80 lat od pierwszej wywózki 

  • 13.02.2020, 14:54 (aktualizacja 13.02.2020, 15:53)
  • Bartosz Lipiński
80 lat od pierwszej wywózki Na zdjęciu: Barbara Czartoszewska z matką.
10 lutego 1940 roku miała miejsce pierwsza masowa deportacja Polaków na Syberię. Rodacy w jednej chwili zostali pozbawieni domu i dotychczasowego życia. Odarci z godności, nie mając gwarancji powrotu, opuścili ojczyste strony w okrutnych warunkach. O dramacie ciężkiego losu na Syberii i upamiętnieniu rocznicy rozmawialiśmy z wiceprezes Związku Sybiraków w Augustowie Barbarą Czartoszewską.

Bartosz Lipiński

Rocznica zostanie upamiętniona

Zbliża się 80 rocznica pierwszej tzw. wywózki na Syberię. Z tej okazji Związek Sybiraków w Augustowie zamówił mszę świętą w najbliższy poniedziałek, 10 lutego o godz. 16, w parafii Miłosierdzia Bożego w Augustowie. Nabożeństwo zostanie odprawione w intencji zmarłych Sybiraków, osób, które nie wróciły do Ojczyzny oraz za tych, którzy jeszcze żyją. Z naszych ziem zostało przymusowo wywiezionych wielu wspaniałych patriotów, dlatego spoczywa na nas dzisiaj obowiązek zachowania o nich pamięci. Informacje o rocznicy i jej upamiętnieniu przekazała nam Barbara Czartoszewska z d. Lenkowska, obecna wiceprezes augustowskiego Związku Sybiraków. Jej świadectwo jest wyjątkowo osobiste i dzięki temu szczególnie cenne.

Bartosz Lipiński

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe