Dobkowski pozywa społecznika

  • 30.07.2020, 15:57
  • Krzysztof Przekop
Dobkowski pozywa społecznika Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Tomasz Dobkowski i Marian Dyczewski
Tomasz Dobkowski zapowiedział, że spotka się w sądzie z Marianem Dyczewskim. Poczuł się dotknięty słowami, które pod jego adresem wypowiedział jeden z popularnych społeczników. Problem w tym, że ten sam radny nie stroni od wypowiadania mocnych osądów o działalności innych osób, za które część z nich z pewnością mogłaby skierować przeciwko niemu pozew. Argumenty ku temu miałby sam Marian Dyczewski. T. Dobkowski dyskryminuje też osoby starsze.

Krzysztof Przekop

Radny chce zadośćuczynienia

Genezą konfliktu Tomasza Dobkowskiego i Mariana Dyczewskiego była sesja z 6 lutego, gdy dyskutowano nad budową południowo-wschodniej obwodnicy Augustowa. Samorządowcy wszystkich ugrupowań byli zgodni, że warianty przebiegu drogi zaproponowane przez GDDKiA i powrót ciężkiego ruchu na ulice miasta, są nie do zaakceptowania. Opozycja krytykowała też tzw. wariant burmistrza, który jej zdaniem naruszał cenne przyrodniczo tereny pobliskich gmin. Radni opozycji uważali, że powrót TIR-ów na DK16 miałby fatalne skutki. Podobnie oceniał to M. Dyczewski, który stał na stanowisku, że żadna dodatkowa obwodnica nie jest obecnie nikomu potrzebna. Namawiał do wsłuchania się w głosy mieszkańców, przez których teren ma przebiegać droga.

-Chciałbym zapytać pana Dobkowskiego, dlaczego pan dziś tak bardzo występuje za tą opcją? Ma pan tam stację paliw i to jest przyczyną. Proszę się na mnie nie obrażać, jest to prawda. Ja ważę słowa, nie obrażam pana. Pan w tej chwili jako radny nie działa na rzecz społeczeństwa, a wręcz odwrotnie –twierdził w ferworze dyskusji nad projektem uchwały Marian Dyczewski.

Lider Naszego Miasta ripostował, że spotka się w sądzie ze swoim oponentem. Z początkiem czerwca kancelaria adwokacka reprezentująca radnego przysłała Marianowi Dyczewskiemu wezwanie do zaniechania naruszenia dóbr osobistych. W piśmie znalazło się wezwanie do przeprosin i wycofania się z kontrowersyjnych treści, jakoby radny działał na niekorzyść społeczeństwa i posiadał prywatny interes w powstaniu południowo-wschodniej obwodnicy. Oświadczenie miałoby zostać odczytane na sesji oraz opublikowane w lokalnych mediach. Poza tym Marian Dyczewski miałby wpłacić także 5 tys. zł, na rzecz stowarzyszenia „GOA”.

Starsi nie mają wiele do gadania

Urażony T. Dobkowski sam nie boi się wypowiadać odważnych i kontrowersyjnych osądów w debacie publicznej. W poprzedniej kadencji rady dyskutowano nad ustaleniem wysokości wynagrodzenia burmistrza Wojciecha Walulika. Radny Dobkowski komentował, że burmistrz nie zasługuje na żadne pieniądze, które zarabia, bo jego praca przynosi miastu straty. Było to stwierdzenie, za które z pewnością W. Walulik mógł złożyć pozew o zniesławienie i miałby duże szanse na korzystne dla siebie rozstrzygnięcie. Ale na szczególną uwagę zasługują słowa lidera Naszego Miasta, wypowiedziane na niedawnym posiedzeniu komisji uzdrowiskowej.

Na obradach komisji 15 czerwca Marian Dyczewski mówił bardzo dużo o swych zasługach w otrzymaniu przez Augustów statusu miasta uzdrowiska. Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Augustowskiej ze szczegółami opisywał, jak trudny był to proces. Dyczewski sugerował, że niektóre działania miasta mogą prowadzić do utraty praw uzdrowiska, a świadczyć o tym może plan zagospodarowania przestrzennego Zarzecza. Społecznik wyraził obawę, że na obszarze porośniętym drzewami nieopodal jeziora Necko, możliwa stanie się zabudowa terenu. Prezes TMZA poruszył szereg tematów sprzed kilku lat, między innymi krytykowany przez niego podział miasta na trzy dzielnice. Po wielowątkowym wystąpieniu M. Dyczewskiego na głos zdecydował się jego oponent. T. Dobkowski rozpoczął bardzo niefortunnie. Powiedział, że ma w domu osobę starszą i wie, że niektórych rzeczy nie powinien z nią konsultować. Najprawdopodobniej był to przytyk do wieku M. Dyczewskiego, ale jednocześnie świadectwo braku szacunku dla starszych osób, wręcz przejaw dyskryminacji ze względu na wiek.

