Kolejny tydzień atrakcji w Zespole Placówek Młodzieżowych

  • 08.12.2019, 06:54
  • Jolanta Wojczulis
Kolejny tydzień atrakcji w Zespole Placówek Młodzieżowych
W Zespole Placówek Młodzieżowych nie ma czasu na nudę. W zasadzie każdy dzień przynosi nowe wyzwania, dostarcza niezapomnianych przeżyć i wrażeń. Młodzież poszerza swoje horyzonty nabywając nowe umiejętności, zdobywając ciekawe informacje, jak też odkrywając i rozwijając pasje i zainteresowania.

Ubiegły tydzień rozpoczęliśmy od zajęć warsztatowych pod hasłem: „ Co to znaczy być Eko?” wynikających z realizacji projektu „Aktywizacja wychowanków bursy oraz środowiska lokalnego na rzecz zachowań proekologicznych dofinansowane przez Wojewódzki fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku”. Na tychże zajęciach wychowankowie zostali zapoznani z zasadą 3R- REDUCE, REUSE, RECYCLE, czyli: ograniczam, używam ponownie i utylizuję. Dowiedzieli się, jak w prosty sposób rozpocząć życie w stylu ekologicznym, że najlepszym punktem wyjścia jest zmiana codziennych nawyków i przyzwyczajeń. Powinniśmy zastanowić się nad tym, co kupujemy, ile kupujemy, czy jest to nam naprawdę potrzebne i starać się ponownie wykorzystywać pozornie zużyte przedmioty, segregować śmieci, dbać o środowisko. Młodzież po powrocie do domu z pewnością podzieli się z rodziną zdobytymi informacjami, i postawi pytanie: Czy aby na pewno prowadzimy ekologiczny styl życia? Kolejny dzień przyniósł nam spotkanie z Panią Kingą Muczyńską z Komendy Powiatowej Policji w Augustowie na temat „Odpowiedzialność prawna nieletnich”. Młodzież zapoznała się z podstawowymi aktami prawnymi, które regulują odpowiedzialność w zakresie łamania prawa oraz konsekwencjami, jakie wiązać się mogą z łamaniem przepisów prawa w oparciu o kodeks karny i cywilny. A późnym popołudniem zawitał do nas podopieczny ze schroniska dla psów „Kudłacz” wraz z opiekunką oczywiście, która bardzo gorąco zachęcała młodych ludzi do wolontariatu na rzecz bezdomnych piesków. Wychowankowie wyrazili chęć pomocy i gromadnie wyruszyli je wyprowadzać. 21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, który uczciliśmy wychodząc na Rynek Zygmunta Augusta i w zamian za dobre słowo rozdawaliśmy jabłka i baloniki. A w placówce młodzież stworzyła plakat, na którym każdy napisał miłe, życzliwe słowo lub zdanie. Również 21 listopada przypadł w tym roku Światowy Dzień Rzucania Palenia, na obchody którego zaprosiliśmy przedstawicielki Sanepidu. Młodzież mogła wykonać sobie spirometrię, założyć alkogogle, zbadać masę ciała, itp. Odbył się też quiz na temat szkodliwości palenia, w którym młodzież odpowiadała na pytania i rozwiązywała zaszyfrowane hasło. Wiadomo nie od dziś, że palenie papierosów jest jednym z najpopularniejszych nałogów, że bardzo trudno jest z nim walczyć, że jest to nałóg, który niestety znacznie zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób, w tym przede wszystkim nowotworów. Uświadamiamy młodzieży zagrożenia i działamy profilaktycznie. I tak się u nas dzieje. Czasem tydzień jest za krótki. Bardzo cieszy fakt, że młodzież tak chętnie uczestniczy w różnorodnych formach aktywności organizowanych na terenie bursy.

Dorota Siemieńczuk

 

Jolanta Wojczulis

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe