Radni zaatakowali gazetę

  • 23.09.2020, 20:17
  • Krzysztof Przekop
Radni zaatakowali gazetę Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Od lewej: Mieczysław Szczerbakow, Jolanta Oneta Roszkowska, Miroslaw Chudecki, Dariusz Ostapowicz i Alicja Dobrowolska.
Grupa radnych koalicji rządzącej zwołała konferencję prasową, na której zaatakowała „Przegląd Powiatowy”. Zebrani nie przebierali w słowach komentując naszą pracę. Wiele z wypowiedzianych przez nich opinii to zwykłe manipulacje, kłamstwa i kalumnie, a niektóre zarzuty są wręcz absurdalne i wystawiają bardzo złe świadectwo ich autorom. Pod relacją z konferencji na portalu dziennikpowiatowy.pl rozgorzała dyskusja, która nie pozostawiła na radnych suchej nitki.

Krzysztof Przekop

Prasa nazywana jest czwartą władzą. Ma funkcje kontrolne, edukacyjne, informacyjne, kulturalne i wiele innych. Staramy się te funkcje wypełniać rzetelnie. Przez lata naszej działalności spotykaliśmy się z krytyką ze strony wszystkich opcji politycznych w mieście. Działo się tak, gdy artykuły nie były pisane zgodnie z oczekiwaniem i wizją danych polityków. Nasza gazeta jest niewygodna dla wielu polityków i mamy tego świadomość. Mamy też świadomość, że politycy są wybierani co 5 lat, my poddajemy się wyborom naszych Czytelników codziennie. Informujemy o sprawach, o których mieszkańcy nigdy by się nie dowiedzieli. To dzięki nam opinia publiczna usłyszała, że radnym miejskim obecnej kadencji podniesiono wartość diety, choć podczas dyskusji na sesji manipulowano i mówiono o jej obniżeniu. Jako pierwsi poinformowaliśmy o negatywnej ocenie cząstkowej wystawionej Wiesławie Chrulskiej. Gdyby nie nasz artykuł, pewnie o sprawie nikt by się nie dowiedział.

Okładka wywołuje oburzenie

Na początku września opublikowaliśmy artykuł pt. „Radni hamują rozwój Augustowa”. Była to parafraza wypowiedzi jednego z radnych, który wystąpił w artykule. Nie jest tajemnicą, że staramy się, by nasze tytuły były inspirowane komentarzem rozmówców. W artykule poruszyliśmy temat opłaty adiacenckiej z tytułu podziału działek. Bardzo dokładnie opisaliśmy to zagadnienie i problem który dotyka mieszkańców i przedsiębiorców. Przypomnieliśmy, że na ostatniej sesji opozycja chciała wnieść do porządku obrad projekt uchwały zakładający obniżenie stawki opłaty z 30 procent do 1 procenta. Głosami radnych koalicji rządzącej projekt został odrzucony bez rozpatrywania. Opozycyjny radny PiS, Marcin Kleczkowski, poinformował, że sprawa wysokiej opłaty adiacenckiej przy sprzedaży podzielonej działki ma wpływ nie tylko na interesy zwykłych mieszkańców, ale także na rozwój największego pracodawcy w mieście. Chodzi o możliwość powstania 400 nowych miejsc pracy. Sprawa utknęła, ponieważ Lasy Państwowe sprzedając działkę musiałaby ją podzielić i przez to zapłacić miastu sowitą opłatę.

Na okładce „Przeglądu Powiatowego” pojawiły się zdjęcia radnych koalicji rządzącej, którzy głosowali za odrzuceniem uchwały adiacenckiej bez rozpatrywania. Tytuł artykułu i zdjęcia na pierwszej stronie stały się powodem niezwykłych wydarzeń. Grupa byłych radnych PiS zorganizowała konferencję prasową, na której od czci i wiary odsądzili naszą gazetę. W spotkaniu uczestniczyli Alicja Dobrowolska, Mirosław Chudecki, Dariusz Ostapowicz, Jolanta Roszkowska i Mieczysław Szczerbakow. Na konferencji radnych padły ostre słowa, kłamstwa i groteskowe manipulacje.

Interpretacja radnych

D. Ostapowicz przeczytał oświadczenie. Zdaniem grupy radnych tytuł „Radni hamują rozwój Augustowa” jest ewidentnym kłamstwem i jego celem było podważenie ich wiarygodności w oczach mieszkańców. Z oświadczenia możemy dowiedzieć się, że działania ”Przeglądu Powiatowego” można traktować „jako celową próbę manipulacji opinią publiczną w celu uderzenia w radnych, poprzez stworzenie nieprawdziwej historii blokowania przez nich inwestycji w Augustowie”. Oczywiście nie zgadzamy się z pozbawioną podstaw interpretacją intencji, przyświecających nam podczas publikowania artykułu. W puencie oświadczenia jest też informacja, że grupa radnych chce podjąć kroki prawne wobec „Przeglądu Powiatowego”.

Absurdalne teorie i kalumnie

-Stronę tytułową z naszymi zdjęciami traktujemy jako celowe i szkodliwe działanie redakcji w celu upokorzenia nas jako radnych. Przypuszczamy, że wynika to z braku pogodzenia się z dobrymi zmianami, jakie zachodzą w naszym mieście, do czego się intensywnie przyczyniamy –tak kuriozalną teorię wygłoszono w trakcie konferencji prasowej 14 września.

Równie absurdalnych ocen było więcej. D. Ostapowicz stwierdził, że „Przegląd Powiatowy” uwypukla mało istotne poczynania radnych opozycyjnych. Być może radny nawiązywał w ten sposób do bulwersujących wydarzeń sprzed roku, kiedy sam Ostapowicz podczas sesji rady miejskiej nazwał jednego z oponentów „debilem”? Tę sprawę opisywaliśmy na naszych łamach. D. Ostapowicz dalej oskarżył naszą gazetę, że stara się spychać na margines działania prowadzone przez obecne władze miasta, bądź ograniczyć je do drobnego komunikatu. Jest to oszczerstwo, które nie ma nic wspólnego z prawdą. Chyba, że zdaniem radnego gazeta powinna pisać o działaniu rządzących tylko w superlatywach i milczeć w takich tematach jak podniesienie czynszów lokatorom mieszkań komunalnych, zamkniętym basenie, brudzie w mieście, braku zagospodarowania postiwu, przekroczenia budżetu miejskich inwestycji, nieporadności przy remoncie nowego ratusza, o pasących się krowach w strefie działalności gospodarczej, o nikomu niepotrzebnej obwodnicy, o braku straży miejskiej, strefy płatnego parkowania, czy łączeniu w zespoły szkół i przedszkoli, przy jasnej i negatywnej opinii większości rad pedagogicznych. Nie powinniśmy też pisać o wielu innych sprawach dostrzeganych przez opinie publiczną. Wielu ludzi w inny sposób widzi problemy miejskie i radni muszą to przyjąć do wiadomości.

Jako wyjętą z kabaretu należy potraktować wypowiedź przewodniczącej rady miejskiej, Alicji Dobrowolskiej, która przekonywała, że nikt z jej wyborców nie kupuje „Przeglądu Powiatowego”, a jedynie widzą pierwszą stronę gazety wyłożonej do kupienia w sklepach. Pani A. Dobrowolska w 2018 roku uzyskała 138 głosów, a wybory były tajne. Na jakiej podstawie twierdzi, że żadna osoba z tego grona nie kupuje naszego tygodnika? To jawne kłamstwo, o którego wyjaśnienie lub sprostowanie będziemy chcieli ją poprosić. Znamy wyborców tej pani, którzy kupują naszą gazetę regularnie. Ponadto są to przede wszystkim wyborcy Prawa i Sprawiedliwości, skąd pani Alicja została usunięta i raczej nie stanowią już jej elektoratu. Inną insynuacją przewodniczącej były także słowa, że tytuł okładki „Radni hamują rozwój Augustowa” miał na celu zwiększenie sprzedaży naszej gazety. Opozycja wiele razy zarzucała Dobrowolskiej, że jej wypowiedzi godzą w autorytet rady miejskiej, ale niestety pani przewodnicząca zupełnie nie bierze sobie tych słów do serca.

Szczerbakow mówi w imieniu zarządu BAT

Bardzo ciekawie na konferencji prasowej brzmiały słowa Mieczysława Szczerbakowa. Można było odnieść wrażenie, że radny wypowiadał się w imieniu swojego pracodawcy.

-Jestem wieloletnim pracownikiem firmy BAT, pracuję tam 38 lat. Zarząd BAT stwierdził, że nie ma żadnego problemu z opłatą adiacencką. Jeżeli Lasy Państwowe nie chcą zapłacić tej opłaty, to BAT pokryje te koszty. Ze strony firmy nie ma żadnego problemu. Problem jest chyba tylko ze strony Lasów, a może gazety. Nikt nie zgłosił się do BAT porozmawiać z zarządem, czy BAT ma jakikolwiek problem z opłatą. Nikt nie zapytał, po prostu napisano artykuł –komentował M. Szczerbakow.

Zapewniam radnego Szcerbakowa, że gazeta nie ma żadnego problemu z opłatą adiacencką, ma problem z kłamstwami radnych. W tekście napisaliśmy bardzo wyraźnie, że staraliśmy się zdobyć komentarz przedstawiciela BAT, jednakże firma nie chciała komentować sprawy.

Inny radny i pracownik BAT Mirosław Chudecki także stwierdził w imieniu BAT, że firma nie ma problemu z opłatą adiacencką i jej rozwój na pewno nie jest blokowany.

Na koniec moja osobista refleksja. Na tej kuriozalnej konferencji, która ośmiesza radę i radnych, usłyszeliśmy wiele rad, wskazówek, w jaki sposób powinniśmy opisywać rzeczywistość. Bardzo podobne wskazówki, przykazania i nakazy usłyszałem przez telefon od miejskiej prawniczki, mecenas Beaty Kornelius, która reprezentuje Tomasza Dobkowskiego. Każda z tych osób chciałaby mieć wpływ na redagowanie naszej gazety, na treść artykułów. Jesteśmy otwarci na dyskusje na naszych łamach i na naszym portalu dziennikpowiatowy.pl. Nie odmówimy miejsca na dyskusję ani panu Dobkowskiemu, ani pani Kornelius, ani bohaterom tego artykułu. Jednak na naszych łamach trzeba używać argumentów a nie pustych słów i czczych oskarżeń, dlatego nie mam pewności, czy jest to w ogóle wykonalne.

Pod nagraniem konferencji radnych pojawiło się bardzo dużo komentarzy internautów. Przedstawiamy niektóre z nich (pisownia oryginalna):

„Nadejszła wiekopomna chwila, kiedy czas ogłosić akcję społeczną nr 2 pod tytułem "w czwartek kupuję Przegląd Powiatowy". Wspomóżmy dzielną Redakcję w walce z tym obskurantyzmem, ciemnotą, cwaniactwem i załganiem. Pokażmy im, że jesteśmy z nimi i jest nas dużo. Każda władza potrzebuje kagańca, w szczególności władza tak kuriozalna z jaką obecnie mamy do czynienia. Takim kagańcem są wolne media i wolność słowa, bez nich będziemy skazani na wizję świata Onety i jej podobnych. Także narodzie - w czwartek pędźmy do kiosków i sklepów osiedlowych i odżałujmy te 5 PLN na PP.”

„Niech sie zajmą sprawami miasta a nie unoszą sie duma... Basen stoi, ludzie czekają, a te obiboki płaczą, że ktoś ich rozlicza z ich pracy, brawo przegląd, jechać z nimi krótko.”

„Biedni, żałośni ludzie. Nic nie rozumiecie. Aż nie chce mi się nad wami pastwić, bo sami robicie to aż nazbyt skutecznie. Ale jak słyszę o dobrej zmianie w waszym wykonaniu to nóż mi się w kieszeni otwiera. Jaka dobra zmiana, gdzie ona jest? Tych kilka krzywych ulic które asfaltujecie? Wszystko pozostałe leży i robi pod siebie. To miasto zdycha w ekspresowym tempie, a wy jesteście listkiem figowym fatalnej zmiany. Dobra rada - uciekajcie z tej chorej koalicji i próbujcie zachować te skromniutkie resztki twarzy i przyzwoitości, które być może jeszcze wam zostały.”

„Zamilcz człeku marnotrawny. Ty śmiesz mówić o kłamstwach? Co zrobiliście z oceną dyrektor SP3? ? Niedługo prawda ujrzy światło dzienne i wasze manipulacje. Co wyjaśnił Chudecki w sprawie członków Solidarności? Dziś mówi o pomówieniach? Miejcie litość nad mieszkańcami”.

„I gazeta wam przeszkadza? Brawo Krzysztof i cały zespół!!!!”

„Samozaoranie - akt III. TO TRZEBA ZOBACZYĆ.”

„Czy oni nie mają wstydu pouczać kogoś o moralności i kłamstwie? Zdradzili PiS, zdradzą i innych, no chyba, że zostaną z Naszym Miastem za wagon fajek.”

„Patrzę i oczom nie wierzę. Oni to naprawdę zrobili. Ale jaja”

„Nawet nie chce mi się tego oglądać i nie będę. Ja żadnej dobrej zmiany nie widzę, za to złej po pachy. Teraz widzicie po co im są potrzebne sądy. Żeby bezkarnie otumaniać ludzi....”

„A miało być tak pięknie wszystkie komisje, stanowiska, brawa i oklaski ......A wyszło tragicznie : faksymile z doniesieniem do prokuratury, podwyżki, zamknięty basen, nie wyremontowany blok sportowy w SP 3, brak raportu w sprawie bazy kajakarzy, strach się przyznać co do kosztów adaptacji szkoły na UM, walka o stołek przewodniczącego RM, pusta strefa aktywności gospodarczej , brak sensownego rozkładu jazdy autobusów miejskich,Syf w parku i na bulwarach, pseudo porządki w oświacie, projekt burmustrza na obwodnucę z wycięciem ok 80 ha puszczy Augustowskuej, opłata od nieruchomości strefa płatnego,parkowanwania, itd.......Mam dalej wymieniać te wasze sukcesy ? Na koniec mam do was pytanie , sami żeście wpadki na pomysł czy daliście się wrobić ? O przyzwoitość co niektórzy nawet nie powinni wspominać bo Augustów to naprawde mała mieścina.”

„Dodałbym jeszcze koniecznie traumatyczne przeżycia urzędników zwalnianych z pracy i ich rodzin, dyrektorów z funkcji, ludzi którzy ciężko i z sukcesem pracowali dla Augustowa a w zamian otrzymali negatywne oceny pracy tak jak dyrektorka SP 3. Panie i panowie uczestnicy konferencji prawdy nie zakłamiecie ust nam nie zamknięcie, brawo Gazeta Przegląd Powiatowy. Wam jest przykro, to mi jest przykro i wstyd, że tacy ludzie reprezentują mnie w radzie miasta. Chcecie się kompromitować ku radości pozostałych a nieobecnych waszych koalicjantów i zbierać na klatę frustrację mieszkańców to róbcie tak dalej.”

„Proponuję zamknąć tę niewdzięczną gazetę i stworzyć nowy tygodnik tym razem miejski może pod nazwą np. ,, Trybuna Ludu" ? A co do redaktora naczelnego to może ktoś się zgodzi z Suwałk lub Białegostoku lub innego Dobrego i znanego miasta.”

„Mam 27 lat. Czytam Was czasami. Słyszę ze radni muszą tłumaczyć się że swoich decyzji przed ludźmi, sąsiadami. To dobrze, na tym polega demokracja. Oskarżają redakcję, że to przez Was. To znakomicie. To znaczy, że wolna prasa jest "czwartą władzą". Gratuluję.”

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
czytelnik DP
czytelnik DP 23.09.2020, 21:13
Panie Krzysztofie. Dalej robić swoje i nic do bani.
Augustów to mieszkańcy a nie Nasze Miasto i banici z PIS.

Pozostałe