Obwodnica, której nie chcemy

  • 09.07.2020, 12:00 (aktualizacja 09.07.2020, 21:11)
  • Krzysztof Przekop
Obwodnica, której nie chcemy Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Burmistrz, starosta, wicestarosta i radni powiatu augustowskiego
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1101 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w subskrypcji na naszym portalu.

Krzysztof Przekop

W weekend będzie słonecznie, ale niezbyt ciepło. Może także popadać.

„Przegląd Powiatowy” ukaże się już w czwartek, ale najnowsze artykuły można czytać kilka dni wcześniej na naszym portalu dziennikpowiatowy.pl. Każdy, kto zostaje naszym patronem, może przeglądać nasz portal bez reklam, a także ma dostęp do archiwum Augustowskiego Kalejdoskopu Telewizyjnego sprzed 26 lat. Nowe odcinki AKT publikujemy w czwartki. W tym tygodniu będzie o szachach, pokażemy reportaż z targowicy, kolejny materiał o Sparcie Augustów oraz przedstawienie o aids.

Wybory, wybory. W niedzielę wybierzemy prezydenta. W Polsce prezydent nie ma zbyt wielkich kompetencji, ale może skutecznie kontrolować rządzących. Jest też swego rodzaju symbolem, autorytetem, może być mediatorem, patronem ważnych wydarzeń. Jeśli prezydent reprezentuje inną formację niż premier, dochodzi do kohabitacji. Taka sytuacja miała już w Polsce miejsce za prezydenta Kwaśniewskiego i Kaczyńskiego. To w tym czasie wchodziliśmy do Unii Europejskiej, do NATO, współpraca prezydentów z rządzącymi była trudna, ale owocna. Ostatnie sondaże wskazują niewielką przewagę Rafała Trzaskowskiego, ale do powyborczego wtorku nic na pewno nie będzie wiadome. Ci, którzy wieszczą katastrofę w wypadku wygrania jednego lub drugiego kandydata, oczywiście nie mają racji. Andrzej Duda mówi o kontynuacji, Rafał Trzaskowski reprezentuje tych, którzy mają dość „dobrej zmiany”. Każdy powinien pójść na wybory, to święty obowiązek. Jeśli Ty nie pójdziesz, sąsiad, którego nie lubisz, wybierze za Ciebie. Wybór musi należeć do Ciebie.

Wracamy do bardzo ważnego tematu. Rząd Mateusza Morawieckiego chce nam wprowadzić tiry do miasta. Jest to związane z tajemniczą, nikomu niepotrzebną, obwodnicą południowo-wschodnią. Urzędnicy przygotowali kilka wariantów drogi, wszystkie są nie do zaakceptowania. Chyba nie ma już dzisiaj w Augustowie nikogo, kto myśli o tej drodze pozytywnie. Wprawdzie burmistrz przygotował kolejny wariant obwodnicy, ale ingeruje on tak mocno w puszczę i sąsiednie gminy, że nikt poważny nie może go brać pod uwagę. Samorządy gmin, przez które ma biec droga, nie zostawiają na projekcie suchej nitki. W kampanii Andrzej Duda obiecuje, że władza jest dla ludzi, że samorządy są najważniejsze, ale wybory kończą się w niedzielę i jestem przekonany, że rząd nie będzie brał obietnic prezydenta pod uwagę. Nowa obwodnica to ogromne zagrożenie dla naszego miasta, to bardzo niedobry pomysł. O kolejnych etapach wciskania nam niechcianej drogi piszemy w artykule okładkowym „Nikomu niepotrzebna obwodnica”.

Wracamy do konfliktu radnego i szefa Naszego Miasta Tomasza Dobkowskiego i Mariana Dyczewskiego. Temat jest bardzo gorący. Zainteresowały się nim media regionalne, na naszym, profilu facebookowym temat doczekał się ponad 12.000 odbiorców. Bardzo ciekawe, zabawne, ale także złośliwe były komentarze na portalu dziennikpowiatowy.pl. Chcieliśmy poznać stanowisko Tomasza Dobkowskiego w tej sprawie, ale nie odbiera od nas telefonów. Rozmawialiśmy z Alicją Dobrowolską, przewodniczącą rady miejskiej i Marianem Dyczewskim. Artykuł nosi tytuł „Radny surowo oceniony”.

Wracamy do wydarzenia sprzed kilkunastu dni. Chodzi o reorganizację szkół. Pisaliśmy o tym szeroko, pokazywaliśmy racje wielu stron sporu o miejską reformę. Zrobiła się z tego sprawa polityczna, głos zabrał także poseł Jarosław Zieliński. Jego wypowiedź nie mogła przypaść do gustu burmistrzowi, a jakie miała reperkusje opisujemy w tekście „Manipulacja czy przejęzyczenie”.

Zapraszam do czytania nas w wersji papierowej i elektronicznej, bo w tym wydaniu piszemy jeszcze o wielu ciekawych sprawach.

Jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tylko dla wtajemniczonych
Tylko dla wtajemniczonych 09.07.2020, 20:04
Mały rozumek, małe rączki, krótko mówiąc.... Synek 🤪
Wszak
Wszak 08.07.2020, 16:29
A ten miglanc na środku znowu się promuje, dwie lewe ręce, ładnie wyglądam w niebieskim garniturku
trafione
trafione 08.07.2020, 21:55
Miglanc to dobre określenie
Nie dla miglanca kiełbasa
Nie dla miglanca kiełbasa 08.07.2020, 20:24
Hahaha. Miglanc. Najlepsze określenie. Ma chrapkę na starostwo?
Karyna
Karyna 09.07.2020, 03:17
A nie widać? Najpierw porządek na swoim podwórku nirch zrobi, budżet obywatelski, który miał być wizytówką NM - a szykuje się kompromitacja. Te lewe ręce zawsze pchają się na stołki, a potem obciach :/
Grand
Grand 09.07.2020, 12:52
Biegał za swoim guru i wybiegał … Żal patrzeć i szkoda komentować . A chrapkę to chłopczyk może mieć ale na lody bo przy takim parciu na szkło i działaniach kolegów i koleżanek z NM w następnych wyborach nie istnieją . I nie podchodzić do bramki bo psem …….
August
August 08.07.2020, 08:45
Niektórym miejskim ,,politykom,,marzy się że nowa obwodnica zaprowadzi ich na ławy poselskie jak Cieślika tylko że Cieślik nie tylko walczył o obwodnicę ale przede wszystkim był dobrze ocenianym przez mieszkańców burmistrzem i to tak naprawdę zaprowadziło go do sejmu.
Max
Max 08.07.2020, 08:42
Jak to nie chcemy. Ja chcę. Uważam, że jest potrzebna.
?????
????? 07.07.2020, 22:32
A komu potrzebna ta obwodnica?
Obwodnicuaen
Obwodnicuaen 07.07.2020, 22:51
A komu to potrzebne, a dlaczego?

Pozostałe