Powstają wyjątkowe szwalnie

  • 05.04.2020, 09:33
  • Beata Perzanowska
Powstają wyjątkowe szwalnie
Pracownikom Miejsko -Gminnego Ośrodka Kultury w Lipsku robota pali się w rękach. Lipska ekipa kulturalna postanowiła pomóc najbardziej potrzebującym, usiadła za maszyny do szycia i wykonuje maseczki oraz stroje ochronne. Te trafiają do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipsku, ale nie tylko. Poza Lipskiem wielkie szycie odbywa się też w Augustowie.

Wszyscy wiemy, że środki ochrony w postaci maseczek i strojów ochronnych są teraz towarem deficytowym. Nie można ich kupić w sklepach, tak więc wiele firm i instytucji wzięło się za ich samodzielne szycie. W Augustowie pracownice Przychodni Rodzinnej przy ul. Hożej usiadły za maszyny i same szyją maseczki dla swoich pacjentów, lekarzy i pielęgniarek. Pomagają im woluntariusze. Za szycie wzięli się także pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lipsku i członkowie Towarzystwa Przyjaciół Lipska. Inicjatywa szycia maseczek wyszła od Grażyny Rodzik, szefowej SP ZOZ w Lipsku, która zgłosiła zapotrzebowanie na tego typu środku ochrony osobistej kilku osobom, między innymi Towarzystwu Przyjaciół Lipska. Stowarzyszenie odpowiedziało na apel i podjęło się szycia. Niedawno TPL otworzyło pracownię kreatywną, która zajmuje się między innymi organizowaniem warsztatów szycia i tworzeniem przedmiotów pod marką PisankoweLove.

-Dla nikogo obecny czas nie jest łatwy. Dla osób kreatywnych, poszukujących i zawsze otwartych na innych przymusowe siedzenie w domu jest niezwykle uciążliwe. Kreatywność jednak to także umiejętność dostosowania się do panującej sytuacji. Zatem zmieniamy nieco wyobrażenia na temat aktywności artystycznych i przetwarzamy naszą pracownię kreatywną w pracownię mobilną -wyjaśnia Agnieszka Borcuch, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Lipska. -Maszyny do szycia należące do naszego stowarzyszenia powędrowały w różne miejsca. Do Miejsko -Gminnego Ośrodka Kultury w Lipsku, szkoły, przedszkola a także domów prywatnych. Tam powstają na nich głównie maseczki ochronne, ale także kombinezony ochronne. Trafiają one m.in. do SPZOZ w Lipsku, Ochotniczej Straży Pożarnej, Ośrodka Pomocy Społecznej. Naszym marzeniem jest, byśmy mogli zaopatrzyć w maseczki przeciwirusowe seniorów, amazonki i inne osoby potrzebujące takiej ochrony.

Towarzystwo poszukuje też osób chętnych do współpracy w kwestii szycia.

-Jeśli macie maszyny do szycia w domu i chcecie pomóc zgłoście się do nas! Pracujemy nad tym, by kupić materiały i inne niezbędne akcesoria potrzebne do szycia deficytowych teraz maseczek. Pomoże nam w tym dofinansowanie z urzędu miejskiego na akcję Sz(ż)yj zdrowo. Zapraszamy zatem wszystkich, którzy chcą włączyć się w tę akcję. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem profilu FB TPL -apeluje Agnieszka Borcuch.

To nie jedyna taka inicjatywa w naszym powiecie. Augustowska ekipa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy szyje także maseczki i wykonuje przyłbice. Pracuje nad tym naprawdę wiele osób, które przekazują wykonane przez siebie środki ochrony między innymi do ratowników pogotowia.

Beata Perzanowska

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe