My, zawsze pamiętamy

  • 10.02.2020, 09:21
  • Jolanta Wojczulis
My, zawsze pamiętamy
Dzień 10 lutego to jeden z najważniejszych dni w kalendarium społeczności Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Netcie. To dzień upamiętniający smutne wydarzenie związane z patronem naszej szkoły-wywózką mieszkańców Netty na Syberię.

W tym roku to szczególna rocznica, bowiem mija 80 lat, dlatego przygotowywaliśmy się do niego poprzez projekt edukacyjny, który obejmował liczne działania. Między innymi odbył się konkurs plastyczny zatytułowany „Wywózka na Syberię”. Piękną lekcję historii związanej z przeżyciami Polaków na nieludzkiej ziemi przeprowadziła naszym uczniom Pani Henryka Bogusławska. W nowo powstałej izbie pamięci uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w lekcjach o tematyce sybirackiej. W tejże izbie, obok wielu cennych pamiątek związanych z pobytem Polaków na zesłaniu, szczególne miejsce poświęcono zmarłym Sybirakom, w tym Panu Eugeniuszowi Simsonowi, który był wyjątkowo mocno związany z naszą szkołą.

W tym roku postanowiliśmy też udać się do miejsc związanych z Sybirakami, aby tam pomodlić się i zapalić symboliczny znicz. Wcześniej chętni uczniowie klas starszych przygotowali i zaprezentowali młodszym kolegom informacje dotyczące tych miejsc. To doskonała lekcja, która pokazuje, że dopóki żyje pamięć w ludziach,a do tego w młodych sercach, dopóty cierpienie tamtych ludzi nie pójdzie w zapomnienie, a czas nie przyćmi historii przodków. Co jest głównym celem naszej pracy .Nasz wyjazd miał charakter edukacyjny i rozpoczął się od miejsc nam najbliższych, czyli przy Obelisku poświęconym Mieszkańcom Ziemi Augustowskiej Wywiezionym na Sybir i Pomniku Mieszkańców Netty zesłanych na Sybir w Netcie Folwark 10 lutego 1940 roku. Następnie udaliśmy się do Białegostoku do kościoła Świętego Ducha i pod Pomnik Sybiraków, gdzie również była modlitwa i zapalono znicze.

Żyjemy w czasach, kiedy patriotyzm przybrał całkiem inne oblicze, aniżeli miał w czasach, gdy wydarzyła się tragedia Sybiru. Trudno jest wyobrazić naszym uczniom to, co przeżywali ich Dziadkowie. Dlatego chcemy nauczyć ich, że patriotyzm to pamięć o przeszłości pozbawiona wrogości, ale też obowiązek dbania o Ojczyznę tu i teraz. Taki patriotyzm dnia codziennego, który nie jest prosty, gdyż często wymaga rezygnacji z własnej wygody.

Mamy nadzieję, że nasza młodzież szkolna tak bardzo zaangażowana w losy swoich przodków, będzie w pełni świadoma, że Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości(kard. Stefan Wyszyński).

  1. Wąsewicz

Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Netcie

Jolanta Wojczulis

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe