Remont „16” na razie odroczony

  • 22.03.2020, 10:12
  • Beata Perzanowska
Remont „16” na razie odroczony
Modernizacja drogi krajowej z Augustowa do Ogrodnik na razie została odroczona. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku unieważniła zamówienie na jej rozbudowę. Decyzja ta jest podyktowana koniecznością przeanalizowania wariantu burmistrza Augustowa obwodnicy miasta.

 

Modernizacja drogi krajowej z Augustowa do Ogrodnik na razie została odroczona. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku unieważniła zamówienie na jej rozbudowę. Decyzja ta jest podyktowana koniecznością przeanalizowania wariantu burmistrza Augustowa obwodnicy miasta.

Beata Perzanowska 

 

Przypomnijmy, że rozbudowa drogi krajowej nr 16 z Augustowa do Ogrodnik wzbudziła wiele kontrowersji wśród mieszkańców Augustowa. Modernizacja ta łączy się bowiem z koniecznością budowy kolejnej obwodnicy miasta. Obwodnica miałaby by przebiegać w południowo-wschodniej części miasta. Zdaniem niektórych mieszkańców inwestycja spowodowałaby zniszczenie cennych przyrodniczo miejsc w samym środku Puszczy Augustowskiej. Powstał nawet komitet protestacyjny w tej sprawie. Nie wszyscy jednak podzielają zdanie komitetu i przeciwników budowy obwodnicy jak i samej modernizacji drogi nr 16. Władze miejskie zaproponowały swój własny wariant budowy obwodnicy Augustowa. Zbierane są podpisy przeciwko powrotowi tirów do miasta, popierające wariant obwodnicy zaproponowany przez burmistrza. Przeciwnicy obwodnicy uważają, że budowa kolejnej i remont drogi Augustów-Ogrodniki sprawi, iż do miasta tiry powrócą.

Warto wspomnieć, że dopiero od kilku lat Augustów jest wolny od ciężarówek. Przypomnijmy, że walka o pozbycie się tirów z miasta trwała ponad 15 lat.

Rozbudowa krajowej szesnastki podzielona została na cztery etapy. Pierwszy etap zakłada remont odcinka od ul. Turystycznej w Augustowie do Głębokiego Brodu. Drugi polega na modernizacji odcinka od Głębokiego Brodu do Gib, trzeci od Gib do Ogrodnik, a w czwartym etapie ma być realizowana budowa południowo-wschodniej obwodnicy Augustowa. Przetarg na remont pierwszego etapu został ogłoszony w zeszłym roku, a modernizacja miała się rozpocząć w tym roku. Jak się okazuje zamówienie zostało unieważnione.

 

-GDDKiA unieważniła postępowanie o udzielenie zamówienia na rozbudowę drogi krajowej nr 16 na odcinku od ul. Turystycznej w Augustowie do miejscowości Głęboki Bród. Wystąpiła istotna zmiana okoliczności, powodująca że prowadzenie postępowania, a także wykonanie tego zamówienia, nie leży w interesie publicznym -informuje Rafał Malinowski, główny specjalista ds. komunikacji społecznej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku. -Chodzi oczywiście o pojawienie się tzw. wariantu burmistrza oraz zgodę GDDKiA na jego analizę na równi z innymi wariantami.. W przypadku, gdyby wariant społeczny okazał się najkorzystniejszy, realizacja odcinka Turystyczna – Głęboki Bród kolidowałaby z nim i mogłaby wygenerować niepotrzebne i niezasadne wydatki.

  1. Malinowski dodaje, że decyzja o unieważnieniu przetargu nie przesądza jeszcze o ostatecznym wyborze wariantu obwodnicy Augustowa w ciągu DK16.

Trudno więc przewidzieć co dalej będzie działo się w kwestii kolejnej obwodnicy Augustowa. Czas pokaże, a my będziemy śledzić dalsze losy tej sprawy na naszych łamach.

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ekolog
Ekolog 23.03.2020, 06:24
Tak. Kreska parasolki i Naszego Miasta. Gdyby nie porozumienie ponad podziałami i zdecydowana reakcja towarzystwa MZA już pewnie rżneli by las.
Nie ma zgody i nie będzie na niszczenie Puszczy Augustowskiej. Albo wariant przez Sejny - Suwałki albo nowa droga Lipsk- Lipszczany -Litwa. Innej alternatywy nie ma i nie będzie.

Pozostałe