Wywiad z burmistrzem Mirosławem Karolczukiem

  • 29.02.2020, 15:03 (aktualizacja 29.02.2020, 15:15)
  • Bartosz Lipiński
Rozmowa z burmistrzem Augustowa Mirosławem Karolczukiem o zakwalifikowaniu się przez miasto do kolejnego etapu programu „Rozwój Lokalny” i związanych z tym szansach.

dziennikpowiatowy.pl Augustów

Dalsza treść artykułu jest dostępna  po wykupieniu subskrypcji.

Jesteśmy portalem niezależnym. Zbieramy dla Was najświeższe i najlepsze informacje.

Jeśli chcesz być najlepiej poinformowany wykup subskrypcję.

Co się dzieje w Augustowie i powiecie?  dziennikpowiatowy.pl daje odpowiedzi: sprawdzone wiadomości z pierwszej ręki,


Dostępne plany subskrypcji:

 

 

-> miesięczna - cena od 17,90 zł

-> roczna - cena od 160,00 zł

 

 

 

 

Komentarze (44)

Solidawnowść
Solidawnowść 16.02.2020, 08:08
Tak dla ścisłości.
W tej grupie klakierów Karolczuka głosującej za horrendalnie wysokimi podwyżkami, są oprócz wszystkowiedzących biznesmenów, nie tylko obecni działacze Solidarności - CHUDECKI I SZCZERBAKOW, ale i byli długoletni członkowie tej prospołecznej organizacji - Pani ROSZKOWSKA i Pan OSTAPOWICZ.
Po prostu wstyd i kompromitacja.
kiedy wybory?
kiedy wybory? 16.02.2020, 12:23
Kiedy wybory w solidarności BAT? Będę się teraz interesować tym wydarzeniem, bo przewodniczący Mirosław zaprzecza wszystkiemu co kojarzy się ze związkiem zawodowym. Głosuje np. w radzie cały czas przeciwko zwykłym ludziom, ślepo popierając władzę. Był też przeciwko nauczycielom, za obniżeniem dodatków dla dyrektorów szkół. Chyba już w ogóle zapomniał jaką pełni rolę.
nn
nn 16.02.2020, 14:18
widzę że jesteś jednym z radnych ,bo jesteś dobrze zorientowany ,wstyd panie radny
Nie! Dla tych dwóch
Nie! Dla tych dwóch 16.02.2020, 10:59
Mięta i Mirę, ludzie nadziwić się nie mogą, że tak postępujecie. A propo, mirek kiedy wybory w Bat?
niezadowolona
niezadowolona 15.02.2020, 15:48
60-80 % podwyżki brzmi dużo ale podaj w liczbach ile 50 gr, czy 1 złote podwyżki ,i jeszcze nie zapomni powiedzieć czego dotyczy ta podwyżka
Egoizm
Egoizm 16.02.2020, 13:33
Pani,, zniesmaczona" czy ,,przewodniczący" W tym mieście nie wszyscy dostają 500 + są też emeryci i ręciści którym każda podwyżka jest bolesna gdyż każdą złotówkę oglądają z obu stron czy wykupić receptę, zapłacić rachunki, kupić opał na zimę itp. Nie wszyscy się ślizgają w BAt .Młody Bóg zapomniał ( zresztą już nie taki młody ) Twoje podejście jest bardzo egoistyczne . Wiem zaraz powiesz że przecież dostają 13 emeryturę w wysokości 900 zł . To przecież ich stać na podwyżki
Żałosne.
tzw. zniesmaczona
tzw. zniesmaczona 16.02.2020, 14:16
panie egoizm emeryci nie chodzą do żłobka ,
Egoizm
Egoizm 16.02.2020, 16:08
Tragedia Ha,ha ,ha , ha :-)
Ale się ubawiłem :-) No fakt nie chodzą :-) . Zuch. Będziemy całą rodziną z całą uwagą śledzić Twoje dalsze głosowania możesz być tego w 100% pewien.
Gral
Gral 16.02.2020, 07:31
Czteroosobowa rodzina, która dotychczas musiała zapłacić za segregowane śmieci 135 złotych kwartalnie, od nowego roku zapłaci 252 złote. Rodzina pięcioosobowa zwiększy obciążenia do 279 złotych, a szecioosobowa do 282 złotych. Gospdarstwa domowe złożone z trzech osób zapłacą192 złote, dwuosobowe i jednoosobowe poniosą koszt odpowiednio 129 i 66 złotych
