O koronawirusie w powiecie augustowskim

  • 30.03.2020, 11:51 (aktualizacja 27.04.2020, 14:49)
  • Beata Perzanowska
O koronawirusie w powiecie augustowskim
Rozmowa z Agatą Augusewicz, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Augustowie.

Beata Perzanowska 

 

Rozmowa z Agatą Augusewicz, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Augustowie.

 

Koronawirus zdominował w ostatnim czasie całe nasze życie. Wprowadzono nowe restrykcje, obowiązkowe kwarantanny dla wybranej grupy osób i ograniczono przemieszczanie się. Proszę powiedzieć, ile w powiecie augustowskim osób objętych jest kwarantanną i na czym ona dokładnie polega?

-Tak, jest to bardzo trudny okres dla nas wszystkich. W związku z ogłoszeniem przez Ministra Zdrowia stanu epidemii na terenie RP, a co za tym idzie wprowadzenie różnych obostrzeń związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, w życiu Polaków, w tym i mieszkańców naszego powiatu, nastąpił przewrót w różnych aspektach życia. Wiele osób, w tym Ci którzy powrócili do kraju po 15 marca b.r., obligatoryjnie są objęci kwarantanną. Na terenie naszego powiatu na dzień 29 marca b.r. 257 osób poddanych zostało obowiązkowej kwarantannie domowej. Chcę podkreślić, że wszystkie liczby które podam, zmieniają się z godziny na godzinę.

Głównymi zasadami kwarantanny domowej są m.in. nieopuszczanie domu lub miejsca odbywania kwarantanny, jeśli mieszkamy z rodziną - ograniczenie z nią kontaktów, zachowanie odległości min. 2 m, używanie oddzielnych naczyń, jeśli jest możliwość –korzystanie z oddzielnej toalety, zachowanie zasad higieny, częste mycie rąk, dezynfekcja dotykanych powierzchni, itp. Szczegółowe informacje na stronie psse.augustow.pl

Czy doszło w naszym powiecie do złamania obowiązkowej kwarantanny. Jeśli tak to w jakich okolicznościach i czy zostały nałożone za to jakieś kary? Jak wygląda sprawdzanie osób objętych kwarantanną?

-Na chwilę obecną w naszym powiecie nie odnotowano przypadków nieprzestrzegania zasad kwarantanny domowej. W weryfikacji przestrzegania kwarantanny domowej uczestniczą funkcjonariusze policji oraz inspekcja sanitarna. Policja sprawdza, czy osoba objęta kwarantanną przebywa w miejscu jej odbywania. Inspekcja Sanitarna monitoruje przez 14 -dniowy okres kwarantanny każdą osobę, nadzoruje stan zdrowia, udziela różnych informacji dot. zachowań związanych z odbywaniem kwarantanny, czy też związanych z pogorszeniem stanu zdrowia, np. wystąpieniem gorączki, kaszlu czy duszności. Monitorujemy również osoby objęte nadzorem epidemiologicznym, które współmieszkają z osobami poddanymi kwarantannie. Chcę przypomnieć, że będą surowe kary za nieprzestrzeganie kwarantanny, w tym pieniężne oraz pozbawienia wolności.

Mamy na razie jeden przypadek zakażania koronawirusem w powiecie augustowskim. Zapewne wiele osób miało przeprowadzone badania na obecność tego patogenu. Ile takich badań zostało przeprowadzonych od 4 marca czyli narastania epidemii?

-Na dzień 29 marca b.r. badaniom na obecność koronawirusa poddano 26 osób –wyniki u 25 osób ujemne. U 1 os. z naszego powiatu stwierdzono dodatni wynik w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2. Jest to przypadek zawleczony (powrót z obszaru występowania wirusa). Bardzo dobrą informacją jest to, że osoba ta nie wymagała hospitalizacji ze względu na dobry stan zdrowia - łagodny, umiarkowany przebieg choroby. Osoba ta jest objęta izolacja domową, nad którą czuwają pracownicy tutejszej stacji.

Biorąc pod uwagę wzrost ryzyka zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, z dnia na dzień liczba osób badanych będzie rosnąć.

Cały artykuł czytaj w papierowym wydaniu tygodnika Przegląd Powiatowy, który ukaże się w czwartek, 2 kwietnia. 

Zapraszamy do lektury! 
 

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Idę_na_wybory
Idę_na_wybory 30.03.2020, 15:09
Kolejny samorządowiec zabiera głos ws. wyborów prezydenckich 2020 w trakcie epidemii koronawirusa. "Chciałbym, żeby mi ktoś powiedział, kogo i jak mam przekonać do zasiadania w komisjach wyborczych? Kto weźmie odpowiedzialność za zdrowie i życie tych ludzi? Nie można czekać z decyzją o wyborach do maja, bo ich organizacja rozpoczyna się właściwie już! Dzisiaj najważniejsze to zabezpieczyć tych, którzy ratują życie ludzi, a nie lokale wyborcze. Wiemy, że pierwszy front walki to nasze szpitale, tam jest dzisiaj potrzebny sprzęt, a nie w lokalach wyborczych. Mam poczucie, że rząd zmusza mnie do czegoś, co jest dla mnie osobiście niemoralne i nieprzyzwoite. Organizacja wyborów w czasie epidemii jest zagrożeniem dla milionów ludzi w Polsce. Nie będę narażać moich mieszkańców na utratę zdrowia, bądź życia! Przewodniczę Śląskiemu Związkowi Gmin i Powiatów - aktualnie prezydenci, wójtowie i burmistrzowie są w trakcie przyjmowania stanowiska w sprawie przesunięcia terminu wyborów Prezydenta RP" - pisze w mediach społecznościowych prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
A w Augustowie wybory będą na dziś?
mat
mat 30.03.2020, 12:27
Podobno ktoś z rodziny tego zarażonego pracuje pracował w sodexo na terenie BAT tak mówią ludzie. Więc może pora i na takie sytuacje brać poprawki o ile to prawda co sie mówi .

Pozostałe