Podwyżki na zamkniętym basenie

  • 13.09.2020, 15:15
  • Bartosz Lipiński
Podwyżki na zamkniętym basenie Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Pływalnia w Augustowie
Mieszkańcy Augustowa od marca nie mogą korzystać z pływalni na ulicy Sucharskiego. Początkowo basen wyłączono z eksploatacji z powodu epidemii koronawirusa. Później na obiekcie rozpoczęto prace naprawcze. Odpowiedź na pytanie, czy w okresie jesienno-zimowym augustowianie będą mogli pójść na pływalnię wcale nie jest obecnie oczywista.

Bartosz Lipiński

Na augustowskim basenie nadal trwa remont. Zgodnie z zapowiedziami sprzed kilku miesięcy finał prac modernizacyjnych zaplanowano na koniec września. Czy decyzja o naprawie blisko dwudziestoletniego basenu była słuszna? Bez wątpienia tak. Popularny i wysłużony obiekt od dłuższego czasu wymagał remontu. Niestety, podjęte w ostatnich miesiącach prace nie mają zbyt dużo wspólnego z modernizacją za kilka milionów złotych, o którą apelował ex dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji Andrzej Zarzecki. Przyjmijmy, że lepsza taka naprawa niż żadna. Niedawno o przyszłość pływalni spytała w interpelacji do burmistrza Aleksandra Sigillewska.

Radna uzyskała w odpowiedzi szereg informacji technicznych dotyczących podjętych prac na basenie w ostatnim czasie. Burmistrz dosyć skrupulatnie przedstawił każde zadanie wykonane podczas remontu i dzięki temu wytłumaczył, dlaczego modernizacja przebiega tak długo. Ale najciekawsze spostrzeżenia dotyczyły zagrożeń związanych z koronawirusem. Czy możliwe jest, że basen nawet po skończeniu remontu będzie pozostawał zamknięty przez jesień i zimę? Chodzi o słowa burmistrza. Mirosław Karolczuk odniósł się do pytania radnej, dlaczego basen nie będzie otwarty we wrześniu, jeśli prace i COVID-19 nie będą stały na przeszkodzie.

-Jednocześnie sygnalizuję, że analizując obecną sytuację związaną z epidemią COVID-19, w tym wzrost ilości zakażeń spowodowanych wirusem SARS-CoV-2, należy podchodzić z rozwagą i ostrożnością co do terminu uruchomienia pływalni w okresie jesienno-zimowym oraz podejmować rozsądne i odpowiedzialne decyzje w tym zakresie. Przy podejmowaniu decyzji należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem użytkowników i pracowników obsługi pływalni oraz mieszkańców Augustowa. Lekkomyślnym byłoby przedkładanie możliwości korzystania z obiektu pływalni w czasie trwającego wzrostu zakażeń SARS-CoV-2, nad kryterium dotyczącym minimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19 wśród mieszkańców Augustowa, w tym osób starszych i chorych, szczególnie narażonych na bardzo ciężki przebieg choroby –poinformował radną Sigillewską burmistrz M. Karolczuk.

Koronawirus w Augustowie posłużył już uzasadnieniu kilku kontrowersyjnych decyzji m.in. niewpuszczenia radnych na spotkanie z lokatorami mieszkań komunalnych czy zwoływaniu obrad komisji i sesji rady miejskiej w trybie zdalnym. Istnieje zatem obawa, że sprawa basenu może również znaleźć się na przywołanej liście. Byłoby czymś mało zrozumiałym, gdyby w Augustowie w okresie jesienno-zimowym zamknięto basen, jeżeli jednocześnie tej decyzji nie nakazywałoby rządowe rozporządzenie. Warto zacytować opinię mieszkańca, czekającego na powrót basenu. Komentarz umieszczono 30 sierpnia na fanpage’u „Dziennika Powiatowego”.

-Miejmy nadzieję, że otworzą basen jak najszybciej. Zbliża się jesień, początek roku szkolnego, nauki pływania dla 1 i 2 klas. Czekają seniorzy i osoby niepełnosprawne. Dzisiaj będąc w Suwałkach na basenie spotkałem ok. 15 osób, które specjalnie jeżdżą teraz na tamten basen i są oburzone, ze mając karnety i basen na miejscu musza dojeżdżać. Do tego kluby pływackie, które trenują tam na co dzień –stwierdził Czytelnik portalu dziennikpowiatowy.pl.

Radna A. Sigillewska chciała się też dowiedzieć, czy wraz z otwarciem basenu planowane są zmiany w cenniku pływalni i wprowadzenie podwyżek cen biletów. Odpowiedź burmistrza była enigmatyczna. M. Karolczuk przyznał, że miasto planuje „racjonalizację i dostosowanie opłat” za usługi świadczone w obiektach zarządzanych przez CSiR, do poziomu cenowego w obiektach o podobnej specyfice funkcjonujących w naszym regionie. Mają być brane pod uwagę kryteria dotyczące standardu i zakresu oferty. Możemy domniemywać, że podwyżki za korzystanie z basenu są planowane. Kiedy będzie można to sprawdzić korzystając z pływalni?

