Dokumentacja jest. Pozwolenie na budowę jest. Przed nami praca nad zdobyciem finansowania.

  • 07.07.2020, 19:53 (aktualizacja 07.07.2020, 19:56)
  • Beata Perzanowska
Dokumentacja jest. Pozwolenie na budowę jest. Przed nami praca nad zdobyciem finansowania.
Wieści z miasta. Augustowski dworzec kolejowy czeka na remont od wielu lat. Kiedyś PKP chciało sprzedać miastu budynek „za złotówkę” - ówczesny Burmistrz się na to nie zdecydował. Niedawno miastu udało się odkupić to obiekt z rąk prywatnych. W międzyczasie zabytkowy budynek przestał jednak przyciągać i niestety zaczął odpychać. Burmistrz Mirosław Karolczuk planuje zmienić ten stan rzeczy. Pierwszym krokiem - wykonanym już na początku kadencji było uruchomienie poczekalni po kilku latach przerwy w jej działaniu.

Wizualizacje całkowicie wyremontowanego budynku naturalnie nasuwają pytanie: dlaczego piękna i zabytkowa konstrukcja jest antywizytówką miasta? Wieloletnie zaniedbania sprawiły, że obiekt jest w opłakanym stanie. Władze Augustowa odzyskały dworzec z prywatnych rąk, na tym jednak nie chcą poprzestać. Gospodarowanie budynkiem dworca nie jest co prawda zadaniem miasta, ale Burmistrz Mirosław Karolczuk ma plan na to, jak przywrócić dawny blask dla tego miejsca.

 

  • Chcę doprowadzić do całkowitej modernizacji dworca kolejowego w Augustowie. Musimy zadbać o miejsce, które godnie powita w naszym mieście przyjezdnych. Obiekt musi prezentować miasto z najlepszej możliwej strony. W tym momencie niestety mamy do czynienia z sytuacją odwrotną. Uważam, że pozyskanie budynku od prywatnego przedsiębiorcy to doskonała okazja dla upamiętnienia ważnego dla historii naszego miasta miejsca. Nowy, wyremontowany dworzec to doskonała lokalizacja na ekspozycje, które zobrazują ważny moment w naszej historii, czyli wywózki na Sybir. Dokumentacja dotycząca remontu dworca jest gotowa, mamy też pozwolenie na budowę, pozostaje realizacja, która powinna odbyć się z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych. Odbywam kolejne spotkania i walczę o pozyskanie na ten cel środków. Ostatnia rozmowa z członkiem zarządu PKP przynosi nadzieję na spełnienie kolejnego z moich celów. Augustów musi mieć dworzec z prawdziwego zdarzenia - mówi Mirosław Karolczuk - Burmistrz Miasta Augustowa.

 

Plany remontowe mają szeroki zakres. Modernizacja ma się jednak odbyć z poszanowaniem stylu zabytkowego dworca. Wydział Inwestycji Urzędu Miejskiego w Augustowie dysponuje już szczegółowym spisem planowanych prac.

 

  • Projekt obejmuje kapitalny remont budynku dworca. Główne działania to oczywiście wymiana okien, drzwi, podłóg, części konstrukcji dachu i jego pokrycia, remont ścian, sufitów, stropu, schodów, elewacji i kominów, jednakże zakres prac obejmuje też szczegółowe działania polegające np. na odtworzeniu detali architektonicznych. Gotowy dworzec przedstawiają wizualizacje - budynek będzie przyciągał zarówno ze względu na wygląd, jak i funkcjonalność - mówi Magdalena Sokołowska - Kierownik Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miejskim.

 

Urząd Miasta Augustowa

Beata Perzanowska

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Brawa
Brawa 08.07.2020, 10:36
BRAWO BURMISTRZ! POZDRAWIAM>
Tragedia
Tragedia 08.07.2020, 13:03
Nie, no osiągnięcie. Rzeczywiście!

Pozostałe