarza: Dwór obrażalskiego monarchy zamiast samorządu. Ten wyrok mówi wszystkoAutor komentarza: Wyludnianie Augustowa gwoździem do trumny królewskiego grodu nad NettąTreść komentarza: Chyba nie chodzi o BAT lub stocznię jachtową Ślepsk, ponieważ wtedy Augustów podupadnie jeszcze bardziej, pomimo że obecna sytuacja Augustowa jest kiepska, natomiast perspektywa rozwoju miasta jest skrajnie niewesoła.Data dodania komentarza: 24.01.2026, 22:28Źródło komentarza: Pustoszejące lokale, a rozwój AugustowaAutor komentarza: Oszczędzajmy wodę => będziemy mniej płacić także za wywóz odpadów komunalnych🤑🙂Treść komentarza: Nie ma idealnej metody naliczania opłat za ilość ilość odpadów komunalnych wytwarzanych w gospodarstwach domowych. Mimo to w żadnym wypadku nie powinno być takiej sytuacji, że mieszkańcy danej miejscowości są rozliczani za odpady komunalne w zależności od rodzaju nieruchomości i/lub statusu prawnego zamieszkiwania danej nieruchomości. Zużycie wody w mieszkaniu/domu dość wymiernie zobrazowuje, ile osób - prawdopodobnie -korzysta z lokalu. Demokracja też nie jest idealnym ustrojem politycznym, ale Homo sapiens dotychczas nie wynalazł lepszego systemu sprawowania władzy. Oczywiście abstrahujac od defekowanego w przestrzeni publicznej bełkotu zwichrowanych socjopatów, cynicznych populistów, faszystów, nacjonalistów, ksenofobów i innej maści zaburzonych emocjonalnie odszczepieńców i farmazoniarzy. Poza tym, jeśli lokalna społeczność dzięki temu sposobowi rozliczania opłat za odpady zacznie bardziej świadomie i racjonalnie zużywać wodę i produkować ścieki to będzie bonus dla danego regionu. Polska ma bardzo skromne zasoby wody i niestety zdecydowanie za mało się o tym informuje społeczeństwo oraz w znikomym zakresie edukuje dzieci i młodzież w tej materii.Data dodania komentarza: 24.01.2026, 22:07Źródło komentarza: Marian Dyczewski o nowej metodzie naliczania opłat za śmieci w Augustowie (video)Autor komentarza: Mieszkaniec blokuTreść komentarza: Najsprawiedliwszym sposobem, w zdecydowanej większości stosowanej w Polsce, jest system uzależniony od liczby osób w gospodarstwie / zamieszkujących gospodarstwo. Należałoby tylko wprowadzić wysokie kary za oszustwa polegające na nie podawaniu prawdziwych danych o stanie zamieszkania w danym gospodarstwie i kary za brak segregacji .Proszę mi wierzyć że w polskim społeczeństwie sam sąsiad dopilnuje sąsiada jak zauważy osobę więcej w mieszkaniu , brak segregacji podczas wynoszenia śmieci, a zwłaszcza jak kary i wyższe opłaty z tego tytułu dotkną jego samego.Data dodania komentarza: 24.01.2026, 20:23Źródło komentarza: Marian Dyczewski o nowej metodzie naliczania opłat za śmieci w Augustowie (video)Autor komentarza: YouTreść komentarza: Firmy z ul. Tytoniowej. Coraz mniejsza produkcja. Optymizmem to nie napawaData dodania komentarza: 24.01.2026, 20:17Źródło komentarza: Pustoszejące lokale, a rozwój AugustowaAutor komentarza: Niebezpieczne czasy arywistycznych populistów, narcystycznych socjopatów, ultramegalomanów, żałosnych kabotynów, infantylnych kuglarzy...Treść komentarza: Obecnie w Augustowie, w Polsce i w MAGA mamy swego rodzaju esencję przesłania baśni Hansa Christiana Andersena - Nowe szaty cesarza.Data dodania komentarza: 24.01.2026, 20:00Źródło komentarza: Pustoszejące lokale, a rozwój AugustowaAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Udokumentuj zdjęciami, filmikiem i zgłosić. Nieuprawnione uruchomienie hydrantu podlega karze grzywny do 5000zł. Hydranty służą wyłącznie do celów przeciwpożarowych (dla straży pożarnej), a ich niewłaściwe użycie zagraża bezpieczeństwu, powoduje spadek ciśnienia w sieci i ryzyko skażenia wody.Data dodania komentarza: 24.01.2026, 19:47Źródło komentarza: Marian Dyczewski o nowej metodzie naliczania opłat za śmieci w Augustowie (video)Autor komentarza: Tadeusz JaworskiTreść komentarza: Panie Marianie, w blokach system ten obowiązywał od 01, 01, 2025 roku. Mieszka tam w sumie ok 10 tys. mieszkańców Miasta. Uchwałę tą skarżyłem do WSA ale nie chciał jej podpisać Prezes SM Maciejewski jako strona (sam mieszka w domu jednorodzinnym). Innym mieszkańcom to nie przeszkadzało. Teraz jak dotknęło to pozostałych to wielki krzyk. Myślę , że bez względu na to jakie lokum zamieszkujemy, wszyscy jesteśmy równi więc każdy powinien płacić wg jednej metody. Ustawa niestety dopuszcza taką formę rozliczenia . Prywatnie powiem , że nie widzę sprawiedliwego systemu rozliczania śmieci. Co do objęcia tym systemem również domów jednorodzinnych, widzę jeden plus. Koniec z wywożeniem śmieci z domów jednorodzinnych do lasu, bo nikomu to się nie opłaci. I tak i tak będzie musiał za nie zapłacić. A było to tajemnicą poliszynela , że taki proceder istniał. Oczywiście przepraszam wszystkich uczciwych mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy tego nie robili.Data dodania komentarza: 24.01.2026, 19:46Źródło komentarza: Marian Dyczewski o nowej metodzie naliczania opłat za śmieci w Augustowie (video)
Reklama