Nikomu niepotrzebna obwodnica

  • 31.07.2020, 19:40
  • Bartosz Lipiński
Nikomu niepotrzebna obwodnica Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Starosta Jarosław Szlaszyński i radny Michał Kotarski
Radni powiatowi są zgodni, południowo-wschodnia obwodnica Augustowa jest nikomu niepotrzebna. Nie są znane rzeczywiste powody jej budowy, a przystosowanie DK16 do przejazdu TIR-ów przyniesie więcej strat niż pożytku. Realizacja najczarniejszej z opcji, czyli powrót ruchu ciężarowego na ulice Augustowa, byłaby koszmarem. Jednak o swoje bezpieczeństwo i cenne przyrodniczo tereny niepokoją się mieszkańcy pozostałych gmin.

Bartosz Lipiński

Epidemia przykryła sprawę obwodnicy

Powraca głośny temat projektowanej południowo-wschodniej obwodnicy Augustowa w ciągu drogi krajowej DK16. Kontrowersje wokół możliwego powrotu TIR-ów do naszego miasta lub okolicznych gmin powiatu augustowskiego nasiliły się na początku roku. Potem przykryła je epidemia koronawirusa. Ale sprawa wcale nie została odłożona na półkę przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, wręcz przeciwnie. Pod koniec czerwca zarząd powiatu augustowskiego i komisja infrastruktury technicznej rady powiatu spotkała się z dyrektorem białostockiego oddziału GDDKiA Wojciechem Borzuchowskim. Omówiono wtedy kwestie dotyczące planowanej obwodnicy oraz warianty przedłożone przez generalną dyrekcję. Firma projektująca przebieg trasy zwróciła się z pytaniem do zarządu powiatu, który z wariantów korytarzy byłby najbardziej optymalny. Kilka dni później propozycje omówiono na sesji rady.

Gorąca dyskusja radnych powiatowych

Podczas sesji rady powiatu 29 czerwca starosta Jarosław Szlaszyński poinformował, że zarząd powiatu poprosił o wyrażenie stanowiska przez włodarzy poszczególnych gmin. Burmistrz Augustowa przekazał, że popiera wyłącznie wariant nr 5 przedłożony przez GDDKiA. Jest to wariant obwodnicy najbardziej odbiegający od Augustowa, przebiegający przez teren Puszczy Augustowskiej. Zakładany przebieg realizacji drogi miałby w najmniejszym stopniu wpływać na niszczenie cennego przyrodniczo, wykorzystywanego rekreacyjnie otoczenie jeziora Sajno, przy jednoczesnym oddaleniu od gospodarstw domowych. Nie wszyscy włodarze przychylili się do stanowiska burmistrza. Wspomniany wariant nr 5 negatywnie oceniali m.in. wójtowie Gminy Płaska i Gminy Augustów. Dyskusja radnych powiatowych była szalenie interesująca.

Radny Naszego Miasta Michał Kotarski bardzo często odbierany jest, jako reprezentant głosu burmistrza w powiecie. Opozycyjny radny podzielał stanowisko większości, że tak naprawdę kontrowersyjna inwestycja GDDKiA nie jest nam potrzebna i nie przedstawiono powodów do jej realizacji. Jednak zdaniem Kotarskiego istnieje dziś bardzo duże prawdopodobieństwo, że obwodnica powstanie i trzeba się na taką ewentualność zabezpieczyć. Dyrektor Borzuchowski powiedział radnemu, że zapadła już decyzja o realizacji inwestycji. Kotarski stwierdził, iż firma projektująca drogę oczekuje od zarządu powiatu odpowiedzi na konkretne pytanie i w związku z tym należy się określić. W opinii radnego Naszego Miasta wariant nr 5, za którym opowiedział się w nadesłanym stanowisku burmistrz jest najbardziej optymalny, gdyż chroni największą społeczność powiatu, czyli mieszkańców Augustowa. Michał Kotarski przyznał, że żadne rozwiązanie nie jest idealne. Należy spytać, a co z mieszkańcami pozostałych gmin?

Należałoby odrzucić wszystkie warianty

Wiceprzewodniczący rady powiatu Ireneusz Sokołowski zaapelował, aby odrzucić wszystkie warianty przedłożone przez GDDKiA. Sokołowski wyraził poparcie dla inicjatywy powstania drogi ekspresowej Białystok-Augustów i poprawienia obecnej obwodnicy Augustowa z drogi jednopasmowej na dwupasmową. Jednak zdaniem wiceprzewodniczącego rady powiatu każda z zaoferowanych propozycji przebiegu południowo-wschodniej obwodnicy Augustowa będzie niekorzystna dla augustowian oraz mieszkańców innych gmin, a przyjęcie przez radę powiatu któregokolwiek wariantu byłoby jednoznaczne z wydaniem zgody na podjęcie się inwestycji. I. Sokołowski prosił, aby nie przerzucać problemu na pozostałe samorządy, na terenie których możliwy stanie się transport TIR-ów. Radny zwrócił uwagę na to, że w przypadku budowy nowej obwodnicy przejazd nią wybierze większość kierowców samochodów ciężarowych, chcąc w ten sposób uniknąć opłat popieranych na trasie Via Baltica. Sokołowski negatywnie wypowiedział się o wariancie wskazanym przez burmistrza Augustowa. W jego ocenie TIR-y zostałyby skierowane przez sam środek Puszczy Augustowskiej, a to wiązałoby się z wielką wycinką drzew. Straty dla przyrody w takim scenariuszu byłyby z pewnością niepowetowane.

