Czas na konkretne działania

  • 27.03.2020, 17:05 (aktualizacja 08.04.2020, 10:50)
  • Bartosz Lipiński
Czas na konkretne działania Na zdjęciu: Marcin Kleczkowski przed budynkiem Urzędu Miasta w Augustowie (Archiwum PP)
Najwyższa pora, aby zaprzestać działań medialnych, a zacząć podejmować dalekosiężne decyzje. Tak o sytuacji w mieście związanej z koronawirusem mówią dziś radni Prawa i Sprawiedliwości. W ich ocenie miasto powinno podjąć konkretne kroki związane m.in. z funkcjonowaniem MOPS i z poważną analizą potrzeb inwestycyjnych. Ciekawą ideą na pozyskanie funduszy w czasie epidemii jest też propozycja zrzeczenia się diet przez radę.

Bartosz Lipiński

W ostatnim czasie rada miejska w Augustowie podjęła decyzję o przekazaniu 160 tys. zł w ramach pomocy powiatowi augustowskiemu, na doposażenie naszego szpitala. Zdaniem szefa augustowskich struktur Prawa i Sprawiedliwości była to dobra decyzja, ale nie można na niej poprzestać. Marcin Kleczkowski przekonuje, że konieczne są dziś działania systemowe, a nie tylko wynikające z potrzeby chwili, czy związane z możliwością promowania się w mediach społecznościowych. Jego zdaniem władze miasta powinny przygotować propozycję pakietu ulg dla naszych przedsiębiorców, ale także dla osób wynajmujących mieszkania komunalne i dysponujących dzierżawami.

 

Kleczkowski chciałby zapoznać się z konkretnymi wyliczeniami i uzyskać pewność tego, że nie tylko na szczeblu centralnym podejmowane są kroki, których celem jest minimalizowanie strat wynikających z epidemii. Lider PiS w Augustowie ma też nadzieję, że burmistrz wskaże wydatki, z których miasto w obecnej sytuacji będzie gotowe zrezygnować. W jego opinii jest to konieczne, a zaplanowane w budżecie zadania, takie jak np. 50 tys. zł na renowację obiektu bazy sportów wodnych nie muszą być zrealizowane pilnie. Kleczkowski konstatuje, że w dzisiejszej rzeczywistości nie jest też ważne, czy miasto w tym roku zbuduje 10 czy 15 ulic, bo w dobie epidemii jest to kwestia marginalna.

 

Ale szczególnie ciekawie brzmi refleksja radnego PiS, dotycząca możliwości zrzeczenia się diet przez radnych na okres np. trzech miesięcy, co według niego przyniosłoby oszczędności rzędu ok. 75 tys. zł. Zwłaszcza, że obecnie trudno jest prognozować, kiedy miałaby się odbyć jakakolwiek sesja czy komisja rady miasta. Niewykluczone, że radni szybko nie wrócą do swoich obowiązków. W opinii Kleczkowskiego można rozważyć czasowe obniżenie diet do symbolicznej złotówki.

 

-Kolejną bardzo ważną kwestią jest pomoc dla seniorów, którzy szczególnie narażeni są dziś na zachorowanie. Osoby starsze są namawiane do pozostawania w domach, gdy jednocześnie wielu z nich nie może sobie na to pozwolić, bo muszą zrobić chociażby zakupy. Codziennie są w miejscach, gdzie rozprzestrzenianie się wirusa jest największe –komentuje Kleczkowski.

 

-Oczekujemy, że burmistrz podejmie decyzje we współpracy z kierownikiem MOPS, aby w sposób konkretny pomóc seniorom. Nie wystarczy okazjonalny wolontariat i zrobienie zdjęcia komuś, robiącemu zakupy osobom starszym. Potrzebne są rozwiązania systemowe. Tak, aby przynajmniej co drugi dzień seniorów mogli odwiedzać przeszkoleni pracownicy socjalni z MOPS i nasze babcie oraz dziadkowie czuli się w nowej sytuacji naprawdę bezpieczni. Tylko pomoc społeczna daje taką gwarancję i jedynie MOPS dysponuje odpowiednią kadrą. Jeżeli dziś pracownicy socjalni tej jednostki zarabiają skromne pieniądze, to należałoby pomyśleć o zwiększeniu ich pensji. Mam na myśli wygospodarowanie dodatkowych środków na ten cel oraz nawet na doraźne powiększenie liczby takich pracowników. Jest to bardzo istotne, dużo bardziej od pisania żenujących komentarzy w mediach społecznościowych, zarzucających np. bierność innym samorządom. Niestety takie komentarze także się pojawiły –ocenia radny PiS.

 

Z kolei Tomasz Miklas uważa, że godnym rozważenia pomysłem byłoby jednak zwołanie w najbliższym czasie obrad rady miasta. Nie musiałyby trwać długo, wystarczyłaby godzina na przedyskutowanie palących kwestii związanych z obecną sytuacją i z koniecznością podjęcia konkretnych decyzji. Radny przypomina, że powiat augustowski zaplanował sesję na koniec marca. T. Miklas deklaruje, że nie byłoby problemu, gdyby ze względów bezpieczeństwa rada miejska obradowała wyjątkowo np. w sali gimnastycznej jednej ze szkół. Dodaje też, że dziś niezwykle potrzebna jest współpraca z innymi samorządami, m.in. samorządem powiatowym.

 

-Rozumiem to, że obecnie towarzyszy nam niepokój, ale np. zakłady pracy nadal funkcjonują. Także radni nie powinni nagle zaprzestawać swojej działalności –podsumowuje radny Miklas.

