Obwodnica powinna być poza miastem

  • 30.01.2020, 10:30 (aktualizacja 30.01.2020, 10:57)
  • Beata Perzanowska
Obwodnica powinna być poza miastem
Wieści z powiatu. Planowane korytarze obwodnicy Augustowa w ciągu drogi krajowej DK16 były omawiane na posiedzeniu Zarządu Powiatu w Augustowie w dniu 22 stycznia 2020 roku, w obecności Burmistrza Miasta Augustowa, Wójta Gminy Augustów, Wójta Gminy Sztabin i Sekretarza Gminy Płaska oraz przedstawicieli GDDKiA Oddział w Białymstoku i delegacji firmy Value ENGINEERING Sp. z o. o. w Warszawie.

Obecni na posiedzeniu przedstawiciele samorządu powiatowego i samorządów gminnych zdecydowanie opowiedzieli się za koniecznością uwzględnienia w procesie planowania wariantów przebiegu południowo – wschodniej obwodnicy miasta, dwóch podstawowych aspektów: zapewnienia kompleksowego systemu komunikacyjnego w regionie oraz umożliwienia dynamicznego rozwoju Augustowa i Ziemi Augustowskiej.

Zwrócono uwagę na to, iż decyzja o przebiegu każdej drogi powinna być poprzedzona analizą natężenia ruchu drogowego, w szczególności samochodów ciężarowych TIR. Brak takiej analizy w przypadku planowanej południowo – wschodniej obwodnicy Augustowa jest jednym z elementów, który uniemożliwia podjęcie jednoznacznej decyzji.

Ponadto kwestią kluczową jest określenie w jakich kierunkach będzie odbywał się ruch drogowy drogą krajową DK16 i już na etapie przygotowywania koncepcji konieczne jest prawidłowe skomunikowanie z innymi drogami przebiegającymi w regionie, tak, aby zmodernizowany odcinek drogi nie prowadził tylko do granic miasta.

Drogą o strategicznym znaczeniu dla mieszkańców jest droga Augustów – Białystok. To właśnie tą trasą będzie odbywał się potencjalny ruch z kierunku granicy polsko – litewskiej w Ogrodnikach na zachód i południe Polski. W przypadku budowy obwodnicy miasta na tej drodze nastąpi zwielokrotnienie ruchu, w tym samochodów ciężarowych TIR. Wykonanie tej drogi jest nieodzownym warunkiem planowania i prowadzenia dalszych inwestycji w regionie. Droga jako zasadnicza trasa komunikacyjna województwa podlaskiego powinna być wybudowana o przekroju 2+1 z możliwością jej rozbudowy do przekroju 2x2 i wykonaniem obwodnic Białobrzeg, Sztabina i Suchowoli.

Rozważając plany budowy południowo – wschodniej obwodnicy Augustowa, należy przyjąć także, że część samochodów z Augustowa będzie kierowała się w stronę miejscowości Raczki, do trasy Via Baltica. Niezbędna jest zatem rozbudowa połączenia drogi krajowej DK16 z budowaną trasą Via Baltica czyli obwodnicy miasta w ciągu drogi krajowej DK8. Aktualnie jest to droga jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu. W trybie pilnym powinna być przebudowana na odcinku Augustów – Raczki do przekroju 2x2 (jak na odcinku Raczki – Suwałki).

Podczas posiedzenia Zarządu Powiatu zdecydowanie podkreślono, że planowana południowo – wschodnia obwodnica Augustowa nie może być poprowadzona przez miasto – uzdrowisko, znany i ceniony ośrodek turystyczny. Zasadniczą kwestią jest, aby nowa obwodnica nie zamykała ani nie ograniczała rozwoju miasta. Nie może rozbijać jego miejskiej tkanki i podstawowych funkcji miasta, w tym funkcji uzdrowiskowej i turystycznej. Powinna być poprowadzona poza obszarem miasta Augustowa. Podkreślono również, że droga nie może stanowić zagrożenia dla dziedzictwa kulturowego Ziemi Augustowskiej, jakimi są bezsprzecznie Diecezjalne Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej i Kanał Augustowski ustanowiony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pomnikiem Historii.

Uczestnicy spotkania zaapelowali o wzięcie pod uwagę głosu społeczności lokalnej oraz przeprowadzenie analizy w oparciu o potrzeby i oczekiwania mieszkańców, turystów i kuracjuszy, a nie tylko podmiotów poruszających się tranzytem przez region. Podkreślono, że wypracowanie całościowego systemu komunikacyjnego regionu, pozwoli na racjonalne wytyczenie korytarzy przebiegu południowo – wschodniej obwodnicy Augustowa w ciągu drogi DK16 jako ważnego elementu tego sytemu.

Stanowisko wypracowane podczas posiedzenia Zarządu Powiatu zostało przekazane Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Value ENGINEERING Sp. z o.o., władzom państwowym, wojewódzkim i samorządowym oraz parlamentarzystom z województwa podlaskiego.

Red.

 

 

 

 

 

 

 

 

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ekolog
Ekolog 04.02.2020, 07:24
Ktoś bardzo się stara by Greenpic przykuwał się do drzew w Puszczy Augustowskiej.
Raczej nie o taką reklamę miastu powinno chodzić.
Hendryk
Hendryk 03.02.2020, 18:47
A po jaką cholerę jest nam potrzebna ta obwodnica. Naradzie jakoś te samochody jeżdżą i nikomu nie przeszkadzają. Pytam się po co? Po jakiego grzyba już jedną obwodnica jest. I pytam się dla kogo? Bo 90 % tirów to tiry z Litwy lub krajów zza wschodniej granicy. Po co budować obwodnicę dla obcokrajowców?
Ppoiu
Ppoiu 02.02.2020, 10:25
Polskie lasy maja prawo żadne inne
Miszkaniec
Miszkaniec 30.01.2020, 21:18
Poza miastem??A co dalej niech rozjeżdzają ludzi i puszczę?Wyciąc 100 hektarów lasu,bo to państwowe czyli niczyje? Obszar natura 2000,ostoje ptaków,rośliny chronione,siedliska,nie mówiąc już o turystach nikogo to nie obchodzi?
Mieszkaniec  puszczy
Mieszkaniec puszczy 30.01.2020, 20:42
Władze Augustowa to EGOIŚCI-wybudować obwodnicę ,wyrżnąć 60 hektaròw lasu a dalej niech się dzieje co chce,nie obchodzą ich mieszkańcy puszczy ,nie wspòłpracują nawet z nimi, jedynie Pan Leszek Cieślik myśli o wszystkim-brawo!!
logos
logos 14.02.2020, 18:47
A jaki pomysł ma pan Cieślik i cohortes??? Po za protestowaniem ... moze go przedstawi?
23r
23r 31.01.2020, 13:18
Lasy państwowe więcej wycinają. Ile ostatnio "autostrad" leśnych powstało jak się jedzie z przewięzi do suchej?
Augustowiak
Augustowiak 31.01.2020, 05:34
Za to jacy mądrzy fachowcy . Pokazali swoje prawdziwe oblicze i jak dbają o interes społeczny i naturę malując kreskę przez Puszczę Augustowską . Przecież w tym wariancie nie interesują ich ludzie , zwierzęta , las , jeziora, rzeki . Ale co się dziwić ,, Mieszkańcu Puszczy " Jaki jest koń każdy widzi już nie tylko w samym mieście. Na ich miejscu spalił bym się ze wstydu ale czy oni wiedzą co to wstyd ?

Pozostałe