Starosta J. Szlaszyński poinformował, że w spotkaniu z dyrektorem GDDKiA uczestniczył również nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów. Wojciech Szostak miał przedstawić stanowisko zbieżne z opinią radnego Sokołowskiego, że przedłożone rozwiązanie miałoby rażący wpływ na środowisko i trzeba odrzucić wszystkie warianty zaproponowane przez generalną dyrekcję.

Nieznany jest również powód inwestycji

Wicestarosta Dariusz Szkiłądź powiedział, że mieszkańcy Augustowa nie mają dziś żadnego interesu w budowie nowej obwodnicy. Szkiłądź przyznał, że z obiegowych informacji można wyciągnąć wniosek, iż zwiększenie nośności na drodze DK16 może przełożyć się na jakieś możliwości militarne. Ponadto skróci drogę dla TIR-ów z obwodu wileńskiego, co da pewną korzyść Litwinom, ale nie naszym mieszkańcom. Wicestarosta podkreślił też, że wójt Gminy Płaska w imieniu lokalnej społeczności wyraził negatywny stosunek do wariantu popieranego przez burmistrza Augustowa i nie zgadza się na przebieg drogi przez gminę. Dariusz Szkiłądź poparł opinię, że żaden z wariantów GDDKiA nie będzie dobry dla mieszkańców Augustowa.

-Budowa drogi musi wiązać się z jakimś celem. Jako mieszkańcy takowego nie znamy. DK16 jest drogą turystyczną dobrej jakości, wiodącą do sąsiedniego państwa. Korzystają z niej nie tylko mieszkańcy naszego miasta oraz powiatu. Nie ma nią skarg, nie występują trudności komunikacyjne. Myślę, że nie jest to droga, która stwarza jakiekolwiek zagrożenie. Raptem każe nam się podjąć decyzję w sprawie budowy lub modernizacji drogi nie tłumacząc tego, w jakim celu się to robi. Mało tego, mówi się nam, by wybrać jakiś wariant. Nieważne czy przez Puszczę Augustowską czy Augustów, ale mamy wybrać. Każdy z tych wariantów jest zły, bo narusza pewne dobra mieszkańców, przyrody czy zwierząt z puszczy. Stawianie konkluzji, że albo wybierzemy wariant, albo TIR-y pojadą przez miasto lub puszczę jest nie na miejscu. Brak wyjaśnień uważam za nieporozumienie. Nie tak prowadzi się sprawy w państwach demokratycznych, że nie mówi się mieszkańcom o powodach modernizacji oraz zwiększenia nośności drogi –komentował na czerwcowej sesji Dariusz Szkiłądź, wicestarosta augustowski.

Rada powiatu odrzuca propozycje dyrekcji

Radny Michał Kotarski przyznał, że rozumie argument za obroną przyrody, bo jest to wielkim atutem całej Ziemi Augustowskiej. Dodał jednak, że powinniśmy przede wszystkim myśleć o ludziach. Wiceprzewodniczący rady powiatu Wojciech Protasiewicz zgodził się z radnym, że najważniejsi są mieszkańcy, lecz nie tylko augustowianie. Jego zdaniem proponowane opcje muszą zadowolić całe społeczeństwo powiatu, a mieszkańcy gmin niepokoją się o przyszłość.

Starosta Szlaszyński proponował, aby przyjąć stanowisko o odrzuceniu wszystkich wariantów GDDKiA. Włodarz powiatu chciał również postulować do osób decyzyjnych, aby poszukać innych rozwiązań dających bezpieczeństwo mieszkańcom Augustowa, ochronę środowiska i rozwiązujących problemy komunikacyjne regionu. Zdaniem Szlaszyńskiego taki projekt jest możliwy. W nieformalnym głosowaniu za propozycją starosty opowiedziała się zdecydowana większość radnych obecnych w auli Augustowskiego Centrum Edukacyjnego. Jedynie M. Kotarski (Nasze Miasto), Elżbieta Puczyłowska oraz Piotr Rusiecki (oboje PiS) nie podnieśli ręki. Natomiast za wariantem nr 5 popartym przez burmistrza głosował jedynie M. Kotarski. Opinia wyrażona przez radę nie będzie wiążąca dla inwestora. Cała dyskusja pokazała nam, że południowo-wschodnia obwodnica Augustowa nie jest potrzebna naszym mieszkańcom. Jej budowie towarzyszyć mogą nie tylko pytania. Ale również protesty mieszkańców powiatu.

