Apel o pomoc

  • 01.12.2019, 09:01
  • Beata Perzanowska
Apel o pomoc
Poszukujemy osób, które mogłyby nam wskazać grób Wincentego Łazarskiego. Dysponujemy jedynie informacją opublikowaną w katalogu. Oto jej treść:

Szczebra – na cmentarzu parafialnym 30.12.1936 r. pochowano Wincentego Łazarskiego, powstańczego żandarma, weterana. [Za A. M.: W dniu 22 września b.r. na terenie gminy Szczebro Olszanka w miejscowości Powstańce odbyło się uroczyste pobranie ziemi na kopiec Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Ze względu na bardzo ładną pogodę publiczności zebrało się około 700 osób. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10ej przemówieniem ob. Dyczewskiego Aleksandra, który w krótkich słowach scharakteryzował przebieg walk powstańców z wojskami rosyjskimi oraz wyjaśnił cel odbywającej się uroczystości. Na zakończenie swego przemówienia w/ w zarządził trzyminutową ciszę celem uczczenia pamięci I-go Marszałka J. Piłsudskiego. Następnie zebrani odśpiewali hymn „Jeszcze Polska nie zginęła”, po którym to została pobrana ziemia na kopiec Marszałka i spisano odpowiedni protokół. Następnie zabrali głos ob. Bykowski Kazimierz i Urbanowicz Antoni, którzy wygłosili okolicznościowe przemówienia. Na zakończenie przemówień ob. Łazarski, były uczestnik walk opisał kilka fragmentów z bitew przeprowadzonych przez oddziały powstańcze w okolicach Augustowa. Uroczystość zakończono odśpiewaniem „I Brygady”, wspólną fotografią i wysłaniem sztafety z ziemią na kopiec I-Marszałka Polski J. Piłsudskiego w Krakowie na Sowińcu, do starostwa w Augustowie. Za A. Mak.: Kilka miesięcy później, w grudniu 1935 roku, zmarł Wincenty Łazarski, zamieszkały w Nowince weteran powstania styczniowego, uczestnik opisanej wyżej uroczystości w Powstańcach. Jego śmierć okryła mieszkańców gminy żałobą. W pogrzebie wzięły udział liczne przedstawicielstwa organizacji, władz, młodzież szkolna, pluton honorowy 1. Pułku Ułanów Krechowieckich wraz z orkiestrą pułkową oraz rzesze mieszkańców. Wkrótce miejscowe koło POW z komendantem Aleksandrem Łazarskim podjęło inicjatywę budowy pomnika ku czci powstańców 1863 roku w uroczysku Powstańce nad rzeką Blizną.] Wymaga symbolicznego upamiętnienia."

Jako Polska Organizacja Wojskowa chcielibyśmy przywrócić pamięć o Wincentym Łazarskim. W związku z tym apelujemy do wszystkich, którzy chcieliby pomóc nam w odnalezieniu jego miejsca pochówku na cmentarzu w Szczebrze.

Polska Organizacja Wojskowa

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe