Rada już w komplecie

  • 15.11.2020, 12:57
  • Bartosz Lipiński
Rada już w komplecie Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Wojciech Walulik i Krystyna Wilczewska
Rada miejska w Augustowie pracuje już w pełnym składzie. Trudno uwierzyć, ale jest to pierwsza taka sytuacja od roku. Dziesiąta szabla bardzo przyda się opozycji, zwłaszcza w przypadku powrotu do sesji na sali posiedzeń. Koalicja rządząca będzie musiała się wykazać niezwykłą mobilizacją, żeby zachować minimalną przewagę podczas głosowań. Nowo zaprzysiężona radna od pierwszych obrad prezentuje zaangażowanie i aktywność.

Bartosz Lipiński

Na inauguracyjnej sesji rady miejskiej kadencji 2018-2023 zrobiliśmy wspólne, pamiątkowe zdjęcie wszystkim nowo wybranym samorządowcom. Dzisiaj patrząc na fotografię z listopada 2018 roku trudno uwierzyć, że zaledwie przez dwa lata w radzie dokonały się aż tak daleko idące zmiany. Nie chodzi tylko o to, że insygniów przewodniczącego rady miejskiej nie nosi już Marcin Kleczkowski z PiS. Roszady dotknęły przede wszystkim klub Naszego Miasta. To w drużynie idącej do wyborów z burmistrzem Mirosławem Karolczukiem zmieniło się kilku graczy. Pierwszy z mandatu radnego zrezygnował Filip Chodkiewicz. Ta decyzja była jednak naturalna, ponieważ M. Karolczuk powołał go na swojego zastępcę. Mandat po obecnym wiceburmistrzu przejęła na początku ubiegłego roku Magdalena Śleszyńska. W połowie 2019 roku rezygnację z udziału w radzie złożyli Tomasz Bukłaho i Aleksandra Kleczkowska, a ich miejsca zajęli Tomasz Dobkowski oraz Emilian Al-Khameri. Zmian personalnych w radzie było dużo więcej głównie w składach osobowych komisji. Część z nich od początku kadencji rozrosła się monstrualnie. W innych zmieniono przewodniczących, w niektórych kilkukrotnie.

Niedawna głośna zmiana miała związek ze złożeniem mandatu radnego przez Wojciecha Walulika. Były burmistrz był rzadko obecny na forum rady, a ostatni raz wziął udział w sesji ponad rok temu. Później ze względu na pobyt poza Polską zupełnie nie uczestniczył w pracy samorządowej. Jego rezygnacja była oczekiwana. Nie brakuje też głosów, że doszło do niej za późno i Walulik przez wiele miesięcy blokował miejsce osobie bardziej zaangażowanej. Przez to najbardziej ucierpiała opozycja, której do osiągnięcia sukcesu w poszczególnych sprawach brakowało czasem dosłownie jednego głosu. Niewykluczone, że wkrótce może się to zmienić.

Na październikowej sesji pracę w radzie oficjalnie rozpoczęła Krystyna Wilczewska, osoba z najlepszym wynikiem z listy byłego burmistrza. Radna reprezentująca w ostatnich wyborach komitet Porozumienie Samorządowe Dobry Wybór złożyła ślubowanie. Sytuacja epidemiczna spowodowała, że radni obradowali zdalnie. Ale na czas odczytywania roty przysięgi wszyscy powstali z miejsc. Krystyna Wilczewska ma bogate doświadczenie samorządowe, ponieważ była w przeszłości m.in. przewodniczącą rady miejskiej. Nic dziwnego, że już od pierwszych swoich obrad w tej kadencji zaprezentowała zaangażowanie i aktywność. Mogła zawstydzić niektórych samorządowców będących w tej radzie znacznie dłużej choćby tym, że złożyła już pierwsze interpelacje. Komplet radnych to interesująca sytuacja w przypadku ewentualnego powrotu obrad stacjonarnych. Czy wszyscy radni będzie mogli przychodzić na salę urzędu, by spędzać na niej 8 godzin? Każda ze stron politycznego sporu będzie musiała się zmotywować.

*Artykuł ukazał się w 44/2020 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
MIESZKANIEC
MIESZKANIEC 18.11.2020, 11:08
LUDZIE KTO NA NICH GŁOSUJE!!!! Ona powinna być na emeryturze i swoimi pomysłami bawić wnuki, a nie radę jej doświadczenie, pomysły to zwykły PRL odbiegający od rzeczywistości, Augustów z takimi ludźmi nigdy nie będzie pro rozwojowy, nasze miasto na dno spada...
laki
laki 18.11.2020, 12:34
Mówisz z pogardą o wieku zupełnie jak taki jeden, co kpi z doświadczenia starszych i mądrtzejszych, dla PR ogłosił się młodziakiem a pod stołem doi kasę na prywatny biznes żonki zamiast na prorozwojowe pomysły.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 18.11.2020, 13:51
Jak ktoś jest starszy i mądrzejszy to wie kiedy zejść ze sceny nie Ośmieszając się w oczach mieszkańców.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 15.11.2020, 15:41
Chciałbym tylko zapytać, jak się nazywa związek polityki i biznesu? Nie wiem, proszę o pomoc i podanie jakiegoś przykładu.
ayrton
ayrton 16.11.2020, 11:31
Związek polityki i biznesu?Odpowiedź jest prosta i znana od lat.To MAFIA.

Pozostałe