Afera działkowa

  • 19.11.2020, 14:35
  • Beata Perzanowska
Afera działkowa
Prokuratura Rejonowa w Suwałkach prowadzi sprawę związaną z działką na Zarzeczu należącą do radnej miejskiej Sylwii Bielawskiej i jej męża. Bada czy nie doszło do przekroczenia uprawnień przez burmistrza miasta i radę miejską przy uchwalaniu planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego tego terenu i kwestię wydania pozwolenia na budowę przez Starostwo Powiatowe w Augustowie.

Państwo Bielawscy kupili działkę na Zarzeczu od miasta. Transakcja nastąpiła wskutek przetargu nieograniczonego przeprowadzonego w kwietniu 2017 roku. Cena, jaką miasto uzyskało w tym przetargu wyniosła 267,03 zł za metr kwadratowy. Działka przeznaczona jest pod zabudowę jednorodzinną z możliwością usług. Państwo Bielawscy zamierzają wybudować tam hotel z pokojami dla 44 osób.

 

Państwo Bielawscy otrzymali pozwolenie na budowę, które oprotestowała sąsiadka. Na skutek jej skargi do wojewody, pozwolenie zostało uchylone. Wojewoda zarzucił staroście, iż ten nie zbadał, czy planowana inwestycja jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania. Zauważył też, że zabudowa jednorodzinna nie może być mylona z zabudową hotelową. W tym miejscu może powstać obiekt mieszkalny, w którym część usługowa nie przekroczy 30% powierzchni mieszkalnej. Wojewoda zauważył, że starosta wydał pozwolenie na hotel, a nie na budynek mieszkalny. Wojewoda wskazuje także, że w dokumentacji brakuje decyzji konserwatora zabytków, który na tej działce jest konieczna. Każdy projektowany w tym miejscu budynek użyteczności publicznej musi być wyposażony w schrony i ukrycia, których w projekcie zabrakło.

Wojewoda zarzucił także staroście, że projektowany budynek nie spełnia wymogów co do wielkości zabudowy i powierzchni biologicznie czynnej, w nadmierny sposób będzie zacieniać istniejące już budynki. Niewłaściwie zostały zaprojektowane zjazdy na ulicę Zarzecze. Wojewoda podnosi, że projektowany budynek może też stanowić zagrożenie pożarowe oraz iż został zlokalizowany zbyt blisko sąsiadów.

 

Z uzasadnienia decyzji wojewody wynika, że na tej działce hotel raczej nie powstanie.

Inwestycję państwa Bielawskich należy uznać za pechową. Właściciele wycięli sporo drzew zanim otrzymali stosowne pozwolenia. Towarzystwo Miłośników Ziemi Augustowskiej wystąpiło w tej kwestii do wojewody podlaskiego.

-Napisaliśmy pismo do wojewody, gdzie opisaliśmy sprawę -mówi Marian Dyczewski, prezes TMZA w Augustowie. -Inwestor, który ubiegał się o zezwolenie na budowę, nie mógł wyciąć lasu znajdującego się na działce, póki tego zezwolenia nie dostał. Otrzymał je, ale ono się nie uprawomocniło, a on gdy dowiedział się, że wojewoda uchyla decyzję to dzień przed dostarczeniem pisma wojewody do starostwa wyciął las. Wycinki dokonał bez zezwolenia. Mógł to zrobić w sytuacji, gdy zezwolenie na budowę byłoby prawomocne i zgłosić wycinkę w geodezji. Tam zostałoby to wycenione i musiałby wpłacić pieniądze, a tego nie zrobił. Tak więc ta wycinka jest bezprawna. W dodatku zgodnie z ustawą uzdrowiskową w strefie „A” i „B” nie można wyciąć ani jednego drzewa chyba, że byłoby to cięcie sanitarne.