*Artykuł ukazał się w 35/2020 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Dabrawianka
Dabrawianka 18.09.2020, 12:26
My z dabrowy ze szkołą tez chcemy przyjezdzac na zajecia a nie mozemy :(
W ząbek czesany
W ząbek czesany 18.09.2020, 13:34
Do Suwałk. Tam otwarte))))
Dabrawa
Dabrawa 21.09.2020, 16:00
Tam nie takich trenerów jakich macie u siebie w mieście....
przepraszam
przepraszam 18.09.2020, 13:32
Ja mieszkaniec Augustowa przepraszam za nasze władze.
Pedagog
Pedagog 15.09.2020, 12:42
Jako nauczycielka 1-3 slucham codziennie pytan dzieci kiedy beda mogly wrócić na basen do zajęć z Panem!! Juz nie moga sie doczekać!! Ja tez przyjdę pod urzad jak bedzie protest
augustow_to_stan_umysłu
augustow_to_stan_umysłu 14.09.2020, 18:28
Jeden autobus i jeden kierowca. Komunikacja jest jakby kto pytał i nie drogo będzie kosztować a augustowiacy niech kupują samochody i dużo dużo paliwa i więcej dróg się pobuduje, obwodnice obwodnic przez lasy, skwery, parki. Pomiarów zanieczyszczenia powietrza nie róbmy bo wystraszymy kuracjuszy, maski zimowe mamy, przydadzą się idealnie.
Ojciec
Ojciec 14.09.2020, 18:12
Chyba trzeba zebrać sie w trochę osób pod urzędem i trochę przemówić im do rozumu!!!
Taczka
Taczka 14.09.2020, 21:40
Ja przyjdę!
szybko
szybko 21.09.2020, 22:43
Czekamy!
myślenie_ekonomiczne_inaczej
myślenie_ekonomiczne_inaczej 14.09.2020, 17:15
Najbardziej ekonomicznie opłacałoby się zwolnić ludzi i zamknąć basen. Niech stoi tak jak Atol i czeka na lepsze czasy. Niech mieszkańcy jeżdżą do Suwałk, Ełku, Grajewa, Olecka, przecież to żaden problem. Inni otwierają my zamykamy, a co nie można? Te pieniądze można lepiej wykorzystać, nowe drogi cały czas powstają, co roku pewnie kilka.
Zrzutkanapaliwo
Zrzutkanapaliwo 14.09.2020, 17:55
Do pracy z Suwałk dojeżdżaja i skarbnik, i Pan od hokeja, swego czasu i pani słynna. Tak więc i do Suwałk na basen my możemy jeździć
Suwałki gora
Suwałki gora 14.09.2020, 21:41
I pani dyrektor SP4 a teraz też SP3 z suwalk
chyba_koniec
chyba_koniec 14.09.2020, 16:30
A co się dzieje z ratownikami na basenie? Pewnie kilkanaście osób jest tam zatrudnionych? Dostają wynagrodzenie? Czy wykonują pracę w innym miejscu?
w ząbek nieuczesany
w ząbek nieuczesany 14.09.2020, 15:34
Basen nie pasuje do ich modelu biznesowego. Koszty powoduje, najchętniej by zamknęli. Podobnie jak komunikacja miejska, którą pomału, krok po kroku likwidują.
Swojak
Swojak 14.09.2020, 14:00
To niech burmistrz przejedzie się po okolicy i zobaczy jak funkcjonują tego typu miejsca, nie dość , że naród robi się coraz grubszy a otyłość u dzieci to norma, nasz ukochany włodarz zamyka sale w szkołach i jedyny w mieście basen....na co oszczędzacie? Piszę , że boi się kolejnych zachorowań... a parę dni temu barwna impreza nad jeziorem gdzie stał jeden na drugim.... Szczyt hipokryzji i pokazanie gdzie burmistrz i rada miasta ma mieszkańców... WSTYD
Gienek
Gienek 14.09.2020, 13:53
Sam muszę wozic swojego starszego schorowanego ojca na basen do Suwałk, bo u nas nikt o to nie zadba!! Tylko oszczędności w głowie, a o zdrowiu mieszkańców to nie pomyśli!!! Wstyd Panie burmistrzu, jak mieszkancy niżej głosowaliśmy na Pana, ostatni raz!!!
Oko
Oko 14.09.2020, 15:53
Prawdomówny nóżkami przebiera na następną kadencję
wstyd
wstyd 14.09.2020, 08:28
Jak można bez powodu zamknąć basen? Mnóstwo ludzi starszych chodzi tam na rehabilitację. Wstyd
Czeresniak
Czeresniak 14.09.2020, 07:19
Napisze krotko: "Otwieramy i plywamy".
Bezbronny
Bezbronny 13.09.2020, 19:14
Przez wasze zamykanie basenu wylądowałem na wózku... Basen jeszcze jakoś pomagał na moje schorzenie, teraz bez rehabilotacji zostalem całkowicie uziemniony... Panie burnistrzu 'dziękuję' !!!
Mama dzieci
Mama dzieci 13.09.2020, 16:15
Dzieci juz nie moga sie doczekać zajęć na basenie, pytaja kiedy mogą pójść na basen... I co mam im powiedzieć? Sama mam wskazanie od lekarza na korzystanie z basenu ze względu na placy i nie mam gdzie... Ta 'troska' burmistrza bardziej poszkodzi niż pomoże... Tragedia i masakra....
Sportowiec
Sportowiec 13.09.2020, 16:11
Mieszkańcy podziękują za troskę przy nastepnych wyborach... Ze wzgledu na bezpieczeństwo mieszkańców i pracowników zamknięcie basen? Pracownicy ledwo wyżyją z aktualnego wynagrodzenia na basenie i nie wiadomo co z nimi zrobić, wszyscy czekaja na otwarcie i normalne funkcjonowanie, baseny w calej Polsce funkcjonują tylko u nas wszyscy wielce wystraszeni... Sale w szkolach dla dzieci nie dostępne, basen zamknięty... Co dzieci maja robić w tym okresie??? Panie burmitrzu moze warto zrobić konsultacje na temat basenu z mieszkancami?? Troche odwagi!!!
Ważne sprawy
Ważne sprawy 13.09.2020, 19:21
Burmistrz ma ważniejsze sprawy np. Konferencje na temat akcji zbierania nakrętek i pokazem jak je wrzucać do serduszkowego kosza 🤔
Plywak
Plywak 14.09.2020, 13:50
A daj Pan spokój! Burmistrz bez jaj, wszystkie baseny w okolicy otwarte, w tym otwieraja nowe, ale nie no u nas nie mozna oczywiście!!!
Tatuś
Tatuś 14.09.2020, 15:54
Z tym jajajami, a raczej bez to coś w tym jest)))
Mieszkaniec
Mieszkaniec 13.09.2020, 19:07
Dokładnie wstyd i hańba!! Podobno burnistrz zawsze konsultuje wszystko z mieszkancami... Właśnie widac gdzie ich ma.... Tylko kasa w głowie! Moja cala rodzina głosowała na Pana... Ostatni raz!!!!

Pozostałe