Mocne oskarżenia wobec społecznika

Radny Naszego Miasta mówił, że Marian Dyczewski złożył do Ministerstwa Zdrowia projekt dzielący miasto nie na trzy, a na dwie dzielnice. Ich granica miała znaleźć się na rzece Netcie.

-Robiliśmy bardzo dużo, by ocalić jeden z głównych zakładów pracy, firmę British American Tobacco. Jednym pociągnięciem pan Marian Dyczewski chciał zlikwidować fabrykę BAT. I miał jeszcze pretensje do wszystkich, którzy przy tym pracowali, że nie chcemy zrobić tego tak jak on –twierdził radny Tomasz Dobkowski na komisji uzdrowiskowej rady z 15 czerwca.

Niezależnie od tego, jak głęboka była myśl radnego i jakie było w niej ukryte przesłanie, z jego wypowiedzi najbardziej przebijał zarzut, jakoby Marian Dyczewski chciał zlikwidować fabrykę BAT. Publiczne głoszenie teorii o tym, że społecznik chciał likwidacji największego zakładu pracy w mieście, było oskarżeniem ciężkiego kalibru. T. Dobkowski stwierdził, że prezes TMZA jest przeciwnikiem rozwoju miasta i że nie ma zielonego pojęcia na temat uzdrowiska.

Nasze Miasto to kasta

Marian Dyczewski przypomniał radnym, że startując w wyborach zdawali sobie sprawę, iż staną się osobami publicznymi. Społecznik ubolewał, że w poprzedniej i w bieżącej kadencji samorządu dochodzi do sytuacji, kiedy zabierający głos w dyskusji mieszkańcy są oskarżani o szkalowanie dobrego imienia radnych. Prezes TMZA zaznaczył, że to mieszkańcy są właścicielami terenów miasta i powinni móc decydować, do jakich celów będą przeznaczone.

-Nasze Miasto zawładnęło wszelkimi tematami. Zawsze mają rację, nikt ze społeczeństwa nie ma nic do gadania. Nie dało się przemówić do waszych rozsądków. W Augustowie powstała kasta nazywająca się Nasze Miasto. Taką opinię ma sporo mieszkańców. Żądamy, byście nas słuchali. Wnioskuję, by w każdym temacie odbywały się konsultacje społeczne. Mnie nie chodzi o stanowiska i medale, bo prawie całe życie walczę o uzdrowisko –oceniał Dyczewski.

Tomasz Dobkowski odparł, że rzeczywiście radni są osobami publicznymi, ale nie znaczy to, że można ich bez odpowiedzialności obrażać. Po czym Dobkowski wrócił do obrażania M. Dyczewskiego.

-Uważam, że pan Marian nie robi nic dobrego dla miasta. Jego największym problemem jest to, że nie może się przebić i nie ma tej satysfakcji. Ale wydaje mi się, że obrażanie nie jest tym, co powinno być w debacie publicznej i to, co pan robi jest po prostu haniebne. Podaję pana Mariana do sądu za niektóre stwierdzenia –informował zebranych lider Naszego Miasta.

Niewykluczony głośny proces

Czy czeka nas głośny proces o zniesławienie? Nie można tego wykluczyć, choć tak naprawdę takich procesów mogłoby być więcej. Radny Dobkowski sam wielokrotnie powinien ugryźć się w język. Radnemu, zwłaszcza szefowi rządzącego ugrupowania, nie przystoi obrażanie mieszkańców miasta, zwłaszcza jeśli mają 80 lat.

Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Augustowskiej Marian Dyczewski od kilkudziesięciu lat bierze aktywny udział w życiu politycznym miasta. Od 1990 roku regularnie zabiera głos na sesjach i podpowiada kolejnym władzom korzystne jego zdaniem rozwiązania dla miasta. Dyczewski podejmował wiele inicjatyw społecznych. Blisko dziesięć lat temu był jednym z mieszkańców, skutecznie sprzeciwiających się prywatyzacji augustowskiego szpitala. Za swoje największe osiągnięcie uważa zaangażowanie w pozyskanie przez Augustów statusu miasta uzdrowiska. Przekonuje, że w tej sprawie na początku lat 90 prowadził rozmowy w Ministerstwie Zdrowia. Dowodem jego zasług są m.in. pisemne podziękowania od wojewody.

*Artykuł ukazał się w 26/2020 wydaniu "Przeglądu Powiatowego".

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Paluch
Paluch 31.07.2020, 19:22
Starszego człowieka po sądach ciągać.... WSTYD!!!
Środkowy
Środkowy 31.07.2020, 20:34
Za pieniądze ksiądz się modli ...za pieniądze lud się podli
Pr
Pr 31.07.2020, 09:22
Panie Marianie, trzeba jeszcze spytać, ile rocznie dostaje agencja PR z Białegostoku od naszych wszak kolegów.
leśny ludek
leśny ludek 31.07.2020, 15:05
Nie wiem czy dostaje coś bezpośrednio, ale jej szef był (bo nie wiem czy jest) na etacie w Urzędzie Miasta jako Pełnomocnik Burmistrza ds. komunikacji społecznej.
nadal
nadal 31.07.2020, 16:11
chyba nic się nie zmieniło, jest nadal
Qvo vadis Augustów.
Qvo vadis Augustów. 30.07.2020, 15:15
Jak Kargul z Pawlakiem.
To będzie pierwsza taka sprawa w całym powiecie.
No sąd sądem a sprawiedliwość musi byc po stronie Naszego Miasta. Niestety.
Wszak Augustów to tylko koledzy
Wszak Augustów to tylko koledzy 30.07.2020, 10:50
Brawo, panie Marianie! Mówi Pan to, co myślą mieszkańcy.
Prawo prasowe
Prawo prasowe 30.07.2020, 07:09
Popularny społecznik hahaha ale żeście Mariana określili. Strasznie stronnicze i żałosne kalumie. Miasto się rozwija imponująco. Wszyscy to widzą. Musicie się pogodzić z tym że Radni Naszego Miasta z koalicją dbają o mieszkańców Augustowa lepiej niż stare loterie i towarzystwa wzajemnej adoracji powiatowej.
pain in the ass
pain in the ass 30.07.2020, 14:00
Ktoś tu widzę ma straszny kompleks względem powiatu. I w sumie słusznie - widać że tyłek was, maluczcy, boli z zazdrości, gdy się widzi, że można zarządzać sprawnie, efektywnie, skutecznie i kompetentnie. A wasza nieudolność przejdzie do niechlubnej historii tego miasta. Tak bardzo bym chciał, żebyście zniknęli na zawsze i nie pojawili się w przestrzeni publicznej nigdy więcej, żeby już waszych załganych buziek więcej nie oglądać i nie słuchać waszego pustosłowia i kłamstw. Myślę, że nie tylko ja o tym marzę..
Kalumia :D
Kalumia :D 30.07.2020, 13:24
"kalumie" , "stare loterie" ,"towarzystwa wzajemnej adoracji":D :D :D włóż czapkę bo rozum się przegrzał ;) i może pan Marian a.nie Marian !
NM i koalicja poziom piaskownicy ..."cała naprzód" , "obiecane wykonane" i hasło już zdarte jak stara płyta "Augustów to jego mieszkańcy"
Wszak
Wszak 30.07.2020, 10:54
flipie, przestań
Marlena S.
Marlena S. 30.07.2020, 10:18
Hahaha A co wyasfaltowali Ci 50 m drogi pod domem, czy płacą Ci co miesiąc wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia?
PS.
I nie wypowiadaj się w imieniu wszystkich, bo nie jesteś wszyscy!
Prawo człowieka
Prawo człowieka 30.07.2020, 10:01
.......imponująco ???? 😂😂😂😂 basen zamkniety, wyciag nart wodnych na sprzedaż, mial być obiekt godny Augustowa na Postiwie a jest szalet i kilka bud 🤔, śmieci wykewają się z przepełnionych koszów , miasto po burzy jak Wenecja, strefa przemysłowa sukces burmistrza zarasta kezakami ....o przepraszam jest baza dla kajakarzy za miliony ( nie wymienię za ile dokładnie bo wice-burmistrz napisze że to nieprawda ) a i będzie ratusz też za miliony 🙃
Paluch
Paluch 30.07.2020, 08:33
Jak jest każdy widzi. Daruj sobie te pochlebstwa!!!
Temida
Temida 29.07.2020, 15:27
Za pieniądze można wiele kupić ......dobra materialne , fałszywych przyjaciół, dyplom uczelni.......ale nie da się kupić inteligencji, szacunku drugiego człowieka!
Sądy zawalane są sprawami błahymi, które są umarzane ! Ludzie sprawujący władzę powinni umieć ocenić swoje możliwości intelektualne ! Bo traci na tym powaga urzędu !
Podziwiam pana Mariana za bystrość umysłu życzę dużo zdrowia !
Konstanty
Konstanty 29.07.2020, 13:32
Coś niebywałego.

Pozostałe