Święty Budżet Mieszkańców

  • 06.07.2020, 10:31
  • Beata Perzanowska
Święty Budżet Mieszkańców
Budżet obywatelski (a dokładniej budżet partycypacyjny) jest formą konsultacji społecznych polegającą na podejmowaniu decyzji co do sposobu wydatkowania określonej puli środków publicznych. Staje się coraz ważniejszym narzędziem polityki rozwoju polskich miast oraz pełni ważną rolę w edukacji obywatelskiej.

Augustowski Budżet Obywatelski funkcjonuje od roku 2016. W jego ramach zrealizowano wiele zadań m.in. przygotowanie dokumentacji boiska do piłki nożnej ul. Tytoniowa, obchody 100-lecia osiedla Lipowiec, odnowienie księgozbioru Miejskiej Biblioteki Publicznej, stałe miejsce do grillowania w Augustowie, lodowisko, skałki wspinaczkowe, akcja sterylizacja, Dogosfera - Psi park, miejsce odpoczynku rowerzystów i pieszych przy trasie Green Velo do Sajenka, kurtyna wodna na gorące dni, festyn rodzinny "budujemy więzi – od juniora do seniora".

Celem wprowadzenia do samorządowego porządku prawnego budżetu obywatelskiego, jest aktywizacja mieszkańców poszczególnych gmin poprzez możliwość współdecydowania o tym co powstanie w ich mieście i zachęcenie do składania projektów, które wzbogacą daną społeczność. I to się w dużej mierze w Polsce jak i w Augustowie udało. Widać wyraźnie, że z roku na rok coraz więcej mieszkańców oddaje swój głos w augustowskim budżecie obywatelskim.

Niestety w roku 2020 wydarzyła się rzecz bardzo przykra. Burmistrz wraz z grupą swoich radnych przesunął realizację zadań z Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego, które miały być zrealizowane w roku 2020, na rok kolejny. Były to projekty bardzo oczekiwane przez mieszkańców miasta, zarówno starszych i młodszych m.in. plac zabaw i siłownia zewnętrzna na Śródmieściu „Activity Park”, siłownia zewnętrzna i plac zabaw dla dzieci ,,Ustronie przy Kanale”, doposażenie siłowni zewnętrznej ,,Osiedle Koszary” w urządzenia dla osób
z niepełnosprawnością na wózkach
, zakup defibrylatorów.

W związku z podjęciem tej decyzji wzrasta ryzyko, że zaplanowane na 2020 zadania w przyszłym roku nie zostaną już zrealizowane, ze względu na inflację i rosnące koszty. Prawie 4 tysiące głosów oddanych w edycji 2020 ABO może zostać zmarnowanych przez decyzję włodarzy. Tak niestety stało się z 1158 głosami oddanymi na budowę ośrodka sportów plażowych nad Neckiem. Może niewiele osób już pamięta, że miało być to boisko wielofunkcyjne do sportów plażowych: piłki nożnej (beach soccera), piłki ręcznej plażowej, piłki siatkowej plażowej i 3 boisk pomocniczych do siatkówki plażowej wraz z dojściem chodnikowym wkoło boiska i placem utwardzonym pod trybuny sportowe. Zadanie wybrane zostało do realizacji w roku 2018, do tej pory nie zostało zrealizowane i jego realizacja znowu została przesunięta na rok 2021.

Czy kolejne zadania dołączą do grupy nigdy niezrealizowanych? Obawiam się, że tak. W roku 2021 nastąpi kumulacja zadań z dwóch budżetów obywatelskich. Biorąc po uwagę politykę inwestycyjną obecnych władz miasta i grupy popierających ich radnych, realizacja tych zadań wydaje się raczej niemożliwa.

Moim zdaniem decyzja o odstąpieniu od realizacji zadań z budżetu obywatelskiego w roku 2020 jest decyzją błędną i szkodliwą, nieuzasadnioną także względami finansowymi. Argumentowano ją oczywiście kryzysem finansów miasta, spadkiem dochodów, brakiem środków. Nie jest to prawda – pieniądze na inwestycje w budżecie miasta są dostępne – płyną na przykład szerokim strumieniem na budowę peryferyjnych ulic.

Budżet obywatelski jest szczególną formą demokracji lokalnej pozwalającą mieszkańcom na aktywność - wspomagającą zawiązywanie więzi społecznych, podejmowanie decyzji w sprawach ważnych dla nich i ich społeczności. Mieszkańcy wiedzą, co jest im najbardziej potrzebne w danym momencie. Odbieranie im tego prawa postrzegam jako krok wstecz, do czasów realnego socjalizmu. Wtedy władza też wiedziała najlepiej: co, gdzie i komu jest potrzebne.

Mieszkańcy płacąc podatki w konkretnej gminie powinni mieć wpływ na co zostaną one przeznaczone. Obecnie kwota ABO to 500 tysięcy złotych, co przy wydatkach budżetu w wysokości 170 mln złotych wydaje się kwotą niewielką. Tymczasem władze miasta odbierają mieszkańcom nawet tę skromną możliwość wpływania na to jak wygląda Augustów, uzurpując sobie prawo do decydowania o wszystkim. Czy aby na pewno radni burmistrza w liczbie 11 osób „wiedzą lepiej” niż prawie 4 tys. mieszkańców, którzy oddali swoje głosy na projekty w ramach Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego?

Reasumując – budżet obywatelski jest szczególna formą demokracji lokalnej, zwłaszcza ze względu na swój walor edukacyjny. Dzięki niemu mieszkańcy mogą dostrzec swój realny wpływ na zmiany, które zachodzą w ich bezpośrednim otoczeniu, mogą poczuć na własnej skórze jak dzięki ich decyzjom i zaangażowaniu zmieni się ich mała ojczyzna. W tym kontekście gwałt dokonany w tym roku na Augustowskim Budżecie Obywatelskim jawi się jako szczególnie brutalny i bolesny. Dosadnie pokazuje ludziom, że są potrzebni raz na kilka lat, tylko wtedy, kiedy trzeba oddać głos. Zapamiętajmy więc, kto i jakie podejmował decyzje, żeby tę pamięć wykorzystać, kiedy cała paleta uśmiechniętych twarzy będzie się do nas mizdrzyć z plakatów wyborczych.

Aleksandra Sigillewska

 

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Hańba
Hańba 07.07.2020, 17:48
A czego można oczekiwać od bandy zapatrzonych w siebie bufonów i bezmyślnie popierających ich czopków? To najgorsze władze w historii miasta, najgorsza konfiguracja jaka mogła się przytrafić - cwaniaki wykorzystujący ślepe poparcie nienachalnie inteligentnych. Jezu - kiedy to się skończy, czy mamy czekać jeszcze 3 lata? Przez ten czas doprowadzą to miasto do kompletnej ruiny.
Kolega
Kolega 07.07.2020, 09:31
Pani Olu jest pani krótko radną to pani nie wie, że Budżet Obywatelski i tak wybiera NM z Panem Tomaszem na czele. W tym roku BO to Rybacka.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 07.07.2020, 08:01
Brawo. Cała prawda , a szczegœlnie o 11 uściskających rękę ,, prezesa" . Zapewniam Panią że na żadnego z nich głosu nie oddam.
Wydmuszka
Wydmuszka 06.07.2020, 19:33
To jest prawdziwa przewodnicząca rady miejskiej. A nie...
Malwina
Malwina 06.07.2020, 12:44
Świetnie napisane. Pokłon Pani Oli szczególnie za podsumowanie końcowe! Wiadomo, kto w Urzędzie Miasta odpowiada za budżet obywatelski i z jakiego jest ugrupowania. Proponuję pamiętać o tym podczas kolejnych wyborów do rady powiatu. Żeby mądrzyć się w powiecie trzeba najpierw mieć porządek na swoim podwórku. Fasadowe kółko z kilkoma seniorkami to za mało.

Pozostałe