Basen będzie zamknięty

  • 28.04.2020, 19:12 (aktualizacja 30.04.2020, 09:55)
  • Krzysztof Przekop
Basen będzie zamknięty Dziennik Powiatowy Augustów Augustów, basen w Augustowie, Andrzej Zarzecki, Filip Chodkiewicz, Marcin Kleczkowski
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1091 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w subskrypcji naszym portalu.

BiebrzaKrzysztof Przekop

Przed nami długi majowy weekend. Zwykle był on traktowany jak początek sezonu turystycznego i grillowego. Pogoda w pierwszych dniach maja będzie w kratkę. Trochę słońca, troszkę deszczu, ale raczej ciepło z temperaturą 16-18 stopni i teoretycznie będzie sprzyjała imprezom na powietrzu. Jednak koronawirus i zakazy, zostaniemy raczej na własnych podwórkach, jak ktoś ma, balkonach, w dużych pokojach.

1 maja bardzo źle mi się kojarzy. W czasach komuny byliśmy zmuszani, by chodzić na inscenizowane pochody, dostawaliśmy szturmówki, przed trybuną honorową, na której ściskali się miejscowi komunistyczni notable, musieliśmy tymi szturmówkami wymachiwać. Było to sztuczne, tak straszne że aż śmieszne. Władza pokazywała swoją supremację i butę. Bo kto nie poszedł na pochód, musiał liczyć się z licznymi szykanami. Musimy jednak sobie przypomnieć, że 1 maja stał się Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy w 1890 roku. Był świętem robotniczym, nie komunistycznym. Komuniści zawłaszczyli je sobie.

Jeszcze kilka tygodni temu wielu z nas mogło myśleć o zmianie pracy, o negocjacjach płacowych, o dodatkowych dniach wolnych. Dzisiaj rząd planuje wprowadzenie możliwości zwolnienia pracownika przez maila. Modlimy się, by nasza firma sobie poradziła, byśmy nie stracili pracy. Zatem Dzień Solidarności Ludzi Pracy będzie w tym roku smutniejszy dla wielu z nas. Praca staje się z powrotem dobrem cennym i poszukiwanym. Życzę, by nikomu pracy nie zabrakło.

Od początku epidemii wiele firm, instytucji jest zamkniętych. Pisałem tydzień temu o możliwych rozterkach burmistrza związanych z basenem. Pisałem, że mamy w tej chwili idealny moment na kapitalny remont tego obiektu, ale za pasem mamy kryzys finansów miejskich. Zatem przed burmistrzem ciężkie decyzje. Jakie są oczekiwania i jakie są plany wobec basenu miejskiego piszemy w artykule okładkowym „Basen będzie zamknięty”.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym obnażył słabość naszego państwa. Okazało się, że strażacy już drugiego dnia apelowali o wodę, batony energetyczne, ciepłe posiłki, a nawet sprzęt gaśniczy. Czytając te apele kilka przekleństw rzuciłem. Czy dla wojewody wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych na zaopatrzenie i wyposażenie służb to taki wielki problem? Czy minister od strażaków zasnął, czy zajmował się wyborami? Pokląłem, zapakowałem cały samochód wody w małych butelkach i pojechałem z żoną na pomoc ratownikom. Ktoś za ten skandal powinien odpowiedzieć. Całe szczęście, choć władza niezaradna, ale ludzie sprawni. Opisujemy jak i kto pomagał naszym biebrzańskim strażakom. Zapraszam do przeczytania tekstu „Pospolite ruszenie na ratunek Biebrzy”.

Kompletnie nie rozumiem, jak można być tak głupim, by wywozić śmieci do lasu. Opisujemy, ku przestrodze, taki wypadek. Pozostaje przypomnieć, że śmieci są przyjmowane ZA DARMO w firmie Necko na ulicy Komunalnej 3. Za wywiezienie ich do lasu grozi mandat lub wysoka grzywna. Pamiętajmy, że śmieci rzadko są anonimowe, może się tam znaleźć rachunek, zaadresowana koperta. Lepiej nie być takim głupim.

Epidemia tworzy nowe problemy. W tym numerze opisujemy problem w żłobku. Żłobek jest zamknięty, ale opłaty są pobierane. Z drugiej strony koszt utrzymania dziecka w żłobku jest 5 razy większy niż opłaty, a chętnych do żłobka spora kolejka. Pytaliśmy burmistrza i rzecznika konsumentów o zdanie na ten temat i otrzymaliśmy zupełnie rozbieżne oceny. Zapraszam do lektury artykułu „Płacą kasę za nic”.

Zadaliśmy też pytania o bezpieczeństwo pacjentów w szpitalu i hospicjum, jak co tydzień opisujemy sytuację epidemiologiczną w powiecie.

W tym numerze tradycyjnie bez sportu. Z wiadomych przyczyn.

Bardzo zapraszam do lektury najnowszego wydania „Przeglądu Powiatowego”, bo jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny

Krzysztof Przekop

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (36)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ratowbik
Ratowbik 07.05.2020, 07:00
To może niech miasto utnie dofinansowania dla bazy kajaków, 300 tys rocznie przy 40 osobach trenujących na obiekcie bez możliwości korzystania przez mieszkańców miasta, przypomnę ile osób korzysta z pływalni, seniorzy mające własne godziny dzięki, którym jeszcze tako funkcjonują, dzieci mające programy unijne i nie tylko uczące się pływać. Pierwsze i drugie klasy, szkoły z powiatu i nie tylko, fitness, karate, sauna, siłowania i co z tym wszystkim?? Ludzie wynajmujący tory i mały basen pod prywatne firmy. Basen nie może być zamknięty, szukajcie oszczędności gdzie indziej!! Wara od basenu! Ktos już wspomniał o ratownikach, o nich juz nikt nie pamięta. Kiedys w mieście byli szanowani i doceniani.. Teraz nie wiedzą pewnie, ze taka jednostka istnieje, jeszcze dzięki Wojewodzie możemy patrolowac augustowskie jeziora, bo miasto palcem nie kiwnąło ani pieniedzy nie dalo...

Ratownik
Ratownik 07.05.2020, 06:53
Proponuję zamknąć basen, bo koszta, hala w czworce? Zamknijmy bo po co? Tylko koszty generuje, orliki? Po co? Baza? Tam poszly miliony, ale to jest potrzebne, piekny budynek mozna sie polansowac... Spoleczenstwo tyje, dzieci juz i tak nie chca cwiczyc a miasto wlasnie tak dba o prokreacje... Nikt nie mysli o ratownikach... A Wopr? Miasto nie wie co to jest, od wielu lat ratownicy patrolujacy nasze jeziora sa finansowani przez Wojewode a miasto nie kiwnie palcem... U nas w miescie sportowcy nigdy sie nie liczyli i predko nie beda. Miasto mowi, ze slucha spoleczenstwa? Pfff
Bo Augustów to brzmi brudnie
Bo Augustów to brzmi brudnie 06.05.2020, 18:27
Mamy to!!!! Syf w dogosferze, syf nad kanałem, syf na bielniku, syf w lesie.
duduś
duduś 07.05.2020, 08:53
Można użyć klasyka i powiedzieć ja Wam burmistrza nie wybierałem(Donald Tusk). Odzwierciedleniem mieszkańców grodu nad Nettą są wybierani włodarze. Za parę lat powieszą jeszcze bardziej wyretuszowane plakaty a augustowianie poprą ich w wyborach i nie ważne będzie to co mają w głowie , ich doświadczenie w zarządzaniu, operatywność ważny będzie plakat i piar. Dobrze, że chociaż powiat stać na normalne funkcjonowanie ale tam rządzą doświadczeni samorządowcy z potencjałem.
co dalej z basenem?
co dalej z basenem? 05.05.2020, 17:27
Basen wymaga remontu, ale widać że gospodarza nie ma. Teraz jest idealny czas na remont, nawet do października można spokojnie robić. Czemu nie została podjęta taka decyzja? Ratownicy pewnie mają obniżone etaty...wszystko to bez ładu i składu.
Aaaa
Aaaa 05.05.2020, 14:16
Miasto wymięra... Gdyby nie turyści to nic tu by się nie działo. Basen był jedynym ośrodkiem gdzie można zima spędzać czas ale niedługo chyba ruina zostanie u z niego. Zlikwidować niech mieszkańcy jeżdżą do Suwałk skoro i tak wielu dojeżdża to pracy to i na basen tez niech jeżdżą.
Plazowicz
Plazowicz 19.05.2020, 09:34
No tak, ale najlepiej szukać oszczędności w basenie, teraz chca przedszkola łączyć ze szkołami.... Zaraz Pan Szkiladz bedzie skracal wakacje... Normalnie jak za PRL!! Cala nasza plaza powinna byc przebudowana, poglebione baseny, wyczyszczone z tego syfu co tam rośnie, bo biedlugo naprawde nikt nie bd chcial tu przyjechac, sam jestem z aug a jezdze na plaze do Suwalk, Olecka, nowoczesnie, zrobione z glowa, tak jak Bialystok niedlugo otwiera przebudowany Staw... A u nas? Jakies dywany lezace na dnie, poprzybijane sledziami jak do namiotu, wstyd mi za nasze miasto i to co sie w nim dzieje
Basen
Basen 07.05.2020, 06:55
Czlowieku a dzieci? Nauki pływania? Projekty unijne? Seniorzy?
Luck
Luck 05.05.2020, 17:59
basen jest wyznacznikiem funkcjonowania miasta? w innych miastach też jest zamknięty... podobnie jak kina i restauracje.... więc po co mieszkańcy mają jeździć teraz do Suwałk? wpis pozbawiony jakiegokolwiek sensu....
Qwww
Qwww 08.05.2020, 08:24
Sam jesteś bez sensu. Siedzisz w urzędzie to siedź a od basenu wara.
bez_sensu
bez_sensu 08.05.2020, 12:28
tylko w Polsce w takich miastach (bardziej pasowałoby określenie miasteczkach) są baseny... wybudowane za pieniądze unijne i przecinane z wielką pompą (ich otwarcie) ku chwale rządzących wtedy burmistrzów i prezydentów. Tylko że ci rządzący nie mieli pojęcia o kosztach funkcjonowania takich obiektów i teraz w tych oto miasteczkach jest problem z ich funkcjonowaniem i remontami....Wszędzie jest wielka strata na ich funkcjonowaniu. W Niemczech w żadnym mieście poniżej 200 tys. mieszkańców nie ma basenu.... Ale to są Niemcy... Tam jest normalnie i z sensem....
co dalej z basenem?
co dalej z basenem? 08.05.2020, 14:34
Kompletna bzdura. Znam małe niemieckie miasteczka gdzie są pływalnie. W Augustowie od 20 lat jest basen, zawsze powodował koszty ale i dochody. Korzystają z niego seniorzy, młodzież, odbywają się lekcje nauki pływania. To są ogromne korzyści społeczne.
Od kilku lat mówi się o remoncie i co? Lepiej zamknąć i niech niszczeje tak jak np atol?
Jak zamkną basen ze względu na jego stan techniczny uważam, że powinny być protesty mieszkańców.
basen-za free?
basen-za free? 08.05.2020, 15:06
są? to wymień... a jak są to nie miejskie ale prywatne i ceny są zupełnie inne, ale też tam są bardziej majętni mieszkańcy......w gminie pod Wrocławiem (najbogatszej w Polsce też pewnie mają basen za małe stawki bo kasy mają jak lodu z podatku od nieruchomości od tych wszystkich firm w strefie wrocławskiej) nie będę czasu tracił na dyskusję, bo płaca minimalna rośnie, wszyscy chcą zarabiać więcej.. ale za usługi typu basen płacić jak sprzed 20 lat.. science fiction, czy co?
?
? 08.05.2020, 21:55
A kto mówił o cenach za bilety?
smutek i nostalgia
smutek i nostalgia 05.05.2020, 17:39
Niedługo i turyści nie przyjadą. Albo raz przyjadą, zobaczą smutne, zaniedbane miasteczko, jakich setki i będą odradzać innym przyjazd. Teraz miejscowości turystyczne konkurują ze sobą nowymi inwestycjami a my co? Smutny czas nastał dla Augustowa, ostatnie 5 lat to zabawa w rządzenie a ofiarami jest miasto i mieszkańcy. Oni tego do końca nie rozumieją. Jednak liczby są nieubłagane, mieszkańców ubywa a Ci co zostają są coraz starsi. Prawdopodobnie proces ubywania mieszkańców jeszcze przyspieszy.
Plywak
Plywak 11.05.2020, 12:24
Teraz można bedzie otworzyc ogrodki piwne, ale u nas pewne nie bedzie bo szpeca miasto... Juz ja nie wiem czy sie śmiać czy płakać z kolejnych pomyslow wlodarzy. W Niemczech juz mysla o otwarciu basenów gdzie przy 5 torach bd moglo korzystac 96 osob! U nas tyle nie bd nigdy na hali a mamy 6 torow wiec basen funkcjonowalby tak jak poprzednio! Ale po co... Plaza w lato? Po co? SUWAŁKI mowia glosno, ze musze byc plaze pilnowane przez ratownikow bo ludzie beda spedzac wakacje w Polsce, ale u nas burmistrz bedzie sie bal otworzyc plaze, a dla ratowników da najnizsza krajowa, bo oni nie potrzebni. Wstyd! Tak dbacie o bezpiczenstwo swoich mieszkancow?
Sportowiec
Sportowiec 07.05.2020, 06:42
Dokładnie, niech wszystkich wysla na kajaki, Pan Wysocki nauczy, Pan Dobkowski bedzie nadzorowal.. Pakuja nasze mieniadze w takie glupoty, ze czytac sie nie chce...
Za miotły i w miasto
Za miotły i w miasto 05.05.2020, 21:40
Zaniedbane to mało powiedziane.. Osyfione!!!!!!!
Doradca
Doradca 06.05.2020, 16:09
ale facebookowo wszystko gra....
Profil FB
Profil FB 07.05.2020, 11:11
Tak to prawda ....obiecane wychwalane ..hahaha
Sama słodycz i stali wychwalacze w komentarzach, aż strach skrytykować bo filipo zaleje słowotokiem !
mieszkaniec
mieszkaniec 04.05.2020, 14:00
Niech Policja ostro reaguje na brak masek
Dobra maseczka?
Dobra maseczka? 02.05.2020, 15:36
Czy burmistrz nosi swoją maseczkę? Warto się przyjrzeć.
Nikogo na mieście w tych maskach nie widać. Dobry pomysł to nie wszystko, trzeba jeszcze pomyśleć nad szczegółami.
Ciekawe jaki był koszt zakupu maseczek których nikt nie nosi ? 20 tys? 50 tys. ? 100 tys?
Może chociaż na zimę będą dobre?
Nie, jednak troki pod czapką nie sprawdzą się.
Ja
Ja 02.05.2020, 17:55
Ja widzę trochę tych maseczek na mieście
Paskudnik z oczami żaby
Paskudnik z oczami żaby 30.04.2020, 18:58
Mały s. Jak zawsze.....
Lol
Lol 01.05.2020, 09:09
Hahahaha 😂😂😂😂😂
gem
gem 30.04.2020, 13:42
Z tej trójcy to tylko Andrzej ma jaja i klasę :))
45f
45f 29.04.2020, 09:05
"W czasach komuny byliśmy zmuszani, by chodzić na inscenizowane pochody...". Teraz za demokracji musimy klepać paciorki przy byle okazji, zupełnie nie mając na to ochoty.
Portos
Portos 29.04.2020, 12:59
Niektórzy zamienili sztandary partyjne na kościelne bo lubią mieć zawsze wiatr w plecy ....
Bbbbb
Bbbbb 28.04.2020, 19:24
Korty, orliki mogą już być otwarte w poniedziałek. Znając augustowski bosir to lepiej nie otwierać, mniej pracy, a pensja i tak taka sama
michal_niedzwiecki
Augustowiak 28.04.2020, 21:09
Dokładnie, korty pewnie nawet nie ruszone i czemu wypowiada się były a nie aktualny dyrektor? To jego pomysł ze zwolnieniami pracowników? Mam tylko nadzieję, że miasto nie podejmę pochopnych dezycji. Basen musi funkcjonować dla zdrowia mieszkańców tych młodszych jak i tych starszych!
Red
Red 29.04.2020, 15:25
Basen trzeba remontować ta władza od 5 lat obiecuje remont i nic nie robi jak to wszystko p..... To dopiero będzie lament a wtedy przyjdzie jeżdzić do Suwałk ....pstiw zlikwidowali kompielisko jedno PEC do remontu bo ceny wzrosną już wzrosły w mieszkaniach komunalnych...itd.
Tenisista
Tenisista 07.05.2020, 06:47
U nas nie ma plazy.... Prosze Cie.. Radiowa trojka? Kilometr mulu i nic więcej, nasza wladza ma gdzies ludzi, pracowników basenu, seniorów, ktorzy uczęszczają na basen, nasze dzieci, ktore ucza sie plywac.. O ratownikach juz nie wspólny wspomnę... Basenu nie chca remontowac ani otwierac, plaze nie potrzebne, ale juz wywalic miliony w kajaki dla paru osob albo w skutery w zime juz jest kasa!! A korty na Alejach dla kogo sa? Chcialbym pograc, ale oczywiscie korty nie zrobione..
Red_is_bad