Lektura ma już swoją renomę

  • 21.02.2020, 03:06
  • Beata Perzanowska
Lektura ma już swoją renomę
Rozmowa z Bartkiem Świerkowskim, pracownikiem Augustowskich Placówek Kultury na temat cyklu „Lektura Obowiązkowa”, który stał się bardzo popularny wśród augustowskich pasjonatów literatury.

Rozmowa z Bartkiem Świerkowskim, pracownikiem Augustowskich Placówek Kultury na temat cyklu „Lektura Obowiązkowa”, który stał się bardzo popularny wśród augustowskich pasjonatów literatury.

Beata Perzanowska 

Lektura Obowiązkowa już na stałe zagościła w naszym mieście i ma rzesze sympatyków. Do tej pory dzięki niej w naszym mieście gościło 23 pisarzy. Wśród nich najbardziej poczytni autorzy literatury non-fiction, autorka kryminałów, czy krytyk filmowy wraz z bohaterką jednej ze swoich książek.

-Lektura Obowiązkowa cieszy się powodzeniem wśród czytelników w Augustowie, ale nie tylko, jest też rozpoznawalna wśród pisarzy i autorów w Polsce. Środowisko polskich pisarzy jest dosyć hermetyczne, wszyscy się znają, spotykają ze sobą, piszą do siebie i wiem, że wymieniają się informacjami na temat naszego cyklu. Pierwszym gościem był Mariusz Szczygieł. Zawitali do nas też między innymi Tomasz Siekielski, Katarzyna Bonda, Izabella Cywińska, Jakub Żulczyk czy Filip Springer.

Tym razem do Augustowa przyjedzie autor naprawdę nietuzinkowy.

-Pierwszym autorem, który odwiedzi Augustów w tym roku będzie Paweł Sołtys, znany jako Pablopavo, czyli twórca muzyki, występujący między innymi z zespołem „Vavamuffin” i „Ludziki”. Paweł Sołtys angażuje się w szereg muzycznych projektów i jest to moim zdaniem jeden z najlepszych autorów tekstów piosenek w Polsce. W 2015 roku wydał tomik opowiadań „Mikrotyki”. Bardzo dobrze przyęty przez krytyków i czytelników. W ubiegłym roku na rynku wydawniczym ukazała się jego druga książka „Nieradość”. Zachęcam do sięgnięcia po te wydawnictwa. Spotkanie odbędzie się w piątek, 28 lutego, o godz. 18.00.

Spotkania z cyklu Lektura Obowiązkowa odbywały się zawsze w Miejskim Domu Kultury, ale teraz na pewien czas zmieni się lokalizacja tego wydarzenia.

-Tym razem będziemy gościć w Państwowej Szkole Muzycznej w Augustowie. W tym miejscu spotkamy się co najmniej trzykrotnie. Właśnie z Pawłem Sołtysem, a potem 24 kwietnia z Andrzejem Pilipiukiem. Przed sezonem letnim planujemy jeszcze jedno spotkanie, które odbędzie się w czerwcu.

Przypominam też, że bilety na wydarzenia kulturalne organizowane przez Augustowskie Placówki Kultury można zakupić w nowej, tymczasowej siedzibie APK, która znajduje się przy ul. Nowomiejskiej 41 w Augustowie.

Ze spotkaniami powrócimy we wrześniu i tu mogę zdradzić, że planujemy zaprosić autora biografii Leopolda Tyrmanda. 2020 rok jest rokiem Tyrmanda, pisarza, twórcy nazwy Jazz Jamboree, czyli festiwalu jazzowego i człowieka, który bardzo w tę imprezę się angażował.
Spotkania autorskie i niektóre koncerty odbędą się w sali koncertowej Szkoły Muzycznej.
Budynek jest świeżo po remoncie, a sala koncertowa prezentuje się niezwykle okazale i dostojnie. I właśnie ze względu na jej charakter, wygląd postanowiliśmy nic nie zmieniać w jej wystroju. Mówię to dlatego, że nasi czytelnicy są przyzwyczajeni do tego iż każde ze spotkań ma inną scenografię, oprawę. Tu, nie ma takiej konieczności. Na sali jest fortepian czyli cesarz wśród instrumentów i zmieniać coś w takim towarzystwie byłoby zbrodnią
.

Paweł Sołtys dał się już poznać augustowskiej publiczności. Dał koncert podczas urodzin Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Kinochłon”.

- Paweł jest niesamowicie interesującym człowiekiem, kochającym Warszawę, stare fotografie i kulturę rosyjską. Tym razem spotkanie poprowadzi dr Maciej Białous, socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku i programer Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „Żubroffka”.

O personizowanych lalach będących prezentami dla gości cyklu, krążą już legendy nie tylko w Augustowie, ale też wśród samych pisarzy.

Lalki projektuje Izabela Cembor, jedna z artystek pracowni „Wypchaj się”. Pierwszą lalką była podobizna Michała Oleszczyka, a potem Michała Książka, gościa Lektury Obowiązkowej. Lalki stały się znakiem rozpoznawczym Lektury Obowiązkowej i naszego podejścia do przyjmowania i podejmowania gości.

 

 

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe