Dyskusja na argumenty, liczby i złotówki

  • 23.09.2020, 20:15
  • Krzysztof Przekop
Dyskusja na argumenty, liczby i złotówki Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Alicja Dobrowolska, Tomasz Dobkowski i Dariusz Ostapowicz
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1112 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w subskrypcji na naszym portalu.

Krzysztof Przekop

Weekend zapowiada się dość ciepły, ale deszczowy. Sezon na grzyby się zatem nie kończy.

Ognisko koronawirusa w hospicjum wydaje się opanowane. Jednak z chorobą tą nie ma żartów. Zachowujmy podstawowe zasady bezpieczeństwa, by chronić siebie i bliskich.

Słowo kłamstwo było w ostatnich dniach odmieniane przez wszystkie przypadki. Deklinatorami byli radni Naszego Miasta i banici z PiS pozostający w koalicji z NM. Polityków wszelkich szczebli cechuje dość nonszalanckie podejście do prawdy. W końcu gdyby mówili wyborcom prawdę, nie sprawowaliby władzy. Politykom kłamstwo należy wybaczać, jest narzędziem ich pracy. Nieco inaczej rzecz się ma w stosunku do dziennikarzy, którzy są zobowiązani do przekazywania rzetelnych informacji. Jeśli konfabulują, wylatują z zawodu lub zostają premierami, jak Boris Johnson. Nasza redakcja została oskarżona o kłamstwo, a przy tej okazji o sto innych przewinień. Oskarżenia są dla nas niezwykle bolesne, uderzają w nasz wizerunek. Nie płaczemy nad tym. Płaczemy nad tym, że oskarżenia te są całkowicie pozbawione podstaw, nie są oparte na żadnych merytorycznych argumentach, są pustosłowiem. Zdaję sobie sprawę, że wiele redakcji obrzuconych w taki sposób błotem, kalumniami i straszonych sądami, poddałoby się, może nawet przeprosiło za poszukiwanie prawdy, bo z władzą się nie zadziera, bo władza ma wszędzie układy, bo władzy lepiej nie podskakiwać. Jednak niezależna od władzy prasa musi czasami rozstrzygać dylematy, czy przymknąć oko i żyć spokojnie, bo przecież wszyscy się znamy, bo często jesteśmy na TY, bo nawet się lubimy, czy jednak dość dramatycznie reagować, gdy radni, nasi znajomi i przyjaciele, postępują źle, gdy szkodzą miastu i mieszkańcom. Wolna prasa nie ma wyboru, musi reagować, bo jest ważnym elementem sprawowania władzy, elementem kontrolnym, czwartą władzą. Jeśli nie reaguje powinna zamknąć się na zawsze.

Zarzucono nam w ostatnich dniach wielokrotnie kłamstwo i manipulacje. Czyniły to osoby publiczne. Robiły to, bo napisaliśmy, że hamują rozwój Augustowa. Taka jest nasza ocena i podtrzymujemy ją. Głosowanie za nierozpatrywaniem uchwały adiacenckiej jest działaniem hamującym rozwój miasta. Proszę zauważyć, że radni nie podjęli żadnej dyskusji z naszą oceną tej sytuacji, nie przedstawili żadnego argumentu, że jest przeciwnie, że redakcja się myli. Słyszymy jedynie słowo kłamstwo odmieniane na wszelkie sposoby, słyszymy słowo sąd w każdym oświadczeniu. Zamierzamy powoli bronić swojego dobrego imienia, za pomocą argumentów, twardych danych, ekspertyz. Na razie na naszych łamach, jeśli trzeba także w sądzie. Otrzymaliśmy tyle ciepłych sygnałów, telefonów, sms-ów, maili, że jesteśmy spokojni, że nasi Czytelnicy są po naszej stronie, po stronie prawdy. W tym wydaniu „Przeglądu Powiatowego” otwieramy dyskusję na prawdziwe argumenty, na liczby, na złotówki. Mam nadzieję, że Czytelnicy wyrobią sobie zdanie, kto naprawdę kłamie. Zapraszam do przeczytania artykułu pod prowokacyjnym tytułem „Redakcja miała rację”. Od czwartku w kioskach, od dzisiaj na portalu dziennikpowiatowy.pl.

Zespół Tańca Ludowego „Bystry” kończy 18 lat. „Bystry” to już nie tylko zespół, to ważne zjawisko na augustowskiej scenie artystycznej, edukacyjnej i wychowawczej. To ważne zjawisko na skalę krajową i europejską. Gratulujemy wielkich sukcesów, życzymy jeszcze więcej laurów, a naszych Czytelników zapraszamy do przeczytania tekstu Bystry wkroczył w dorosłość”.

Śledzimy historię wystawienia Wiesławie Chrulskiej oceny negatywnej przez burmistrza. Sprawy się komplikują i mam wrażenie, że skomplikują się jeszcze bardziej. Radni zobowiązali komisję rewizyjną do przeprowadzenia kontroli w tej sprawie, ale kontrola się opóźnia. Obiecuję naszym Czytelnikom, że będziemy skrupulatnie kontrolować tę kontrolę, a jeśli opóźnienie będzie postępowało, przeprowadzimy kontrolę dziennikarską. Tymczasem zachęcam do lektury tekstu „Kontrola lada moment”.

Zwykli ludzie mają zwykłe problemy, na przykład gdzie w bloku schować rower, huśtawkę, czy wózek dziecięcy. Takimi problemami żyją mieszkańcy pawilonu w Silikatach. Próbujemy interweniować w ich problemach od kilku miesięcy. Inny nasz Czytelnik zgłosił nam problem drogi dojazdowej do bloku. Dojazd ma kilkanaście metrów i dziurę na dziurze. Czy tym razem nasze interwencje będą skuteczne? Zapraszam do przeczytania tekstów „Rowery trzymają na klatce” i „Kilka metrów do naprawy”.

„30 sekund dla 400 miejsc pracy” to artykuł, w którym staramy się wyjaśnić, dlaczego radni nie mogą odróżnić spraw ważnych od spraw błahych. Użyliśmy przykładu uchwały adiacenckiej, gdyż temat jest znany naszym czytelnikom i bardzo ważny dla rozwoju naszego pięknego miasta. Radni w statucie ustalili limity wystąpień, które wykluczają jakąkolwiek merytoryczną debatę. Nic dziwnego, że potem mamy takie kwiatki, jak z uchwałą adiacencka.

Radny Tomasz Miklas uważa, że pomiędzy odwołaniem Marcina Kleczkowskiego i układaniem list kandydatów do Sejmu występuje wyraźna korelacja. Radny mówi o szantażu i spisku części radnych. Bardzo ciekawa historia, która trwa od roku. Opisujemy ją w artykule „Pora zakończyć spekulacje”.

W tym numerze zamieszczamy także wywiad z panią Haliną Poźniakowską, choreografką, badaczką naszego folkloru, wychowawcą i założycielką i autorką wielkiego sukcesu zespołu „Bystry”. Warto przeczytać.

W tym tygodniu w sporcie królują strongmani.

Kolejny numer „Przeglądu Powiatowego” ukaże się w czwartek, ale najnowsze artykuły można czytać kilka dni wcześniej na naszym portalu dziennikpowiatowy.pl. Każdy, kto wykupi niedrogą subskrypcję, może przeglądać portal bez reklam.

Warto kupić „Przegląd Powiatowy”, bo jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 23.09.2020, 11:26
Pan Tomasz Dobkowski w wywiadzie radiowym wyliczał jak to Augustów pięknie się rozwija. Jak widać żurawie budowlane, jak miasto rośnie, jak Nasze Miasto jest niesłusznie oskarżane.
To zapytam czy rozwój miasta to Pana myjnia najnowocześniejsza w regionie?
Czy te żurawie budowlane to powstające blokowisko bez infrastruktury miejskiej w dzielnicy domów jednorodzinnych wygenerujące jeszcze większe korkowanie Ronda Solidarności bo nawet po bułki z rana trzeba na miasto jechać?
Czy ta rozbudowa to powstajace galerie przy trasie 16?
Czy ten rozwój to 3 budy nad Neckiem z materiałów pozostałych po wybudowaniu przedszkola Montesori?
Czy rozwój to strefa z perzem i bylicą dla żuków i muszek?
Czy rozwoj to wszechobecne donice z kwiatami na latarniach, przejściach dla pieszych czy chodnikach?
Czy rozwój miasta to apartamentowiec nad j.Białym który przy tych punktowcach wygląda komicznie burząc piękno Oficerskiego Jacht Clubu RP i Białego Domku?
Czy rozwój to sterty śmieci na Bulwarach, lasku na Borkach czy Dąbku?
Czy ten rozwój to zarastająca trzciną plaża Bielnik ściśnięta do dwóch miejsc (6 metrów i 15 metrów szerokości)?
Chętnie usłyszę odpowiedz.
stary piernik
stary piernik 23.09.2020, 17:51
A co ma piernik do wiatraka? Przecież to wszystko inwestycje prywatne. Doprawdy wielkie mi osiągnięcie że w 30 tysięcznym mieście budują się trzy bloki czy galeryjki, które w sąsiednich miejscowościach, nawet mniejszych, są już od dawna. Inwestycji miejskich brak bądź same niewydarzone. Jedyna strategia - budowa ulic, przez co zadłużyli miasto solidnie a żadnego rozwoju to nie generuje, wszyscy za to płacimy zastojem i zaniedbaniem miasta na niebywałą skalę. Pusta propaganda nie mająca żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości.
GO Augustow
GO Augustow 23.09.2020, 23:02
Dawno, dawno temu gdy jabłonki nie były jeszcze jabłoniami, gdy GO Augustów było pro społeczne nie mieszające się w politykę, gdy ludzie mieli pasję zrobienia z Augustowa miasta turystycznego i przyjaznego mieszkańcom, gdy POSTiW był dyskoteką dla Białegostoku a Patelnia miejscem noclegowym grupa kolegów w piątkowy wieczór rozmawiała przy piwie o przyszłości Augustowa.
Padło stwierdzenie że tak nieudolnej władzy nigdy więcej nie powinno być w mieście. Że tak fatalnej władzy i marazmu, zastoju nigdy więcej być nie powinno. Miasto nie może tracić szansy na rozwój i dostatek.
Wstał nasz obecny radny od 2 kadencji i powiedział : - Nie było no to patrz potrzymaj piwo.
Math
Math 24.09.2020, 08:29
Ten gruby z piwem to trzecią kadencję zalicza.
Shopoholic
Shopoholic 23.09.2020, 16:46
do Galerii to tylko do Białegostoku!
Nm
Nm 23.09.2020, 15:18
Ile miasto płaci za radiowe występy miesięcznie? Bo przecież jasnym jest, że płaci. Nie ma pilniejszych wydatków? TYLKO PR
Nafciarz
Nafciarz 26.09.2020, 15:21
Pewnie jeszcze dopłaca żeby go pokazali i posłuchali 😂😂😂
Mieszkaniec-nowoczesny
Mieszkaniec-nowoczesny 23.09.2020, 13:20
burząc piękno Oficerskiego Jacht Clubu RP i Białego Domku? to dlaczego wszystkie mieszkania wyprzedane po niebotycznych cenach? żałosne... czyli nic nie robić i zostawić jak jest.. tylko nie krzyczcie że nic się nie dzieje.. bo zburzycie piękno byłego budynku APB a w tej chwili ZUS. i najlepiej wygląda budynek Urzędu Miasta po byłym domu partii taki jaki jest, bo zburzyliście widok z Młyńskiej.. Ogarnij się człowieku, bo nie masz w ogóle pojęcia o rozwoju... skoro jest coś najnowocześniejsze, jak piszesz, to nie jest to rozwój? Galerie złe, apartamentowce złe, blokowisko złe, myjnie złe ,strefa pod działalność gospodarcza zła, ukwiecone ulice złe.. dobrze że człowieku nie rządzisz i nigdy rządzić nie będziesz
STOP PR
STOP PR 24.09.2020, 11:00
Jaki wpływ na rozwój miasta ma pusta porośnięta chwastami strefa ?
Przypomnę że ktoś mówił że wszystkie działki zostaną sprzedane . Ile miasto kosztowało pozyskanie tego gruntu i jego utwardzenie i uzbrojenie ? Może to tez jest tajemnica jak w przypadku adaptacji budynku szkoły na UM ? Co ma do rzeczy blok za w którym ,,wszystkie mieszkania wyprzedane po niebotycznych cenach" z zachowaniem równowagi architektonicznej w tym miejscu i rozwojem miasta ? Kilka nowych galerii będzie płaciło podatki do kasy miejskiej o.k . I to wszystko na co stać ?
A zapomniałem o asfaltowanych uliczkach i utwardzanych parkingach..
Z moich podatków
Z moich podatków 23.09.2020, 13:48
A POSTiW też był zły?
A rudera naprzeciwko Bazyliki też zła?
A kocie łby na RZA od zachodu że plomby wypadają złe?
A baza kajakrzy po roku wyglądająca jak rudera też zła?
Hejterzy z NM w natarciu.😂
Tax
Tax 24.09.2020, 09:49
z twoich podatków to nie wiem czy starcza na waciki ... także tak się nie podniecaj..... hahahaha
Wizjoner
Wizjoner 23.09.2020, 12:33
Ja także z niecierpliwością czekam na odpowiedź !
Rzeczywistość jest zupełnie inna i różniącą się diametralnie od PRu ,,naszego miasta" już nie tylko o tym się mówi w Augustowie. Mam nadzieję że nie będzie ta wypowiedź traktowana jako hejt bo ostatnio odnoszę wrażenie że słowo takie jak blok budzi wielkie emocje chociaż dotyczy tylko budynku.
.
Wiejska
Wiejska 23.09.2020, 13:17
Mam pytanie do państwa radnych będących w większości , czy przypadkiem nie macie jakiejś obsesji związanej z krytyką lub odmiennym zdaniem co do waszego ? Mam też wrażenie że każde odmienne zdanie w obojętnej sprawie traktujecie jak atak personalny.
Taka dyskusja sprowadza sprawy do jedynej słusznej racji.
Antoni
Antoni 22.09.2020, 20:22
Legendarna koalicja.
orka
orka 22.09.2020, 20:17
Radni z piątki czy tam jedenastki hańby zostali profesjonalnie, precyzyjnie i merytorycznie zaorani przez redakcję. I słusznie, należy im się, zresztą sporo z nich (tu mam na myśli głównie banitów) chyba nie bardzo w ogóle rozumie o co chodzi z tą opłatą.
Natomiast nie szafowałbym tak bardzo liczbą 400 nowych miejsc pracy - jak mi się wydaje nikt poważny nigdzie publicznie takiej deklaracji nie złożył.
2 T.M.
2 T.M. 22.09.2020, 22:44
Zlozył, zlożył. Te 400 nowych miejsc pracy to deklaracja BAT, którą Rada Miasta powtórzyła w uchwale intencyjne w kwietniu 2019r. Uchwała ta mówiła o wsparciu rozwoju największej fabryki w Augustowie, ale Panowie CHUDECKI, SZCZERBAKOW, DOBKOWSKI, OSTAPOWICZ, czy REZOLUTNA ALA mogą o tym nie wiedzieć.
T.M.
T.M. 22.09.2020, 22:12
Złożył złożył
Nie poddajemy się
Nie poddajemy się 22.09.2020, 19:55
Panieńskie krzysztof ie jak zawsze jasno, konkretniej, rzetelnie. Brawo.
Rzetelna
Rzetelna 23.09.2020, 21:36
Wasz Przegląd jest jedynym miejscem, gdzie można dowiedzieć się prawdy. Jesteście niezależni i macie oczy i uszy szeroko otwarte. A przy tym odważnie przejęliście rolę opozycji w RM

Pozostałe