Władza się kontroluje

  • 27.11.2020, 15:38
  • Bartosz Lipiński
Władza się kontroluje Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Jolanta Oneta Roszkowska
Ostatnie posiedzenie komisji rewizyjnej rady miejskiej wzbudziło dużo emocji, a przede wszystkim pytań o rzetelność i bezstronność organu mającego kontrolować burmistrza. Komisja miała prowadzić kontrolę, a zamiast tego przeprowadzono publiczną dyskusję bez dowodów. Radna Aleksandra Sigillewska, której wniosek miała zbadać komisja, nie zostawiła na efekcie prac suchej nitki. Czy podobnie będzie również z innymi sprawami?

Bartosz Lipiński

Głośna sprawa ostatnich miesięcy

Komisja rewizyjna rady miejskiej w Augustowie w październiku pochyliła się nad wnioskiem radnej Aleksandry Sigillewskiej. Tłem całej historii jest sprawa rzekomej przemocy w Szkole Podstawowej nr 3 w okresie kadencji byłej dyrektor Wiesławy Chrulskiej. Przypomnijmy, że dyrektor otrzymała od miasta najniższą możliwą ocenę swojej pracy. Była to niezrozumiała i bulwersująca sytuacja dla wielu mieszkańców, mających dobre zdanie o pracy W. Chrulskiej. Gdy sprawa ujrzała światło dzienne i zaczęli interesować się nią radni opozycji, rządzący jak mantrę powtarzali jeden argument o nierozwiązanym problemie przemocy w placówce. Taką informację mieli ponoć przekazać burmistrzowi rodzice. Sygnały miały pojawiać się podczas czerwcowej dyskusji o powstaniu zespołów szkolno-przedszkolnych, choć dzieci nie były w szkole od marca. Szybko zaczęły pojawiać się pytania czy istnieje jakakolwiek dokumentacja potwierdzająca zgłoszenia o przemocy od rodziców, na podstawie której organ prowadzący wystawił negatywną ocenę dyrektor? Nie padły w tej sprawie żadne konkretne odpowiedzi. W związku z tym radna Sigillewska wnioskowała o dokonanie kontroli przez komisję rewizyjną.

Obrady komisji nieprzekonujące

Przedmiotem kontroli miało być ustalenie przepływu informacji o rzekomej przemocy między organem prowadzącym, a dyrektorem szkoły oraz ustalenie, jakie działania zostały podjęte przez organ prowadzący w związku z powzięciem informacji o problemie. Obrady komisji nie miały wiele wspólnego z wnioskiem o wszczęcie kontroli w wydziale edukacji i sportu urzędu miasta. Rządzący odrzucili propozycję Leszka Cieślika o powołaniu zespołu, który mógłby dogłębnie, rzetelnie i bez presji kamer zbadać tę sprawę. Na komisji usłyszeliśmy, że wydział edukacji dysponuje tylko jedną skargą od rodzica ze stycznia 2019 roku, innych dokumentów nie było. Ale radni koalicji rządzącej próbowali dowieść swoich racji. Sugerowali np., że to dyrektor nie dostarczała dokumentacji wydziałowi. Finałem długiej, acz bezowocnej dyskusji był wniosek do burmistrza o opracowanie raportu o sytuacji wszystkich szkół prowadzonych przez miasto. Sporządzony dokument ma obejmować lata minione oraz obecną rzeczywistość.

Radna zawnioskowała o kontrolę

Podczas ostatniego spotkania komisji społeczno-oświatowej Aleksandra Sigillewska bardzo krytycznie odniosła się do efektów „badań” komisji rewizyjnej. Radna zauważyła, że pomimo jej konkretnego wniosku kontrola się nie odbyła. Sigillewska przypomniała przewodniczącej komisji rewizyjnej Jolancie Onecie Roszkowskiej zapisy statutu miasta, precyzujące funkcjonowanie kierowanego przez nią ciała w radzie. Zgodnie ze statutem komisja rewizyjna kontroluje działalność burmistrza, jednostek pomocniczych i organizacyjnych miasta, a stan faktyczny ustala się na podstawie dowodów zebranych w toku postępowania kontrolnego. Radna Sigillewska była dalece nieusatysfakcjonowana debatą radnych i władz miasta, na którą ją nie zaproszono.

-Dlaczego zamiast kontroli odbyło się posiedzenie komisji? Na obradach, podczas trwającej dwie godziny dyskusji bez dowodów i konkretnych informacji, pan Chodkiewicz z panami Dobkowskim i Ostapowiczem doszli do przekonania, że w Szkole Podstawowej nr 3 jest przemoc. Nie analizując niczego po prostu doszli do takiego przekonania. Natomiast zapis ze statutu o komisji rewizyjnej mówi o tym, że stan faktyczny ustala się na podstawie dowodów w toku postępowania kontrolnego. Nie mam pojęcia, co ustaliła komisja przez dwie godziny. Przecież wystarczyło powołać zespół, który dokonałby kontroli w wydziale edukacji urzędu miasta i mógłby nawet pójść do Szkoły Podstawowej nr 3 –powiedziała radna A. Sigillewska.

Radna ponowiła swój wniosek o przeprowadzenie stosownej kontroli w wydziale edukacji i sportu. Ubolewała, że jej poprzednia prośba nie została zrealizowana zgodnie z jej intencjami.

Kontratakująca przewodnicząca

Jolanta Oneta Roszkowska była bardzo niepocieszona kierowaną pod swoim adresem krytyką i próbowała ją odeprzeć. W mało elegancki sposób odnosiła się do pracy zawodowej radnej Sigillewskiej stwierdzając, że jako pedagog ma problem z czytaniem ze zrozumieniem swego wniosku. Przewodnicząca komisji rewizyjnej przekonywała, że komisja zajęła się dokładnie tym, do czego została zobowiązana, a nawet posunęła się w swoich działaniach jeszcze dalej. Roszkowska przypomniała o konkluzjach z posiedzenia, że przepływu informacji o przemocy nie było. Zachęcała, żeby uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na przedstawienie raportu.

Aleksandra Sigillewska miała spore wątpliwości. Raport o sytuacji w szkołach ma sporządzić miasto, co oczywiście skłania do pytań o obiektywizm oraz niezależność autorów dokumentu.

-Czy pani rozumie, na czym polega działalność komisji rewizyjnej? Chce pani, aby burmistrz kontrolował sam siebie? –zapytała Jolantę Onetę Roszkowską radna Aleksandra Sigillewska.

-Zachęcam panią do przejrzenia planów pracy komisji rewizyjnej innych samorządów. Proszę zobaczyć ile jest tam kontroli, czego one dotyczą oraz w jakich odstępach się odbywają. Nie wiem, na jakim etapie jest kontrola dotycząca bazy sportów wodnych, ale więcej kontroli na ten rok nie ma planowanych. Myślę, że komisja nie jest przepracowana –oceniała Sigillewska.

Radna zauważyła także, że drugim punktem jej wniosku było ustalenie, jakie działania podjął organ prowadzący w związku z powzięciem informacji o rzekomej przemocy w czerwcu. Nie zostało to jednak jasno wyartykułowane w trakcie obrad komisji pozostawiając duży niedosyt.

„Rzekoma” kontrola burmistrza?

Jolanta Oneta Roszkowska domniemywała, że reakcją burmistrza i jego zastępcy na głosy o rzekomej przemocy była ocena cząstkowa wystawiona byłej dyrektor „trójki”. Sigillewska poprosiła natomiast, by następnym razem czytać starannie jej wniosek, gdzie pisała o kontroli w wydziale edukacji i sportu augustowskiego magistratu. Takiej kontroli wyraźnie brakowało.

Analizując zastrzeżenia, które pojawiły się po rozpatrzeniu wniosku radnej wypadałoby zadać pytanie, jak będą wyglądały teraz kolejne „badania” innych ważnych spraw przez komisję rewizyjną? Biorąc pod uwagę, że większość członków komisji jest w koalicji z burmistrzem i jego ugrupowaniem, wątpliwości o należytą staranność lub dociekliwość mogą się powtarzać. Żeby tylko nie skończyło się jak w tytule artykułu, że rządzący będą kontrolować sami siebie.

*Artykuł ukazał się w 46/2020 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (30)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
hahaha
hahaha 01.12.2020, 14:55
Zdumiona, zdziwiona, zniesmaczona.........buuuuuuuuu
Ala
Ala 30.11.2020, 14:48
Teatrzyk jednego aktora i to bardzo kiepskiego.
To co się dzieje w „ich mieście” to jakaś parodia zarządzania.
Miasto po***da, Majątek jest wysprzedawany.
Mieszkańcy Augustowa przejrzyjcie na oczy. Mam nadzieje ze widzicie to co ja. Potwory i spółka? Mam nadzieje ze już niedługo mądrzy ludzie a nie „przedsiębiorcy” wygrają wybory
Bramkarz
Bramkarz 30.11.2020, 08:49
Ta pani pali czy to dla męża było?
Filter
Filter 30.11.2020, 17:11
Tak tak. Domagamy się odpowiedzi
Sedno
Sedno 29.11.2020, 12:53
„W polityce jest bardzo mało odważnych ludzi”
Ryży
Ryży 30.11.2020, 17:11
Ale za to ile głupich
Ich Miasto
Ich Miasto 29.11.2020, 10:44
Wszystkim podziwiającym Zawadzkiego zwracam uwagę, że pan Mirek rozpowszechnia filmiki ośmieszające radnych opozycyjnych. Zwykły ćwok.
nauczyciel
nauczyciel 29.11.2020, 13:07
Pełna zgoda do oceny Mirosława interesownisia. Ja już od dawna nie korzystam z jego usług jako przedsiębiorcy, oszustów zakłamanych nie można wspierać w żaden sposób. Muszą na własnej skórze przekonać się , że krzywdy ludzkiej nie można wspierać. Szkoda mi tylko jego porządnego ojca, że musi na to patrzeć
jazda w dół
jazda w dół 29.11.2020, 11:11
przewodniczący komisji społeczno-oświatowej? wstyd
Wstyd
Wstyd 29.11.2020, 12:45
Uchodzi za katolika z prawdziwego zdarzenia. Uchodzi ale czy jest?
Batman
Batman 29.11.2020, 09:26
Ta na zdjęciu to ta skontrolowana na bramce?
Pytam
Pytam 29.11.2020, 11:04
O co chodzi z tą bramką?
bat
bat 29.11.2020, 10:14
BAT grzecznie. Pozwolono napisać podanie o zwolnienie
British
British 29.11.2020, 12:47
Jak skończyły swoją karierę osoby z podobnymi, a może takimi samymi incydentami? Czy pracodawca był wobec innych również taki uprzejmy, wyrozumiały i pobłażliwy? Czy ta pani ma jakieś chody??
i co teraz?
i co teraz? 29.11.2020, 10:59
To miłe tylko że teraz mamy tego efekty.
Radnym powinna być tylko osoba o nieposzlakowanej opinii.
Nieposzlakowana opinia oznacza, że danej osobie nie można zarzucić zachowań sprzecznych z normami moralnymi, etycznymi oraz prawnymi.
Jeśli komuś udało się mimo tego zostać radnym chyba powinien dla własnego dobra siedzieć cicho a nie pouczać innych.
Pet
Pet 29.11.2020, 10:06
Domagamy się odpowiedzi
bylywyborcaNM
bylywyborcaNM 28.11.2020, 15:42
Przecież chodziło o to żeby pozbyć się Dyrektor Chrulskiej. Cała reszta to dorabianie ideologii przez wice - vel „obiecanewykonane” Ta cała kontrola to jakaś kpina, jeszcze przeprowadzana przez „wybitną” postać przewodniczącej, która sama siebie powinna skontrolować, a zresztą ona już chyba była skontrolowana w swojej firmie. Może o tym powinna napisać, my już odczytamy z właściwym zrozumieniem. A tak na marginesie, to niezły ubaw ma pewnie Dobo z towarzystwem NM słuchając swoich „gwiazd” przewodniczących w Radzie. Rzucił po ochłapku, a one wiernie bronią pana
wiemcomówię
wiemcomówię 29.11.2020, 07:04
Wiesiu rozjedź tych podłych politykierów w pył w sądzie, życzę Ci tego z całego serca, za siebie i za innych, których tak bardzo skrzywdzono.
W
W 29.11.2020, 18:00
Obiecane wykonane
Mao
Mao 28.11.2020, 17:08
No i pozbyli się skutecznie. Tylko to się liczy. Prosto do celu bez skrupułów.
prawda w oczy kole
prawda w oczy kole 28.11.2020, 14:33
Baza sportów wodnych w Augustowie:
1. droga inwestycja? 6,5 mln ?? czy mniej czy więcej ?
2. generuje koszty roczne ok 200 tys
3. generuje niewielkie dochody
4. ile osób z niej korzysta? tak żeby podać liczbę konkretną?
5. obiekt niefunkcjonalny
6. zajęty przez bazę bardzo wartościowy teren
7. brzydka

a co wyjdzie z kontroli?
gwiezdne wojny
gwiezdne wojny 28.11.2020, 19:08
Żeby tam chociaż przynajmniej kibel działał, to jeszcze rozumiem. A tu nie, raz przechodząc obok chciałem skorzystać, a gdzie tam, nieczynne, pocałowałem klamkę. Do rzyci z taką bazą. Użyteczność społeczna zerowa.
Estetyka też wątpliwa - dach po roku wygląda jak elewacja czterdziestoletniej stodoły. Oczywiście jak spytacie prawdomówną żabę - powie że tak miało być, naturalny proces starzenia. Po pół roku użytkowania. Ogólnie wygląda jakby jakiś statek kosmiczny obcych tam nieproszony wylądował. Miała być eksplozja inwestycyjnej ekstrawagancji a wyszedł rozmoknięty kapiszon - miękiszon.
Wszyscyrazemwjednymtempie
Wszyscyrazemwjednymtempie 29.11.2020, 15:29
Nie przejmuj się kibłem. W um czynny. To taki sławny kibel 😂😂. Otwarty dla wszystkich.
po  prostu
po prostu 28.11.2020, 15:04
drogie inwestycje nie mogą być przeznaczone dla bardzo wąskich grup
Konstruktywna
Konstruktywna 27.11.2020, 21:18
Szanowna redakcjo DP,
Protokół z prac komisji rewizyjnej proszę udostępnić w prasie.
Jakie palisz?
Jakie palisz? 27.11.2020, 18:10
Każdy szanujący się i poważny pracodawca powinien usunąć ze swych szeregów takiego pracownika jak ta pani. To wstyd.
Nie Obatel
Nie Obatel 27.11.2020, 17:51
Co tu komentować? Ewidentna różnica w wykształceniu i genach, które wynosi się z domu.
Cyt.:
"Żyjemy w czasach, kiedy ku..two wzbudza zachwyt, a cnota śmieszność."
Bogusław Linda
GM
GM 28.11.2020, 19:57
To prawda !
Intelektualna przepaść !
Negatywne Zmiany już są
Negatywne Zmiany już są 27.11.2020, 17:34
Boję się, że decyzje które są od kilku lat podejmowane a zwłaszcza od dwóch lat doprowadzą do takich strat (Augustowa jako miasta Augustowian) których już nie da się odrobić, bo nie da się odkupić działek które już zostały sprzedane a plany zagospodarowania przestrzennego zmienione. Skorzysta na tym kilkanaście osób a reszta straci nawet o tym nie wiedząc.
Turysta
Turysta 27.11.2020, 16:21
Uważam, że Pani Radna Sigillewska to przysłowiowy czarny koń tej rady. Widać, że zależny jej na dobru mieszkańców i Augustowa. Dba o rozwój tego miasta. Pamiętać jednak należy, że rozwój sam jest utrudniony przez dwa większe i znacznie bardziej dynamicznie rozwijające się miasta w regionie: Ełk i Suwałki. Augustów w mojej ocenie powinien postawić na coś, co go wyróżni nie tylko w skali regionu, ale też w skali kraju - może turystyka uzdrowiskowa??? To przecież tak pięknie położone miasteczko - smutno mi, jak widzę, że zmienia się w betonowo - asfaltową pustynię. Jako, że bywam w nim raczej rekreacyjnie to też wydaje mi się, że bardziej obiektywnie ocenię stan tej polityki. Tzw. opozycja - to klasa sama w sobie - konkretna, merytoryczna, o "większości" mówić nie będę, gdyż albo dobrze, albo wcale.
Myślę, że Państwo jako mieszkańcy miasta śledzicie to, co dzieje się i w magistracie i w mieście i dokonacie podczas kolejnych wyborów zmian. Najgorzej, gdy polityka schodzi na szczebel samorządu.
Szkoda mi Augustowa, bo bardzo go lubię i czasem aż łza się w oku kręci, gdy patrzę jak ono marnieje, zwija i tonie w brudzie.
Pani Aleksandro - proszę rozważyć startowanie na burmistrza - i pamiętać pierwszy jest burmistrz, a potem zastępca.
Na zakończenie - trzeba tylko napisać list do TVP - te transmisje obrad powinny pójść "w Polskę" - ile to by się dzieciaki zdalnie mogły nauczyć.

Pozostałe