Poseł obciąża burmistrza

  • 27.10.2020, 11:50
  • Bartosz Lipiński
Poseł obciąża burmistrza Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Mirosław Karolczuk i Jarosław Zieliński
Poseł Jarosław Zieliński ma ogromne doświadczenie oświatowe. W przeszłości był m.in. wiceministrem edukacji i nauki oraz pełnił funkcję kuratora oświaty. Parlamentarzysta doskonale zna obecną sytuację augustowskiej oświaty i realia polityczne naszego miasta. Poseł uważa, że negatywna ocena pracy dyrektor Wiesławy Chrulskiej to nieporozumienie.

Bartosz Lipiński

Jarosław Zieliński cieszy się dużym zaufaniem mieszkańców Augustowa. Dość przypomnieć, że przed rokiem otrzymał najwięcej głosów augustowian z wszystkich kandydatów do Sejmu. Poseł nie należy do osób, które po otrzymaniu mandatu zapominają o swoich wyborcach. J. Zieliński regularnie odwiedza Augustów i nie tylko po to, aby się pokazać. Parlamentarzysta doskonale orientuje się w naszej polityce miejskiej, zna jej najdrobniejsze detale. Być może wynika to z tego, że od dawna czyta każde wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Poseł bardzo dużą uwagę poświęca dziedzinie oświaty, z którą przez lata również był związany zawodowo.

J. Zieliński o augustowskiej oświacie

W czerwcu podczas konferencji prasowej nasza redakcja zapytała Jarosław Zielińskiego, jak ocenia inicjatywę powołania w Augustowie dwóch zespołów szkolno-przedszkolnych. Poseł zaskoczył nas swoją bogatą wiedzą w tym temacie i przyznał, że odbywał wiele rozmów w tej sprawie. Zieliński jednoznacznie skrytykował propozycję władz miasta. Jego wypowiedź była później szeroko komentowana na forum rady miejskiej, jednak radni koalicji rządzącej podjęli decyzję o powstaniu zespołów. W ostatnich miesiącach mnóstwo kontrowersji spowodowało wystawienie przez organ prowadzący najniższej możliwej oceny cząstkowej byłej dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Wiesławie Chrulskiej. Poseł w rozmowie z naszą gazetą bardzo surowo ocenił decyzję podjętą przez burmistrza oraz stanął w obronie dyrektor W. Chrulskiej.

Decyzja stronnicza i niesprawiedliwa

-Informacja o negatywnej tzw. ocenie cząstkowej pani dyrektor Wiesławy Chrulskiej, wystawionej przez burmistrza Augustowa jako organu prowadzącego bardzo mnie zdziwiła, a nawet zdumiała, podobnie jak zdziwiło to wiele osób, które znają jej zaangażowanie i pracę na rzecz Szkoły Podstawowej nr 3 i augustowskiej oświaty. Odbieram tę ocenę jako nieobiektywną, niesprawiedliwą i stronniczą, podyktowaną względami pozamerytorycznymi. Od wielu lat obserwuję pracę pani dyrektor Wiesławy Chrulskiej, która skutecznie kierowała tą dużą placówką oświatową. Jest to osoba energiczna, dobrze przygotowana do wypełniania zadań edukacyjnych i administracyjnych, twórcza w działaniu. Jestem zbulwersowany nieuzasadnioną oceną, jaką wystawił jej burmistrz Augustowa. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że chodziło o wyeliminowanie pani Wiesławy Chrulskiej z funkcji dyrektora szkoły. Jeżeli tak wartościowe osoby będą usuwane z funkcji kierowniczych, tracić będzie na tym augustowska oświata –powiedział w rozmowie z „Przeglądem Powiatowym” J. Zieliński.

Poseł krytycznie o nowym dyrektorze

Parlamentarzysta podejrzewa, że źródłem niechęci obecnych władz miejskich wobec dyrektor W. Chrulskiej są jej prywatne poglądy, do których każdy ma prawo w demokratycznym kraju. Poseł ocenił także dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2, w skład którego wchodzi dziś Szkoła Podstawowa nr 3 i Przedszkole nr 6. Jego nominacja nie podoba się Zielińskiemu.

-Na miejsce pani Wiesławy Chrulskiej został powołany dyrektor, który nie sprawdził się w swojej poprzedniej roli dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach, a ponadto miał w swoim zachowaniu incydent, który powinien dyskwalifikować go nie tylko jako dyrektora, ale i jako nauczyciela. Żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju, a więc dyrektor szkoły nie musi mieć identycznych poglądów jak sprawujący funkcję organu prowadzącego wójt, burmistrz czy prezydent miasta, a tajemnicą poliszynela jest, że to był prawdziwy powód niechęci w stosunku do pani Wiesławy Chrulskiej. Tak to odbieram i wiem, że nie jestem w tym odosobniony. Jeżeli takie względy będą decydować o doborze kadry kierowniczej w szkołach, to wszyscy odczujemy tego negatywne konsekwencje, a zwłaszcza odczuje je młodzież, która powinna korzystać z zaangażowania i mądrości pedagogów pokroju pani dyrektor –skomentował bieżące wydarzenia z augustowskiej oświaty poseł Jarosław Zieliński.

Przepisy wymagają doprecyzowania

Były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji uważa, że przepisy dotyczące ocen dla dyrektorów powinny być doprecyzowane, by decydujący głos należał do kuratora. J. Zieliński kilkukrotnie rozmawiał z Podlaską Kurator Oświaty o sytuacji dyrektor Wiesławy Chrulskiej i kurator nie podziela stanowiska burmistrza Augustowa. Parlamentarzysta przypomina też, że jego opinie w tej kwestii nie wynikają z domysłów, a z bogatego doświadczenia zawodowego.

-Niestety aktualne przepisy dotyczące oceniania dyrektorów szkół nie są precyzyjne. Trzeba będzie zastanowić się nad ich korektą, aby takie przypadki jak ten w Augustowie nie mogły mieć miejsca. W sytuacji, jaka spotkała panią dyrektor W. Chrulską, z roztropną interwencją powinien przyjść kurator oświaty jako organ sprawujący nadzór pedagogiczny nad szkołami. Przepisy powinny uwzględniać tryb rozstrzygania sporu, gdy występuje rozbieżność ocen organu prowadzącego i kuratora oświaty. Tego aktualnie brakuje. Rozmawiałem o tym problemie z Podlaską Kurator Oświaty w Białymstoku, która jak zrozumiałem, nie podziela zdania burmistrza Augustowa w tej konkretnej sprawie –poinformował nas poseł J. Zieliński.

Wyróżniająca ocena dyrektor Chrulskiej

-Kurator oświaty jako organ nadzoru pedagogicznego powinien mieć większe kompetencje w procesie oceny pracy dyrektora szkoły, bo przecież w każdej szkole najważniejsza jest jakość nauczania i wychowania. Lokalne relacje między wójtem czy burmistrzem a dyrektorem szkoły lub innymi osobami działającymi w jego imieniu nie mogą mieć decydującego znaczenia, bo może to być nieobiektywne i krzywdzące. Mówię o tym na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia w dziedzinie edukacji, które nabyłem w roli nauczyciela, dyrektora placówki oświatowej, radnego, burmistrza Śródmieścia Warszawy, kuratora oświaty oraz wiceministra edukacji i nauki. To, co mówię, nie wynika z jakichś domysłów, lecz z merytorycznej analizy tego przypadku. Dodam, że podobne sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, to co się tutaj stało, obciąża burmistrza Augustowa –zauważył J. Zieliński.

-Konsekwencja tego wszystkiego jest taka, że pani dyrektor Wiesławie Chrulskiej nie wystawiono ostatecznie końcowej oceny, która byłaby uzgodniona pomiędzy burmistrzem a kuratorem oświaty, co oznacza, że aktualna jest jej poprzednia ocena, która była oceną wyróżniającą, a więc najwyższą w obowiązującej skali ocen. Jednakże negatywna ocena cząstkowa wystawiona przez burmistrza wywołała w części środowiska złą opinię i pomogła pozbyć się dobrego dyrektora szkoły –tak poseł spuentował kontrowersyjną ocenę burmistrza.

Sytuacja związana z negatywną oceną cząstkową pracy wystawioną przez organ prowadzący dyrektor Wiesławie Chrulskiej nadal jest niezrozumiała. Wydaje się, że poza władzami miasta oraz ich koalicjantami w radzie, większość z osób komentujących tę sprawę ocenia kadencję Chrulskiej bardzo pozytywnie. Do tego grona osób wspierających byłą dyrektor dołączył też bardzo znany parlamentarzysta, cieszący się wielkim autorytetem u mieszkańców Augustowa.

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
23f
23f 28.10.2020, 08:52
"Żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju, a więc dyrektor szkoły nie musi mieć identycznych poglądów jak sprawujący funkcję organu prowadzącego". Tak. Byle PIS wyznawał.
"przepisy dotyczące ocen dla dyrektorów powinny być doprecyzowane, by decydujący głos należał do kuratora". Pisowskiego kuratora. Wszystko w łapy PIS. Po co ściemniać?
stophejt
stophejt 27.10.2020, 13:15
F. Chodkiewicz: "Po pierwsze jest doświadczonym, wrażliwym i odpowiedzialnym pedagogiem. Po drugie prowadził najlepsze liceum w województwie."
J. Zieliński: "dyrektor, który nie sprawdził się w swojej poprzedniej roli dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach, a ponadto miał w swoim zachowaniu incydent, który powinien dyskwalifikować go nie tylko jako dyrektora, ale i jako nauczyciela."
Kto łże? :))

Pozostałe