Seniorze dbaj o siebie-zostań w domu!

  • 25.03.2020, 06:51
  • Jolanta Wojczulis
Seniorze dbaj o siebie-zostań w domu!
Nie da się ukryć, że epidemia koronawirusa ostatnio zdominowała tematy w mediach. To zrozumiałe, wirus cały czas daje się we znaki, codziennie odnotowuje się nowe przypadki zachorowań. Nie bagatelizujmy więc wszelkich zaleceń i starajmy się jak najbardziej zminimalizować ryzyko zarażenia. Ponieważ największe ryzyko powikłań po koronawirusie dotyczy osób starszych, to do nich kierujemy szczególny apel o pozostaniu w domu.

Przypomnijmy, że nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze.

-Seniorzy nie powinni teraz opuszczać swoich domów. Żadna przestrzeń publiczna, szczególnie w miastach, na terenie, gdzie są tramwaje, autobusy, sklepy wielkoprzemysłowe, nie da im pełnej ochrony. Z dużym prawdopodobieństwem tę przestrzeń prędzej czy później opanuje koronawirus, który będzie szukał płuc seniorów. Ryzyko, że doprowadzi do śmierci osoby starszej po 75. roku życia, jest na tyle wysokie, iż warto pozostawać w domach-apelują lekarze w całej Polsce.

Wszystkie te zalecenia są uzasadnione, ze względu na łatwość, z jaką wirus przenosi się pomiędzy ludźmi. Zrozumiałe są zalecenia dotyczące niepodawania dłoni, niezbliżania się na mały dystans do osoby kaszlącej, częstej dezynfekcji rąk (noszonym w kieszeni małym podajnikiem z płynem dezynfekcyjnym) po dotykaniu powierzchni, takich jak drzwi, klamki. W przypadku osób starszych to młodszy witający się mówi o niepodawaniu dłoni, gdyż osoba starsza może mieć trudność z nauczeniem się nowego zachowania. Zakładanie maseczki ochraniającej w przestrzeni otwartej ma mało istotne znaczenie. W przestrzeni z dużą liczbą wymieniających się osób ma ochronną rolę, jeżeli zabezpiecza usta i nos.

Jednak nic tak nie uchroni starszej osoby przed zarażeniem jak pozostanie w domach. Dlatego apelujemy do osób starszych do stosowania się do tego apelu. Wiadomo, że każdy potrzebuje jedzenia, podstawowych środków higieny czy lekarstw, a to wiąże się z wyjściem z domu. Jednak zapewniamy naszych augustowskich seniorów, że o to nie muszą się martwić, ponieważ mnóstwo osób dobrej woli proponuje pomoc. Z inicjatywą takiej pomocy wyszli między innymi kibice augustowskiej Sparty, aktorzy Teatru Pneumatycznego, władze miasta oraz wiele innych osób, które co i raz zamieszczają w mediach społecznościowych informację o pomocy dla osób starszych. Wolontariusze pomogą nie tylko przy zakupach, ale także w innych codziennych czynnościach, jak np. wyrzuceniu śmieci czy wyprowadzeniu psa. Drodzy seniorzy, jeżeli zatem nie macie kogo poprosić o przysługę, nie obawiajcie się dzwońcie i proście o pomoc, bo lepiej pozostać w domu, niż narażać się na zakażenie wirusem. Tym bardziej, że od środy, 25 marca, wprowadzono zakaz wychodzenia z domu poza potrzebnymi sytuacjami, gdy idziemy do pracy, sklepu, apteki. Nowe obostrzenia będą obowiązywać do 11 kwietnia.

Jolanta Wojczulis

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe