Wielka szansa dla uczniów ZST

  • 26.10.2020, 14:57
  • Bartosz Lipiński
Wielka szansa dla uczniów ZST Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Od lewej: Małgorzata Lewandowska-Żywna, Maciej Oleksy, Jarosław Szlaszyński i Dariusz Szkiłądź
Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. Generała Prądzyńskiego w Augustowie na kierunku technik mechanik, otrzymali ogromną szansę rozwoju i pomyślnej przyszłości. Między szkołą, powiatem i firmą British American Tobacco zawarto umowę patronacką w myśl której młodzi ludzie będą mogli m.in. zdobyć wiedzę praktyczną w największym zakładzie pracy w mieście. Zapewne część z nich będzie kontynuować tam swoją karierę.

Bartosz Lipiński

Podpisanie umowy patronackiej pomiędzy Zespołem Szkół Technicznych, powiatem i firmą BAT odbyło się we wtorek, 13 października. Dyrektor szkoły Maciej Oleksy żartował, że 13 w tym przypadku nie jest pechowa, a wręcz przeciwnie. M. Oleksy poinformował, że patronat obejmie uczniów zdobywających edukację w zawodzie technik mechanik. Dzięki zawartemu porozumieniu młodzież z ZST będzie mogła m.in. uczestniczyć w zajęciach praktycznych lub praktyce zawodowej w British American Tobacco. Firma będzie organizowała spotkania, na których prezentowane będą nowe technologie i maszyny. Młodzież i nauczyciele będą mogli uczestniczyć w szkoleniach. Najlepsi uczniowie otrzymają możliwość uzyskania stypendium, absolwenci szkoły będą mogli znaleźć zatrudnienie w fabryce. Szkoła uzyska również cenne wyposażenie do pracowni. Porozumienie podpisali starosta Jarosław Szlaszyński z zastępcą Dariuszem Szkiłądziem, przedstawicielka BAT Małgorzata Lewandowska-Żywna i dyrektor szkoły. Ceremonia podpisania dokumentów, została zwieńczona gromkim aplauzem uczniów.

Fabryka możliwości w BAT

Małgorzata Lewandowska-Żywna mówiła o wielkich możliwościach rozwoju oferowanym młodym ludziom w reprezentowanym przez nią zakładzie pracy.

-Pragnę podziękować panom starostom, pani naczelnik i panu dyrektorowi za sfinalizowanie naszej współpracy. Ona istniała już wcześniej, ale miała charakter nieformalny. Jest mi bardzo miło, bo w sercu tego porozumienia jesteście wy, drodzy uczniowie. Chcemy otworzyć wam możliwość rozwoju i kontynuowania ścieżki naukowej i zawodowej, przy współpracy z jedną z największych firm w regionie. Nasza firma uruchomiła w tym roku program „Fabryka możliwości”. Chcemy produkować talenty, czyli rozwijać umiejętności naszych pracowników. Pragniemy również generować sukcesy w wymiarze zawodowym i osobistym. Chcemy, by nasi pracownicy mieli możliwość spełnienia swoich osobistych ambicji dzięki pracy w naszym zakładzie. Przed wami jest całe życie i od was zależy, jakie wybory podejmiecie. Zachęcam do poszukiwania tych możliwości i pogłębiania współpracy. Na pewno nie bez przyczyny jesteście w klasach o profilu mechanicznym i interesujecie się tym. Przed przedmiotami zawodowymi jest dzisiaj ogromna przyszłość –komentowała Małgorzata Lewandowska-Żywna, kierownik firmy BAT.

Edukacja jest najważniejsza

Starosta Jarosław Szlaszyński z wielkim entuzjazmem mówił o podpisanym porozumieniu. W ocenie włodarza powiatu zawarta umowa daje uczniom ZST dużą szansę odniesienia sukcesu.

-Data podpisania umowy jest szczególna, przypada na dzień poprzedzający święto edukacji. Jeden z prezydentów Stanów Zjednoczonych mówił, że najważniejsza jest gospodarka. Moim zdaniem najważniejsza jest edukacja, bo jest fundamentem rozwoju każdego człowieka. Ta szkoła zawsze opierała się na dziale technicznym. Kierunek mechaniczny był najważniejszy i dawał najlepszych absolwentów. Chcemy, by dziś było tak samo –mówił starosta Szlaszyński.

-Pragniemy nadać nową prędkość kształcenia w kierunku mechanicznym. Współpraca między szkołą i BAT jest bardzo długa i owocna. W tej szkole w połowie lat 90 wykształcenie średnie zdobyła większość pracowników BAT. Część z nich z pewnością dzisiaj jeszcze pracuje, ale pracują tam także ich dzieci. Naszym wspólnym oczekiwaniem jest, aby fabryka w dalszym ciągu miała dobrych fachowców, a uczniowie mieli przed sobą pomyślną przyszłość. Tak jak wspomniałem najważniejsza jest edukacja, umiejętność radzenia sobie w życiu, doskonalenia się i zdobycia dobrej pracy. Zawarte przez nas porozumienie taką drogę gwarantuje. Ta szkoła i podpisana umowa jest szansą dla uczniów. Najbliższe lata pokażą, że można zrobić wiele na płaszczyźnie współpracy, nauki oraz przyszłości absolwentów. Gratuluję nam wszystkim tego porozumienia. Skorzystajcie z tego młodzi przyjaciele, wyciągnijcie jak najwięcej dla siebie, a z pewnością spotykając się po latach wszyscy będziemy zadowoleni –oceniał J. Szlaszyński.

Bartosz Lipiński

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe