Zaskakująca zmiana radnego

  • 13.08.2020, 20:57
  • Bartosz Lipiński
Zaskakująca zmiana radnego Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Od lewej: Mirosław Chudecki, Izabela Piasecka i Mieczysław Szczerbakow
Na ostatniej sesji rady miejskiej w Augustowie grupa radnych opozycji podjęła próbę uchylenia uchwał w sprawie utworzenia dwóch zespołów szkolno-przedszkolnych. Inicjatywa wydawała się być skazana na porażkę, ale w przypadku zespołu na ulicy Mickiewicza do sukcesu opozycji zabrakło jednego głosu.

Bartosz Lipiński

Temat powstania w Augustowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1, złożonego ze Szkoły Podstawowej nr 6 i Przedszkola nr 3 oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2, w którego skład wejdzie Szkoła Podstawowa nr 3 i Przedszkole nr 6, od zarania budzi ogromne emocje. Decyzja o powołaniu zespołów zapadła ostatecznie na sesji 16 czerwca. W głosowaniu tym nie wzięli udziału radni Koalicji Obywatelskiej oraz Aleksandra Sigillewska z PiS, którzy w akcie protestu przeciwko działaniom władz miasta opuścili salę posiedzeń. Nie brak było ocen krytykujących radnych za bojkot, ponieważ ich manifestacja okazała się oddaniem tej sprawy walkowerem. Gdyby 16 czerwca samorządowcy KO i A. Sigillewska oddali swoje głosy, to prawdopodobnie upadłby projekt łączący Szkołę Podstawową nr 3 i Przedszkole nr 6 na ulicy Mickiewicza. Można tak domniemywać, ponieważ przeciwko tej koncepcji głosowało wtedy dwóch radnych popierających burmistrza tj. Mirosław Chudecki i Mieczysław Szczerbakow. Radny Chudecki poinformował zgromadzonych o tym, że związek NSZZ Solidarność podjął nawet specjalną uchwałę, o braku zgody na utworzenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2.

Podczas przyjmowania porządku obrad na sesji 30 lipca, radna Koalicji Obywatelskiej Izabela Piasecka przedstawiła inicjatywę grupy radnych opozycji, dotyczącą wniesienia do porządku projektów uchwał uchylających uchwały o powstaniu zespołów szkolno-przedszkolnych. Idea zaprezentowana przez I. Piasecką argumentowana była kontrowersjami, które cały czas wokół tej sprawy się pojawiają. Szanse na zmianę decyzji radnych wydawały się niewielkie. Projekt prowadzący de facto do rezygnacji z łączenia Szkoły Podstawowej nr 6 i Przedszkola nr 3 nie został ujęty w porządku obrad bezpieczną, dwugłosową przewagą radnych koalicji rządzącej. Natomiast bardzo blisko ujęcia w porządku obrad była propozycja uchylająca połączenie w zespół Szkoły Podstawowej nr 3 i Przedszkola nr 6. Głosy rozłożyły się równo, 10 osób było za i tyle samo radnych głosowało przeciw. Remis oznaczał, że projekt przepadł i nie został rozpatrzony w dalszym przebiegu sesji. Ale szczególnie zaskakiwać mogło jedno nazwisko na tablicy z wynikami głosowania. Radny Mieczysław Szczerbakow, który w czerwcu oddał głos przeciwko utworzeniu zespołu na ul. Mickiewicza, teraz głosował przeciwko wprowadzeniu do porządku obrad projektu uchwały, która mogłaby unieważnić powstanie tego zespołu. Po sesji skontaktowaliśmy się z M. Szczerbakowem. Poprosiliśmy go o komentarz i zapytaliśmy, co zmieniło się w przeciągu miesiąca, że ostatnio zagłosował zgodnie z wolą władz miejskich.

-Uważam, że radni Koalicji Obywatelskiej podchodzą niepoważnie do sprawy utworzenia w Augustowie zespołów szkolno-przedszkolnych. Kiedy w czerwcu zasiadaliśmy do rozmów na ten temat, przedstawiciele tego środowiska opuścili salę posiedzeń. Poczułem się tą sytuacją mocno urażony, bo było to bardzo niewłaściwe zachowanie. Radni KO nie wzięli udziału w dyskusji oraz głosowaniu na czerwcowej sesji, gdy można było podjąć właściwą ich zdaniem decyzję. Teraz raptem się obudzili. Moja postawa wynika z tego, że w ostatnim czasie dotarły do mnie informacje o przemocy w Szkole Podstawowej nr 3 –powiedział radny Szczerbakow.

-Sygnały dotyczące przemocy w szkole zdecydowanie ukierunkowały mój pogląd dotyczący powstania zespołu i potrzeby bardziej stanowczych działań. Na posiedzeniu komisji zastępca burmistrza przedstawił nam informacje o niepożądanych zjawiskach w placówce, tłumacząc w ten sposób negatywną ocenę wystawioną pani dyrektor. Pomyślałem wtedy, że być może faktycznie połączenie Szkoły Podstawowej nr 3 z Przedszkolem nr 6 może przynieść efekty w postaci zwiększonej ilości etatów psychologa do pracy z dziećmi i młodzieżą. Oszczędności, które wygeneruje łączenie będzie można przeznaczyć na dodatkowy etat. Ponadto w ostatnich tygodniach dowiedziałem się o tym, że podobna reorganizacja w oświacie miała miejsce także w innych miastach naszego województwa i nie miało to negatywnych konsekwencji, a jedynie korzyści. Istotnie zagłosowałem w czerwcu przeciwko powołaniu zespołu na ul. Mickiewicza. Oddałem swój głos zgodnie z wolą związku zawodowego, do którego należy dyrektor szkoły. Uważam, że popełniłem błąd i dziś popieram działania władz miasta –dodał M. Szczerbakow.

Analizując tę sprawę oraz fakt, że w przypadku zespołu na Mickiewicza decydujący był jeden głos należy zaznaczyć, że w sesji zdalnej nie uczestniczył Wojciech Walulik. Były burmistrz Augustowa, dzisiaj radny nie jest obecny na posiedzeniach rady od wielu miesięcy, choć taką możliwość dawało mu zwoływanie sesji w systemie online. Przykład Walulika pokazuje jak cenny w radzie jest nawet jeden głos i jak bardzo brakuje go przy newralgicznym głosowaniu.

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (33)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
SOLIDARNOŚĆ-po stronie pracowników
SOLIDARNOŚĆ-po stronie pracowników 15.08.2020, 12:09
CHUDECKI, SZCZERBAKOW - szczerzy, odważni, zawsze jednoznacznie opowiadający się po stronie pracowników wobec których podjęli zobowiązania.
staryczłonekzwiązku
staryczłonekzwiązku 16.08.2020, 18:42
Chudecki to w jaki sposób postąpiłeś ze związkowcami jest hańbą dla całego związku zawodowego Solidarność. Jeżeli nie postąpisz jak człowiek honoru to ja zawiadomię wszystkich świętych o tym co wyprawia się w Augustowie.
teżczłonekzwiązku
teżczłonekzwiązku 17.08.2020, 08:02
Tak jest trzeba zawiadomić szefa związku Dudę co wyprawia się w Augustowie. Mam nadzieję, że Panie Dyrektor zrzeszone w związku NSZZ Solidarność poinformują jak zostały potraktowane.
wszystko wyjdzie
wszystko wyjdzie 16.08.2020, 21:20
Ciekawe jak zagłosuje przy kolejnych podwyżkach.......a pewnie prędzej czy później takie się pojawią.......
augustowiak
augustowiak 16.08.2020, 08:34
Taki związek jacy panowie. Czytałem że jedna ze zwalnianych dyrektorek się z niego wypisała. Słusznie zrobiła. Przecież oni bronią Naszego Miasta i swoich diet.
Jan
Jan 18.08.2020, 12:57
Jeszcze na dobre tym członkiem nie zdążyła być:)
oh yes
oh yes 15.08.2020, 15:44
zgadza się, tak jak na ostatniej sesji, ha ha
Matka
Matka 15.08.2020, 07:17
Czy dobrze uslyszalam że trójka ma najgorszy wynik w mieście w tegorocznych egzaminach? To prawda? Niewiarygodne. Przecież w całej Polsce mówiono że wypadł bardzo dobrze. Więc
pytam - przemoc i słabe wyniki w tej szkole to wina dzieci? Rodziców? Za chwilę się okaże że tak. Za chwilę okaże się że nie będzie chętnych rodziców żeby do takiej szkoly posłać swoje dzieci. Zamiast zajmować się pluciem na siebie zajmijcie się edukacją i bezpieczeństwem naszych dzieci. A o atmosferze w trójce mówi się i słyszy od lat.....
zorientowany
zorientowany 15.08.2020, 23:01
Matko Polko a gdzież ty takie plotki zebrałaś na rynku w urzędzie od radnych czy burmistrzów. Ponoć Matko jutro ma padać śnieg. Naprawdę szykuj Matko szuflę i ciepłe majtki.
Pajac
Pajac 15.08.2020, 22:32
Słyszałam .......od kogo? Gdzie mowi się o trójce? Proszę flipo o konkrety ?
Lol
Lol 16.08.2020, 09:13
Pajacu oto konkrety https://oke.lomza.pl/index.php… jak umiesz czytać to odczytasz
Pracownik
Pracownik 18.08.2020, 08:04
Ale duże różnice !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ale można interpretować po swojemu. Gratuluje się 4 a nagonka na 3, a wyniki porównywalne!
Pajac z pięknymi oczętami lol lol
Pajac z pięknymi oczętami lol lol 16.08.2020, 22:55
Umiem czytać ...umiem .....wyniki nie odbiegają od innych ....sam solidnie porównaj ! Na pewno tam gdzie rodzice zamożniejsi (np.szkoła społeczna) tam stać na laptopy w zdalnym nauczaniu i na korepetycje. To burmistrz powinien zapewnić uczniom dostęp do laptopów , komputerów a nie szkoła / dyrektor.
Więc nie pajacuj i nie załamuj rzeczywistosci !
duduś
duduś 16.08.2020, 13:47
Lol na podstawie wyników OKE średni wynik Jest porównywalny do osiągniętych w gminie, powiecie, województwie i kraju. Chyba , że masz problem z 1%. Nie ośmieszaj się i nie szukaj sensacji i nie bądź taki Chodkiewicz a może nim jesteś?
dudusiu
dudusiu 18.08.2020, 10:08
porównywalne i najsłabsze - z faktami sie nie dyskutuje. zawsze były najwyższe w mieście a nawet trójka wyróżniała się na tle województwa - tak było do roku 2016 pózniej wyniki zaczęły spadac. Prosze porównac je na stronie oke. FAKTY a nie MITY .