*Artykuł ukazał się w 27/2020 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
mieszkaniec
mieszkaniec 04.08.2020, 18:38
Z ulicy Wypusty zrobiliście obwodnicę drogi krajowej. Przez osiedle mieszkaniowe puściliście tiry, samochody z dłużycą, samochody z betonem pana Ł., cysterny z paliwem, cały tabór pana Z.. Teraz Starosta otworzył oczy, że będą tiry w mieście. Jest pan fałszywy, pracownicy starostwa poświadczali nieprawdę w prokuraturze odnośnie dzikich baz tirów na ulicy Wypusty. Co Pan ze swoimi pracownikami robił do tej pory......
Przyrodnik
Przyrodnik 03.08.2020, 12:19
No greenpic. Sprawa jest. Chcą rżnąć Puszczę Augustowską. Robota jest realna a nie wieszanie banerów na gmachu ministerstwa.
@greenpeace.pl
a co tu Panie słychać?
a co tu Panie słychać? 03.08.2020, 10:32
Gdyby nie stacja paliw Iness radnego Dobkowskiego we Frąckach nie było bu tematu wszyscy byli by przeciw. A tak Nasze Miasto pali głupa.
Zrobili obwodnice Bielasiom to teraz murem za Dobkosiem.
Augustowiak
Augustowiak 03.08.2020, 12:03
a dla Camp Zatoki przekopią Mierzeję Wiślaną .. mały sfrustrowany człowieczku...
augustowiak
augustowiak 04.08.2020, 10:51
Ty mieszkańcu z NM.
A po co jak mają kanał augustowski i nie ma kto nim pływać. Popłynołeś choć raz na Litwę że cwaniakujesz?
Niedlapsakielbasa
Niedlapsakielbasa 02.08.2020, 07:54
Synku, długa droga długa dluuuuggggaaaa droga przed tobą aby dorównać pani Jarosławowi
Michał
Michał 01.08.2020, 09:57
Przepychanek ciąg dalszy ... a miasto coraz bardziej zakorkowane . Już dziś widać jak bardzo potrzebna jest południowa obwodnica Augustowa. Proponuję przeciwnikom obwodnicy wycieczkę przez miasto ....od Białobrzeg w kierunku Studzienicznej i z powrotem do Orlenu ..najlepiej wybierzcie się dzisiaj w godzinach popołudniowych . Udanego przejazdu i miłych wrażeń ...
Paluch
Paluch 03.08.2020, 19:48
Panie Michale, przywrócenie dwupasmowego ronda przy Orleanie rozwiązałoby w znacznym stopniu problem korków w Augustowie. Nie trzeba sięgać po tak drastyczne środki jak wyrżnięcie Puszczy Augustowskiej, szczególnie w kierunku Frącek!!!
Gdzie logika ?
Gdzie logika ? 01.08.2020, 21:52
Korek tworzą samochody jadące do Augustowa ! Czy trudno to zrozumieć?
Turyści odpoczywający na terenie gminy płaska robią zakupy w augustowie, jedzą w barach augustowskich, przyjeżdżają na występy, na rejsy statkiem . Nikt tą obwodnicą nie bedzie jechał szczególnie jak bedzie w wersji burmistrza. Czy ktoś jadąc z elku do sejm bedzie jechał przez Kolnicę?
LPG
LPG 03.08.2020, 19:52
Przez Kolnicę nie, ale przez Frącki...., Giby, Sejny....
Anna
Anna 01.08.2020, 17:29
A ja mieszkam w pobliżu planowanej obwodnicy i mimo że w wakacje są trudności to ten czas przeżyję - NIE! Dla planowanej obwodnicy nad moją głową!
3xnie
3xnie 03.08.2020, 19:54
Brawo Anna!!! Precz z obwodnicą przez nasze lasy!!!
Figa
Figa 31.07.2020, 22:41
Się chce na starostę wejść co Michałek?
Juliusz
Juliusz 06.08.2020, 17:07
Nigdy dość Ich Miasta a kysz.
antyMK
antyMK 01.08.2020, 19:14
Gołym okiem to widać. Lans przy każdej okazji. Nie daj Boże żeby to się stało. Miasto pogrążone, teraz powiat dobiją.
AntyPiS
AntyPiS 03.08.2020, 10:13
pogrążone tempem inwestycji i pozytywnych zmian. NIe daj Bóg coś w powiecie zacznie się dziać. Przecież to koniec świata żeby powiat zaczął pracować hhahaa psy szczekają, karawana jedzie dalej. Wymieść to skostniałe towarzystwo ze starostwa. Szkiłądzie i Szlaszyńskie out - najlepiej od zaraz.
Chłopakzgitarą
Chłopakzgitarą 06.08.2020, 17:10
Flipie za krótkie rączki macie. Przyjdzie na wszystko czas.
AUTnm
AUTnm 04.08.2020, 07:28
Powaleni rodzajem przeprowadzanych inwestycji. Przebudowa dróg, które mają już utwardzoną nawierzchnię (Leśna, Studzieniczna), to jest dopiero wyczyn. Inni mieszkańcy się nie liczą. Latem kurz, zimą błoto po kolana. SUUUUPER!!!!
Do wonu
Do wonu 03.08.2020, 11:48
Wymienić flapow. Natychmiast

Pozostałe