Rada Miejska w Augustowie zmieniła stawki za pobyt w miejskim żłobku. Zgodnie z przyjętą uchwałą rodzice będą płacili za miesiąc 250 złotych. Ale to nie wszystko, ponieważ do tej kwoty trzeba doliczyć jeszcze stawkę żywieniową. Radni określili, że nie może być ona wyższa niż 7 złotych dziennie..
To tylko nie które stawki Pani ,, Niezadowolona" jeżeli Pani to za mało to proszę się zgłosić do Radnych z NM i PIS i tych dwóch Panów z Solidarności to może podwyższą jeszcze.
I skończ już wypisywanie bzdur.
niezadowolona
niezadowolona 16.02.2020, 10:06
podwyżki za śmieci są w całej Polsce nie tylko w Augustowie więc to ty już piszesz bzdury ,jeśli chodzi o żłobek nie było podwyżki od kilku lat więc wcześniej czy później musiała być bo jak wiadomo wszystko drożeje od prądu po żywność ,napisz jeszcze o ile więcej będą płacić za żłobek bo nie wszyscy wiedzą jak dużą jest podwyżka .Nigdy nie było 500 plus i rodzice wychowali swoje dzieci , prowadzili do żłobka i nie płakali, mając darmowe pieniądze raptem jest źle i to wina radnych .Paliwo poszło w górę ,prąd ,żywność to też wina radnych ?to nie są bzdury to rzeczywistość to ty piszesz bzdury . Uważasz że jak będzie nowy burmistrz i nowi radni to nie będzie podwyżek, chyba że ty będziesz do tego wszystkiego dopłacał
robot
robot 16.02.2020, 13:06
Cofnij się jeszcze w czasie proponuję. Rozglądnij się do dokoła i zobacz ile mieszkańcy płacą za wywóz śmieci w Suwałkach , Ełku, Grajewie itd. Jak widać Głosowałaś / Głosowałeś za podniesieniem opłat więc raptem sumienie ruszyło ? No cóż jak Ci jest za tanio Proszę bardzo Dziecko zaprowadź do prywatnego przedszkola lub szkoły , możesz też przekazać darowiznę Necku lub w Wodociągom lub też ciepłowni skoro Ci się tak dobrze pracuje w BAT" Widzę że Cię bardzo boli 500+ możesz spróbować i ty bo widzę że dzieci wyrosły lub w ogóle ich się niema ? Twoim zdaniem skoro ludzie dostają na dzieci 500 zł to powinni wzbogacić spółki miejskie, żłobki i przedszkola myślenie, godne związkowca.
Jeszcze raz napiszę bo widzę że czegoś nie rozumiesz nie jestem przeciw całkowitym zakazom podwyżek tylko trzeba mieć w tym trochę rozsądku , Nie udało się Ci z tym 1 zł i 50 groszami CO ?
Raczej to mieszkańcy są zniesmaczeni waszym postępowaniem Panie Radny / Radna.
W.
W. 16.02.2020, 11:33
To jest rzeczywistość, ale tę rzeczywistość zafundował nad rząd PiS, rozdając kasę na prawo i lewo, np. miliardy na propagandę w tv, o swoich premiach i innych potrzebach dla kolesiów nie zapominając. Podwyższono płacę minimalną, przerzucając to na pracodawców. To wiadomo było, że muszą być podwyżki WSZYSTKIEGO. To było do przewidzenia. Ale ludzie cieszyli się z 500+ i 13 dla emerytów, choć to była kiełbasa wyborcza. dziś 500 warte jest już tylko 350, ale ślepy lud tego nie widzi. Nic dziwnego więc, że radni PiS i ich zwolennicy jako reprezentanci sprawców tego wszystkiego są dziś za podwyżkami, bo nie mają wyjścia. Tylko niech nie kłamią, że to jakieś inne siły te podwyżki fundują. Są współwinni.
Fgvdgh
Fgvdgh 16.02.2020, 11:00
Oho... Boimy się, że już niedługo nowe przyjdzie?
Zygmunt August
Zygmunt August 15.02.2020, 09:47
Powraca sprawa Rybackiej !
Otóż nasz panujący Burmistrz postanowił nie czekając na wyrok sądu gdyż działka jest przedmiotem sporu utwardzić ją pod Parking tłumacząc się słowami ,, Uważamy, że roszczenia są bezzasadne. Utwardzamy teren już teraz, ponieważ inwestycja na Rybackiej postępuje bardzo sprawnie. Przez to, że nie ma zimy, prace idą szybko. Nie chcemy więc odkładać czegoś, co później będzie wymagało dużego nakładu. Chcemy, aby nie było tam błota."( https://augustow.org/2020/wlad…
W takim razie pytam Pana jak to z tą działką jest . Na początku była informacja że miasto czyli Pan przekazał tą nieruchomość miejską bezpłatnie pod parking dla restauracji. Czy to była dzierżawa przekazana czy tak sobie to było zrobione wedle mego widzi mi się , nie wiem ale chyba odbyło się to bez żadnego przetargu czy konkursu itp. Faktem że prokuratura po zbadaniu sprawy, niczego się nie dopatrzyła chociaż było to tak transparentne że min. dotyczyło to jednej z Pań będącej do tej chwili Radną .
Następnie opinia publiczna została powiadomiona że do owej działki swoje roszczenia wniosła sąsiadka tym samym nieruchomość stała się punktem spornym .
W tej chwili mieszkańcy dowiadują się że pomimo iż trwa spór Władze miasta postanowiły przy okazji remontu ulicy rybackiej wznowić prace które mają na celu utwardzenie działki i jak mniemam położeniu tam nawierzchni np, typu kostka brukowa czy też inne .
Czegoś tu nie rozumiem a mianowicie w końcu czyja jest ta działka ? bo jeżeli została przekazana to dla czego miasto ponosi koszty za utwardzenie ?
Druga sprawa najważniejsza Pan Burmistrz winien działać zgodnie z literą prawa i jak się domyślam o tym wie, prawda ? To dla czego Pan nie czeka na rozstrzygnięcie sporu który musi się zakończyć prawomocnym wyrokiem sądu w spornej sprawie ?
Po wyższe Pana stwierdzenie że roszczenie jest bezzasadne i że prace postępują na Rybackiej szybko że błoto itd jest zgoła rzeczy Żałosne !
Pan jako urzędnik samorządowy powinien jeszcze raz powtórzę przestrzegać prawa i nie wchodzić w kompetencję sądów ! które w tej chwili pan bagatelizuje .
Pan powinien znać zasadę ,, NIE MOŻNA BYĆ SĘDZIĄ W SWOJEJ SPRAWIE "
W związku z powyższym to jest karygodne zachowanie które lekceważy będących w sprawie , mieszkańców lecz przede wszystkim SĄD przed którym toczy się rozprawa .
Pan powinien dawać przykład praworządności a nie lekceważenia przepisów PRAWA.
Ad vocem Zygmunt August.
kkk
kkk 18.02.2020, 08:30
myślę ,że to wszystko uzgodnili będąc razem na wczasach mieli spokój i przeanalizowali całą sytuacje.l
Bezprawie
Bezprawie 15.02.2020, 19:01
On mysli, że jest ponad prawem????
KASTA
KASTA 15.02.2020, 06:13
Panie Karolczuk kim Pan Jest ?
Dla czego Pan znowu nie czekając na orzecznictwo sądu rejonowego w Augustowie nakazuje firmie remontującej ul. Rybacką utwardzać parking na działce przekazanej za darmo wiadomo komu ! Wszak proces ruszył dopiero 14 lutego br. A Pan zna już zna wyrok ? Czy sędzia prowadzący przekazał już tą wiadomość ? Czy może ktoś inny a może zatrudniona w urzędzie miejskim Pani mecenas ? To jest skandal i lekceważenie wymiaru sprawiedliwości a przede wszystkim mieszkanki która rości prawo do tej nieruchomości . Pana słowa są nie do opisania świadczące o.... sam nie wiem jak to sformułować bo same przekleństwa cisną mi się na usta

,, Uważamy, że roszczenia są bezzasadne. Utwardzamy teren już teraz, ponieważ inwestycja na Rybackiej postępuje bardzo sprawnie. Przez to, że nie ma zimy, prace idą szybko. Nie chcemy więc odkładać czegoś, co później będzie wymagało dużego nakładu. Chcemy, aby nie było tam błota''.

Śniadkowska zwraca uwagę, że choć właściciel wciąż nie jest określony, to z gruntu i tak korzystają głównie klienci sąsiedniej restauracji. Prowadzi ją Paweł Bielawski, mąż radnej z ugrupowania wspierającego burmistrza. Teren początkowo został użyczony mu bez przetargu, a teraz powstaje tam parking. Sprawę badała prokuratura, jednak nie znalazła żadnych nieprawidłowości.


źródło:
https://augustow.org/2020/wlad…
Związkowcy z BAT
Związkowcy z BAT 14.02.2020, 13:54
Do M. Chudeckiego i M. Szczerbakowa
Jako związkowcy Solidarności głosowaliście za podwyżkami niemal wszystkich opłat w mieście (50 - 80 % za śmieci, mieszkania, żłobek itd.), głosowaliście też za zwolnieniem człowieka z pracy. Jesteście zwykłymi klakierami Karolczuka, a nie związkowcami. Wybory w Solidarności już niedługo. Choć najpierw sami powinniście zapaść się pod ziemię.
niezadowolona
niezadowolona 15.02.2020, 07:07
a czy wy nie dostajecie podwyżki w pracy ,powinniście powiedzieć nie chcemy starczy nam ta wypłata którą mamy ,wszystko drożeje ,śmieci podrożały w całej Polsce,czynsz w spółdzielni mieszkaniowej skoczył do góry ,do kogo pretensja ,może do rządu że podniósł średnią krajową ,
Robot
Robot 15.02.2020, 13:23
Nie widzę podwyżek rzędu 80 % .ze strony państwa ? Skąd masz wiadomości o średniej krajowej z TVP info ? Jakoś nie widzę aby nasze zarobki w Augustowie wzrosły ! Chyba że u twego męża ? Lub Państwa Radnych którzy wpisali się wszyscy do trzech komisji. Zejdź na ziemię . Podwyżki może i są nie unieniknione ale można było to rozłożyć w czasie a nie zgrubnej rury z uśmiechem na ustach z lekceważącym do tego komentarzem.
ccc
ccc 15.02.2020, 06:45
Brawo !!!!
hgw
hgw 14.02.2020, 22:51
To w końcu ktoś się wkurzył ale jak dla mnie bardzo trafnie.
Nic dodać nic ująć .
Augustów
Augustów 13.02.2020, 21:29
Działania pańskie to porażka i wstyd. Augustów zamienia się w miasto wymarłe, to szczególna pana zasługa i tego flapa. Wstyd. Wystarczy spojrzeć na Sokółkę czy inne małe miasta w regionie, one się rozwijają, wy proponujecie tylko pr. Wszelkie inwestycje są teatrem, Wojska Polskiego bez pasów i oświetlenia, Wilcza wciąż niedokończona, ulice bez chodników. Światełka w parku to wasza zasługa. Brak słów.
Zygmunt August
Zygmunt August 13.02.2020, 10:27
A ja tak sobie pozwolę na zobrazowanie ostatniego półtora roku pod wodzą Pana Karolczuka.
Panie Karolczuk rozpoczął Pan swoje urzędowanie jeszcze przed objęciem stanowiska obiecując że urzędnik D.S przestanie być kierownikiem oświaty gdy Pan wygra wybory .Takiego chwytu żaden z poprzedzających Pana Burmistrzów nie stosował nawet w najbardziej brutalnej kampanii. No cóż nie ziścił Pan tego planu ponieważ Pan Dariusz sam zrezygnował nie widząc cienia współpracy z Panem i formacją NM . Chwała mu za to ( nie tak jak obecnie co nie którzy ), z czystej przyzwoitości nie będę poruszał poparcia pana kandydatury przez Pana Europosła Jurgiela za jak mniemam namową Pana Kleczkowskiego ( zakończenie przyjaźni wszyscy znamy),ale do sedna. Następnie wziął się Pan za porządkowanie urzędu zwalniając dyscyplinarnie kilku urzędników, Później do patrzył się Pan lub Pana zespół nieprawidłowości w przetargu na wymianę palenisk gdzie stosowana była Faksymile . Nie czkająca na orzecznictwo sądów zwołał konferencje w której padły mocne słowa i unieważnienie przetargu, co w efekcie nie przyniosło żadnych rezultatów gdyż prokuratura nie dopatrzyła się znamion przestępstwa ! Nastała wiosna i lato a wraz z nimi obraz nędznego i zaniedbanego z pousychanymi drzewkami nie wspomnę o zielsku w donicach parku w centrum miasta , zaśmieconych bulwarów , brudnych ulic . Za wszystkie uwagi dotyczące nieprawidłowości wskazane przez mieszkańców bardzo dziękował Pana zastępca. Kolejny sukces to budowa Parku Herberta na osiedlu lipowiec a teraz jak się dowiadujemy remontu czy też budowy wszystkich uliczek z nazwą drzew na tym że osiedlu no i oczywiście ale to już moje zdanie( w perspektywie powinniśmy w tamte okolice przenieść centrum miasta ). To z pewnością zapewni dozgonną wdzięczność mieszkańców a tym samym dożywotnio pełnienie funkcji przynajmniej Radnego dla Pana zastępcy. Cieszy nas to nie z miernie że co niektórzy Państwo radni ze swoich okien w domach podziwiają nowe ulice z chodnikami i nowoczesnymi latarniami. Jak mniemam istnieje jakaś lista prawdo podobnie na której ustalona była kolejność remontu czy budowy ulic . Budżet uchwalony został jedyny taki na przestrzeni wielu lat z rozmachem gdy Warszawę podnoszono z gruzów po ostatniej wojnie. Tylko nikt nam nie mówi kto i kiedy będzie spłacał tak horrendalne zadłużenie . Wiem że miasto Suwałki w nie pamiętam którym roku miało podobną sytuacje ale to inna bajka gdyż dochody do budżetu zupełnie inne z racji ilości mieszkańców i zakładów funkcjonujących na terenie miasta. No tak przecież u nas jest teren szumnie zwany inwestycyjnym Suwalskiej podstrefy ekonomicznej ale cóż Pan obiecał sprzedać wszystkie działki i co dalej ? Notoryczne przerwy w oświetleniu ulic na terenie miasta . Prawdo podobnie jacyś złośliwcy otwierają skrzynki i robią nam psikusa. No cóż moim zdaniem skrzynki są zile zabezpieczone przez właściciela lub operatora ale w Pana opinii to oni nie my.
Ne zapomnijmy również o podwyżkach dla mieszkańców wszak dawno nic nie drożało to do góry co niektóre bez mała o 80% niektóre o 60% z czystej przyzwoitości nie będę wymieniał jakie bo cisną się same wulgaryzmy na język .
Dochodzimy do następnej konferencji można przyjąć hitu roku zresztą jak poprzednia dotyczące obwodnicy w wariancie ,, Burmistrza" chociaż Pan mówi o naszym zespole. Ten tajemniczy jak dotąd twór zebrany jak mniemam z samych fachowców narysował kreskę wiodącą przez urocze tereny puszczy Augustowskiej chronionej prawem Unijnym Natura 2000. Ale jak widać nie stanowi to żadnego problemu jak również że proponowana droga wybiega poza obszar administracji Waszego miasta. Trudno niech się inni podporządkują,. minę fakt że nie spotkał się Pan z sąsiadami i nie przedyskutował tego wariantu tylko szybko pojechał do władz nadrzędnych. To świadczy o ignorancji i dyskryminacji innych mieszkańców Powiatu Augustowskiego i Sejneńskiego nie wspominając o dewastacji środowiska naturalnego z którego słynie ta kraina.
Otoczył się Pan kilkoma a dosłownie 11 Radnymi którzy biją Panu Brawo za tak śmiałe poczynania nie zważając na płynący zgoła odmienny głos społeczeństwa. Cóż pewnie to zabrzmi górnolotnie ale ta lokalna historia Pana osądzi ale póki co życzę samych sukcesów i jeżeli coś napisałem nie tak to przepraszam.
Z poważaniem mieszkaniec Zygmunt August.
NIE_DLA_NM
NIE_DLA_NM 02.03.2020, 08:43
Można jeszcze do tego dodać wydaną grubą kasę (prawdopodobnie większą niż oficjalnie głosi burmistrz) dla magika z Suwałk za ułożenie rozkładu komunikacji miejskiej, która jak się okazało dla nikogo nie pasowała i zostanie przywrócona do pierwotnej wersji chyba??
Zygmunt
Zygmunt 13.02.2020, 12:47
Brawo August, trafiłeś w samo sedno. Nic dodać, nic ująć.
H. P
H. P 13.02.2020, 11:32
Brawo. Świetny tekst!!!!!
Ala
Ala 13.02.2020, 21:17
Dziękuję za ten komentarz. Lepiej nie można byłoby tego ująć.
Pod ogryzkami
Pod ogryzkami 13.02.2020, 06:43
Plastus za plecami stal, stal i doczekał się ulicy
apteki górą
apteki górą 12.02.2020, 17:22
Burmistrz powołał komisję ds. oceny wniosków o przyznanie stypendiów artystycznych. Burmistrza reprezentuje aptekarz!!!!!!!szok
jam
jam 21.02.2020, 11:02
Miał świetnego polonistę, da radę :)
Hjvvt
Hjvvt 13.02.2020, 21:17
Kto to aptekarz?
Tyuhv
Tyuhv 13.02.2020, 06:43
Materiał a film
dosyć tej nieudolnej władzy
dosyć tej nieudolnej władzy 11.02.2020, 06:55
Największym zagrożeniem dla Augustowa są rządy Karolczuka i Naszego Miasta.
Jak odrzucić PR i te kilka dróg to zostają piękne biało niebieskie folderki, gazetkka propagandy miejskiej i niezrealizowane obietnice.
Jarek
Jarek 12.02.2020, 11:41
te kilka to kilkadziesiąt dróg których nie zrobili wszyscy inni burmistrzowie razem wzięci... buhahahaaha. a oprócz dróg jest wiele innych inwestycji w tym najwięcej z dofinansowania UE ale po co dyskutować z kimś kto o tym nie ma pojęcia???? Ludzie widzą i zagłosują za 4 lata.....
Propaganda
Propaganda 12.02.2020, 22:34
Proszę podać ile km tych ulic a raczej uliczk zbudowali !
Oby
Oby 13.02.2020, 12:49
Może 5 km?
duduś
duduś 13.02.2020, 11:49
Panie Jarku czekamy na podanie ilości kilometrów zrobionych dróg. Chyba, że Pan się wstydzi powiedzieć w myśl powiedzenia"wiem ale nie powiem". Buahahahahaha. Ludzie widzą i nie zagłosują.
BAU
BAU 10.02.2020, 14:51
" Pofesjonalizacja " UM,jak zachodzę to panie dosłownie " pełną gebą " jedząc śniadanie mi odpowiadają.Panie-zapewnij ludziom stołówkę,a nie przy biurku z dokumentami,to nie jest w domu,gdzie coś takiego ujdzie.Chociaż nie powinno.Na przestrzeni ostatniego roku spotkałem takie sytuacje,a "profesjonalizacja " bardziej kojarzy sie mi tam z nepotyzmem.Do tego bałagan w dokumentacji,która jest mi potrzebna,ciągle coś-dlaczego ? Jasne,że ogólnikowo pisze,ale nie ściemniam.
mieszkanka
mieszkanka 15.02.2020, 07:00
czy ty śniadania nie jesz ,w każdym urzędzie jedzą śniadanie na biurku trochę tolerancji ,stołówka nic nie zmieni bo będziesz miał pretensje że jest przerwa na śniadanie i drzwi zamknięte .myślę że pani przełknęła to co miała i zostałeś wysłuchany ,trochę tolerancji ,
Pokoik obok
Pokoik obok 15.02.2020, 12:42
Magda spokojnie. Ty i takkawy przy swoim biurku nie piesz ??.
Porażka
Porażka 15.02.2020, 12:26
Zgodnie z przepisami Bhp, pracodawca zobowiązany jest zapewnić pomieszczenie socjalne swoim pracownikom,. Każdy urząd takowe posiada proszę pani, tylko nie nasz. W żadnym urzędzie posiłków nie sporzywa się przy biurku, bo to co najmniej brak kultury, ale zespół burmistrza jak najbardziej i nie widzi w tym nic złego.
Pokręcony urząd
Pokręcony urząd 13.02.2020, 21:19
A na rogu palarnie zrobili. Panie Mirosławie, panie Filipie panujecie nad własnym pracownikami?
Pet
Pet 15.02.2020, 12:43
Piwnice też warto zwiedzić

Pozostałe