nauczycielka SP3
nauczycielka SP3 18.08.2020, 11:30
W trójce wyniki zaczęły spadać jak dyrektorem został Tadeusz Janusz, czyli od 2011r. Na radach pedagogicznych były takie awantury, że dochodziło prawie do rękoczynów. Dopiero przyjście Pani Chrulskiej wyciszyło sytuację. Obecne wyniki są na poziomie tych, które występują w gminie , powiecie i województwie. Zobaczymy za rok jakie cuda stworzy pan z Suwałk? Kierowanie tak dużą placówką jest poważnym wyzwaniem. Co by nie mówić mistrzem w tym względzie był Pan Szkiłądź. Wiesława Chrulska również wyśmienicie sobie poradziła z zarządzaniem. Potworną bezczelnością jest to co z nią zrobiono i wierzę głęboko że autorzy tego świństwa srogo za to zapłacą.
Kali
Kali 16.08.2020, 13:22
Pinokio a wszystkie augustowskie szkoły sprawdziłeś? Jeżeli nie to sprawdź. Miernoto.
Lol
Lol 16.08.2020, 08:36
Drogi słabo zorientowany-znajdziesz na OKE Łomża - WYNIKI EGZAMINOW - Wszystko jest napisane . Zachęcam wszystkich do zapoznania się .. brawo społeczna !!!
wyniki
wyniki 16.08.2020, 12:18
Suwałki słabo
Kaśka
Kaśka 16.08.2020, 10:41
Przyjdzie czas że zweryfikujemy wyniki choćby z SP 4.
nauczycielka
nauczycielka 16.08.2020, 10:36
Lol a Ty umiesz czytać te wyniki i je rozumiesz?
34f34
34f34 14.08.2020, 16:45
W tym mieście to stołki dyrektorskie są najwazniejszymi tematami? Dlaczego w sąsiednich miastach nie ma takiego publicznego piekiełka?
mieszkanic
mieszkanic 14.08.2020, 21:43
Odpowiedź jest prosta ludzie decyzyjni nie podejmują takich nieprzemyślanych decyzji jak wypisz wymaluj z lat 50tych minionego wieku. Gonić to towarzystwo szkodników.
Rządza władzy
Rządza władzy 14.08.2020, 21:38
Bo u nas rządzący bawią się ludzkim losem od 6 lat! Najpierw panowie Walulik, Karolczuk, Sieczkowski, Chodkiewicz. Obecnie od 2 lat Panowie Karolczuk, Chodkiewicz, Sieczkowski i pani Dobrowolska. Chyba dowarościowują się bo nie rozumiem jak inaczej można to wytłumaczyć. Oni sami stali się już betonem i nawet tego nie zauważyli .
Aparat nazębny
Aparat nazębny 14.08.2020, 23:06
W ząbek czesany.... Precz
mi
mi 14.08.2020, 19:55
Chodzi o to, zeby medialnie przykryc porazki w innych dziedzinach. Chyba nikt nie ma zludzen, ze Augustow od kilku lat cofa sie w rozwoju. Zeby ludzie nie gadali szuka sie tematow zastepczych.
98f98
98f98 14.08.2020, 17:09
Bo i takich cyrkow nie ma jak tu
C
C 14.08.2020, 03:04
Może słuszną zmiana dyrektora spowoduje zmianę wyników egzaminu gimnazjalnego bo wypadły bardzo słabo jeśli nie najsłabiej w mieście. Wstyd. Szkoła od ok 5 lat po byciu liderem opuszcza się coraz niżej ...i jeszcze czytam o agresji....słuszną zmiana - oby na lepsze.
belferfSP3
belferfSP3 14.08.2020, 13:15
Liderem to była za Szkiłądzia a pięć lat temu to zrównała się z Jedynką za czasów takiego pana co miał ksywkę "wąski"
asdfghjkl
asdfghjkl 14.08.2020, 08:21
Padłem, nie ma już egzaminów gimnazjalnych, są óśmoklasisty.
Łaczenie placówek to tylko pozorna oszczeność
róbtakdalej
róbtakdalej 14.08.2020, 08:00
Czy Anito porównujesz wyniki do lat ubiegłych. Przyjdzie też czas na ocenę ciebie.
Bob
Bob 14.08.2020, 07:48
jaki dyrektor takie wyniki... i nie ma co zakłamywać rzeczywistości...
Rodzic
Rodzic 14.08.2020, 17:52
Żebyś co 15 min dodał 20 komentarzy negatywnych to nie zakłamiesz rzeczywistosci! Żebys nawet pekł! Za dużo osób przewinęło przez tą szkołę przez te lata kiedy pani Chrulska była nauczycielem, wicedyrektorem i dyrektorem .....są to tysiace uczniów i rodzicow !

Pozostałe