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
komunista
komunista 29.03.2020, 19:34
A moze tak wszyscy augustowscy utrzymancy skarbu panstwa (samorzadowcy, prezesi państwowych społek, urzedasy...) beda pobierali srednia krajowa a nadwyzke przekazą na walke z koronawirusem? Jak wam podoba sie ten pomysł???
45f
45f 30.03.2020, 10:00
Hahaha. Będą premie za heroiczną walkę z koronawirusem.
des
des 28.03.2020, 10:53
Niech Pan załatwi nowy cmentarz. W czerwcu po wyborach na starym nie będzie miejsc, a "lokatorów" może być nadmiar.
Grudzień
Grudzień 28.03.2020, 07:38
Jak mawiał glówny bohater filmu ,,Przepraszam, czy tu biją" Marka Piwowskiego: Nie mogę się śmiać, mam zajady...hehe
Styczeń
Styczeń 28.03.2020, 14:57
A siedzieć możesz? Bo jak nie to masz hemoroidy
Ben
Ben 27.03.2020, 23:06
A pan Marcin to już wyzdrowiał? Czy dalej na chorobowym siedzi?
Wiesiek
Wiesiek 27.03.2020, 20:50
Daj pan spokój i nie siej fermentu lepiej starostę zmobilizuj do działania
Wacław
Wacław 27.03.2020, 20:49
Tragedia jak taki mądry to niech lepiej starostw zmobilizuje do działania przecież tez był radnym powiatowym to go dobrze zna a nie wiecznie sieje tylko zament
Jolka
Jolka 27.03.2020, 19:35
Brawo Marcin
podirytowany
podirytowany 27.03.2020, 19:15
Co za istna hipokryzja. Facet rozporządza się cudzymi pieniędzmi (diety radnych) sam siedząc na chorobowym od kilku miesięcy (dyrektorowonie w WORD)... Może niech odda swoje wynagrodzenie z WORDu, skoro taki "wielkoduszny".
Jarosław Grondys
Jarosław Grondys 27.03.2020, 18:11
Panie Kleczkowski - ma Pan wiele racji ale do cholery jasnej apeluj Pan do władz centralnych żeby w końcu zaczęły zarządzać tym gigantycznym kryzysem w Polsce gdyż ich nieróbstwo sięga już gwiazd a jego konsekwencję będą dla nas katastrofalne. I niech się Pan nie lansuje w mediach lokalnych podobnie jak się lasują w mediach centralnych jak Pana koledzy Premier Morawiecki czy ten Prezydent RP Duda. Oni robią to codziennie , tyle tylko że nic z tego nie wynika. Czytając Pan wypociny odnoszę wrażenie że nie ma Pan zielonego pojęcia ,kto i za co w Polsce odpowiada i kto ma tym zarządzać. Zadania są podzielone od centrali po województwo a potem starostwo i miasta oraz gminy. Jak Pan nie widzi że problem zarządzania i działania zaczyna się od tego w Warszawie to powiem szczerze niech Pan da sobie spokój z tymi śmiesznymi radami i zacznie w wolnym czasie troszkę uzbroić się w wiedzę w tej tematyce.
Wyborca
Wyborca 27.03.2020, 23:10
Najbardziej w Augustowie lansują się panowie burmistrzowie.....chyba nikt ich nie przebije. Potrafią nawet porażkę przekuć w sukces !
Augustów
Augustów 27.03.2020, 14:41
Brawo, panie Marcinie, tych robiących sobie wciąż zdjęcia flipom i flapom każdy ma dość, pr z Białegostoku też może trzeba ograniczyć, choć pewnie koledzy wciąż kasy potrzebują. Co na ten temat powie wice? Brakuje prawdziwych działań, są tylko uśmiechy nierobów.
Tandem
Tandem 27.03.2020, 19:34
Tańcowały dwa Michały, jeden rudy drugi stary))))
oj chlopie
oj chlopie 27.03.2020, 14:36
co to jest za gość? To ten wielce chory na zwolenieniu co na sesje przypełza? to są te jego długofalowe działania? Oszukiwanie naszego państwa? Człowieku, po co ty zabierasz głos. Przecież ty jesteś skończony na augustowskim rynku polityczynym...
Burmistrz kilka dni temu ogłosił pakiet dla przedsiębiorców a ten dzisiaj gada żeby ogłosić jakiś pakiet. Za wolny jesteś w te klocki panie. nawet nie wiesz co się dzieje wokół ciebie...
Piotr
Piotr 28.03.2020, 17:27
Aby skorzystac z pakietu dla przedsiebiorcow Burmistrza musisz zlozyc 15 zalacznikow. W tym wyciagi ze wszystkich kont, dokumentacje ksiegowa z kilku lat...wydaje mi sie ze mozliwosc skorzystania z pakietu burmistrza bedzie mocno ograniczona.
Beznesmeny z bandy
Beznesmeny z bandy 28.03.2020, 18:03
Nie dla wszystkich taka uciążliwość. Nie dla wszystkich.
Rts
Rts 27.03.2020, 17:56
Jak to skończony? Przecież mieli go wyrzucić z PiSu, a wyrzucili kogoś innego .
To o co tu chodzi?
Pomocnik
Pomocnik 27.03.2020, 14:27
a według Pana to WOŚP - Owsiak to jest dobry czy zły?
34tr
34tr 27.03.2020, 11:53
A co Pan sam zrobił? Suwałki starszym nawet maseczki rozdają. U nas nawet po darmowe nie ma komu sięgnąć, chociaż jest możliwość https://maseczkidlapolski.pl/k… . Teraz zarzuca pan medialne lanse komu innemu, a sam co robi? Do roboty!

Pozostałe