 

Sprawa trafiła też do prokuratury i wygląda na dość poważną. Zawiadomienie złożyło Towarzystwo Miłośników Ziemi Augustowskiej. Najpierw sprawą działki mieli zająć się augustowscy śledczy, ale w związku z wnioskiem o wyłączenie miejscowej prokuratury bada ją Prokuratura Rejonowa w Suwałkach. Jak powiedział nam prokurator Ryszard Kolenkiewicz jest ona prowadzona w kierunku przekroczenia uprawnień przez burmistrza miasta i radę miejską przy uchwalaniu planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego tego terenu oraz w kwestii pozwolenia na budowę wydanego przez Starostwo Powiatowe w Augustowie.

-Wpłynęło do nas zawiadomienie i postępowanie zostało wszczęte. Akta sprawy liczą kilkaset stron i ich przejrzenie będzie trochę trwało, dlatego na razie nie jesteśmy w stanie podać szczegółów poza tym, że trwa jej badanie -wyjaśnił prokurator i dodał, że więcej może powiedzieć za dwa, trzy miesiące. -Zawiadomienie złożyło Towarzystwo Miłośników Ziemi Augustowskiej.

Postępowanie dotyczy prawdopodobnie nielegalnej wycinki drzew w strefie uzdrowiska, przekazanie działki.

-W tej sprawie zostałem przesłuchany, ale z tego co wiem, reszta świadków nie. Chcą tę sprawę zamieść pod dywan, ale my jako towarzystwo nie pozwolimy na to -dodaje Marian Dyczewski.

Zapytaliśmy władze miejskie o to, czy w kwestii Zarzecza prowadzone są jakieś sprawy prokuratorskie czy sądowe. Otrzymaliśmy odpowiedź, że „burmistrz miasta Augustowa informuje, że nie jest stroną żadnych spraw sądowych, dochodzeń prokuratorskich, postępowań sprawdzających, postępowań administracyjnych w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego Zarzecza i wycinku lasu na Zarzeczu. Nie prowadzi także takich postępowań”.

Dla wyjaśnienia, prokuratura póki co prowadzi postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień przez burmistrza i dlatego burmistrz może odpowiedzieć w taki sposób. Formalnie stanie się stroną postępowania, gdy ewentualnie usłyszy zarzuty.

Czekamy w tej sprawie na decyzję prokuratury.

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
wegf
wegf 21.11.2020, 18:59
Co z mostkami na Nettą? Co ze światłowodem? Co z darmowycm internetem WiFi4EU za 15000 euro ? https://augustow.naszemiasto.p…
Nie samym asfaltem człowiek zyje.
Gały
Gały 21.11.2020, 20:04
Źle mi z oczu patrzy 😂
Zygmunt August
Zygmunt August 21.11.2020, 10:25
Moim zdaniem Pan starosta powinien wytłumaczyć jak to się stało że po mimo nie kompletnych dokumentów i niezgodności inwestycji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego inwestor otrzymuje pozytywną decyzję . Zastanawia mnie jeszcze jeden fakt dla czego w przedmiotowej sprawie milczy Radny Powiatowy z ramienia ,, Naszego Miasta" Michał Kotarski ? Wszak znany jest z tego że chętnie komentuje wszystkie potknięcia władz starostwa. Czyżby sprawa koleżanki nie była w kręgu jego zainteresowań ? Niejaka przewodnicząca RM Alicja Dobrowolska coś tam pisała o szlifowaniu perły. Może przewodnicząca miała na myśli perłę północy ? Mi to wszystko raczej się kojarzy oczywiście na wyrost jak mniemam z Rzymem i Neapolem. Każdy kto śledzi w mediach powiązania biznesu z polityką wie o co mi chodzi. Zastanawiam się jeszcze gdzie są służby Pana Wojewody które winny zajmować się takimi sprawami , chociaż w tym przypadku reakcja prawidłowa lecz dopiero po wskazaniu,hmmm ? W tym mieście to wszystko jest aż nadto widoczne chociażby komisja rewizyjna a raczej jej skład który jak wszystkim którzy chociaż o drobinę się interesują sprawami miasta daje dużo do myślenie organ ten często lub raczej zawsze bywa ,, sędzią w swojej sprawie" chociaż w prawie jedna z zasad mówi że nie można tak postępować ,,Nemo iudex in causa sua "
Plac zabaw na Ustroniu ? 130 tys zainwestowane w ten projekt czy aby wszystko w porządku ? Dobrze że w tym mieście jeszcze są ludzie którym to miasto jest bliskie i patrzą na poczynania ,, władzy" która wije się jak może aby zrealizować swoje cele przy wsparciu osób które zadowolą się wynagrodzeniem za bycie radnym i zajmowanie stanowisk w poszczególnych komisjach oraz radzie. A jak będą zbliżać się następne wybory będą się do nas uśmiechać z banerów wszelkiej maści ,co nie którzy będą nas częstować bułeczkami a może i nawet czymś mocniejszym mając na ustach hasła min. ,, Augustów to jego mieszkańcy ." , ,, Obiecane wykonane " - tylko pytam komu obiecane i komu wykonane ?
Oczywiście wszystko to jest tylko w sferze domysłu.
Ciasny Wiesiek
Ciasny Wiesiek 21.11.2020, 06:19
Na stronie internetowej BIP Urzędu Miejskiego pojawiło sie ogloszenie na III etap budowy placu zabaw przy ul. Ustronie. Czy ktoś pomoże napisać gdzie znajdę ogloszenia i dokumentację z I i II etapu które są zrealizowane?
Proszę oto link
Proszę oto link 21.11.2020, 10:40
https://www.facebook.com/26351…
Analityk
Analityk 21.11.2020, 11:12
Przecież to pisał Filip lub ktoś kto go świetnie naśladuje. Czy Pan wice pracuje na trzecim etacie w przedszkolu? Bo drugi etat ma w swojej firmie za 50 tysięcy.
ciekawe
ciekawe 21.11.2020, 09:53
poproszę link
Czy to znaczy że pobliskie przedszkole będzie miało bardziej wypasiony plac zabaw?
Szukaj aż znajdziesz
Szukaj aż znajdziesz 21.11.2020, 09:13
A kto ci napisze? Ta od papierosa?
Geniusz
Geniusz 21.11.2020, 09:40
Kto to taki 'ta od papiersa' i z czego wynika ta ksywka?
Petunio
Petunio 21.11.2020, 13:47
Nie pal głupa. Wsztscy wszystko wiedzą
Sąsiad
Sąsiad 20.11.2020, 16:28
Trzeba przyznać że restaratorzy są mocni w tym mieście. Nielegalna wycinka, nielegalny hotel, ciekawe co jeszcze jest na rzeczy.
czytelnik DP
czytelnik DP 20.11.2020, 12:02
No i mamy Augustowski uklad zamknięty.
Jest jeszcze kilka innych inwestycji, które tak samo nie spełniają warunkow zabudowy oraz planu zagospodarowania przestrzennego.
Nasze Miasto.
Niedoinformowany
Niedoinformowany 20.11.2020, 16:29
Może coś bliżej opiszesz
Krzywe wargi
Krzywe wargi 21.11.2020, 13:48
Nie opisujcie. To pewno krzywousta chce zebrać informacje.
Mbjufvnihh
Mbjufvnihh 19.11.2020, 14:49
Włos na głowie się jeży gdy czyta się o takich zachowaniach radnych. Boże, widzisz i nie grzmisz. Nie dla tankowania i ojca sukcesu!!
Nie dla zamawiania w ich restauracji!!
I tak jeszcze długo można wymieniać...
wodorost
wodorost 20.11.2020, 21:25
Ciekawe kto ich wybiera???Mozę suwalszczanie?

Pozostałe