Modernizacja dróg powiatowych

  • 22.10.2020, 13:10
  • Beata Perzanowska
Modernizacja dróg powiatowych
Mimo utrudnionej sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego w wyniku epidemii koronawirusa, Powiat Augustowski nie zwalnia tempa i modernizuje kolejne, ważne dla mieszkańców drogi.

Wieści z powiatu 

2 października odbyło się uroczyste oddanie do użytku przebudowanych dróg powiatowych w gminie Bargłów Kościelny. Na zadanie „Przebudowa odcinków drogi powiatowej Nr 1213B Barszcze – Pruska – Tajno Łanowe – Netta Druga”, o wartości 1,45 mln zł, Powiat Augustowski pozyskał środki z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 726,3 tys. zł. Wkład własny został sfinansowany z budżetu Powiatu w kwocie 423,7 tys. zł oraz Gminy Bargłów Kościelny – 302,6 tys. zł. Długość przebudowanych odcinków dróg wyniosła 3,5 km (na odcinku Tajno Stare – Pruska – 2,5 km oraz w miejscowości Barszcze – 1 km). 
Zakończono również inwestycję polegającą na modernizacji drogi powiatowej Nr 1116B  Bargłów Kościelny – Stara Kamionka – do dr. Nr 16, od km 2+000 do km 3+000. Inwestycja obejmowała odcinek drogi o długości 1 km. Zadanie o wartości 800 tys. zł zostało sfinansowane z budżetu Państwa w kwocie 400 tys. zł oraz Powiatu – 240 tys. zł i Gminy Bargłów Kościelny – 160 tys. zł. 
Zrealizowane zostało także zadanie polegające na rozbudowie odcinka drogi powiatowej Nr 1235B Kurianka – Starożyńce – Bartniki – do drogi 1237B. Inwestycja dotyczyła odcinka o długości 2,82 km. Koszty tego zadania o łącznej wartości 2,84 mln zł, zostały pokryte z Funduszu Dróg Samorządowych – 1,4 mln zł, z budżetu Powiatu – 780,76 tys. zł i ze środków Gminy Lipsk – 651,31 tys. zł.
Ponadto trwa realizacja inwestycji na terenie Gminy Sztabin, polegająca na rozbudowie drogi powiatowej nr 1226B Dębowo – Jagłowo od km 0+000 do km 1+350, wraz z rozbiórką istniejącego i budową nowego mostu na rzece Biebrza oraz rozbudową skrzyżowania z drogą powiatową Nr 1220B. Zadanie o wartości ponad 7,5 mln zł w połowie zostanie sfinansowane z Funduszu Dróg Samorządowych, po 700 tys. zł przekaże Gmina Sztabin i Województwo Podlaskie, a pozostała kwota – ponad 2,36 mln zł, będzie pochodziła z budżetu Powiatu.
W tym miesiącu rozpoczyna się również realizacja zadania pn. „Przebudowa odcinka drogi  powiatowej Nr 1234B  Gruszki – Rubcowo – Skieblewo – do dr. Nr 664”. Umowa z  wykonawcą I etapu tej inwestycji została podpisana w dniu 12 października. Roboty będą prowadzone na odcinku ok. 1 km tej drogi i zostaną zakończone do 16 listopada. Inwestycja  o wartości blisko 384 tys. zł zostanie sfinansowana w 50% z Funduszu Dróg Samorządowych, a pozostała kwota zostanie pokryta po połowie – z budżetu Powiatu i Gminy Płaska.  
Ponadto lada dzień ruszą prace na ul. Wojska Polskiego w Augustowie, polegające na doświetleniu ulicy i przejść dla pieszych oraz wykonaniu oznakowania aktywnego dwóch przejść. W lutym Powiat Augustowski złożył wniosek o dofinansowanie zadania w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020”. W połowie lipca okazało się, że żaden ze zgłoszonych wniosków z województwa podlaskiego nie otrzymał dofinansowania. Dlatego, mając na uwadze poprawę bezpieczeństwa użytkowników ulicy Wojska Polskiego, Zarząd Powiatu na posiedzeniu w dniu 31 lipca postanowił o realizacji tego zadania ze środków własnych Powiatu. Rada Powiatu podczas sesji w dniu 26 sierpnia dokonała stosownych zmian w budżecie, co pozwoliło na przystąpienie do jego realizacji. W najkrótszym możliwym czasie wykonana została dokumentacja projektowa, uzyskano wymagane pozwolenia i uzgodnienia, przeprowadzono przetarg, w wyniku którego wyłoniony został wykonawca robót, a także przeprowadzono postępowanie w sprawie udzielenia zamówienia na pełnienie nadzoru inwestorskiego. Prace rozpoczną się w ciągu najbliższych dni, a zakończone zostaną do 15 grudnia.
Wszystkich użytkowników modernizowanych dróg prosimy o wyrozumiałość i przepraszamy za utrudnienia, które są nieuniknione w trakcie prowadzonych robót.
Red.

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe