Kolejna obwodnica Augustowa

  • 14.01.2020, 10:17
  • Beata Perzanowska
Kolejna  obwodnica Augustowa
Będzie budowana nowa obwodnica naszego miasta. Pierwsze prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Inwestycja związana jest z modernizacją drogi krajowej nr 16 między Augustowem a granicą państwa w Ogrodnikach.

Będzie budowana nowa obwodnica naszego miasta. Pierwsze prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Inwestycja związana jest z modernizacją drogi krajowej nr 16 między Augustowem a granicą państwa w Ogrodnikach.

Beata Perzanowska

Budowa nowej obwodnicy Augustowa wzbudza wiele emocji wśród mieszkańców miasta. Ludzie nie wiedzą jeszcze dokładnie którędy ma przebiegać i w jakim celu ona powstaje. O szczegóły tej inwestycji zapytaliśmy Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku. Rafał Malinowski, rzecznik prasowy białostockiego GDDKiA, przesłał nam informacje na ten temat.

-Obwodnica Augustowa w ciągu drogi krajowej nr 16, prowadzącej do Sejn, jest elementem szerszego zadania obejmującego modernizację całej „szesnastki” między Augustowem a granicą państwa w Ogrodnikach. Droga ma zyskać na całej długości szerokość 7m oraz nośność 11,5 tony na oś, co ma umożliwić wykorzystanie jej dla ruchu cięższego niż obecnie -wyjaśnia Rafał Malinowski. -Ma to istotne znaczenie, bo DK16 na odcinku pomiędzy Augustowem a Ogrodnikami jest drogą prawie równoległą do powstającej S61, która także prowadzi na Litwę. W krytycznej sytuacji np. karambolu, można będzie na nią czasowo przerzucić ruch.

Jak podkreśla Malinowski, żeby uniknąć powrotu ciężkiego transportu do naszego miasta zapadła decyzja o południowo–wschodniej obwodnicy Augustowa.

 

-Ogłosiliśmy przetarg na wykonanie prac przygotowawczych, dokumentacyjnych w dość szerokim zakresie -tłumaczy Rafał Malinowski. -Chodzi o opracowanie pełnego studium wraz z analizą i prognozą ruchu, materiałami do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej oraz dokumentacją geologiczno-inżynierską. Przetarg został rozstrzygnięty, a umowę podpisano 4 grudnia ubiegłego roku z firmą Value Engineering za 2 035 650 PLN brutto.

Na razie nie jest znany przebieg nowej augustowskiej obwodnicy. Wiadomo jedynie, ze cała DK16 wraz z południowo-wschodnią obwodnicą Augustowa ma powstać w latach 2020-2026. Pierwszym modernizowanym odcinkiem będzie prawdopodobnie fragment od ul. Turystycznej w Augustowie do Głębokiego Brodu. Kwestię budowy obwodnicy pilotują władze miasta Augustowa.

-Obecnie przygotowywana jest koncepcja przebiegu południowo-wschodniej obwodnicy Augustowa. Burmistrz Mirosław Karolczuk trzyma rękę na pulsie. Już w lutym 2018 zaproponował inwestorowi wariant drogi omijający Augustów z drugiej strony jeziora Sajno, po jego południowej stronie. Jesteśmy w stałym kontakcie z wykonawcą koncepcji oraz GDDKiA -wyjaśnia Filip Chodkiewicz, zastępca burmistrza Augustowa. -Burmistrz spotykał się w tej sprawie z dyrekcją oddziału w Białymstoku, a w przyszłym tygodniu będzie gościł firmę przygotowującą koncepcje. Otrzymaliśmy też wstępne warianty sugerowanego przebiegu przyszłej drogi łączącej drogę krajową nr 8 i drogę krajową nr 16. W ogromnym skrócie różnice między nimi sprowadzają się do tego, czy droga przebiegać będzie pomiędzy miastem a jeziorem Sajno, czy z drugiej strony jeziora, czyli po jego południowej stronie. Wszystkie warianty zakładają dalszy przebieg obwodnicy fragmentem drogi wojewódzkiej 664, a następnie połączenie z drogą krajową nr 16 w pobliżu przejazdu kolejowego przy Silikatach.

Filip Chodkiewicz dodaje, że jego zdaniem nie powinno się planować przebiegu drogi pomiędzy miastem, a jednym z naszych jezior, jakim jest Sajno.

 

-Droga powinna odsuwać bezpiecznie ruch tranzytowy od miasta i nie narażać mieszkańców na straty. Przebieg przyszłej obwodnicy, to sprawa o strategicznym dla miasta znaczeniu. Cenne będzie, jeśli samorządowcy i wszyscy zaangażowani w miasto będą potrafili w tej sprawie mówić jednym głosem i mieć wspólne stanowisko -podkreśla zastępca burmistrza. Dlatego burmistrz Mirosław Karolczuk organizuje w przyszłym tygodniu spotkanie z podmiotami, które zostały poproszone o konsultację wstępnych wariantów, samorządowcami i przedstawicielami organizacji mieszkańców. Wychodzimy z założenia, że szerokie porozumienie w tej sprawie zwiększy nasze szanse w zabiegach o korzystny dla Augustowa przebieg przyszłej inwestycji.

Do tematu budowy augustowskiej obwodnicy będziemy więc powracać i informować społeczeństwo o szczegółach inwestycji.

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
onet
onet 20.01.2020, 21:17
Krytykować ok, ale co będzie jak coś przyblokuje jedyną obwodnicę? tiry przez miasto, czas na alternatywne myślenie.
Marek
Marek 16.01.2020, 09:25
To jak zrobią jeszcze drogę Białystok Augustów to te wszystkie tiry zamiast na Suwałki to na Sejny będą leciały bo szybciej.
Silikaty is the future
Silikaty is the future 15.01.2020, 21:10
Komunalnym blokom na Silikatach dojdzie kolejna atrakcja - hałas
wybrańcy
wybrańcy 15.01.2020, 21:03
Z jakimi samorządowcami było spotkanie? bo radni nie zostali powiadomieni....no chyba że z Naszego Miasta
Zygmunt
Zygmunt 16.01.2020, 11:17
Z jedynie słusznymi. Tymi, którzy wiedzą kiedy podnieść łapkę w górę albo anulować głosowanie. Nic nie rozumiecie. Tajne spotkanie ws. obwodnicy, to po prostu kolejny, wyższy etap transparentności.
bartlomiej_pozniakowski
Bartek Poźniakowski 15.01.2020, 18:10
Projekt tej drogi przez wskazane tereny jest całkowicie nieuzasadniony. Niech inwestor GDDKiA w Białymstoku rozwiąże umowę na prace przygotowawcze. Będzie to najlepsze i najtańsze rozwiązanie i niech więcej nie wraca to tego tematu.
Pozdrawiam GDDKiA Białystok i wszystkich mieszkańców Augustowa.
Aga
Aga 15.01.2020, 16:36
Szalenstwo Nowego Roku
Zombie
Zombie 15.01.2020, 08:15
Skoro wszystkie wstępne warianty mają biec po 664 i łączyć sie z DK16 przy Silikatach, to niby jak jeden z nich ma iść po poludniowej stronie Sajna? Zrobią most nad jeziorem, czy tunel?
wiktor
wiktor 15.01.2020, 17:53
Droga jak po sznurku ...z Żarnowa , przez działki , Kanał i Królową Wodę prosto w Silikaty .. "drugi " zapewne chciałby aby obwodnica ominęła Studzieniczną ale to chyba nie wypali ...
erh
erh 15.01.2020, 17:19
Tunel jak pod Lamanche to nie, ale most jak Dania - Szwecja to by fajnie było. Jeszcze jak ten Szejk Amal przyjedzie i ten wieżowiec wsadzi w Necko to wszycy bendo nam zazdraszczać!
Marek
Marek 15.01.2020, 14:03
Najlepiej żeby cały ten odcinek do przejazdu kolejowego to był tunel
Red
Red 14.01.2020, 14:03
Studzieniczna Wojciech,Przewieź to Augustów co ten rzecznik i wiceburmistrz baja , spokojna obecnie droga na Sejny zamieni się w koszmar ...ale obecnie rządzący w kraju i w Augustowie mają to w .....
Yello
Yello 14.01.2020, 17:38
Brawo Red
Bezmyślność
Bezmyślność 14.01.2020, 16:47
Trzeba ekologów sprowadzić! Tyle było krzyku o dolinę Rospudy a teraz ile drzew i torfowisk zostanie zniszczonych? Tiry przez serce Puszczy Augustowskiej będą sznurem jechać! Przez najpiękniejsze tereny wypoczynkowe w okolicy Augustowa! Kto to wymyślił ?
Aaa
Aaa 15.01.2020, 07:32
Milościwie panujący trzymają rękę na pulsie. Kto jeszcze w to wierzy? Komedia...
Fjb
Fjb 15.01.2020, 16:59
Nie wierzę im. A takich mieszkańców jak ja jest wiecej

Pozostałe