Słowo od naczelnego

  • 03.06.2020, 11:24 (aktualizacja 04.06.2020, 13:50)
  • Krzysztof Przekop
Słowo od naczelnego Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Burmistrz Mirosław Karolczuk, Rada Miejska w Augustowie
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1096 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w subskrypcji naszym portalu.

Krzysztof Przekop

Sobota i niedziela jak przed tygodniem będą ciepłe, nawet 22 stopni, jednak może popadać.

„Przegląd Powiatowy” ukaże się już w czwartek, ale najnowsze artykuły można czytać kilka dni wcześniej na naszym portalu dziennikpowiatowy.pl. Wystarczy wykupić niedrogą subskrypcję. Warto zapłacić parę groszy, bo już niedługo zaprosimy naszych subskrybentów przed ekrany komputerów i smartfonów, by przypomnieć im, jak wyglądał Augustów ponad 25 lat temu. Oglądałem już kilkanaście odcinków Augustowskiego Kalejdoskopu Telewizyjnego. Widać na nich inne miasto niż dzisiaj, widać na nich bardzo wielu ludzi, których już z nami nie ma, widać młodych ludzi, którzy dzisiaj są bardzo ważnymi osobami. Na zmianę miałem na twarzy uśmiech i łezkę. Ten nieprawdopodobny materiał został ocalony przez Jurka Stankiewicza, nauczyciela ACE, autora większości zdjęć filmowych. Już bardzo niedługo pokażemy pierwsze fragmenty augustowskiej kroniki filmowej.

Za nami święto demokracji, czyli głosowanie nad absolutorium dla burmistrza. To ten moment w roku politycznym, gdy przez „swoich” burmistrz musi być chwalony za każdy projekt, każdą inwestycję, każdą decyzje, a przez przeciwników ganiony za byle błąd. To dobry moment, gdyż burmistrz musi się policzyć w radzie miejskiej, musi zebrać sprawozdania z sukcesów i porażek od wszystkich kierowników wydziałów, miejskich jednostek i spółek. To ten moment, gdy jak w soczewce widać, jak wiele od burmistrza zależy, jak ważne są jego decyzje. Dlatego warto chociaż raz w roku przyjrzeć się raportowi o stanie miasta i dyskusji nad absolutorium. W tym numerze „Przeglądu Powiatowego” przedstawiamy głosy ze strony opozycji i rządzącej koalicji. Zapraszam do przestudiowania artykułu „Augustów dryfuje w nieznane”.

A tak przy okazji chciałbym się odnieść do populistycznego wniosku jednego z radnych o obniżenie pensji burmistrza. Pisałem już w zeszłym tygodniu, że populizm musi mieć jakieś granice. Burmistrz jest najważniejszą osobą mieście, wybieraną przez mieszkańców. Jest pracodawcą, bezpośrednio lub pośrednio, dla setek ludzi, zarządza budżetem ponad 150 mln złotych. Jednoosobowo odpowiada za prawie wszystkie dziedziny życia miasta. Każdy z augustowskich podatników płaci mu co miesiąc mniej niż złotówkę, drugą złotówkę dokładamy do kierowcy, sekretarki, biura. Burmistrz jest tani, nawet bardzo tani. Za dwa złote nie kupimy nawet chleba. Zatem kategorycznie nie zgadzam się, by mu obniżać pensję. W czasach kryzysu szefowie muszą mieć poczucie stabilności, bo praca jaka jest od nich oczekiwana, jest niestandardowa, skazana na liczne błędy, trudności. I dlatego musi być dobrze wynagradzana.

Oświata to jedna z ważnych dziedzin, za które odpowiada miasto. Zapewne za uczenie dzieci powinni odpowiadać rodzice, ale po Bismarcku odziedziczyliśmy pruski system, w którym centrum edukacji jest większa lub mniejsza szkoła prowadzona przez państwo. W szkole panuje właściwie rygor militarny, dzieci są przydzielone do grup nazywanych klasami, dowództwo sprawują nauczyciele, a ich polecenia są dla imperatywami kategorycznymi, czyli rozkazami. Kto uważa inaczej, niech przypomni sobie nieodrobione lekcje. Burmistrz ma wpływ na organizację placówek edukacyjnych, ale ostatnie propozycje nie wzbudziły entuzjazmu szefostw szkół i przedszkoli. Zajęliśmy się tematem, zbadaliśmy i wszystko opisaliśmy w artykule „Decyzja czasowo wstrzymana”.

Mamy kolejny protest mieszkańców. Dotyczy on podwyżek czynszów w mieszkaniach komunalnych. Błędem zapewne było kumulowanie ogromnych podwyżek w jednym czasie, a dodatkowo pechowo zjawił się koronawirus. Złość, dyskusje, rozżalenie wylało się na ulicę, a raczej przed urząd miejski. Może nie jest to wielki protest, ale wiele mówi o nastrojach. Rozmowy i negocjacje trwają, tworzone są kolejne porozumienia. My to wszystko opisujemy. Zapraszam do przeczytania tekstu Beaty Perzanowskiej “Kolejny protest mieszkańców”.

Zapraszam do czytania nas w wersji papierowej i elektronicznej, bo w tym wydaniu piszemy jeszcze o tym, że Augustów jest wolny od koronawirusa, że szkoła muzyczna ogłasza zakończenie długiego remontu, że w Silikatach wraca problem z garażami, że rozpoczął się remont basenu.

Zapraszam do lektury najnowszego wydania „Przeglądu Powiatowego” i portalu dziennikpowiatowy.pl, bo jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

 

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Dlaczego? dlaczego?
Dlaczego? dlaczego? 04.06.2020, 12:42
Dlaczego to miasto jest tak zaniedbane?
Flapy
Flapy 04.06.2020, 17:19
Jakie gospodarze takie miasto 🤣
Bezkrólewie
Bezkrólewie 08.06.2020, 17:47
A to są w ogóle tacy 🤔🤔🤔?
Jarosław S.
Jarosław S. 04.06.2020, 12:35
Panie burmistrzu,gdzie są nowe miejsca pracy,gdzie mieszkania,gdzie inwestycje?Suwałki,Ełk idą do przodu,a nasz kochany Augustów stoi w miejscu,a nawet cofa się do tyłu,brak słów.
My śpimy
My śpimy 04.06.2020, 14:46
Dodam Grajewo, Olecko, Gołdap....one walczą a my śpimy
HelaMagbe6
HelaMagbe6 04.06.2020, 10:34
Mam dwa pytania i licze, ze Redakcja mi pomoze :)
1. Gdzie w Augustowie mozna podpisac sie na liscie poparcia dla Rafala Trzaskowskiego?
2. Dlaczego Wydzial Spraw Spolecznych UM spi i mimo ze PKW wydala juz komunikat w tej sprawie, ze strony UM nie mozna pobrac zgloszenia o zamiarze glsowania korespondencyjnego w wyborach 2020?
Alojzy
Alojzy 03.06.2020, 08:34
Gratuluje serdecznie panu burmistrzowi.
Magister
Magister 03.06.2020, 12:01
Dołączam się do gratulacji.
kazimierz
kazimierz 03.06.2020, 15:20
Rozumiem, że Flip i Flap dołączyli się do gratulacji włodarzom. Ha,ha,ha.
W komplecie
W komplecie 03.06.2020, 21:58
Jeszcze można doliczyć ślepaka za wsi i kolegę od kawy.
myślę dokładnie odwrotnie
myślę dokładnie odwrotnie 02.06.2020, 20:04
Nie zgadzam się z poglądem naczelnego, że "Burmistrz jest najważniejszą osobą mieście, wybieraną przez mieszkańców. Jest pracodawcą, bezpośrednio lub pośrednio, dla setek ludzi, zarządza budżetem ponad 150 mln złotych. Jednoosobowo odpowiada za prawie wszystkie dziedziny życia miasta. Każdy z augustowskich podatników płaci mu co miesiąc mniej niż złotówkę, drugą złotówkę dokładamy do kierowcy, sekretarki, biura. Burmistrz jest tani, nawet bardzo tani."
Szef obniżając wynagrodzenie tylko swoim pracownikom, a sobie nie, a tak się stało np w APK, żłobku, taką decyzją przekazuje informację że nie jest z nimi solidarny.
Takie standardy są znane na świecie, choćby premier Nowej Zelandii z rządem, w geście solidarności z obywatelami obniżyła sobie wynagrodzenie. To jest gest, który mówi wszystko.
Rozumiem także sytuację, że burmistrz nie obniża nikomu więc i sobie również.
Ale w Augustowie wystąpiła ta trzecia sytuacja, burmistrz obniżył innym a sobie nie. To jest brak standardów.

Błędny jest także argument, że burmistrz jest tani jak na Augustów. To ile wg tej teorii powinien zarabiać prezydent Warszawy? Wychodzi na to, że 785 tys. miesięcznie.
Walentyna Pustka
Walentyna Pustka 02.06.2020, 19:14
"Dryfuje" to określenie trafne i celne, aczkolwiek stanowczo zbyt delikatne. Ja bym powiedziała raczej, że za*******a jak Titanic prostym kursem na kolizję z górą lodową. A orkiestra gra dalej, ekipa tańcuje i z zadowoleniem poklepuje się po plecach. Tymczasem jest źle, jak nigdy nie było. Argumenty? Kompletnie irracjonalna i jednokierunkowa polityka inwestycyjna (asfalt + jakieś wrzutki bez ładu i składu), za chwilę nie będzie uzdrowiska (!!!), nie będzie basenu, nie będzie budżetu obywatelskiego, brud, smród i zaniedbane centrum - przykłady można by mnożyć. Jedyne czego nie brakuje to wszechobecna propaganda sukcesu. Nie dajcie się zwieść, ta ekipa prowadzi miasto donikąd.
mieszkanie
mieszkanie 03.06.2020, 17:32
Pogonić tych karakanów. Na taczki
Bul bul toneeeee
Bul bul toneeeee 03.06.2020, 07:28
Brawo. Tak właśnie jest. Świetny komentarz.

Pozostałe