Utracona szansa na zgodę

  • 30.09.2020, 14:30
  • Krzysztof Przekop
Utracona szansa na zgodę Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Od lewej: Leszek Cieślik, Filip Chodkiewicz, Dariusz Ostapowicz, Aleksandra Sigillewska i Marcin Kleczkowski
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1113 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w subskrypcji na naszym portalu.

Krzysztof Przekop

W sobotę i niedzielę możemy spodziewać się temperatur nawet do 20 stopni Celsjusza. Niestety może popadać.

Polski rząd zaczyna chyba przegrywać z koronawirusem. Coraz więcej ludzi choruje. Zachowujmy podstawowe zasady bezpieczeństwa, by chronić siebie i bliskich.

Miasto wnioskuje do polskiego rządu o prawie 52 mln złotych. Gdyby się udało, byłby to największy zastrzyk zewnętrznej gotówki w historii miasta, sukces na miarę stulecia, a co najmniej dziesięcioleci. Gdyby się udało, usta krytyków musiałyby zamknąć się na lata. Na ostatniej sesji rady miejskiej byliśmy świadkami, jak taki projekt można rozłożyć marketingowo. Przygotowano go w ścisłej tajemnicy, radni opozycyjni nie mieli o nim zielonego pojęcia, wrzucono tuż przed sesją, po czym odrzucono prawie wszystkie uwagi i wnioski zaskoczonej opozycji. Nie potrafię znaleźć odpowiedzi, dlaczego wybrano taką diaboliczną drogę dla tego projektu. W takiej sytuacji powinno się wysłuchać wielu opinii, zebrać jak najwięcej pomysłów, odłożyć na bok przekonanie o swojej wyższości i nieomylności. Pamiętajmy, że rządząca koalicja reprezentuje co najwyżej połowę mieszkańców Augustowa. Opozycja to głos drugiej połowy augustowian, im też jakiś głos się należy. Życzę projektowi pozyskania 52 mln złotych jak najlepiej, jednak początek uważam za wysoce niefortunny. Całą historię opisujemy w artykule okładkowym „Walka o 50 milionów złotych”.

Rząd polski nie radzi sobie z układaniem strategii podczas epidemii. Chyba że strategia zakłada, że większość z nas musi zachorować, a działania są pozorne, byle ludzie myśleli, że coś się robi. Takiego bałaganu w ochronie zdrowia nie było chyba nigdy. Minister wydaje rozporządzenia i zarządzenia, jakby mieszkał na innej planecie. Cierpią pacjenci, pielęgniarki i lekarze. Zdenerwowanie jest ogromne. Trzymam kciuki za lekarzy i pielęgniarki augustowskich przychodni. Współczuję personelowi oddziału zakaźnego, gdyż głupie pomysły ministra ściągają na nich największe kłopoty. W chwili gdy piszę te słowa słyszę, że ministerstwo wycofuje się z niektórych niemądrych regulacji, zatem może będzie troszkę lepiej i bezpieczniej. Poprosiliśmy augustowski sanepid i jedną z lekarek rodzinnych o wyjaśnienie procedur w razie zarażenia koronawirusem. Nie wiem, czy za tydzień nie opublikujemy nowych procedur, gdyż polskie władze są nieprzewidywalne. Zdrowia wszystkim życzę i zapraszam do lektury tekstu „Zmiana strategii walki z epidemią”.

Cichymi bohaterami ostatnich tygodni był personel augustowskiego hospicjum. Odwaga i poświęcenie, oddanie innemu człowiekowi to cechy, które każą chylić czoło przed tymi ludźmi. Niestety, nasi mieszkańcy w liczbie na szczęście niewielkiej, uruchomili falę hejtu przeciwko pracownikom hospicjum. Smutne to. Opisujemy pracę personelu medycznego w najtrudniejszych chwilach epidemii. Relacje pracowników są przejmujące. Polecam artykuł „Przeżywaliśmy dramatyczne chwile”.

Wojciech Walulik zrezygnował z mandatu radnego. Jego gest wzmocni opozycję w radzie miejskiej, która dysponuje od teraz dziesięcioma głosami, a koalicja jedenastoma. Wielu kontrowersyjnych projektów nie da się już chyba przepchnąć na rympał. „Były burmistrz rezygnuje” to tekst, który poświęciliśmy byłemu burmistrzowi Augustowa.

Przewodnicząca Alicja Dobrowolska wyartykułowała pomysł, by odciąć mieszkańców miasta od informacji z komisji miejskich. Chce wyłączyć nagrywanie i transmisje. Filip Chodkiewicz twierdzi, że to nie problem, bo przecież osoby prywatne mogą udostępniać nagrania w internecie. Idzie nowe? Polecam artykuł „Czarna prognoza dla miasta”.

W tym tygodniu w sporcie mamy puchar polski w darta, kolejne mistrzostwa strongmanów, upadek piłkarzy.

Kolejny numer „Przeglądu Powiatowego” ukaże się w czwartek, ale najnowsze artykuły można czytać kilka dni wcześniej na naszym portalu dziennikpowiatowy.pl. Każdy, kto wykupi dostęp premium, może przeglądać portal bez reklam.

Warto kupić „Przegląd Powiatowy”, bo jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gdzie transmisja?
gdzie transmisja? 03.10.2020, 09:02
Dlaczego nie można obejrzeć posiedzenia komisji rewizyjnej? Podobno była bardzo ciekawa, bo baaaaaaaardzo dużo vice się wypowiadał. Czekam z popkornem.
K.
K. 04.10.2020, 13:39
Szanowni Państwo - jeżeli w szkole - jakiekolwiek szkole występuje zjawisko przemocy podejmowane są różnorodne działania. Najczęściej rodzic rozmawia z nauczycielem, wychowawcą, pedagogiem czy dyrektorem szkoły. Każda szkoła ma również określone procedury, które m.in. zakładają pisemne złożenie skargi (więc proste - łatwo można to zjawisko "sprawdzić"). Jeżeli działania podejmowane przez szkołę są: nieadekwatne, nieefektywne i nie zadowalają rodzica to przepraszam, ale zwykle rodzic udaje się ze skargą czy to do organu prowadzącego czy nadzoru pedagogicznego - zawsze składa ją na piśmie. Najczęściej robi to w dwóch egzemplarzach - jeden zostawia w urzędzie, a kopię (z pieczątką poświadczającą wpływ) zabiera ze sobą. Organ winien reagować od razu! nie podczas np. oceny podległego mu dyrektora. Wzywa się np. taką osobę na rozmowę, z której organ winien sporządzić chociażby notatkę służbową.
Tzn., że jeżeli występowało zjawisko - a organ miał o tym wiedzę - to dlaczego nie podejmował żadnych działań?
Patrząc na tok rozumowania władz:
Można pójść np. do prokuratury i powiedzieć: "Jasiu to złodziej - aresztujcie go" i co winna zrobić prokuratura - aresztować Jasia, bo ktoś mu coś zarzucił - po co postępowanie dowodowe, po co analiza dowodów - przecież ktoś coś powiedział.
dno
dno 03.10.2020, 21:32
A myślisz, że chcą się chwalić kolejną kompromitującą manipulacją? Miała być kontrola, a wyszła jak zwykle parodia westernu. Wice nawinął makaron na uszy, Oneta powtórzyła usłużnie co jej kazali i tyle tego było. Jedynie Cieślik coś tam próbował walczyć, ale głową muru nie przebijesz. Generalnie kolejny pokaz arogancji władzy i bezradności radnych, widowisko dla masochistów i śmieszne i straszne zarazem.
Człowiek
Człowiek 04.10.2020, 14:46
Co to za człowiek, że jest ak nielubiany w mieście? Jak można żyć z tym?
ciemna triada kontratakuje
ciemna triada kontratakuje 30.09.2020, 11:42
Szanowny redaktorze. Ja tu nie widzę żadnej utraconej szansy pojednania. Wręcz przeciwnie. Przecież to była wręcz jawna i ostentacyjna prowokacja przygotowana prawdopodobnie przez kolesia spod znaku ciemnej triady. Prowokacja, która wprost miała powiedzieć wszystkim inaczej myślącym: "mamy was gdzieś, mamy was za nic, gardzimy wami, możecie nas w d.... pocałować, wasze zdanie się nie liczy, mamy swoich czopków, którzy i tak wszystko przegłosują tak jak chcemy, nie będziemy z wami rozmawiać bo to my rządzimy, a wy jesteście nic nieznaczącym planktonem".
Kolejne mega destrukcyjne i prymitywne działanie, które wpisuje się w pewien konsekwentny ciąg. Przy okazji udało mu się też poniżyć swoich wiernych czopków, którzy w całej sprawie pokazali dobitnie jak bardzo są ludźmi pozbawionymi kręgosłupa moralnego i przyzwoitości.
Śpiewak
Śpiewak 30.09.2020, 11:25
Już był jeden w historii, co chciał dać wszystkim sto milionów.
mieszkaniec
mieszkaniec 30.09.2020, 11:19
A co z Plażą Bielnik i odszkodowaniami za zabierane grunty pod ulice miejskie?
Znów PR i piniendzy nie ma i nie będzie?
smutny fakt
smutny fakt 30.09.2020, 10:17
"Pamiętajmy, że rządząca koalicja reprezentuje co najwyżej połowę mieszkańców Augustowa. Opozycja to głos drugiej połowy augustowian, im też jakiś głos się należy."
Wcale tak nie jest. Koalicja rządząca zebrała 2006 głosów mieszkańców a opozycja 3306 więc to nie jest wcale połowa.
demokracja
demokracja 30.09.2020, 12:47
tak jak dla Trzaskowskiego, bo przecież Duda miał tylko nieco więcej niż połowę głosów ... czyli powinien być wiceprezydentem albo prawie Polską rządzić....puknij się w głowę jeżeli tak uważasz. Kto wygrywa ten bierze wszystko a w kolejnych wyborach jest rozliczany... proste jak drut
Mały
Mały 30.09.2020, 10:40
Zwróć uwagę na słowa "co najwyżej". Ale sprawa jest bardziej skomplikowana, bo wyrzuceni z PiS mają niewielu "własnych" wyborców. Zostali radnymi dzięki PiS. Dzisiaj prawdopodobnie mają znikome poparcie swoich rodzin. Dlatego bilans może być 4300 do 1000 na niekorzyść rządzących. W referendum łatwo można ich pogonić na cmentarz historii.
Big
Big 30.09.2020, 11:52
tak jako mały się przedstawiasz to i małym zostaniesz... nie wnikając w szczegóły tego nicka :)
34g
34g 30.09.2020, 10:08
A co z mostkami nad Nettą, które miały być całkowicie zmienione kilka lat temu? Czy to kolejna rzecz niemożliwa do zrobienia? Do zrobienia w Augustowie?
Wymiotny s.
Wymiotny s. 30.09.2020, 07:19
🤮🤮🤮
ja
ja 29.09.2020, 21:03
Asy polityki. Dno i smród.
Eustachy
Eustachy 29.09.2020, 20:57
Z motyka na slonce.

Pozostałe