Kolejna obwodnica Augustowa

  • 14.01.2020, 10:17
  • Beata Perzanowska
Kolejna  obwodnica Augustowa
Będzie budowana nowa obwodnica naszego miasta. Pierwsze prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Inwestycja związana jest z modernizacją drogi krajowej nr 16 między Augustowem a granicą państwa w Ogrodnikach.

Będzie budowana nowa obwodnica naszego miasta. Pierwsze prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Inwestycja związana jest z modernizacją drogi krajowej nr 16 między Augustowem a granicą państwa w Ogrodnikach.

Beata Perzanowska

Budowa nowej obwodnicy Augustowa wzbudza wiele emocji wśród mieszkańców miasta. Ludzie nie wiedzą jeszcze dokładnie którędy ma przebiegać i w jakim celu ona powstaje. O szczegóły tej inwestycji zapytaliśmy Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku. Rafał Malinowski, rzecznik prasowy białostockiego GDDKiA, przesłał nam informacje na ten temat.

-Obwodnica Augustowa w ciągu drogi krajowej nr 16, prowadzącej do Sejn, jest elementem szerszego zadania obejmującego modernizację całej „szesnastki” między Augustowem a granicą państwa w Ogrodnikach. Droga ma zyskać na całej długości szerokość 7m oraz nośność 11,5 tony na oś, co ma umożliwić wykorzystanie jej dla ruchu cięższego niż obecnie -wyjaśnia Rafał Malinowski. -Ma to istotne znaczenie, bo DK16 na odcinku pomiędzy Augustowem a Ogrodnikami jest drogą prawie równoległą do powstającej S61, która także prowadzi na Litwę. W krytycznej sytuacji np. karambolu, można będzie na nią czasowo przerzucić ruch.

Jak podkreśla Malinowski, żeby uniknąć powrotu ciężkiego transportu do naszego miasta zapadła decyzja o południowo–wschodniej obwodnicy Augustowa.

 

-Ogłosiliśmy przetarg na wykonanie prac przygotowawczych, dokumentacyjnych w dość szerokim zakresie -tłumaczy Rafał Malinowski. -Chodzi o opracowanie pełnego studium wraz z analizą i prognozą ruchu, materiałami do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej oraz dokumentacją geologiczno-inżynierską. Przetarg został rozstrzygnięty, a umowę podpisano 4 grudnia ubiegłego roku z firmą Value Engineering za 2 035 650 PLN brutto.

Na razie nie jest znany przebieg nowej augustowskiej obwodnicy. Wiadomo jedynie, ze cała DK16 wraz z południowo-wschodnią obwodnicą Augustowa ma powstać w latach 2020-2026. Pierwszym modernizowanym odcinkiem będzie prawdopodobnie fragment od ul. Turystycznej w Augustowie do Głębokiego Brodu. Kwestię budowy obwodnicy pilotują władze miasta Augustowa.

-Obecnie przygotowywana jest koncepcja przebiegu południowo-wschodniej obwodnicy Augustowa. Burmistrz Mirosław Karolczuk trzyma rękę na pulsie. Już w lutym 2018 zaproponował inwestorowi wariant drogi omijający Augustów z drugiej strony jeziora Sajno, po jego południowej stronie. Jesteśmy w stałym kontakcie z wykonawcą koncepcji oraz GDDKiA -wyjaśnia Filip Chodkiewicz, zastępca burmistrza Augustowa. -Burmistrz spotykał się w tej sprawie z dyrekcją oddziału w Białymstoku, a w przyszłym tygodniu będzie gościł firmę przygotowującą koncepcje. Otrzymaliśmy też wstępne warianty sugerowanego przebiegu przyszłej drogi łączącej drogę krajową nr 8 i drogę krajową nr 16. W ogromnym skrócie różnice między nimi sprowadzają się do tego, czy droga przebiegać będzie pomiędzy miastem a jeziorem Sajno, czy z drugiej strony jeziora, czyli po jego południowej stronie. Wszystkie warianty zakładają dalszy przebieg obwodnicy fragmentem drogi wojewódzkiej 664, a następnie połączenie z drogą krajową nr 16 w pobliżu przejazdu kolejowego przy Silikatach.

Filip Chodkiewicz dodaje, że jego zdaniem nie powinno się planować przebiegu drogi pomiędzy miastem, a jednym z naszych jezior, jakim jest Sajno.

 

-Droga powinna odsuwać bezpiecznie ruch tranzytowy od miasta i nie narażać mieszkańców na straty. Przebieg przyszłej obwodnicy, to sprawa o strategicznym dla miasta znaczeniu. Cenne będzie, jeśli samorządowcy i wszyscy zaangażowani w miasto będą potrafili w tej sprawie mówić jednym głosem i mieć wspólne stanowisko -podkreśla zastępca burmistrza. Dlatego burmistrz Mirosław Karolczuk organizuje w przyszłym tygodniu spotkanie z podmiotami, które zostały poproszone o konsultację wstępnych wariantów, samorządowcami i przedstawicielami organizacji mieszkańców. Wychodzimy z założenia, że szerokie porozumienie w tej sprawie zwiększy nasze szanse w zabiegach o korzystny dla Augustowa przebieg przyszłej inwestycji.

