Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 13 sierpnia 2026 21:11
Reklama

Wirus niszczy miejsca pracy

Podziel się
Oceń

W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1087 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy wyłącznie w wydaniu papierowym, a kto woli czytać w komputerze, może kupić prenumeratę w wersji elektronicznej. Jest tańsza, a gazeta dostępna jest wcześniej.
Wirus niszczy miejsca pracy

Krzysztof Przekop

Będzie coraz cieplej. W nocy temperatury będą spadać poniżej zera, ale po niedzieli odczujemy prawie letnie temperatury. Wielu z nas liczy na to, że koronawirus rozwija się wolniej w wysokich temperaturach. Przekonamy się w przyszłym tygodniu.

Oczywiście COVID-19 jest tematem numer jeden najnowszego wydania „Przeglądu Powiatowego”. Augustowianie okazali się dość zdyscyplinowani. Zwłaszcza starsi mieszkańcy pozostają w domach. Zachęcam, by nie zmarnować poniesionego wysiłku i jeszcze przez następne tygodnie pozostać w izolacji, bo izolacja i powszechne testy są najlepszym sposobem na zatrzymanie pandemii i uratowanie wielu istnień ludzkich.

Od kilku numerów „Przeglądu Powiatowego” zwracam uwagę na tragedię, która w związku z COVID-19 rozgrywa się równolegle i prawie niezauważalnie. Mam na myśli katastrofę, która ma miejsce w małym i średnim biznesie. Fryzjerzy zostali pozbawieni pracy i dochodu. Ten sam problem dotyczy kosmetyczek, stomatologów, restauratorów, właścicieli barów, pensjonatów i hoteli, firm przewozowych i biur podróży, szewców, krawców, drobnych sklepikarzy i osób handlujących na targowicy, a także dziesiątek innych firm. Tragedia polega na tym, że kryzys przyszedł nagle i został wywołany izolacją klientów w domach. W dodatku obciążenia takie jak pensje, ZUS-y, podatki, opłaty stałe pozostały bez zmian. Wszyscy przedsiębiorcy twierdzą, że jeszcze trochę wytrzymają i zapowiadają, że szybciej zbankrutują niż zwolnią pracowników. W dodatku rząd więcej mówi, niż faktycznie pomaga, a banki przestały praktycznie kredytować mały biznes.

Dlatego apeluję, by w jak największym stopniu wspomagać mały augustowski biznes. Kupujmy usługi i potrzebne rzeczy jak najbliżej nas, zamawiajmy jedzenie na wynos, zapytajmy fryzjera i kosmetyczki, czy nie potrzebuje pomocy finansowej. Inaczej za kilka tygodni nie będzie naszej ulubionej knajpki, fryzjera czy kosmetyczki.

My ze swej strony zaproponowaliśmy lokalnym przedsiębiorcom reklamę na naszym portalu dziennikpowiatowy.pl za symboliczną opłatą od 1 zł do 10 zł za miesiąc. Nie jest to akcja jednorazowa, bo propozycja jest ważna do końca roku. Musimy sobie nawzajem pomagać.

Porozmawialiśmy z kilkoma przedsiębiorcami, których dopadł kryzys. Opowiadają o swoich problemach. Przeczytajcie, proszę, artykuł zatytułowany „Wirus niszczy miejsca pracy”.

Kuriozalna sytuacja jest w Lipsku nad Biebrzą. Mieszkańcy tej gminy zostali odcięci od gotówki. Jedyny bank nie tylko zamknął palcówkę, ale także zlikwidował bankomat. Oby ta duża gmina nie wróciła do handlu wymiennego. Życie bez banknotów opisujemy w artykule “Lipsk bez gotówki”.

Targowisko to miejsce zbytu dla wielu okolicznych plantatorów, ale także źródło zdrowych warzyw i owoców. Rządowe ograniczenia naszych swobód obywatelskich dotknęły także użytkowników i klientów targowicy. Burmistrz chciałby rozwiązać problem handlu na świeżym powietrzu. Zapraszam do przeczytania tekstu „Ważą się losy targowiska”.

Nasz tygodnik też nie ma łatwo. Nasi Czytelnicy nie wychodzą do kiosków. Kupienie „Przeglądu Powiatowego” jest coraz trudniejsze. Mamy zatem propozycję, w każdy wtorek w Twojej skrzynce mailowej może znaleźć się wydanie „Przeglądu Powiatowego” w wersji pdf identycznej jak wersja papierowa. Dużo taniej i dużo szybciej niż wersja drukowana.

Zaczynamy też testy dostępu płatnego do naszego portalu. Już od 1 kwietnia można subskrybować dostęp do płatnych treści pozbawionych reklam. Subskrypcja dostępna jest na stronie dziennikpowiatowy.pl. Za jedyne 10 groszy można otrzymać dostęp na próbę.

Informacja ze sprawdzonego źródła w czasach kryzysu jest bardzo ważna i cenna, dlatego zachęcam do skorzystania z naszych nowych usług. Na pierwszych subskrybentów czekają niespodzianki.

W tym numerze bez sportu. Z wiadomych przyczyn.

Bardzo zapraszam do lektury najnowszego wydania „Przeglądu Powiatowego”, bo jest co poczytać.

Krzysztof Przekop

Redaktor naczelny


Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 18°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 1 Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 2 Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 3 Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 4 Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 5 Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 6 Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 7 Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 8 Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 9 Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 10 Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 11 Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 12 Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 13 Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 14 Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 15 Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 16 Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 17 Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 18 Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 19 Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 20 Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 21 Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 22 Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 23 Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 7 z dnia 30 czer - strona 24 Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Suweren Treść komentarza: Asfaltują ulice bo na to łatwo kasę zewnętrzną zdobyć. A robią to żeby podnosić wartość wartość nieruchomości. Taka to troska o mieszkańców, no raczej samych swoich. Jak jakich polityk/urzędnik jako osiągnięcia budowę ulic, to nic nie osiągnął. Budowa i remonty ulic to należy do obowiązków i to nie jest podstawa do tego żeby się chwalić czymś wyjątkowym Data dodania komentarza: 13.08.2026, 19:03 Źródło komentarza: Czy w Augustowie mógłby powstać aquapark? Interesujące słowa radnej miejskiej Autor komentarza: Realny rozwój Augustowa vs zburzony POSTiW, iluzoryczna modernizacja wyciągu narciarzy wodnych, skrzynio i klomboławki, toporna propaganda w gazetce burmiszcza, farmazoneria na służbowych kontach burmiszczów w mediach społecznościowych etc. Treść komentarza: Już kilkanaście lat temu na tzw. starej plaży przy amfiteatrze mógł powstać w Augustowie całoroczny aquapark z basenami otwartymi, którego realizacja w niebagatelnym stopniu wpłynęłaby na uatrakcyjnienie i rozwój Augustowa. Ekipa Nasze Miasto-PiS od dekady zafiksowana jest na asfaltowaniu ulic. Inicjatywa obecnych włodarzy miejskich Nasze Miasto-PiS związana z kompulsywnym asfaltowaniem ulic i budową nowych dróg jest jak najbardziej zasadna, ale to są po prostu podstawowe zadania własne gminy, do realizacji których samorząd jest ustawowo zobligowany. Na pewno nie są to działania, które zapobiegną "zwijaniu się" Augustowa, które to "zwijanie" niechybnie materializuje się w szybkim wyludnianiu się tego niegdyś tętniącego życiem turystycznego kurortu. Data dodania komentarza: 13.08.2026, 15:36 Źródło komentarza: Czy w Augustowie mógłby powstać aquapark? Interesujące słowa radnej miejskiej Autor komentarza: 🌿🍃😵‍💫🤩🌴🌵🌳🌲🪷🌻🌼🏵🗽🗼🏰🏯🌁⛲️🎡🤡 Treść komentarza: Oczywiście, że na "zrewitalizowanych" Błoniach są drzewa, nawet bardzo wiele drzew i mnóstwo zadaszeń nad klomboławkami. Wystarczy tylko zapalić trawkowego lolka, żeby zobaczyć te drzewa, zadaszenia i roZwijąjacy się Augustów pod auspicjami NaszeMiasto-PiS. Data dodania komentarza: 13.08.2026, 11:25 Źródło komentarza: Potężna wierzba zniknęła z krajobrazu augustowskich bulwarów Autor komentarza: Zdrowe, czy jednak spróchniałe kasztanowce i wierzby, czyli be or not to be? That is the question... Treść komentarza: Z wypowiedzi głoszonych w przestrzeni publicznej przez zastępcę Chodkiewicza można wywnioskować, iż kasztanowce na ulicy Kościelnej "zostały obronione", więc są jak najbardziej zdrowe, tym samym nie ma niebezpieczeństwa utraty życia albo odniesienia ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dla osób przemieszczających się tą ulicą. Tudzież z wypowiedzi wyżej wymiienionego urzędnika miejskiego wynika, iż wierzby na bulwarach nad Nettą są "zdrowe" jak kasztanowce na Kościelnej. Miejmy nadzieję, że stan drzewostanu na ww. terenach miejskich nie jest tak samo "dobry" jak tej wierzby przy moście, która kilka dni temu runęła na nabrzeże Netty. Data dodania komentarza: 13.08.2026, 11:15 Źródło komentarza: Potężna wierzba zniknęła z krajobrazu augustowskich bulwarów Autor komentarza: Lilka Treść komentarza: Każdy, kto chociaż troche ma zdrowy wzrok to widzi co z tymi kasztanowcami jest nie tak. Wystarczy się przejść tą "cenną" aleją i zobaczyć, że niektóre nawet są już puste w środku. Jeżeli od strat i zagrożenia ważniejszy jest cień w lato.... to proszę zobaczyć jak zadbali o cień na Błoniach... faktycznie to dla nich bardzo istotne.... Data dodania komentarza: 13.08.2026, 08:11 Źródło komentarza: Potężna wierzba zniknęła z krajobrazu augustowskich bulwarów Autor komentarza: ooloo Treść komentarza: Przecież te wypowiedzi konusa skierowane są do pustaków i ameb umysłowych. Nie dała Bozia wzrostu, to chociaż pokłamać pozwala, a Lud głupi wszystko kupi.. Data dodania komentarza: 13.08.2026, 05:07 Źródło komentarza: Potężna wierzba zniknęła z krajobrazu augustowskich bulwarów Autor komentarza: Diana Treść komentarza: Kościelna od Skorupki do Mickiewicza wygląda pięknie, dzięki poprzednim władzom powiatu - jasna i czysta przestrzeń, szeroka i bezpieczna. Od 3 Maja do Skorupki - ruina, ciemno, niebezpiecznie, brak porządnych chodników, jak za króla Ćwieczka. Kilkadziesiąt metrów ulicy w samym centrum miasta do dziś nie doczekało się renowacji. Podtykali ludziom zmanipulowane protesty do podpisu - i na tym ich rola się skończyła. Może niech jeszcze przejmą kilka ulic, to zrujnują to miasto do reszty swoją niekompetencją. Data dodania komentarza: 12.08.2026, 23:33 Źródło komentarza: Potężna wierzba zniknęła z krajobrazu augustowskich bulwarów Autor komentarza: leśny ludek Treść komentarza: No to było aż zabawne xD Data dodania komentarza: 12.08.2026, 21:08 Źródło komentarza: Marian Dyczewski zdecydował. Kieruje sprawę do sądu (video) Autor komentarza: Felicjan Treść komentarza: Niech pracownicy UM się przyznają, jak byli zmuszeni przyjść na Walne i głosować zgodnie z prikazem Data dodania komentarza: 12.08.2026, 16:53 Źródło komentarza: Marian Dyczewski zdecydował. Kieruje sprawę do sądu (video) Autor komentarza: Stan faktyczny vs infantylne opowieści z mchu i paproci Treść komentarza: Ostatnio, bodajże na służbowym koncie fb zastępca Chodkiewicz pisał posty odnośnie "uratowanych zdrowych" kasztanowców na ul. Kościelnej oraz równie "zdrowych" Wierzb rosnących na bulwarach nad Nettą. Może jednak warto zweryfikować wypowiedzi zastępcy Chodkiewicza frywolnie głoszone w przestrzeni publicznej. Zasadne jest skierowanie interpelacji do burmistrza Karolczuka odnośnie przeprowadzonych badań określających rzeczywisty stan kasztanowców na ulicy Kościelnej i wierzb na bulwarach nad Nettą, a nie polegać wyłącznie na emocjonalnych deklaracjach rzeczonego urzędnika miejskiego. Radni mają ustawowo zastrzerzone dla nich instrumenty pozwalające zweryfikować tezy stawiane przez zastępcę Chodkiewicza odnośnie stanu przedmiotowego drzewostanu. Weryfikacja niewiarygodnych tez głoszonych w przestrzeni publicznej przez zastępcę Chodkiewicza jest jak najbardziej zasadna z uwagi na prewencyjne zapewnienie bezpieczeństwa dla użytkowników miejskich terenów, w tym ulicy Kasztanowej i bulwarów nad Nettą. Data dodania komentarza: 12.08.2026, 14:21 Źródło komentarza: Potężna wierzba zniknęła z krajobrazu augustowskich bulwarów Autor komentarza: Art. 160 kk ⚖️😈⚖️ Treść komentarza: Proszę na przyszłość zapamiętać wypowiedzi zastępcy Chodkiewicza odnośnie "uratowanych zdrowych" kasztanowców na ulicy Kościelnej. Wypowiedzi zastępcy Chodkiewicza na pewno będą przydatne dla prokuratury w przypadku zniszczeń materialnych lub nie daj Bóg narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu użytkowników ulicy Kościelnej z "uratowanymi zdrowymi" kasztanowcami. Data dodania komentarza: 12.08.2026, 11:54 Źródło komentarza: Potężna wierzba zniknęła z krajobrazu augustowskich bulwarów Autor komentarza: Pepsz Treść komentarza: I Super Bardzo Dobrze z chamami Trzeba Walczyć a może na jesieni referendum by cholote Odwoalac?????? Data dodania komentarza: 11.08.2026, 22:38 Źródło komentarza: Marian Dyczewski zdecydował. Kieruje sprawę do sądu (video) Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Niech pracowni starostwa się pochwalą , jak byli zmuszani do przybycia w niedziele na wystawę koni żeby zrobić większy tłum Data dodania komentarza: 11.08.2026, 21:42 Źródło komentarza: Marian Dyczewski zdecydował. Kieruje sprawę do sądu (video) Autor komentarza: Tak trzymać Treść komentarza: Przyjdzie czas i będzie walczył o medale na igrzyskach. Brawo. Data dodania komentarza: 11.08.2026, 21:05 Źródło komentarza: Mikołaj Walulik z Augustowa Młodzieżowym Mistrzem Polski. Zdominował wyścig na 200 metrów Autor komentarza: Sasinowe wybory kopertowe, czyli około 700 ml zł publicznych pieniędzy poszło w piach Treść komentarza: Ludziska, chowajta oszczędności i zamykajta chałupy na siedem spustów! Sasinowate i kosickowate pisiory grasują po Augustowie!!! Data dodania komentarza: 11.08.2026, 15:47 Źródło komentarza: Plaża POSTiW w Augustowie. "Zburzenie obiektów było bardzo dużym błędem" Autor komentarza: weteran Treść komentarza: Bardzo dobry sezon kajakarzy! Prawdziwe medale zdobyte przez zawodników trenerów; P. Kasi, P. Adama i P. Andrzeja. Wzór dla innych sekcji-brawo!!! Data dodania komentarza: 11.08.2026, 15:19 Źródło komentarza: Mikołaj Walulik z Augustowa Młodzieżowym Mistrzem Polski. Zdominował wyścig na 200 metrów Autor komentarza: 23f Treść komentarza: Dlaczego rogatki na szosie sejneńskiej sa opuszczane, gdy pociag stoi na stacji? Od stacji do przejazu kolejowego jest 1200m. Czas zamknięcia 10 do 15 minut. Przecież nie jeżdzi TGV ani inne pendolino. Data dodania komentarza: 10.08.2026, 17:14 Źródło komentarza: Historyczny zakup dla podlaskiej kolei. Region zyska nowoczesne hybrydowe zespoły trakcyjne Autor komentarza: nimfa wodna Treść komentarza: Mści się ... Data dodania komentarza: 10.08.2026, 15:23 Źródło komentarza: Marian Dyczewski o dzisiejszej kolizji i kontrowersyjnym wpisie w mediach społecznościowych (video) Autor komentarza: z odrazą patrzę na nich Treść komentarza: W Polsce retencja jest na poziomie 7% a średnia w unii to 20%. Taka działka powinna być nie do ruszenia w normalnym kraju. Właśnie ze względu na jej podmokły charakter. Ale Augustów jest na etapie zabetonowywania terenów zielonych. Na to idą pieniądze z unii tak jak nad Nettą. Chyba powinno się złożyć skargę na wykorzystanie pieniędzy unijnych niezgodnie z trendami ekologicznymi. Wstyd mieszkać w mieście, gdzie burmistrzowie są mentalnie zatrzymani w XX wieku. Data dodania komentarza: 10.08.2026, 14:17 Źródło komentarza: Brak wyobraźni i znajomości przepisów na augustowskich akwenach Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Gratulacje Data dodania komentarza: 9.08.2026, 15:10 Źródło komentarza: Mikołaj Walulik z Augustowa Młodzieżowym Mistrzem Polski. Zdominował wyścig na 200 metrów
PRZECZYTAJ
Reklama