Zakażeń na razie mniej

  • 17.11.2020, 18:51
  • Beata Perzanowska
Zakażeń na razie mniej
Sytuacja epidemiologiczna w powiecie augustowskim w ostatnich dniach jest dosyć stabilna. Spada liczba wykrytych przypadków, dziennie na Augustowszczyźnie potwierdza się po 12 -13 przypadków, a były momenty gdy liczba sięgała powyżej 50. Na razie nie ma ognisk zakażenia i nie brakuje szpitalnych łóżek.

Według stanu na 17 listopada w powiecie augustowskim liczba zakażonych koronawirusem wynosi 383. Od początku epidemii na naszym terenie zachorowało 735 osób, a zmarło 24.

-W stosunku do poprzednich statystyk sprzed tygodnia dzienna liczba wykrywanych przypadków w powiecie augustowskim spada. Dziennie odnotowujemy po 12 -13 zakażeń. Przypominam, że były takie dni, że tych zachorowań było ponad 50 w ciągu doby - wyjaśnia Jarosław Szlaszyński, starosta powiatu augustowskiego i szef Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. -W sumie teraz mamy 383 przypadki zakażenia wśród mieszkańców powiatu, z czego 79 osób jest hospitalizowanych. W izolacji domowej przebywają 304 osoby. Zmniejsza się liczba mieszkańców objętych kwarantanną. Obecnie podlega jej 557 osób, a w zeszłych tygodniach liczby te wynosiły nawet powyżej 800. Tak więc poziom zachorowań lekko spada, ale jest nadal na poziomie znaczącym.

W augustowskim szpitalu, który od kilku tygodni jest przeznaczony jedynie do leczenia pacjentów z covidem, na razie miejsc nie brakuje.

-W augustowskim szpitalu hospitalizowanych jest 116 osób, w tym 5 z podejrzeniem zakażenia i 6 osób z covidem i innymi chorobami. Opiekę medyczną i wolne łóżka w szpitalu mamy zabezpieczone. Do tego dysponujemy 35 miejscami w izolatoriach, w których na razie nie ma pacjentów. Przypomnijmy, że przebywać tam mogą lżej chorzy, którzy nie wymagają stałej opieki medycznej a jedynie izolacji -wyjaśnia starosta. -Jeśli chodzi o personel medyczny szpitala, to na ten moment mamy zabezpieczone pod względem lekarzy, pielęgniarek i salowych wszystkie stanowiska. Część personelu powraca do pracy, ale część nadal ulega zachorowaniom na koronawirusa. Wojewoda skierował do szpitala dodatkowych dwóch lekarzy i jedną pielęgniarkę. Nie jest to dużo, ale każda para rąk się liczy. Wszystkim pracownikom szpitala, którzy ofiarnie pracują w szpitalu należą się słowa uznania i podziękowania. Pamiętajmy, że personel medyczny jest najbardziej narażony na zakażenie, a pomimo to udziela niezbędnej pomocy. Musimy pamiętać także o wdzięczności pracownikom innych instytucji włączonych w system opieki zdrowotnej, przede wszystkim lekarzom rodzinnym, pracownikom pogotowia ratunkowego, transportu sanitarnego, dyspozytorom oraz szeregu innych osobom, z których pracy korzystają chorzy. Tym bohaterom dnia dzisiejszego należą się od całej społeczności wielkie podziękowania - mówi Jarosław Szlaszyński.

Trudno na razie mówić, że epidemia hamuje, ale ostatnie dane nie są najgorsze. Wszystko zależy od nas samych.

-Cały czas apeluję do mieszkańców powiatu o dystans społeczny, unikanie skupisk ludzi, zakrywanie nosa i ust. Apeluję także o nielekceważenie objawów. Jeśli zauważymy u siebie jakieś niepokojące symptomy infekcji to diagnozujmy się, żeby nie być źródłem zakażenia. Dbajmy o siebie i innych -podsumowuje Jarosław Szlaszyński. -Najważniejsze jest to, że w powiecie poziom zachorowań się zmniejsza. Nie ma ognisk zakażenia i są zapewnione miejsca w szpitalu.

Warto przypomnieć, co robić, gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy. Zgłośmy się do swojego lekarza rodzinnego, który po teleporadzie określi nasz stan zdrowia. Jeżeli lekarz skieruje nas na test potwierdzający zakażenie, należy zawiadomić o tym pracodawcę. Za okres nieobecności w pracy i samoizolacji w domu w oczekiwaniu na wynik pracownik otrzymuje zwolnienie lekarskie. Badanie można wykonać w punkcie mobilnym, który znajduje się w augustowskim szpitalu, po uprzednim umówieniu się telefonicznym. Na badanie można pojechać samemu własnym samochodem, a jeśli nie ma takiej możliwości, należy o tym poinformować lekarza kierującego na wymaz, który w takim przypadku zleci wysłanie karetki wymazowej do domu. Jeśli wynik badania będzie pozytywny informacja o nim znajdzie się w systemie służb sanitarnych i policji oraz w aplikacji lekarza rodzinnego i na Internetowym Koncie Pacjenta. Jeżeli lekarz skierował pacjenta do odbywania izolacji w warunkach domowych, to przekaże tę informację do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Osoby, które miały kontakt z zakażonym mogą zostać poddane 10-dniowej kwarantannie. Pamiętajmy, by przestrzegać zasad izolacji i kwarantanny. A w przypadku pojawienia się niepokojących objawów należy skontaktować się z pogotowiem ratunkowym czyli zadzwonić na numer 999 lub 112 informując, że znajdujemy się w izolacji lub kwarantannie. Dla wszystkich dzwoniących w sprawie kwarantanny COVID_19 dostępna jest infolinia +48 22 25 00 115.

 

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe