Powiat po pierwszym przypadku

  • 07.04.2020, 18:57 (aktualizacja 08.04.2020, 11:04)
  • Bartosz Lipiński
Powiat po pierwszym przypadku
Najnowsze informacje dotyczące obecnej sytuacji, zagrożeń oraz przygotowań do walki z koronawirusem w powiecie augustowskim przedstawił starosta. Jarosław Szlaszyński, szef Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omówił zagadnienia związane z pierwszym przypadkiem zdiagnozowanego zakażenia u mieszkańca naszego powiatu. Powiedział także o aktualnej liczbie osób przebywających na kwarantannie, gotowości służb i szpitala oraz o pieniądzach z tarczy antykryzysowej.

Bartosz Lipiński

Do chwili zamknięcia tego wydania gazety w powiecie augustowskim przeprowadzono 42 badania próbek w kierunku podejrzenia zakażenia koronawirusem. Tylko w przypadku jednej z tych osób wynik był dodatni. Starosta poinformował, że chodzi o mieszkańca jednej z gmin w naszym powiecie, który wrócił z zagranicy. Jego stan jest dobry i nie musiał być poddany hospitalizacji. Obecnie przebywa w izolacji domowej wraz z dwoma innymi osobami, które towarzyszyły mu w podróży do Polski, i od których też zostały pobrane próbki do zbadania, zgodnie z procedurą. Mieszkaniec powiatu zakażony koronawirusem aktualnie jest stale monitorowany przez stację sanitarno-epidemiologiczną i funkcjonariuszy policji, dostarczane są mu również wszystkie niezbędne środki do normalnej egzystencji przez rodzinę. O sytuacji został powiadomiony wójt gminy, który w razie potrzeby jest gotowy udzielić niezbędnej pomocy. Pracownicy sanepidu odbyli także rozmowy z mieszkańcami gminy, którzy wyrażali swoje zaniepokojenie obecnością osoby zakażonej.

Do ostatniego dnia marca w powiecie augustowskim kwarantanną domową objętych było 276 osób. Przytłaczającą większość stanowią osoby, które przyjechały do Polski w wyniku decyzji o powrocie do kraju. W efekcie decyzji administracyjnych wszystkie osoby przyjeżdżające z zagranicy od połowy marca kierowane są do kwarantanny domowej. Dotychczas nikt nie został skierowany do tzw. kwarantanny zbiorowej, poza miejscem zamieszkania. Przypomnijmy, że w naszym powiecie takie miejsca wyznaczone są w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Augustowie oraz w sytuacji, gdyby takie zapotrzebowanie było większe, w augustowskiej Bursie Międzyszkolnej.

Służbami, na których spoczywa główny ciężar walki z epidemią są szpital, sanepid, policja i pogotowie ratunkowe. Jarosław Szlaszyński regularnie otrzymuje raporty od komendantów policji i straży pożarnej, inspektor sanepidu, dyrektor szpitala, burmistrzów i wójtów gmin. Sam codziennie raportuje o sytuacji wojewodzie podlaskiemu. Każda ze służb ma swoje ważne zadanie do wykonania w procesie wykrywania i leczenia chorych oraz dbania o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i kwarantanny. Ze składanych raportów wynika, że służby są przygotowane, odpowiednio wyposażone do podjęcia koniecznych działań i realizowania niezbędnych czynności. Dyrektor augustowskiego szpitala potwierdziła, że placówka dysponuje środkami ochrony osobistej takimi jak kombinezony, gogle i maski na okres 2-3 tygodni, przy obecnym stanie epidemii. Zapasy SP ZOZ są uzupełniane systematycznie, m.in. w ostatni weekend trafiły do niego środki ochrony osobistej z rezerwy wojewody. Od poniedziałku dyżur przy wejściu do szpitala pełnią żołnierze WOT, którzy wspierają placówkę. Dzieje się tak, aby pracownicy SP ZOZ dotychczas kontrolujący ruch, mogli oddać się teraz innym zadaniom, np. pracownice działu technicznego szyją maseczki. W całym szpitalu podwyższone zostały normy bezpieczeństwa, aby nie doszło do zakażenia, które mogłoby wyłączyć któryś z oddziałów lub część personelu. Szpital cały czas stara się o pozyskanie dodatkowych funduszy na doposażenie. Do środków rządowych, które będą w dyspozycji marszałka województwa złożono wniosek na 2 mln 30 tys. zł na doposażenie w sprzęt i aparaturę. Najbardziej potrzebne w walce z epidemią są respiratory. W najbliższym czasie nasz szpital będzie dysponować siedemnastoma takimi urządzeniami. Jedno z nich ufundował pewien augustowski przedsiębiorca. SP ZOZ uruchomił także subkonto 28 1020 1332 0000 1502 1231 1462, na które mieszkańcy mogą wpłacać pieniądze w formie darowizny, aby placówka kupiła kolejny respirator. Starosta zachęca ponadto, aby też przekazać 1 procent podatku na rzecz augustowskiego szpitala, co pomoże w zakupie sprzętu. Obecnie w szpitalu na oddziale zakaźnym hospitalizowanych jest 7 pacjentów, w tym jedna osoba z podejrzeniem koronawirusa. Pozostaje 8 wolnych łóżek z możliwością rozwinięcia do 24. W razie potrzeby można będzie przeznaczyć jeden z oddziałów.

W czwartek, 26 marca, odbyła się sesja rady powiatu. Z budżetu powiatu przeznaczono na inwestycje w szpitalu i zakup środków ochrony osobistej 200 tysięcy zł. Dokonano też podziału środków PFRON, dzięki czemu mieszkańcy mogą składać wnioski na zakup przedmiotów ortopedycznych, wózków, aparatów słuchowych i innych potrzebnych do życia i pielęgnacji osób niepełnosprawnych rzeczy. Jarosław Szlaszyński przekazał informacje o działalności zespołu i służb walczących z epidemią. Starosta podkreślił, że działania są prowadzone w oparciu o przygotowane plany kryzysowe i wypracowane procedury, które są na bieżąco aktualizowane, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Służby powiatowe są przygotowane także na wypadek eskalacji epidemii. Do zamknięcia tego numeru gazety, stan w powiecie oceniono, jako stabilny. Starosta dziękuje wszystkim pracownikom służb, na których spoczywa ciężar walki z epidemią, a mieszkańców prosi o stosowanie się do zaleceń i zachowanie stosownych reżimów.

J. Szlaszyński zauważył też, że powiatowy urząd pracy przygotowuje się do redystrybucji środków wsparcia dla pracodawców i pracowników, które będą pochodzić z tzw. tarczy antykryzysowej rządu. Większość środków zostanie uruchomiona i rozdysponowana przez powiatowe urzędy pracy, gdy zakończony zostanie proces legislacyjny.

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
wef
wef 02.04.2020, 18:59
Na południu Polski kilka szpitali maja po 100-200 pacjentów z koronawirusem i juz nikogo nie przyjmują. Strach myśleć co będzie za dwa lub 3 tygodnie u nas. Obyśmy nie musieli na własnej skórze odczuwać i patrzeć czy to przygotowanie jest wystarczające. Oby się Pan nie mylił Panie starosto, bo ja mam całkowicie odmmiene odczucia i zdanie. W tym przypadku chciałbym jednak, by moja opinia była porażką. Oby.
wieśniak
wieśniak 03.04.2020, 01:43
Nie pękaj mamy z 2 lata zeby sie przyzwyczaić.

Pozostałe