Wojenna trauma kobiet

  • 17.10.2020, 08:55
  • Beata Perzanowska
Wojenna trauma kobiet
Przed miłośnikami kina nie lada gratka. Augustowski DKF Kinochłon organizuje drugą edycję repliki Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Nowe Horyzonty” pod nazwą „Kinochłon na Horyzoncie”. W trakcie tej trzydniowej imprezy widzowie obejrzą trzy niezwykle interesujące filmy. Drugiego dnia wydarzenia odbędzie się pokaz rosyjskiej „Wysokiej dziewczyny”.

Już 19 października startuje KINOCHŁON na Horyzoncie, czyli replika Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty!

Przez wszystkie dni Przeglądu, czyli od 19 do 21 października gośćmi pokazów będą Patrycja Mucha, krytyczka filmowa, autorka bloga „Filmowe odloty” i współautorka podcastu „Wtem piosenka” poświęconego musicalom oraz Sebastian Smoliński, krytyk nie tylko filmowy, ale i operowy, dziennikarz, piszący dla „Stopklatki” i „Kultury Liberalnej”, specjalista i wielki miłośnik kina amerykańskiego.

Drugiego dnia wydarzenia, czyli 20 października, o godz. 19.15 odbędzie się pokaz filmu „Wysoka dziewczyna” (Rosja 2019), reż. Kantemir Balagov

W nagrodzonym w Cannes, trzymającym za gardło i gęstym od emocji filmie Kantemira Bałagowa oglądamy miasto i ludzi podnoszących się z ruin. Opowieść o dwóch przyjaciółkach, które pragną otrząsnąć się z wojennej traumy, toczy się w 1945 roku w Leningradzie, który dochodzi do siebie po latach oblężenia. Bohaterki "Wysokiej dziewczyny", Masza i Ija, próbują nie tylko zapomnieć o tym, czego doświadczyły, ale także przypomnieć sobie kim były, nim zardzewiały ich plany, emocje i uczucia.

Tak o swoim filmie mówi sam reżyser Kantemir Balagov

„Wysoka dziewczyna” to mój drugi film pełnometrażowy. Ogromne znaczenie miało dla mnie to, że historia rozgrywa się w 1945 roku. Leningrad przetrwał jedno z najcięższych oblężeń w historii działań wojennych; podobnie jak miasto wyniszczone i okaleczone przez wojnę są moje bohaterki. Ich osobiste historie, historie ludzi, których spotykają; przeszkody, które muszą pokonać, role społeczne – okaleczone przez wojnę długo będą musiały na powrót uczyć się normalnego życia. Skala udziału kobiet w II wojnie światowej była bezprecedensowa. Jako twórca szukam odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób wojna zmienia kobietę? Główną inspiracją do stworzenia filmu była książka noblistki, Swiatłany Aleksijewicz „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, która otworzyła przede mną całkiem nowy świat. Zdałem sobie sprawę, jak niewiele wiem o wojnie i udziale w niej kobiet, a to doprowadziło mnie do kolejnej myśli: jaka zmiana dokonuje się w umyśle kobiety, w samej jej naturze, wskutek wojny? Mój film ma szczególną paletę kolorystyczną.

Program kinochłonowego wydarzenia:

19.X.2020, 19.15 „Biały, biały dzień” (Islandia 2019), reż. Hlynur Pálmason

20. X. 2020, godz. 19.15 „Wysoka dziewczyna” (Rosja 2019), reż. Kantemir Balagov

21 X 2020, godz. 19:15 „Przynęta” (Wielka Brytania 2019), reż. Mark Jenkin

Bilety i karnety:

bilet na pojedynczy seans: 15 zł

festiwalowy karnet na wszystkie projekcje: 30 zł

Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, ul. Nowomiejska 41,

tel. 87 643 36 59 lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w Kinie „Iskra”.

Uwaga! Wszystkie rezerwacje wygasają na pół godziny przed pokazem.

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe