Himalaje durnoty i bałwaństwa

  • 15.09.2020, 20:10
  • Krzysztof Przekop
Himalaje durnoty i bałwaństwa Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Od lewej: Mieczysław Szczerbakow, Jolanta Oneta Roszkowska, Miroslaw Chudecki, Dariusz Ostapowicz i Alicja Dobrowolska.
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1111 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w subskrypcji na naszym portalu.

Krzysztof Przekop

Weekend zapowiada się identyczny jak tydzień temu, bardzo słoneczny, choć niezbyt ciepły. Znakomita pogoda na grzyby i spacery.

Wchodzimy w dość niebezpieczny okres epidemii koronawirusa. Możemy nawet znaleźć się w żółtej strefie, co oznacza dodatkowe ograniczenia sanitarne. Placówki zdrowia przeżywają ogromny napływ pacjentów, coraz trudniej dostać się do lekarza. Dodatkowo wojewoda wydał decyzję o przeniesieniu na dwa tygodnie części personelu z wszystkich przychodni do augustowskiego hospicjum, gdzie personel jest chory lub na kwarantannie. Dlatego, jeśli nie musimy, nie biegajmy po lekarzach, bo z koronawirusem nie ma żartów.

Tydzień temu pisałem, że zapowiada się proces na cały powiat, jak w filmie „Sami swoi”. Tam chodziło o kota. Dzisiaj wiem, że zapowiada się proces na całą Polskę. Przegooglowałem pół internetu i nie znalazłem przypadku, by radni rządzący miastem zdecydowali się na grupowy proces z lokalną gazetą. Nasz proces ma dotyczyć oceny ich działań na rzecz hamowania rozwoju miasta. Przed sądem radni będą udowadniać, że działają na rzecz rozwoju, nam nie pozostanie nic innego, jak wykazać działania, które ten rozwój hamują. Namiastką poziomu intelektualnego na sali sądowej może być moja korespondencja z szefem komisji rozwoju Dariuszem Ostapowiczem. Zadałem mu kilka pytań, wydaje się, prostych dla osoby na tym stanowisku. Zapytałem go o jego inicjatywy prorozwojowe, o zmiany mierników rozwoju w ostatnich latach, o prognozy rozwoju, o analizę SWOT, o procesy recesyjne i rozwojowe, o ocenę w jakim tempie rozwija się Augustów i czy jest to tendencja wzrostowa, stagnacja, czy cofamy się w rozwoju. Radny Ostapowicz odpowiedział bardzo szybko. Napisał, że wszystkie odpowiedzi znajdę w materiałach rady miejskiej i komisji oraz przesłał mi statut miasta. Chciałbym powiedzieć panu Ostapowiczowi, że pytanie zadałem nie z ciekawości, ale w imieniu Czytelników, gdyż to im należy się odpowiedź na te pytania. I jeśli radny Ostapowicz cieszy się, że zrobił Przekopa w durnia, to niech pomyśli o 25 tysiącach naszych Czytelników, których potraktował jak durniów. Pytania będę ponawiać, aż otrzymam odpowiedzi, a postawa radnego Ostapowicza świadczy o jego pogardzie dla wyborców.

Pod materiałem wideo z poniedziałkowej konferencji radnych banitów z klubu PiS ukazało się wiele bardzo niepochlebnych komentarzy skierowanych do radnych. Jest wśród nich perełka. Wpis młodej dziewczyny, niezwykle mądry i wyważony. Cytuję go w całości: „Mam 27 lat. Czytam Was czasami. Słyszę że radni muszą tłumaczyć się ze swoich decyzji przed ludźmi, sąsiadami. To dobrze, na tym polega demokracja. Oskarżają redakcję, że to przez Was. To znakomicie. To znaczy, że wolna prasa jest "czwartą władzą". Gratuluję.” Serce rośnie, gdy czyta się takie wpisy. To takie mądre i takie proste.

Jesteśmy „czwartą władzą”, znamy swoje powinności wobec Czytelników, pracujemy ciężko dla dobra Augustowa. Na początku 2019 roku zorganizowaliśmy największą chyba w historii miasta konferencję na temat przyszłości Augustowa. Wiele wielkich słów padło na tej konferencji, a materiały do dzisiaj dostępne są na naszej stronie internetowej. Jestem przekonany, że obejrzenie materiałów z konferencji może uświadomić, jakie są nasze szanse i zagrożenia, i że zagrożeniem nie jest wolna prasa. Bo wolna prasa jest szansą.

To wydanie „Przeglądu Powiatowego” może służyć za kilka lat jako podręcznik do studiowania himalajów augustowskiej durnoty i bałwaństwa. Poświęcamy temu kilka tekstów. Tekst okładkowy, ilustrowany zdjęciami radnych banitów, zatytułowany jest „Radni zaatakowali gazetę”. Tekst jest znakomity i jako autor z całym sercem go polecam. Choćby dla tego tekstu warto udać się do kiosku.

Okazuje się, że radni banici nie tylko nie lubią się z naszą gazetą, nie przepadają także za swoimi byłymi kolegami z list wyborczych. Grupa ta startowała w ostatnich wyborach z list PiS, ale ugrupowanie to nie chce, by łączono ich z PiS. Ciekawe z jakich list wystartują w kolejnych wyborach, z list Naszego Miasta? Szczerze wątpię. Problemy identyfikacyjne radnych opisujemy w artykule „Frustracja banitów postępuje”. Ten tekst też bardzo polecam, a jego autorem jest Bartosz Lipiński.

Jak szaleć, to szaleć, napisałem jeszcze jeden tekst, o Alicji Dobrowolskiej. Może jej wyborcy, za przykładem pani przewodniczącej, zaczną czytać „Przegląd Powiatowy”. Pani przewodnicząca użyła metody „wiem, ale nie powiem”. Powiedziała nam, że uchwała o zmniejszeniu opłaty adiacenckiej leży w interesie niektórych radnych. Na konferencji prasowej poprosiliśmy ją o doprecyzowanie, o którego radnego, czy radnych chodzi. Pokrętne odpowiedzi pani przewodniczącej opisuję w artykule „Insynuacje Alicji Dobrowolskiej”. Od siebie dodam dla tych, którzy nie mają czasu, by obejrzeć całą konferencję. Osobą, która na konferencji przyznaje się, że ma interes w obniżeniu opłaty jest radny Mirosław Chudecki. Czy pani Dobrowolskiej chodziło o pana Chudeckiego? Może się niebawem dowiemy.

W obronie wolnych mediów wystąpiła radna Izabela Piasecka, za co z serca dziękuję.

Zostaliśmy dość niespodziewanie zapędzeni z pozycji opisywacza polityki na pozycję uczestnika polityki. Tydzień czy dwa da się nawet wytrzymać, ale istnieje też inny, lepszy świat.

Poprosiliśmy o rozmowę legendę augustowskiego biznesu. Od wielu lat jest poza Augustowem, ale odwiedził nasze miasto i bardzo mu się u nas podoba. Mowa o Jacku Siwku, pierwszym dyrektorze generalny BAT w Polsce. Rozmowę przeprowadził Krzysztof Andruszkiewicz.

Augustów odwiedził Michał Pol, gwiazda dziennikarstwa sportowego. Wizyta miała charakter prywatny, ale Bartosz Lipiński wykorzystał okazję i chwilę z panem Michałem porozmawiał. Powstał z tego tekst „Michał Pol w Augustowie”.

W sporcie dzieje się bardzo dużo głównie za sprawą kajakarzy i narciarzy wodnych. Wszystkie sukcesy skrupulatnie zapisujemy i opisujemy. Zawodnikom bardzo gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Bliskie są nam też inne dyscypliny, jak choćby strongmani.

Kolejny numer „Przeglądu Powiatowego” ukaże się w czwartek, ale najnowsze artykuły można czytać kilka dni wcześniej na naszym portalu dziennikpowiatowy.pl. Każdy, kto wykupi niedrogą subskrypcję, może przeglądać portal bez reklam, a także ma dostęp do archiwum Augustowskiego Kalejdoskopu Telewizyjnego sprzed 25 lat.

Warto kupić „Przegląd Powiatowy”, bo jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (71)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Pixi
Pixi 17.09.2020, 15:35
Nie rozumiem jednej rzeczy . Jeżeli uznaliście że niodpowiada wam krytyka to przecież nikt was tam na siłę nie trzyma , może trzeba dać sobie szansę i niech koledzy i koleżanki z zaplecza was zastąpią ? Chyba nie chcecie mi powiedzieć że sprawy miasta są dla was tak ważne.
rodzic
rodzic 17.09.2020, 14:48
A kiedy doczekamy się jakiegoś konkretu na temat przemocy w trójce ? Czy komisja oświaty tym tematem się zajęła ?
Czyżby już sprawa została załatwiona ? Zmienił się dyrektor i jak mniemam wszystko jest w porządku ?
Z niecierpliwością jako rodzic oczekuję informacji w tym temacie .
teżrodzic
teżrodzic 18.09.2020, 08:40
Tak czekamy, niech nie myślą, że będzie wykonane i zapomniane. Czekamy na proces i sprawiedliwy wyrok.
Żaba
Żaba 20.09.2020, 17:23
Filipek, podaj jakieś konkrety
czytelnik
czytelnik 17.09.2020, 12:56
Jestem właśnie po lekturze najnowszego wydania Przeglądu Powiatowego :-) a wcześniej zapoznałem się z waszym stanowiskiem i wiecie co ,,,, ,, życzę wam powodzenia" . Prawda jest taka że ktoś chyba nie zrozumiał swojej funkcji na którą jak mniemam dobrowolnie się zgodził.
Mam nadzieje że nie dokona się to co było z redakcją Wprost .
Nie mogę się doczekać następnego wydania tygodnika tak jak kolejnego posiedzenia rady miasta.
pomówienie. hejtujta.
pomówienie. hejtujta. 17.09.2020, 12:43
Kto w nocy włączył lato?
Radni klubu "Nasze Miasto"?
aż oczy wyszły
aż oczy wyszły 17.09.2020, 15:41
Chyba ..."wyłączył lato" , tak to ONI
Nauczyciel
Nauczyciel 17.09.2020, 12:17
Czy słowo KRYTYKA zostało usunięte ze słownika poprawnej polszczyzny?
mrln
mrln 17.09.2020, 10:41
Taki mały apel do czytających to radnych Naszego Miasta i ich koalicjantów:
Zajmijcie się lepiej Augustowem, a nie udawaniem, że tak Was dotyka krytyka (tak, krytyka, choć cięzko Wam to zrozumieć)....Najpierw głośno krytykowaliście promowanie się w lokalnych gazetach, potem co tydzień promujecie się na łamach Przeglądu Powiatowego, ale gdy tylko ktoś oceni Was negatywnie....wy startujecie do sądu, bo "pomówienia!". Zamknijcie swoje załgan* gęb* i zacznijcie te pustosłowie zamieniać w czyny, które przełożą się na rzeczywisty rozwój Mojego Miasta...nie Waszego, na Waszych zasadach, pełnego nepotyzmu i własnych korzyści. To jest hejt? Nie. to jest wolność słowa, wolność prasy nadana nam przez konstytucję. Głaskać Was po główkach nie będziemy!
czytelnik DP
czytelnik DP 17.09.2020, 10:20
No i w radio 5 Pan Krzysztof Przekop został wrogiem publicznym Naszego Miasta
numer 1.
Gratulować?
Tikitikitak
Tikitikitak 18.09.2020, 08:54
Ohohoho tworzy się klub wrogów NM był Walulik potem Szkiłądź, dyrektorki, których pozbawiono funkcji i wystawiając jednej z nich w sposób bezczelny negatywną ocenę, teraz dołączył do nich Krzysztof Przekop.
Brawo ty
Brawo ty 17.09.2020, 13:16
Mieszkańcy z Krzysztofem!
Mieszkaniec
Mieszkaniec 17.09.2020, 09:05
Szanowni radni,nie po to mieszkańcy Was wybrali,żebyście teraz się kłócilii,weźcie się w końcu do roboty bo miasto zamiast się rozwijać,to idzie w przeciwnym kierunku.
Wyłupiastooki
Wyłupiastooki 17.09.2020, 08:11
Augustów 24. Augustowscy radni zadecydują czy burmistrz miał prawo zbudować parking. Sprawa dotyczy parkingu przy Rybackiej restauracja Jabłonki, której właścicielami są bielascy. Jak państwo radni zagłosują? Panie Chudecki, pan jako związkowiec dbający o jednostkę? Pani Jolu, a pani? Zdaje się, że znamy wyniki głosowania chociaż możenie się mylę?
popatrzcie na esesji
popatrzcie na esesji 17.09.2020, 14:24
Jolanta Oneta już głosowała. 15.09 na komisji - oczywiście za uznaniem skargi mieszkańca za bezzasadną. Ona przecież już wie jak jest, przecież pani mecenas tak pięknie i kwieciście wyjaśniła. To nic, że nie wysłuchała racji drugiej strony sporu, która nie mogła uczestniczyć w spotkaniu, bo nie powiadomiono jej skutecznie. Oneta już wie, że to bezzasadne, chociaż przed sądem toczy się sprawa. W jej świecie wszystko jest piękne, proste i oczywiste - tak wspaniale, skutecznie i profesjonalnie działamy dla dobra mieszkańców, a od tej dobrej zmiany, która z tych działań wynika wszystkim aż pękają oczy.
mieszkaniec
mieszkaniec 18.09.2020, 09:03
Pani Oneta jest zapewne zdumiona, że ktoś ośmielił się zaprotestować przeciwko już zbudowanemu parkingowi. Przecież ludzie przyjeżdżający do Jabłenek muszą gdzieś parkować a mieszkanka Augustowa jątrzy przeciwko władzy demokratycznie wybranej.
kargul
kargul 17.09.2020, 22:05
ona tego nie zrozumie, ironia jest czytelna dla wybranych
Tuman
Tuman 17.09.2020, 22:50
Czyżby do zdumienia doszło niezrozumienie???
Oczy_zielone
Oczy_zielone 17.09.2020, 12:03
możenie się mylisz?
Kierowca
Kierowca 17.09.2020, 11:17
Parkingów w mieście powinno być coraz więcej, bo samochody mnożą się jak grzyby po deszczu i zaparkowanie w wielu miejscach graniczy z cudem. Nie wspominając w ogóle o sezonie turystycznym bo to już abstrakcja. Super pomysł na parking na całej Rybackiej i przy nowym urzędzie miasta, chociaż i tak nie rozwiązuje to problemu Augustowa z parkingami. Ale ten problem mają chyba wszystkie miasta w Polsce, a te turystyczne w sezonie letnim tym bardziej
Lex
Lex 17.09.2020, 10:28
Mleko już się wylało ! Ale zapomniano o jednej ważnej zasadzie:
,,Nemo iudex in causa sua (łac. Nikt nie może być sędzią we własnej sprawie) – podstawowy warunek bezstronności organu rozstrzygającego sprawę. W sytuacji, w której bezstronność organu budzi uzasadnioną wątpliwość, może zostać on wyłączony z toczącego się postępowania."
Ale jak widać w Augustowie to nie obowiązuje ! To nie radni powinni się zająć tą sprawą lecz inna instytucja do tego powołana po uprzednim zbadaniu sprawy przez np, CBA . To jest kolejny namacalny przykład jak są rozstrzygane sprawy .
,, Komisja po zapoznaniu się z materiałem uznała skargę za bezzasadną " A pytam się jak może być inaczej skoro komisje są obsadzone przez większość sprawującą władze.
Może Pan Wojewoda lub któraś z jego służb temu się przyjrzy ?
ciekawe
ciekawe 17.09.2020, 10:05
Czy skarga znowu będzie bezzasadna?
Przemyślenia
Przemyślenia 17.09.2020, 07:55
Śmieszne jest to że po wyborach mieliście najwięcej radnych i gdyby jeszcze temu towarzyszył rozsądek a nie osobiste ambicje i animozje to sprawa wyglądałaby z goła inaczej.
No trudno ,, pycha kroczy przed upadkiem " . Zawiązaliście koalicję z NM które przejęło inicjatywę a wy grzecznie temu się podporządkowaliśmy, co widać przy okazji każdego głosowania o komisjach nie chce mi się pisać bo każdy to widzi. Prawda jest też taka że nie macie wśród siebie lidera który by was prowadził i dla tego popełniacie podstawowe błędy narażając się na krytykę. Wasz jak również NM apel do sumienia mieszkańców nic nie zmieni było trzeba było myśleć przy uchwalaniu podwyżek , dziękowania burmistrzowi za wspaniały projekt obwodnicy, zresztą już inne sprawy zostały wypisane wcześniej . Myślę że o reelekcji zarówno wy jak i burmistrz możecie zapomnieć a i kto kolwek kto będzie kojarzony z wami i nm
Przemyślenia CD.
Przemyślenia CD. 17.09.2020, 11:04
Dodam jeszcze że swoim wystąpieniem radni zrobiliście coś więcej niż tyko wojenkę z PP lecz uaktywniliście resztę regionalnego może i nie tylko prasowego światka która w ramach solidarności prasowej i walce o wolne słowo będzie się wam częściej przyglądała a raczej podejmowanym przez was uchwałom, decyzjom i głosowaniu . No cóż to tylko moje przemyślenia jako mieszkańca który chce żyć i mieć poczucie sprawiedliwości i zadowalania z faktu zamieszkiwania w tym mieście czy jak ta uważacie waszym mieście .
Prawda
Prawda 16.09.2020, 21:55
W reporterze jest już odezwa do narodu NM napisana znanym językiem !
Proponuję przeczytać bo można nieźle się ubawić . Moim zdaniem państwo radni wasza ,, skarga jest bez zasadna" , Nit w to nie uwierzy ! Zapomnieliście jak całkiem niedawno opiniowaliście Paniã dyrektor ?
Analfabeta
Analfabeta 17.09.2020, 22:52
Wiadomo kto pisał 😂
😂
😂 18.09.2020, 22:07
Fantastyczny boy
Tiktok
Tiktok 16.09.2020, 18:08
Jest mi wstyd za tych ludzi. Bardzo wstyd. Zero namysłu, zero przemyśleń. Tylko nienawiść i złość do całego świata. A na marginesie chętnie jako podatnik sfinansowałbym fryzjera i doradcę ubioru.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 17.09.2020, 11:08
Przecież to oczywiste, wygląd i autoprezentacja to podstawa funkcjonowania w życiu publicznym, specjaliści od tych dziedzin są i warto z nich korzystać to tez forma promocji
Xxxxlll
Xxxxlll 26.09.2020, 15:37
Mnie się styl pan z rady również nie podoba
Wszyscy razem
Wszyscy razem 16.09.2020, 17:36
To dobrze, że się ludziom oczy otworzyły.
Amen
Amen 16.09.2020, 15:54
A pisałem jakiś czas temu, że społeczeństwo im się nie podoba i chętnie wymieniliby je na lepsze lub przynajmniej podali to sądu - i proszę, moje żartobliwe przewidywania właśnie się materializują. Przecież to już nawet nie jest zamach na wolność prasy, oni chcą nam, mieszkańcom wyrażającym swoje opinie, zamknąć usta i zastraszyć. Więc za tym pośrednictwem mówię wam, jedenastko zaprzańców - będziemy pisać i mówić o was prawdę, dopóki będziecie mataczyć, cwaniakować, kombinować, kłamać, manipulować, gardzić ludźmi i działać na szkodę miasta. Na szacunek na pewno nie zapracujecie sobie, strasząc ludzi sądami. Zacznijcie robić dobre rzeczy i zachowywać się przyzwoicie, okazując myślącym inaczej ludziom choć odrobinę szacunku, a będziemy pisać o was dobrze. A jeżeli nie - pocałujcie nas w sam środek zadka.
Ciołek
Ciołek 16.09.2020, 14:37
W końcu ktoś napisał prawdę o tym towarzystwie wzajemnych inwestycji zwanym Naszym Miastem. Nawet w nazwie byli szczerzy.
bacznyobserwatorwydarzńmiejskich
bacznyobserwatorwydarzńmiejskich 16.09.2020, 14:28
Panie Ostapowicz coś mi się zdaje, że to pańska ostatnia kadencja, no chyba ,że przeprosi Pan kleczkowskiego i druha jego jedynego i uzyska przebaczenie win. Jedynie co wam pozostało moi drodzy to wrócić do Kleczkowskiego i przejść do opozycji wobec NM. Taka jest rada starszego kolegi.
Piątka Ostapowicza
Piątka Ostapowicza 17.09.2020, 22:52
Jeżeli chodzi tu o Miklasa, to Pan Ostapowicza już go grzecznie przeprosił w sądzie za niestosowne zachowanie na sesji.
Werk
Werk 16.09.2020, 15:35
Odwołaliśmy Kleczkowskiego , bo nie chcemy wstydzić się za nasze władze.hehe
Czyje to słowa były,? Panie Ostapowicza może pan pamięta??
Jan z Augustowa
Jan z Augustowa 16.09.2020, 14:04
Odwagi redakcjo, bo spada na Was ciężar uniesienia tego strumienia nienawiści że strony rządzących miastem. Mają darmowe komputery, laptopy i czas w pracy to będą po Was jechać. Odwagi i nie dajcie się. Bardzo trzymam kciuki a jutro biegnę do kiosku.
Obywatel
Obywatel 16.09.2020, 13:33
Ja bym tych hejterów z naszego miasta chowających się za znaczkiem HEJT STOP zgłaszał do prokuratora. Dość tego
Koniec
Koniec 16.09.2020, 13:23
Proponuje zapis w regulaminie rady miasta : zakazuje się mieszkańcom dokonywania oceny wyglądu i oceny działalności radnych do czasu zakończenia ich kadencji.
Tez
Tez 16.09.2020, 14:03
I waciak i gumofilce
Ela