Aba Gordin – Minione, lecz niezapomniane

  • 08.09.2020, 17:20
  • Beata Perzanowska
Aba Gordin – Minione, lecz niezapomniane
W imieniu studentów i wykładowców Uniwersytetu Warszawskiego (kierunku Historia i Kultura Żydów oraz Instytutu Filologii Klasycznej) serdecznie zapraszamy na spotkanie pt. „Aba Gordin–Minione, lecz niezapomniane”.

W czwartek, 10 września, o godz. 18:00 w Miejskim Domu Kultury przy ul. Nowomiejskiej 41 studenci zaprezentują cykl krótkich wykładów inspirowanych tekstem „Minione, lecz niezapomniane” autorstwa żydowskiego pisarza, publicysty i działacza anarchistycznego Aby Gordina (1887–1964). Aba Gordin spędził w Augustowie kilka lat swego dzieciństwa. Barwne wspomnienia z tego okresu spisał w języku jidysz. Ich przekład oraz opracowanie powstały w ramach zajęć translatoryjnych prowadzonych w Instytucie Historycznym UW.

W programie spotkania znajdą się miniwykłady i prezentacje multimedialne poświęcone historii i kulturze augustowskich Żydów w XIX wieku:

1. „Śladami żydowskich mieszkańców Augustowa”

2. „Sześcioro dzieci rabina z Augustowa – dzieje niezwykłej rodziny Aby Gordina”

3. „Cheder. Opowieści z żydowskiej podstawówki”

4. „Święta i tradycje żydowskie”

Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny

APK

Przekład oraz opracowanie tekstu „Minione, lecz niezapomniane” Aby Gordina powstały w ramach zajęć translatoryjnych prowadzonych w Instytucie Historycznym UW. Całość tłumaczenia będzie dostępna on-line.

Przekładu i opracowania tekstu „Minione, lecz niezapomniane” dokonali:

Kornelia Bałdyka (studentka Historii i Kultury Żydów IH UW)

Katarzyna Kowalczyk (studentka Historii i Kultury Żydów IH UW)

Aleksandra Wydro (studentka Historii i Kultury Żydów IH UW)

Monika Polit (adiunkt IH UW)

Maciej Staniszewski (adiunkt IFK UW)

 

 

Uczestnictwo w wydarzeniach jest jednoznaczne z akceptacją zapisów Regulaminu Imprez organizowanych przez APK w czasie trwania epidemii COVID-19, znajdującego się na stronie internetowej www.apk.augustow.pl

 

 

 

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe