Samorząd wciągnięty w kampanię

  • 17.07.2020, 15:15 (aktualizacja 17.07.2020, 15:24)
  • Bartosz Lipiński
Samorząd wciągnięty w kampanię Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Alicja Dobrowolska, Mirosław Karolczuk i Dariusz Szkiłądź
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1102 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w subskrypcji na naszym portalu.

Bartosz Lipiński

„Przegląd Powiatowy” ukaże się już w czwartek, ale najnowsze artykuły można czytać kilka dni wcześniej na naszym portalu dziennikpowiatowy.pl. Każdy, kto zostaje naszym patronem, może przeglądać nasz portal bez reklam, a także ma dostęp do archiwum Augustowskiego Kalejdoskopu Telewizyjnego sprzed 26 lat. Nowe odcinki AKT publikujemy w czwartki.

Za nami rekordowo długa kampania wyborcza. Rekordowa była również frekwencja. Polacy zdali egzamin z demokracji. Nasz kraj podzielił się niemal dokładnie na pół. Podobnie było w Augustowie. Pomimo faktu, że Polska północno-wschodnia powszechnie uznawana jest za absolutny bastion PiS, w naszym mieście wynik zwycięskiego kandydata nie był nokautujący. Na Andrzeja Dudę zagłosowało 53,74 procent biorących udział w głosowaniu augustowian, a Rafała Trzaskowskiego poparło 46,26 proc. głosujących mieszkańców. Przed nowym - starym prezydentem duże wyzwanie, czyli próba odbudowania wspólnoty w podzielonym narodzie.

Kampania prezydencka była prowadzona aktywnie również w naszym mieście i powiecie. Jednym z pamiętnych obrazków była wizyta na Rynku Zygmunta Augusta premiera Mateusza Morawieckiego. Za plecami szefa rządu ustawili się przedstawiciele władz miasta i powiatu. Tworzyli tło dla premiera, agitującego za ponownym wyborem A. Dudy. W rękach naszych lokalnych włodarzy mogliśmy zauważyć tabliczki, symbolizujące „wirtualne pieniądze”. Czy deklarowane wsparcie finansowe się zmaterializuje i dlaczego najważniejsze osoby naszego samorządu zostały zaangażowane w kampanię jednego z kandydatów, piszemy w tekście okładkowym: „Polityczny zastrzyk gotówki”.

Pomimo wakacji cały czas w Augustowie żywy jest temat powołania zespołów szkolno-przedszkolnych. Przeciwna inicjatywie władz miasta była większość rad pedagogicznych i dyrektorzy wskazanych do łączenia placówek. Niepokój towarzyszył innym środowiskom, a duży sceptycyzm wyrażały związki zawodowe. Koalicja rządząca w radzie miejskiej była jednak nieugięta. Polecamy rozmowę z Dariuszem Szkiłądziem, ikoną augustowskiej oświaty.

W najnowszym numerze „Przeglądu Powiatowego” podajemy najświeższe informacje związane z sytuacją epidemiczną powiatu augustowskiego. Zapewniamy, że są to wyjątkowo ciekawe wiadomości. Koronawirus wpłynął na funkcjonowanie urzędu miasta. Stanowi ważne narzędzie w usprawiedliwianiu podejmowanych decyzji np. zwoływania sesji w trybie zdalnym. Obawami przed epidemią burmistrz tłumaczył m.in. fakt, że dwie radne miejskie miały poważny problem z wejściem do urzędu, a później nie zostały wpuszczone do gabinetu włodarza na rozmowy z mieszkańcami o podwyżkach czynszu. Urażona sytuacją radna złożyła skargę na działalność burmistrza. O całej sprawie i jej finale napisaliśmy w tekście „Kolejna bezzasadna skarga”. Zapraszamy do lektury.

Połowa lipca to również bardzo istotne wydarzenie historyczne dla naszego regionu. W tym roku obchodzimy 75. Rocznicę Obławy Augustowskiej. Piszemy o upamiętnieniu rocznicy w Augustowie. Razem z historykiem i starostą augustowskim Jarosławem Szlaszyńskim przybliżamy historię tragicznych wydarzeń sprzed lat.

Dokładnie rok temu o tej porze w Augustowie doszło do nieoczekiwanych zmian, które wstrząsnęły naszą opinią publiczną. Radni miejscy po niewiele ponad półroczu pracy odwołali prezydium. Do dziś nie poznaliśmy tak naprawdę przyczyn tych roszad, które rzutują na bieżące relacje i atmosferę podziałów w radzie. W artykule „Rok od przewrotu w radzie” przypominamy o kulisach sensacyjnych decyzji radnych oraz reperkusjach, które wynikały z pamiętnej sesji.

Piszemy o głośnej sprawie schroniska dla psów w Radysach, o wynikach wyborów w poszczególnych gminach powiatu augustowskiego. Na prośbę naszych Czytelników poruszamy kwestie związane z czystością i zielenią w mieście.

Zapraszamy do czytania nas w wersji papierowej i elektronicznej, bo w tym wydaniu piszemy jeszcze o wielu ciekawych sprawach.

Jest co poczytać.

Bartosz Lipiński

Redaktor naczelny wydania

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Nauczycielka
Nauczycielka 16.07.2020, 17:17
Oszczędności dla miasta z tymi zespołami. Super pomysł !!! Teraz konkursy na uczciwych i apolitycznych dyrektorow., . Mam nadzieję że wygrają je zupełnie nowi ludzie rozbijając wieloletni mur . Zmiany są konieczne . Nareszcie !!!
Naprawdę????
Naprawdę???? 17.07.2020, 11:16
A oczywiście, Szanowna Pani:)))))
Ciekawe
Ciekawe 16.07.2020, 20:18
A który jest polityczny? Kopernik?
Oczy szeroko otwarte
Oczy szeroko otwarte 15.07.2020, 23:25
Ciekawe na co pójdą te pieniądze? Radni pilnujcie tych kuglarzy.
Jadwiga
Jadwiga 15.07.2020, 19:55
"Polityczny zastrzyk gotówki" ? A oszczędności np: w oświacie dlaczego? Będzie czym szastać na lewo i prawo. Tylko nie na to co trzeba.
Alojzy
Alojzy 14.07.2020, 20:00
Ciekawe czy byli tam z sympatii, czy z innego powodu.
Czy ktoś nad tym panuje??????
Czy ktoś nad tym panuje?????? 14.07.2020, 20:00
Kosze wybierzcie bo wstyd
Czysto
Czysto 16.07.2020, 08:24
W miescie jest bardzo czysto, pesymizm jest nieuzasadniony.
Jestem z NMiasta
Jestem z NMiasta 17.07.2020, 11:19
Co widać, słychać i czuć......
Sebas
Sebas 16.07.2020, 13:07
Ty kierownik już tak nisko spadłeś że sam siebie komentarz piszesz? Zapindakaj po mieście, nad kanał tam będziesz miał swoje czysto

Pozostałe