Do tematu budowy augustowskiej obwodnicy będziemy więc powracać i informować społeczeństwo o szczegółach inwestycji.

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zaciekawiony
Zaciekawiony 06.02.2020, 08:29
Jakos nikt nie wspomina o możliwości zmodernizowania obecnej obwodnicy aby przekształcić ja na dwa podwójne pasy. wtedy nie byloby żadnego problemu z odciążeniem ruchu w razie wypadku. Dwie pojedyncze szosy, z których jedna ma zostać "rozbudowana" niszcząc nature, to absurd. Tym bardziej iz wystarczy spojrzeć na mapę aby stwierdzić, ze dwa przejścia graniczne sa oddalone niewiele od siebie. To raczej problem litewski aby je ze sobą po ich stronie szybka droga polaczyc ułatwiając jazdę na Wilno. A historie o walorach wojskowych to w jakim celu?
onet
onet 20.01.2020, 21:17
Krytykować ok, ale co będzie jak coś przyblokuje jedyną obwodnicę? tiry przez miasto, czas na alternatywne myślenie.
Marek
Marek 16.01.2020, 09:25
To jak zrobią jeszcze drogę Białystok Augustów to te wszystkie tiry zamiast na Suwałki to na Sejny będą leciały bo szybciej.
Silikaty is the future
Silikaty is the future 15.01.2020, 21:10
Komunalnym blokom na Silikatach dojdzie kolejna atrakcja - hałas
wybrańcy
wybrańcy 15.01.2020, 21:03
Z jakimi samorządowcami było spotkanie? bo radni nie zostali powiadomieni....no chyba że z Naszego Miasta
Zygmunt
Zygmunt 16.01.2020, 11:17
Z jedynie słusznymi. Tymi, którzy wiedzą kiedy podnieść łapkę w górę albo anulować głosowanie. Nic nie rozumiecie. Tajne spotkanie ws. obwodnicy, to po prostu kolejny, wyższy etap transparentności.
bartlomiej_pozniakowski
Bartek Poźniakowski 15.01.2020, 18:10
Projekt tej drogi przez wskazane tereny jest całkowicie nieuzasadniony. Niech inwestor GDDKiA w Białymstoku rozwiąże umowę na prace przygotowawcze. Będzie to najlepsze i najtańsze rozwiązanie i niech więcej nie wraca to tego tematu.
Pozdrawiam GDDKiA Białystok i wszystkich mieszkańców Augustowa.
Aga
Aga 15.01.2020, 16:36
Szalenstwo Nowego Roku
Zombie
Zombie 15.01.2020, 08:15
Skoro wszystkie wstępne warianty mają biec po 664 i łączyć sie z DK16 przy Silikatach, to niby jak jeden z nich ma iść po poludniowej stronie Sajna? Zrobią most nad jeziorem, czy tunel?
wiktor
wiktor 15.01.2020, 17:53
Droga jak po sznurku ...z Żarnowa , przez działki , Kanał i Królową Wodę prosto w Silikaty .. "drugi " zapewne chciałby aby obwodnica ominęła Studzieniczną ale to chyba nie wypali ...
erh
erh 15.01.2020, 17:19
Tunel jak pod Lamanche to nie, ale most jak Dania - Szwecja to by fajnie było. Jeszcze jak ten Szejk Amal przyjedzie i ten wieżowiec wsadzi w Necko to wszycy bendo nam zazdraszczać!
Marek
Marek 15.01.2020, 14:03
Najlepiej żeby cały ten odcinek do przejazdu kolejowego to był tunel
Red
Red 14.01.2020, 14:03
Studzieniczna Wojciech,Przewieź to Augustów co ten rzecznik i wiceburmistrz baja , spokojna obecnie droga na Sejny zamieni się w koszmar ...ale obecnie rządzący w kraju i w Augustowie mają to w .....
Yello
Yello 14.01.2020, 17:38
Brawo Red
Bezmyślność
Bezmyślność 14.01.2020, 16:47
Trzeba ekologów sprowadzić! Tyle było krzyku o dolinę Rospudy a teraz ile drzew i torfowisk zostanie zniszczonych? Tiry przez serce Puszczy Augustowskiej będą sznurem jechać! Przez najpiękniejsze tereny wypoczynkowe w okolicy Augustowa! Kto to wymyślił ?
Aaa
Aaa 15.01.2020, 07:32
Milościwie panujący trzymają rękę na pulsie. Kto jeszcze w to wierzy? Komedia...
Fjb
Fjb 15.01.2020, 16:59
Nie wierzę im. A takich mieszkańców jak ja jest wiecej

Pozostałe