Wielkie wyróżnienie dla augustowskiego trenera

  • 23.05.2020, 13:04 (aktualizacja 23.05.2020, 13:11)
  • Beata Perzanowska
Wielkie wyróżnienie dla augustowskiego trenera Nagroda marszałka trafiła o augustowianina
Tegoroczną Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w działalności sportowej otrzymał augustowski trener sekcji kajakowej Augustowskiego Klubu Sportowego Sparta Jerzy Grąbczewski.

Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego przyznano w pięciu kategoriach. Uhonorowano Najlepszego Sportowca, Najlepszego Młodego Sportowca, Najlepszego Sportowca Niepełnosprawnego oraz Najlepszego Trenera. Piątą nagrodę przyznano za całokształt działalności sportowej. Otrzymał ją Jerzy Grąbczewski, augustowski trener sekcji kajakowej AKS Sparty. Wyróżnienie połączone jest z gratyfikacją w wysokości 20 tysięcy złotych. Jerzy Grąbczewski jako trener I klasy pracuje w klubie AKS Sparta w Augustowie od kwietnia 1984 r. do chwili obecnej Wychował bardzo wiele zawodniczek i zawodników, wśród których są medaliści mistrzostw świata i Europy zarówno seniorów jak i juniorów oraz mistrzów Polski seniorów, juniorów i młodzików. Jest wybitnym fachowcem w swojej dyscyplinie sportowej, ale jednocześnie bardzo dobrym pedagogiem. Cechuje się charyzmą i uporem w dążeniu do celu. Wyróżniony trener był wielokrotnie uhonorowany innymi prestiżowymi nagrodami. W 2014 r. odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia sportowe przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W 2007 r. odznaczony był srebrnym medalem Polskiego Komitetu Olimpijskiego za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego. W 2013 r uhonorowano go za zasługi dla Polskiego Związku Kajakowego z okazji jubileuszu 85–lecia. Warto wspomnieć, że w 2016 r. pełnił funkcję drugiego trenera Kadry Narodowej Polski, a potem pierwszego. Pod jego kierownictwem zawodnicy stanęli na trzecim stopniu podium w K-4 1000 m na Mistrzostwach Europy Seniorów w Moskwie. Jerzy Grąbczewski był okrzyknięty dwukrotnie w 2008 i 2013 roku trenerem roku w sportach województwa podlaskiego. Jego zawodniczka trzykrotnie była najlepszym sportowcem w sportach indywidualnych naszego województwa. Jerzy Grąbczewski jest trenerem kadry wojewódzkiej od chwili jej powstania czyli od 1996 roku, w której szkoleni byli wszyscy czołowi zawodnicy województwa podlaskiego w kajakarstwie, czyli Piotr Markiewicz, Adam Wysocki, Marek Twardowski, Dorota Dunaj, Anna Koronkiewicz, Edyta Dzieniszewska-Kierkla, Renata Klekotko i Paweł Skowroński. Nagrodzony augustowianin jest współorganizatorem wielu sportowych imprez. Wśród nich są Długodystansowe Mistrzostwa Polski w Augustowie. Należy wspomnieć jego najważniejsze trenerskie sukcesy. Edyta Dzieniszewska-Kierkla pod jego okiem została dwukrotną olimpijką z wynikiem 4 miejsce w Pekinie w 2008 roku i 9 miejsce w Rio de Janerio w 2016 roku. Kolejna jego zawodnicza Dorota Dunaj jest medalistką MS Juniorów w 1995 r. Zdobyła w Tokio srebro i brąz, a była wtedy juniorką młodszą 1997 r., dwa srebrne i jeden brązowy medal na MŚ Lachti w Filandii. Anna Koronkiewicz ma na swoim koncie dwa medale z mistrzostw świata i Europy. Podobnie Renata Klekotko.

Nominowani do nagrody marszałka byli również inni przedstawiciele AKS Sparta. W kategorii Najlepszy Sportowiec nominowany był narciarz wodny Kamil Borysewicz, a z kolei w kategorii Najlepszy Młody Sportowiec kajakarz Łukasz Barszczewski, kajakarz Mikołaj Walulik, kajakarz Grzegorz Trochim, narciarka wodna Maja Aleksandra Piątek, narciarz wodny Igor Domaszewski i narciarka wodna Gabriela Koszycka. Do tej pory tytuł Najlepszego Trenera zdobył Adam Wysocki w kajakarstwie i Maciej Piotr Krzywiński w narciarstwie wodnym.

Oprac. Beata Perzanowska

Źródło : http://sparta.augustow.pl/

https://www.wrotapodlasia.pl/

 

Beata Perzanowska

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe